Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Proiect integrat?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> AUTORITATI PUBLICE LOCALE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
marlene
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mie Iun 25, 2008 2:56 pm    Titlul subiectului: Proiect integrat? Răspunde cu citat (quote)

Am o ruda care este primar si incearca sa se descurce singur ,cel putin in cazul informatiilor care le putem culege de pe forum.
Vrea sa faca proiect integrat -asfaltare + targ - iar primul studiu de fezbilitate il are cu o firma ca l-a intaziat 8 luni ; iar pe cel de-al doilea vrea sa il faca cu alta firma.Se poate?Cine ii va face devizul general?In care studiu trebuie trecuta necesitatea celei de-a doua investitii...sau activitate...cum zic ei in ghid?
Poate face proiect integrat avand in vedere ca targul trebuie sa-l amenajeze undeva unde nu a mai fost nimic,fiind spatiul primariei?
Multumim
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 25, 2008 10:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ruda dvs. primar are urmatoarea optiune pentru ca investitia facuta pana in prezent sa fie eligibila:
Publica pe SEAP cerere de oferta pentru actualizare SF asfaltare drum si SF pentru targ inclusiv consultanta pentru depunerea cererii de finantare. Ia SF de la firma care l-a intarziat, actualizeaza cu noua firma castigatoare SF-ul, face SF pentru targ si, retineti:
Fiecare lucrare este cu bugetul ei
Fiecare lucrare are justificarea ei. Daca sunt comune atunci se precizeaza explicit de ce drum pentru targ etc. pentru fiecare SF in parte chiar daca se repeta.
Se intocmesc evaluari separate pe fiecare lucrare cu deviz general
Se completeaza buget indicativ pentru fiecare lucrare conform anexe la cererea de finantare
Se completeaza buget indicativ comun conform model din cererea de finantare pentru proiectele integrate.
Fiecare lucrare are avizele ei.
Targul poate sa-l faca oriunde are DOMENIUL PUBLIC al primariei cu conditia sa aibe in spate HCL de infiintare a targului. In cazul in care nu e domeniu public ci e domeniul privat al primariei exista o procedura acceptata de trecere din domeniul privat in domeniul public.
Infiintarea unui targ trebuie argumentata de ex: se obisnuieste de mult timp vanzarea produselor agricole in zona respectiva, este necesar un targ de alimente, legume, fructe pentru comert, amenajat, protejat, etc. Am avut o lucrare unde in spatiul targului am propus si o cladire pentru dormit pentru producatorii/comerciantii care ramaneau peste noapte. Sustinerea lucrarii se face din taxe percepute.
ralm
Nou venit

Data înscrierii: 15/Sep/2008

MesajTrimis: Lun Sep 15, 2008 10:37 am    Titlul subiectului: proiect integrat - domeniul social si cultural Răspunde cu citat (quote)

Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva ...........
Pentru un proiect integrat al unei APL: drum+centru social multifunctional+pastrare traditii(achizitii costume populare+instalatie sonorizare pt corul din localitate) , in SF-urile pt ultimele doua trebuie si o parte economica chiar daca nu sunt generate venituri directe?
Mai ales pentru proiectele pe parte sociala mi se pare aproape imposibil de identificat care ar fi veniturile generate de proiect chiar si cele indirecte.
Multumesc.
Sus
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 15, 2008 11:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mai ales pentru centru social se pot cuantifica veniturile. Functie de grupul tinta sau de obiectivele lucrarii pa categorii de interventii se inventariaza pentru inceput problemele ce se vor rezolva. Dat fiind faptul ca ati ales o denumire foarte generica inseamna ca veti descrie fiecare interventie.
Atentie, cheltuielile! de unde, cand, cum!
larisa_o
Nou venit

Data înscrierii: 14/Apr/2009

MesajTrimis: Mar Apr 14, 2009 3:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imi permit sa mai completez si eu ceva la ce ai spus referitor la prima intrebare. In cazul in care lucrurile raman cum sunt acum, respectiv cu 2 firme, devizul integrator va fi elaborat de catre proiectantul care a facut SF-ul cu valoarea cea mai mare.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> AUTORITATI PUBLICE LOCALE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum