Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

finantare start-up

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
CRISTINA_BCR
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 3:35 pm    Titlul subiectului: finantare start-up Răspunde cu citat (quote)

Se poate obtine finantare pentru start-up-uri ? este vorba de o firma nou infiintata in comercializarea si promovarea sistemelor de energie alternativa (solara/eoliana).
Pe ce axa prioritara s-ar putea obtine finantare in acest domeniu?
Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
magdaz
Nou venit

Data înscrierii: 11/Mar/2008
Locație: RESITA

MesajTrimis: Vin Mar 14, 2008 12:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cautati detalii in programul POS Cresterea Competitivitatii Economice, axa 4.2. Inca nu este aparut ghidul solicitantului, dar cautati informatii despre aceasta axa.
Succes
Sus
CRISTINA_BCR
Nou venit

MesajTrimis: Vin Mar 14, 2008 3:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multzam mult !
O sa urmaresc aparitia ghidului !
Sus
bogdan.moldovan
Junior

MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 10:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Finntare start-up pana acum este doar in zona rurala, si nu cred ca firma se v-a incadra in 4.2 - comercializarea produselor nu e tot una cu producerea energiei...Singura varianta in mediu urban este o firma cu profil specific de 1 an de zile si pe profit. Shocked
Sus
CRISTINA_BCR
Nou venit

MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 11:00 am    Titlul subiectului: start-up Răspunde cu citat (quote)

asa citisem si eu ..... ca ar trebui sa am un an vechime.
si trebuie sa am si activitate si profit.... Crying or Very sad
daca reusesc asa ceva ... nu vad de ce as mai apela la niste fonduri care se obtin atat de greu ( f. greoi accesul la informatie + birocratia) !
in plus... pana fac actele la firma, pana am activitate si profit pe ea.. ... se termina programele de finantare .. Sad
obti greu de la o banca credit, de fonduri nerambursabile ce sa mai zic ...
Multumesc mult
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 11:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@Cristina BCR imi pare rau ca informatiile gasite nu sunt cele asteptate, dar, hai totusi sa judecam un pic la rece:

1. Birocratia este mare, dar accesul la informatii este greoi? Inlcusiv rasfoind acest site gasesti toata informatia de care ai nevoie... E drept e stufoasa, implica parcurgerea mai multor mii de pagini de documentatie, este neclara, confuza, cum vrei tu, dar accesul greoi la informatii mi se pare o eticheta nemeritata.

2. Programele care s-au lansat acuma se vor finaliza in 2013, asa ca ai timp berechet sa-ti infiintezi firma si dupa un an de activitate sa depui cererea de finantare.

3. Daca dupa un an de activitate vei avea profit, cu siguranta vei avea nevoie de fonduri suplimentare pentru extinderea afacerii. S-a spus de nenumarate ori, fondurile structurale sunt pentru cei care au bani... Iar ca idee generala finantarea startup-urilor, este mai degraba tolerata decat incurajata, pentru simplul fapt ca riscul de irosi banii UE este mult mai mare decat in cazul unei firme cu experienta in managementul unei afaceri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum