Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Proiecte pentru sprijinul IMM-urilor!

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
lacatusu.oana
Nou venit

Data înscrierii: 23/Ian/2007

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 1:30 pm    Titlul subiectului: Proiecte pentru sprijinul IMM-urilor! Răspunde cu citat (quote)

Buna. Eu nu sunt din domeniu, insa fratele meu vrea sa revina in tara si sa isi inceapa o afacere in domeniul serviciilor de intretinere auto (spalatorie, cosmetizare, etc).

Exista vreo sansa pentru a "candida" la un proiect din fonduri structurale? Daca da, in ce axa trebuie sa caut?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 1:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Programul complement cresterea competitivitatii economice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
lacatusu.oana
Nou venit

Data înscrierii: 23/Ian/2007

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 4:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si aici unde s-ar putea incadra? La axa 1?

1. AXA PRIORITARA 1 - UN SISTEM INOVATIV DE PRODUCTIE

DOMENIUL MAJOR DE INTERVENTIE
1.1. - INVESTITII PRODUCTIVE SI PREGATIREA PENTRU CONCURENTA PE PIATA A INTREPRINDERILOR, IN SPECIAL A IMM-URILOR

Sau in alta parte? Care este autoritatea de unde as putea afla mai multe informatii?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 4:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sau, poate mai bine la programul complement POR, Axa prioritara 3, Domeniul major de interventie: III.3.3 Sprijinirea initativelor antreprenoriale regioanle / locale pentru crearea si dezvoltarea microintreprinderilor.

Mai multe detalii decat cele continute in programele complement nu prea are cine sa-ti ofere in momentul de fata. Urmeaza sa apara ghidul aplicantului si acolo o sa gasesti raspunsul si la restul intrebarilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Catalina Neher
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: suceava

MesajTrimis: Vin Feb 02, 2007 9:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua
As dori si eu sa aflu de unde se pot obtine informatii detaliate despre cum se pot obtine fonduri pentru a dezvolta o linie completa de fabricat paleti si brichete de rumegus.Proiectul ar fi in valoare de 100.000 euro. Unde sa caut? Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 02, 2007 11:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

catalina
vezi raspunsul primit de lacatusu.oana de la adi_c.
Sus
Catalina Neher
Nou venit

MesajTrimis: Vin Feb 02, 2007 11:58 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am si citit.Doream sa aflu in concret ce se poate face in stadiul actual.Din ce am vazut sunt doar informatii cu caracter general.Si doream asa ca pentru necunoscatori.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 11:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

catalina
prioritar pentru demararea unei afaceri folosind o finantare indiferent de unde va veni ea este sa cunosti ceea ce vrei sa faci, adica sa sti meserie cum s-ar zice.
Daca imi vine mie o idee ca as vrea sa comercializez picioare de lacusta de pilda si nu stiu cam care ar fi procesul tehnologic de fabricare am pierdut... Fiecare afacere are punctele ei tari si slabe. Cei ce au lucrat in domeniul respectiv stiu si iau in considerare o parte mare din riscuri, ceilalti se "arunca" in afacere si in procent de 60% iau plasa sau le este foarte greu.
Defineste ce inseamna informatii detaliate? Adica ce ai vrea sa afli in detaliu?
Am cunoscut o doamna care a lasat pe drumuri o familie intreaga (mama sa si pe sine cu 2 copii) pentru ca a vrut sa faca o afacere despre care nu avea habar. A obtinut finantare, a luat utilaje, s-a imprumutat la banca si a garantat cu casa mamei si mai departe nu s-a descurcat.
Este important sa facem ceea ce stim altfel devenim mai saraci decat am fost. Am auzit eu undeva ca se cauta scaunelele cu ciucurei pentru pisici si ca au vanzare buna. Gata, fac si eu...
Ceea ce spun aici nu se refera strict la cineva anume ci se adreseaza doritorilor de fonduri. Inainte de a solicita un grant ar trebui sa stie in amanunt ce va face cu el. Pentru ca altfel consultantii, proiectantii, analistii, etc. ii vor toca banii marunt-marunt si la final va vedea ca a castigat doar ... experienta.
Despre afacerea pe care as vrea sa o fac ma documentez mult inainte. Nu intentionez sa supar pe cineva insa cred ca informatiile detaliate nu se obtin pe un forum... In fond banii sunt ai tai... Te duci la cei care lucreaza asa ceva, vezi cu ce se confrunta, iei informatii despre tehnologia de fabricare, cheltuieli de exploatare, intretinere, etc. Restul...e simpla teorie...
Inca o data scuze, nu am vrut sa supar pe nimeni...
Sus
Catalina Neher
Nou venit

MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 10:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu ma supar.Cred ca nu am formulat corect intrebarile.Eu doream sa stiu exact pasii pentru a obtine finantarea.In stadiul actual este bine daca incep sa fac studiul de fezabilitate si sa incerc sa obtin avizele necesare?Toata lumea este in asteptare si in afara unor informatii generale nimeni nu te lamureste , sa obtii niste date exacte.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 11:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

catalina
Sigur ca aceasta ar fi prima etapa. Inainte de demararea SF-ului trebuie sa abordati agentia de mediu pentru a afla daca activitatea pe care o veti face se supune evaluarii impactului, se face bilant, etc. Tot aici veti primi si indicatii referitoare la conditii de amplasament. De asemenea ei va vor trimite sa luati punctul de vedere al directiei apelor teritoriala. Am uitat sa precizez ca toate acestea se vor face dupa obtinerea certificatului de urbanism pentru amplasamentul propus de dvs si activitatea pe care o veti desfasura. Cred ca sarabanda acestor avize va va manca 3 luni bune si cca. 6-7000 lei. Toate documentatiile trebuie intocmite de personal atestat deci si pentru ape si pentru mediu veti lucra cu firme abilitate. De obicei proiectantul care va intocmeste studiul de fezabilitate are colaboratori care se ocupa de asta. Daca faceti singura SF-ul e ... mai complicat.
Sus
Catalina Neher
Nou venit

MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 12:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum