Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

microintreprinderi-domeniu de interventie 4.3

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
matei mircea adrian
Nou venit

Data înscrierii: 13/Feb/2008

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 11:24 am    Titlul subiectului: microintreprinderi-domeniu de interventie 4.3 Răspunde cu citat (quote)

Nu sunt lamurit intr-o chestiune. Am citit ghidul solicitantului pentru 4.3 "Sprijinirea dezvoltarii microintreprinderilor" si am trei intrebari la care va rog sa imi raspundeti:
1) Daca cererea de finantare nu prevede constructii de caldiri sau alte tipuri de lucrari, ci numai achizitia de utilaje mai trebuie studiu de fezabilitate? si in cazul in care este obligatoriu, acesta trebuie neaparat sa fie intocmit si semnat de catre o firma sau as putea sa il realizez eu (am ceva pregatire pe intocmire proiecte si sunt economist)?
2) Pentru o microintreprindere din mediul rural care ar dori sa achizitioneze niste utilaje pe ce axa si domeniu sa incerce, ca am vazut ca pe 4.3. nu poate (este strict pt mediul urban)?
3) pentru un IMM din domeniul industriei lemnului (productie parchet), care nu este microintreprindere (are 22 angajati) de asemenea pe ce axa si domeniu sa incerce accesarea de fonduri structurale ca pe 4.3. nu poate?
Va multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locaţie: Petrosani

MesajTrimis: Vin Feb 15, 2008 8:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. In ghidul aplicantului pt masura 4.3 la capitolul II.2 (pagina27) scrie care sunt documentele care trebuiesc atasate cererii de finantare. De acolo rezulta clar ca de SF ai nevoie doar daca proiectul tau include lucrari de constructii.

2 & 3. Raspunsuri interesante la aceste intrebari ai putea gasi in PNDR (programul national de dezovltare rurala) Axa 3. Documentul cu pricina il poti descarca si de pe acest site.

Pe www.fodnuri-structurale.ro ai sa gasesti in partea dreapta un buton pe care scrie "Ghid de finantare". Este un instrument de lucru util. Acceseaza-l, si urmeaza pasii ceruti. O sa te ajute sa-ti incadrezi ideea de afacere pe masura de interventie optima (atentie trebuie sa te autentifici ca si user).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
matei mircea adrian
Nou venit

Data înscrierii: 13/Feb/2008

MesajTrimis: Lun Feb 18, 2008 4:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
1. In ghidul aplicantului pt masura 4.3 la capitolul II.2 (pagina27) scrie care sunt documentele care trebuiesc atasate cererii de finantare. De acolo rezulta clar ca de SF ai nevoie doar daca proiectul tau include lucrari de constructii.

2 & 3. Raspunsuri interesante la aceste intrebari ai putea gasi in PNDR (programul national de dezovltare rurala) Axa 3. Documentul cu pricina il poti descarca si de pe acest site.

Pe www.fodnuri-structurale.ro ai sa gasesti in partea dreapta un buton pe care scrie "Ghid de finantare". Este un instrument de lucru util. Acceseaza-l, si urmeaza pasii ceruti. O sa te ajute sa-ti incadrezi ideea de afacere pe masura de interventie optima (atentie trebuie sa te autentifici ca si user).

Iti multumesc pentru raspuns. Deci nu este obligatoriu S.F. decat daca ai de realizat constructii. Acelasi lucru este valabil pe POS, Cresterea Competivitatii Economice, Domeniu D1.1., pt investitii < 250.000 euro?
Te rog sa ma lamuresti si in aceasta chestiune. Am citit ghidul dar nu sunt sigur. Iti multumesc anticipat.
Sus
anamaria1981
Solicitant

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Dum Mar 16, 2008 9:11 pm    Titlul subiectului: AXA 4.3 Răspunde cu citat (quote)

Eu am citit tot ghidul solicitantului pentru Axa 4.3 pentru dezv microintreprinderilor si nu am gasit nimic legat de studiul de fezabilitate daca proiectul prevede o constructie, si cu atat mai putin la pagina 27. Si eu sunt interesata daca chiar trebuie facut un studiu de fezabilitate. In mod normal pentru orice constructie este nevoie de un studiu de fezabilitate, insa in acest ghid nu este specificat absolut nimic. Daca aflati ceva astept si eu reply!
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locaţie: Petrosani

MesajTrimis: Dum Mar 16, 2008 10:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se pare cu nu mai trebuie anexat SFul la cererea de finantare, dar Proiect tehnic de executie tot iti va trebui in cazul lucrarilor de constructii caci in baza lui obtii autorizatia de constructie.

Alte noutati din varianta finala a ghidului l amasura 4.3:

- La conditiile de eligibiltate ale solicitantului mai nou se cere "profit din exploatare ?®n anul fiscal precedent datei de depunere a cererii de finan??are". In penultima varianta era suficient ca micorintreprinderea sa aiba venituri operationale...

- "Contribu??ia proprie de minim 30% din valoarea eligibil?? a proiectului" dupa ce in urma ca cateva luni se vehicula ideea unei contributii zero in limita ajutorului de minimis de 200.000 EURO, ia in penultima varianta se vorbea de o contributie de 10%.

Ale modificari?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ebi
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locaţie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Mar 16, 2008 10:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Termenul limit?? pentru depunerea cererilor de finan??are este destul de str?®ns aÂ?a c?? nu era tocmai firesc s?? se solicite ?®n aceast?? faz?? studiul de fezabilitate. Trebuie doar actele doveditoare a dreptului de a construi: (pg.28,29)
9)(numai pentru proiecte care implic?? execu??ia de lucr??ri) Documentele care dovedesc proprietatea/ dreptul de construire asupra infrastructurii Â?i terenului, ?®n copie
10) (numai pentru proiecte care implic?? execu??ia de lucr??ri) Certificatul de urbanism, ?®n copie

Conform legisla??iei ?®n vigoare pentru a construi trebuie ?®ntocmit un proiect tehnic din componen??a c??ruia face parte Â?i studiul de fezabilitate. Cheltuielile de proiectare nu s?®nt eligibile ?®n cadrul acestui domeniu de interven??ie. S?®nt enumerate clar ce fel de servicii de consultan???? s?®nt eligibile. Dar pentru a fi decontate cheltuielile de construc??ie trebuie dovedit?? respectarea pe parcursul execut??rii acestora a tuturor proceduriilor legale obligatorii, deci Â?i existen??a unui proiect tehnic cu toate componentele lui prev??zute de lege.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
anamaria1981
Solicitant

MesajTrimis: Dum Mar 16, 2008 11:27 pm    Titlul subiectului: Axa 4.3 POR Răspunde cu citat (quote)

Am si eu o mica problema legata de intocmirea dosarului de achizitie publica. Din cate am inteles, eu, ar trebui sa facem prin cerere de oferta. Insa nu prea am idee cum ar trebui sa arate un astfel de dosar. Am incercat sa caut exemple, modele dupa care sa ma ghidez, insa nu prea am gasit nimic care sa ma ajute. Daca stie cineva ceva care sa ma ajute astept.
Sus
gadjodilo
Nou venit

Data înscrierii: 07/Mar/2008

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 3:39 pm    Titlul subiectului: Re: Axa 4.3 POR Răspunde cu citat (quote)

anamaria1981 a scris:
Am si eu o mica problema legata de intocmirea dosarului de achizitie publica. Din cate am inteles, eu, ar trebui sa facem prin cerere de oferta. Insa nu prea am idee cum ar trebui sa arate un astfel de dosar. Am incercat sa caut exemple, modele dupa care sa ma ghidez, insa nu prea am gasit nimic care sa ma ajute. Daca stie cineva ceva care sa ma ajute astept.

in ghidul solicitantului de pe inforegio.ro, in anexa 6, scrie la sfarsit: Modele pentru elaborarea documenta??iei de atribuire Â?i a documentelor ce trebuie incluse ?®n dosarul de achizi??ii sunt prev??zute ?®n Ghidul pentru atribuirea contractelor de achizi??ie public?? , aprobat prin Ordinul preÂ?edintelui Autorit????ii Na??ionale pentru Reglementarea Â?i Monitorizarea Achizi??iilor Publice, nr. 155/2006 (publicat ?®n Monitorul Oficial nr. 894 din 2 noiembrie 2006). Recomand??m utilizarea modelelor prev??zute ?®n acest ghid, adaptate prezentelor instruc??iuni.

poate gasesti ceva util acolo.
Sus
ebi
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locaţie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 11:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

anamaria1981 a scris:
Am si eu o mica problema ...
Problema nu e chiar mic??. Doar c?? presupun c?? e pu??in prea devreme s?? te fr??m?®n??i pentru asta. Problema care trebuie rezolvat?? prima dat?? este ob??inerea finan????rii nerambursabile, adic?? ?®ntocmirea unei cereri de finan??are - ?®nso??it?? de toate documentele solicitate - care s?? fie aprobat??. Dac?? proiectul t??u va fi selectat Â?i vei semna contractul de finan??are cu autoritatea contractant??, vei fi sprijinit?? Â?i ?®ndrumat?? pas cu pas de autoritatea de implementare Â?i bine?®n??eles contolat??, pe parcursul ?®ntregii perioade de implementare a proiectului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
anamaria1981
Solicitant

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 11:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ebi, este adevarat ca poate ma grabesc cu anumite lucruri, insa fiind prima oara cand realizez pe bune un proiect imi este putin mai greu sa ma planific si de aceea incerc sa iau in considerare cam totul si vreau sa le fac pe toate. Poate din dorinta prea mare de a realiza si implementa cu succes proiectul. Chiar daca am terminat master de un an si jumatate in managementul proiectelor, nimic nu se compara cu experienta. Insa eu sunt optimista ca voio reusi. Mersi mult pentru sfatul tau.
Numai bine!
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum