Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Dece nu si energie hidro ?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
arecibo38
Nou venit

Data înscrierii: 24/Feb/2007

MesajTrimis: Sâm Sep 06, 2008 1:57 pm    Titlul subiectului: Dece nu si energie hidro ? Răspunde cu citat (quote)

Am citit peste tot despre energie solara si energie eolina dar nimeni nu vorbeste despre energia hidro!

Acesta e forma cea mai ieftina de energie... cu conditia sa fie sisteme mici. E uimitor ca o turbina de 1KW putere poate produce pana la 700KWh/luna ... care e suficient pentru 2-3 case !

Sper ca toti vor contribuii la acest nou topic ....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm Sep 06, 2008 2:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Teoretic energia hidro este cea mai ieftina. Cred ca si aceasta este introdusa in finantare.

Din punctul meu de vedere, fata de sistemele de captare ale energiei solare, energia hidro este regenerabila pana la un punct. Amplasarea unor microhidrocentrale (e mult spus) implica pe langa studii de debite multianuale minime si maxime, si afectarea unor conditii naturale de curgere a apei (paraului), inseamna afectare unor microecosisteme, etc. De pilda realizarea unui baraj pe o apa populata cu peste inseamna ingradirea acestuia in zona din aval de baraj.
Amplasarea unui astfel de proiect necesita cheltuieli preliminare mai ridicate (studii hidrologice, de impact de mediu) cu grad de aprofundare mai mare.

Eu as alege solutii care nu afecteaza profilul longitudinal al raului.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum