Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Grant versus credit rambursabil

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
levantzoi
Junior

Data înscrierii: 20/Mai/2008

MesajTrimis: Mar Mai 20, 2008 7:10 pm    Titlul subiectului: Grant versus credit rambursabil Răspunde cu citat (quote)

Daca am nimerit pe un forum in care consultantii isi agata clientii, eu ma retrag. In opinia mea, asa ceva e imoral.

Faceti o sectiune mai tare (am vazut ca e deja una) cu cereri si oferte de consultanta si gata.

Stau pe forum de o ora si ceva si deja am intilnit cel putin 4 oferte de consultanta mascate sau directe...

Plus opinii de genul "firmulitze": pai, omule care ai parerea asta, cam cati oameni crezi tu ca are o firma de consultanta in vest? Cateva mii?!

"aparute peste noapte""?!
Nu-i corect! Firma mea lucreaza de 9 ani in domeniu, dar tot imi amintesc cum ma priveau toti in primul an.

Pentru Raluca: Ai grija cu apelul la fonduri! Asigura-te mai intai ca stii cat poti de mult despre ceea ce vei sa faci, si ca ai citit singura cat ai putut din ceea ce ti se aplica. Nu-ti da nimeni totul digerat si din fragmente nu pricepi nimic. Vezi la agricultura, la MDLP etc.

Si crede un consultant harshit: nu apela la finantari grant decat daca altfel nu se poate!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mie Mai 21, 2008 7:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

levantzoi a scris:
...nu apela la finantari grant decat daca altfel nu se poate!

Poti sa detaliezi putin? Care-s dezavantajele granturilor?

Pentru a nu transforma forumul intr-o vanatoare surda de clienti, cu datul la gioale aferent, exista o sectiune dedicata cererilor si ofertelor de consultanta, restul subforumurilor fiind rezervate discutiilor tehnice si solicitarilor de informatii, clarificari, etc.

Daca exista vreun post in sensul celor spuse de tine semnaleaza-mi-l te rog.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
levantzoi
Junior

MesajTrimis: Mie Mai 21, 2008 1:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK, iata dezavantajele grantului (NUMAI pentru societati comerciale!):
a) cer timp din partea managementului- acesta ttrebuie sa se concentreze pe profit, nu pe grant
b) au costuri asociate ascunse (pregatirea documentatiei, intarzieriele in plata, raportari- toate astea consuma bani si timp)
c) iti limiteaza decizia:de exemplu, nu poti cumpara SH, desi poate ti s-ar potrivi mai bine
d) "distrorsioneaza" feed-back-ul espre comportamentul de piata (nu mai stii daca profitul obtinut e din cauza unei politici de vanzari mai bune, sau e doar o reflectare contabila a scaderii cheltuielilor pe unitatea de produs)
e) iti "toceste" politica de vanzari
f) iti adauga grija lui de minimis
g) daca esti la inceput, nu e clar daca ai talent de antrepenor sau doar ai avut bafta de un grant bun; asta inseamana ca daca nu ai talent, in loc sa vezi asta in 12 luni, o vei vedea in 23-36. Asta inseamana ani de viata pierduti...

si mai sunt....
Sus
ebi
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Mai 21, 2008 1:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu toate astea, mai pu??in de 20% din clien??ii noÂ?tri, dup?? implementarea unui proiect au spus c?? "aÂ?a ceva nu-i mai intereseaz??", cam 30% au ob??inut din nou fonduri nerambursabile Â?i restul de cca 50% au r??mas interesa??i ?¼n continuare de astfel de programe.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
levantzoi
Junior

MesajTrimis: Mie Mai 21, 2008 2:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai asta e de rau, nu de bine. IMAO.

Pentru ca inseamna ca oamenii isi bazeaza afacerea pe granturi, nu pe succesul de piata.

Ce fel de profit e ala care se bazeaza pe subventii?

Eu as zice ca scopul grantului e sa te ajute sa treci peste o piedica (ex. corecteaza un mecanism de piata), nu sa te transforme in "client permanent" al fondurilor/granturilor.

Pe de alta parte, cultura noastra paternalista ne face bucurosi cand obtinem ceva de pomana.

Uite 2 societati comerciale:
A.SRL Rata profitului 20%, grant obtinut: 50% din investitii
B.SRL Rata profitului 5%, grant obtinut: 0% din investitii.

Ambele scot la vanzare cate 25% din partile sociale.

In care iti bagi banii, presupunind ca nu poti decat de la una dintre ele?

(e un exmplu de discutie, nu un test sau mai stiu eu ce...)
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mie Mai 21, 2008 8:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru a nu fi off topic am creat acest topic nou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
levantzoi
Junior

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 12:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK, mersi. Sunt de acord ca e interesant subiectul.
Sus
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 5:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

levantzoi a scris:
Pai asta e de rau, nu de bine. IMAO.

Nu am ?Âźn??eles de cine e de r??u??!
Â?i nu am mai ?¼n??eles ce e aia "IMAO"?!. Prefer s?? fac schimb de idei ?¼n limba rom??n??.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
levantzoi
Junior

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 5:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

IMAO este o abreviere internationala ce inseamana "o parere absoluta personala, o parere plina de aroganta, deoarece nu e argumentata, ci reprezinta doar o ratiune, o judecata".

E folosita peste tot. In romaneste am gasit-o folosita destul de des pentru ca (IMAO Smile) expresia neaosa: "parerea mea" are o conotatie jucausa, neserioasa. Ceea ce IMAO nu are.

Am zis ca e "de rau", dupa parerea mea (poftim, expresia romaneasca), faptul ca un om de afaceri se obisnuieste sa apeleze la granturi. Dupa parerea mea (na, din nou... Wink)), un om de afaceri trebuie sa se preocupe de afacerea sa, iar daca ajunge sa poata supravietui numai prin granturi (sau sa-si mentina o rata acceptabila a profitului), atunci afacerea aceea nu se mai adreseaza in realitate clientilor declarati, ci include organismul care da grantul printre cleintii sai. Asta in sensul ca in schuimbul banilor de la acel orgnism, omul de afaceri actioneza pe o piata pe care altfel nu ar actiona. Aceasta prezenta indusa si sustinuta de organismul ce da grantul respectiv, reprezinta intr-un fel un serviciu ce i se face (de exemplu, indeplinirea unei anumite politici de interventie in piata).

Pentru omul de afaceri respectiv insa, mie mi se pare ca e de rau sa apeleze consecvent la granturi, pentru ca la un moment dat s-ar putea sa nu mai realizeze ca rentabilitatea sa nu ar mai fi fost posibila in absenta grantului.

Nu ma refer aici la acele persoane care apeleaza la un grant in mod conjunctural, ca o completare ocazionala si incidentala.

Eu cred ca inerventia peste masura in piata, prin aceste granturi, produce mult rau asupra spiritului antrepenorial, deoarece acesta ajunge sa se manifeste mai degaraba in obtinerea grantului decat in afacerea proriu-zisa.

Am cautat si chiar am intrebat la CE daca exista studii despre aceste efecte negative ale granturilor si mi s-a raspuns ca nu. Nici eu nu am gasit, dar inr-un fel e explicabil...
Sus
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 10:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu mi-as permite sa te contrazic pana la un punct. Nu spun ca nu ai dreptate tot pana la un punct.
Accesarea fondurilor de orice natura ar fi ele este destul de greoaie si nu cred ca e cineva care sa traiasca doar din asta. Ar fi totusi firmele de cercetare pura, academica, ce au trait o buna perioada din granturi acordate prin MCT si spun asta in cunostinta de cauza deoarece in anii 2001-2004 chiar am obtinut finantare prin firma mea ca partener la un institut de cercetare pentru cateva teme. Dar asta era doar cercetare, cu profit decat teoretic.
In alta ordine de idei as mai spune ca trebuie sa ai ceva in cap sa poti trai doar din "pomana" iar unii care si-au facut din asta un mod de viata si o vocatie, sunt neintrecuti in a "scrie" proiecte care sa mai fie si finantate.
Bravo lor, chiar daca nu cred ca se pretind afaceristi de succes, o perioada cel putin au dus-o bine.
Ca om de afaceri mici, ca nu m-am imbogatit din afaceri dar nici rau nu traiesc, cred ca un sprijin este binevenit pentru oricine daca nu ia prea mult timp si nervi dobandirea lui.
Cunosc un tip destept foc, toba de carte, dar pentru care afacerile sunt ca si limba chineza. A inceput 3 si le-a pus pe branci. Am mai avut un coleg care a facut 3 facultati dintre care una economica si a pus pe duca tot 3 "bisnisuri". Am vecin un tzigan, scuze, rom, cu 4 clase caruia ii merg afacerile brici, face comert cu China si castiga o gramada de bani. De fapt unde am vrut sa ajung: sa faci afaceri trebuie sa posezi gena care sa te ajute "cu capu'" altfel este zero. Poti sa ai scoli si masterate si cursuri si diplome, te poti frumusel sterge cu ele undeva daca nu gandesti cu creierul tau si dupa flerul tau.
Asa ca poti sa iei cate granturi vrei, daca te duce capul le vei folosi bine si afacerea ta va prospera, daca nu ... asta e!
Parerea mea!
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 11:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ebi se pare ca a fost un pic prea subtil... Laughing

IMAO de fapt LMAO... Laughing My Ass Off. Este o abreviere in limba engleza, intradevar este foarte jucausa... Abrevierea se foloseste pentru a sublinia ceva ce a fost amuzant, hazliu.
Sus
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 1:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca a vrut sa spuna IMHO care inseamna "In my humble opinion" adica exact ce dl. levantzoi a spus ca ar insemna IMAO.
... greseala de eroare as putea sa spun... Laughing
Se folosesc in chat multe abrevieri pe care marea majoritate nu le cunosc. Cei ce se joaca online le mai stiu. Eu mai joc ceva canasta si pana nu mi-a "tradus" cineva toate prescurtarile m-am cam facut de kko.
skimby
Nou venit

MesajTrimis: Mie Iul 16, 2008 10:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dar pentru dezvoltarea unei firme nu este normal sa se apeleze la toate metodele de finantare? Care ar fi alternativa, asocierea, care, intr-adevar nu-ti limiteaza optiunile la selectarea furnizorilor sau altele? Sau nu cumva asocierea are costuri ascunse, pe termen lung?
Ramai tu draga levantzoi la finantarile clasice, eu prefer granturile.
La aspectul cu talentul de antreprenor, scuza-ma, dar asta este, nu afli in primul an si aflii in al doilea si al treilea, .poi astia sunt ani de experienta, poate ca nu aflii din start , si poate ca dai chix. Corect, si poate ca dupa ce dai chix, te repliezi un an, gandesti altceva, folosesti experienta si deciziile anterioare, si incepi cu dreptul acum, si poate ca vei rezista 5-6-7 ani, sau poate ca vei rezista mai mult
Domnule coleg EBI, sunt de acord cu tine, sunt o gramada de oameni care isi inchipuie ca daca au luat fondul, pot face ce vor cu el, dupa modelul bancilor, nu trebuie sa respecte planul de afaceri sau strategia aprobata, nu trebuie sa respecte regulile privind achizitiile sau reginul cheltuielilor. Unii se cred prea primari iar in momentul in care se lovesc de reguli impuse, incearca sa le ocoleasca, neprimind feedback pe loc cred ca merge asa, iar la sfarsit, cand se taie cheltuiala ca fiind neeligibila, zic ca altii sunt de vina. Acestia sunt acei 20% de care vorbesti
As avea un mesaj pentru oricine vrea sa deruleze un proiect finantat din fonduri structurale: Nimic nu e gratuit pe lumea asta, cu un imprumut de banca platesti dobanda, unicul scop al granturilor este sa se dezvolte beneficiarul si sa-si indeplineasca targeturile, dar nu oricum, ci exact cum au spus pe hartie, in contract, nu cum, eventual, au gandit!
Cu asta, mi-am incheiat pledoaria, terminati mai oameni buni cu IM IH si alte abrevieri, nu sunteti copii!
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum