Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Consultanta Proiecte Tip fonduri structurale nerambursabile
Du-te la pagina Anterioară  1, 2

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SERVICII DE CONSULTANTA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

S?Âźnt interesat de finan????ri nerambursabile pentru:
Agricultur??
33%
 33%  [ 7 ]
Turism
28%
 28%  [ 6 ]
Altele ( resurse umane, energie alternativa, protectia mediului etc)
38%
 38%  [ 8 ]
Voturi totale : 21

Autor Mesaj
ebi
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Noi 14, 2008 11:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Are.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ebi
Senior

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 8:59 pm    Titlul subiectului: Ofert?? nou?? Răspunde cu citat (quote)

OfertĂŁ nouĂŁ proiecte tip Idea
Dezvoltare ruralĂŁ: MĂŁsura 112 (Instalarea tinerilor fermieri), pentru MĂŁsura 141 (Sprijinirea fermelor agricole de semi-subzistenĂŸĂŁ), MĂŁsura 142 (ÎnfiinĂŸarea grupurilor de producĂŁtori), MĂŁsura 121(Modernizarea ExploataĂŸiilor Agricole), MĂŁsura 123 (CreÂșterea valorii adĂŁugate a produselor agricole Âșii forestiere), MĂŁsura 322 (Renovarea Âși dezvoltarea satelor)
POR: "Sprijinirea dezvoltarii durabile a oraselor - poli urbani de crestere" a Programului Operational Regional, domeniul major de interventie 1.1 "Planuri integrate de dezvoltare urbana", sub-domeniul "Centre urbane".

Ultima modificare efectuată de către ebi la Lun Feb 09, 2009 5:16 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 28, 2009 8:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ebi, scuze, eu sunt mai din topor si cateodata mai am si limbarita de nu-mi tin gura.
Ce proiecte tip oferi tu pe 322 ca mie mi-au mancat sufletul? Eu nu pot sa zic ca fac tip mai nimic, am niste gradinite dar nu sunt tip pentru ca difera amplasamentul la fiecare teren in parte, deci mai modific ba pe lung ba pe lat, reabilitari de camine culturale nu sunt tip ca e cu expertiza, apa-canal nu pot fi tip in nici un caz, drumuri nu pot fi tip... Atunci ce este tip? Memoriu justificativ pentru utilaje sau dotari?
Avand, dupa cum am spus, oarece limbarita, si fiind intr-o pauza penala de gandire, mi-am zis sa iau si eu de la tine niste chestii tip... daca tot sunt tip...
Nu te superi ca am intrebat.
ebi
Senior

MesajTrimis: Lun Feb 09, 2009 5:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Atunci cĂźnd derulezi un proiect de la cap la coadĂŁ te izbeÂști de o mulĂŸime de dificultĂŁĂŸi Âși chichiĂŸe specifice. Apoi, pe baza acelui proiect construim ceea ce numim noi o matriĂŸĂŁ. Apoi vine personalizarea. În acest fel specialiÂștii se ocupĂŁ strict de ceea ce presupune specializare ĂźnaltĂŁ, de restul se ocupĂŁ ceilalĂŸi, cu riscuri mult diminuate de a greÂși documentaĂŸia.
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 10, 2009 1:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aha...
ebi
Senior

MesajTrimis: Lun Mar 09, 2009 1:55 pm    Titlul subiectului: CAPCANE Răspunde cu citat (quote)

DeÂșii au trecut vreo 5 ani decĂźnd m-am confruntat pentru prima datĂŁ cu astfel de probleme, am ezitat sĂŁ le pun deschis, Ăźn public acest gen: favorizarea/defavorizarea Âși mai grav, uneori Âșantajarea unor beneficiari de fonduri nerambursabile Ăźn perioada de implementare Âși/sau postimplementare a proiectelor. Acest tip de acĂŸiuni, "prietenoase"/"Neprietenoase" apar din direcĂŸii neaÂșteptate: experĂŸi care monitorizeazĂŁ, parteneri, clienĂŸi, furnizori, colegi de...partid?!!.. Mai nou primim tot mai des solictĂŁri pentru a prelua serviciile de consultanĂŸĂŁ pentru perioada de implementare a proiectelor. DacĂŁ aveĂŸi dificultĂŁĂŸi Ăźn acest sens ne puteĂŸi contacta cu Ăźncredere.
consultantfonduri
Solicitant

Data înscrierii: 09/Mai/2009

MesajTrimis: Sâm Mai 09, 2009 10:35 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ebi a scris:
Are.

Ba nu are. In orice proiect este precizata clar suma minima admisibila pentru proiect (valoarea minima a proiectului acceptat spre finantare), si asta e primul criteriu la care trebuie sa se uite o firma care e corecta, curata, pe profit, fara datorii (cel putin primul criteriu empiric, dar super functional).

Trebuie deci sa vada daca se poate apuca cel putin de un proiect cu o finantare minima ( si nu ma refer aici la finantarile "de minimis", care se acorda in conditii speciale!! )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SERVICII DE CONSULTANTA Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum