Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

demararea procedurii de achizitie publica POS CCE

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Andreea_S
Nou venit

Data înscrierii: 12/Mar/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm Mai 31, 2008 5:26 pm    Titlul subiectului: demararea procedurii de achizitie publica POS CCE Răspunde cu citat (quote)

Am o nedumerire referitoare la stadiul din procedura de achizitii in care ar trebui sa se afle proiectele la momentul depunerii dosarului pentru finantare prin POS CCE-Axa 1 - Sprijinirea dezvoltarii IMMurilor.
Ma refer aici la situatia in care se merge pe normele interne, adica selectie de 3 oferte: cand se depune documentatia spre aprobare trebuie sa fi fost deja lansata invitatia de participare catre 3 firme si anuntul in ziar sau doar se pregateste toata documentatia si anuntul si invitatia se lanseaza in momentul obtinerii aprobarii de finantare?
Nedumerirea mea e si mai mare in conditiile in care de la MIMMC am primit 2 raspunsuri total diferite.....

Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Sâm Mai 31, 2008 6:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca nu-i efortul prea mare, posteaza aici cele doua raspunsuri. La ce te gandesti cand vorbesti de procedura de achizitii publice inainte de a depune dosarul de finantare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Andreea_S
Nou venit

Data înscrierii: 12/Mar/2008
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 01, 2008 10:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Procedura de achizitii din normele interne de la POS CCE prevede ca si etape: programarea achizitiei, elaborarea documentatiei de atribuire, anuntul/invitatia de participare, derularea procedurii, atrubuirea contractului. Acum, se acorda puncte in plus pentru maturitatea proiectului, aici luandu-se in calcul si cat de avansat esti in procedura de licitatii. Nedumerirea mea este: care este etapa din procedura de licitatii unde te poti considera avansat astfel incat sa primesti maximul de puncte?
Am intrebat la Minister si am primit urmatoarele raspunsuri:
1. ca trebuie sa ai doar documentatia de atribuire pregatita, adica incl. etapa 2, anuntul si invitatia de participare se dau cand afli raspunsul de la Minister (asta mi se pare si cel mai logic raspuns)
2. ca trebuie sa ai deja anuntul de participare lansat si sa fii in faza de strangere de oferte - situatia asta mi se pare mai putin plauzibila din mai multe pct. de vedere, cel mai important ar fi valabilitatea ofertelor: nu pot pretinde nici unui furnizor sa imi trimita acum o oferta pentru utilaje si sa aiba aceasta oferta valabila pentru 5-6 luni pana in noiembrie cand voi putea atribui contractul. Plus ca mergand pe varianta aceasta este mult, mult mai greu sa iti programezi activitatile, trebuie sa ai f mare grija la termenele care le fixezi, de ex- pentru primirea ofertelor sa lasi cam 4 luni, atribuirea sa ai grija sa pice exact dupa ce primesti raspunsul de la autoritati ref. finantare, etc, altfel risti sa intri sa fii nevoit sa atribui contractul in conditiile in care nu ai primit finantare, ceea ce nu e de dorit.
Mentionez ca am intrebat expres si prin aceasta procedura interna nu trebuiesc respectate termenele din OUG34.
Sus
moni_r
Junior

Data înscrierii: 19/Apr/2007

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 10:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna,
Ce se mai stie despre procedura de achizitie publica? In ce stadiu trebuie sa se gaseasca procedura de achizitii, in momentul depunerii cererii de finantare , pentru a primi punctaj maxim la maturitatea proiectului ?
Totodata, ma intereseaza daca stie cineva, in conditiile in care se doreste o simpla achizitie de utilaje, cum putem justifica sumele inscrise in bugete? adica ar trebui aduse 3 oferte, sau pe ce baza se poate aprecia ca fiind veridice informatiile respective?
Mersi mult,
Monica
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum