Ești membru? Cont nou / Autentificare
Ştiri

Asociația Europeană a Consultanților în Inovare - lansată pentru a stimula investițiile europene în cercetare și inovare!

Joi, 05 noiembrie 2020, a fost lansată Asociația Europeană a Consultanților în Inovare (EAIC). Creată la inițiativa Asociației Franceze a Consultanților în Inovare (ACI) ca o adunare informală într-un grup de lucru în septembrie 2019 (EWGIC), crearea EAIC a fost oficializată ieri, 05 noiembrie, de către cei 42 de membri activi din întreaga Europa.

A fost ales un consiliu format din 8 membri, precum și un președinte, iar asociația este acum înființată ca o entitate formală, obiectivul său fiind acela de a deveni vocea companiilor europene de consultanță specializate în cercetare, dezvoltare și inovare (CDI), finanțare și management. Fonduri-structurale.ro este singurul membru din România al Asociației.

Asociația își propune, în special:

  • Crearea de sinergii între membri pentru a promova valoarea adăugată pe care serviciile lor profesionale le aduc colaborărilor CDI din Europa și să efectueze acțiuni de interese și beneficii comune pentru membrii săi;
  • Îmbunătățirea imaginii pozitive a companiilor europene de consultanță în inovare profesională, asigurând și menținând un înalt profesionalism și valori etice în rândul membrilor;
  • Să reprezinte EAIC în fața instituțiilor europene și a părților interesate pentru a apăra expertiza specifică și profesionalismul membrilor EAIC și să recunoască impactul sporit al proiectului pe care îl oferă comunității europene de cercetare;
  • identifice problemele și obiectivele comune ale membrilor săi, contribuind la concertarea națională și consolidând dialogurile directe cu diferitele reprezentări ale statelor membre ale Uniunii Europene;
  • Să faciliteze schimbul de cunoștințe cu privire la cele mai bune practici și informații între membri cu privire la ultimele evoluții în ecosistemul CDI european;
  • Să încurajeze participarea sectorului privat la programele europene de CDI pentru un impact mai puternic și exploatarea rezultatelor.

„Consultanții în inovare acționează ca un catalizator între inovatorii europeni din companiile mari, organizațiile în creștere și mediul academic. Transferăm către clienții noștri cea mai recentă informație despre finanțări, îi sprijinim în consolidarea inovațiilor și în managementul profesionist al proiectelor și al ecosistemelor pe care le construim împreună, contribuind la competitivitatea industriei europene care alimentează întregul sistem al inovării. Asociația acționează ca un garant al profesionalismului membrilor noștri, al respectării codului de etică și al faptului că membrii noștri vor depune toate eforturile necesare pentru succesul clienților”, a declarat Pekka Koponen, președintele asociației.

Despre EAIC

Asociația Europeană a Consultanților în Inovare (EAIC) reunește consultanți activi în domeniul inovării în domeniul proiectelor europene de cercetare și inovare. Grupul își propune să faciliteze schimbul și promovarea celor mai bune practici și povești de succes, precum și să susțină abilitățile și expertiza profesională în proiectele europene de CDI.

Astăzi, grupul adună 42 de membri, activi în mai mult de 18 țări din Europa. Fonduri-structurale.ro este singurul membru EAIC din România.

Descarcă comunicatul oficial

Vizualizări: 268