Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Studiu de trafic

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> GHIDUL APLICANTULUI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ciprian.p
Nou venit

Data înscrierii: 04/Sep/2008

MesajTrimis: Joi Sep 04, 2008 11:59 pm    Titlul subiectului: Studiu de trafic Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Am descoperit acest forum si mi s-a parut o idee extrem de buna. Am insa o mare nelamurire. In cadrul proiectelor POR la Axa2 Prioritara se specifica obligativitatea unui studiu de trafic. Intrebarea mea e urmatoarea? Pot gasi undeva un model de studiu de trafic comunal (vrem sa realizam un proiect si ne gandeam ca putem scuti niste banuti prin realizarea pe plan local a studiului si nu printr-o firma)? Are cineva vreun model prin care ne poate ajuta? Va multumesc anticipat si sper sa primesc cat mai repede un raspuns
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 05, 2008 7:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un studiu de trafic foloseste dimensionarii sistemului rutier stand la baza alegerii solutiei tehnice pentru amenajarea drumului.
Avand o asa de mare importanta ma indoiesc ca se poate face local studiul de trafic, ci numai prin intermediul unei firme care sa ateste ca prin zona trec atatea vehicule etalon cate sunt folosite la dimensionare.
SR10795 regelementeaza aparatura de masurare a traficului.
geo_t
Expert

MesajTrimis: Vin Sep 05, 2008 7:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

de ce nu realizati un proiect pe PNDR daca drumul este comunal?
ciprian.p
Nou venit

MesajTrimis: Vin Sep 05, 2008 10:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pai proiectul este pe FEADR (PNDR) insa trebuie sa fie obligatoriu insotit de un studiu de trafic. Daca ma puteti ajuta va rog mult sa o faceti. Va multumesc inca o data pentru faptul ca mi-ati raspuns si sper sa ma ajutati cu un model
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Sâm Sep 06, 2008 2:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru drumurile comunale nu se aminteste nicaieri in ghid de un studiu de trafic. Cine v-a spus asta v-a dezinformat. Investitia trebuie sa prezinte relevanta pentru localitate sau comunitatea respectiva, CL trebuie sa-si asume responsabilitatea intretinerii, trebuie sa prezentati o lista cu potentialii beneficiari, etc. deci necesitatea si oportunitatea trebuie dovedite.
Drumurile comunale de importanta redusa n-au facut niciodata obiectul unor studii de trafic, doar drumurile judetene, nationale, etc. Ele au importanta locala, se adreseaza la maxim 1000-2000 locuitori in cel mai fericit caz (uneori sub 500) dar, repet, au importanta lor in localitate si servesc pentru nevoile comunitatii locale.

Ce vi se solicita este o expertiza a starii drumului cu indicarea solutiei tehnice adecvate pentru sistemul rutier. S-a introdus aceasta deoarece de multe ori sistemele rutiere ale drumurilor comunale erau supradimensionate si nu corespundeau cu necesitatile reale ale comunitatii.

In concluzie va sfatuiesc sa faceti expertiza (costa max. 5000 ron) si gata.
ciprian.p
Nou venit

MesajTrimis: Mie Sep 10, 2008 1:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca nu trebuie facuta decat o expertiza?(cu un program numit calderom 2000) Adica una care sa includa si ce masini trec si tipul de pamant, tipul climateric? Si aceasta nu poate fi facuta decat de o firma specializata sau si de catre o firma de consultanta? va multumesc inca o data
Sus
ciprian.p
Nou venit

MesajTrimis: Mie Sep 10, 2008 10:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mai revin cu inca o intrebare: daca am un sector de 10 km de drum cum trebuie sa fac acea expertiza? pe intreaga lungime sau separat (sunt mai multe strazi, iar tipul de pamant, climatic este identic)?
Va multumesc si astept un raspuns
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Sep 10, 2008 12:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

V-am raspuns in privat.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> GHIDUL APLICANTULUI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum