Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Cat % consultanta

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SERVICII DE CONSULTANTA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Kicio
Nou venit

Data înscrierii: 15/Mai/2008

MesajTrimis: Joi Aug 28, 2008 12:59 pm    Titlul subiectului: Cat % consultanta Răspunde cu citat (quote)

Nu am vazut pe nimeni , sau poate nu am cautat destul , sa se ocupe de proiecte pe POSCCE axa 3 cu accesul la internet ...
De ce ? Pentru ca proiectele sunt mici , valoarea maxima eligibila este de 22.000 euro.
Intrebarea mea este urmatoarea: In ghid , cheltuielile cu consultanta , studiu de fezab. si elaborarea proiectului sunt cheltuieli eligibile dar nu scrie si cat la suta din proiect este cheltuiala eligibila pt. consultanta.

La celelalte masuri sau ghiduri se specifica , de ex. 10% in cazul in care proiectul prevede constructii sau 5% daca nu prevede const.

Cum iti iei bani efectiv pe un proiect ( d.p.d.v. al consultantului ) pentru asemenea proiecte?Question

Alte proiecte cu valori mici , la care nu se specifica activitatea de consultanta ca fiind cheltuiala eligibila , ar fi cele pt. cresterea de viermi de matase , proiecte pe apicultura , etc.

Va multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
consultantfonduri
Solicitant

Data înscrierii: 09/Mai/2009

MesajTrimis: Sâm Mai 09, 2009 9:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Beneficiarul proiectului are cheltuieli care sunt facute INAINTE de aprobarea dosarului de finantare - printre acestea exista si aceasta cu intocmirea dosarului de finantare, cu toate cele 7-8 faze ale sale. Acestea sunt achitate de catre beneficiarul finantarii, binenteles din fonduri proprii.

Daca acceseaza o prefinantare, poate sa solicite includerea acestor cheltuieli in cheltuielile eligibile, si autoritatea de management va aproba limita in care vor fi decontate, pe baza facturilor de plata si chitantelor eliberate catre beneficiar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SERVICII DE CONSULTANTA Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum