Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Ajutorul tip "de minimis"
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
hedonyman23
Junior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 10, 2007 11:14 am    Titlul subiectului: Ajutorul tip "de minimis" Răspunde cu citat (quote)

Vreau si eu sa stiu care e treaba cu ajutorul de stat. Ce inseamna si cum poate incurca o finantare din fonduri europene?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Lun Dec 10, 2007 10:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Regula de minimis:societatea comerciala care solicita finantarea trebuie sa nu fi beneficiat in ultimii 3 ani, cumulat, de ajutoare de stat (adica orice fel de granturi si /sau scutiri de taxe, impozite, etc) in valoare de peste 200.000 EURO. Daca suma cumulata a ajutoarelor de stat este sub 200.000 EURO, se poate beneficia de diferenta de la suma ajutoarelor de stat pana la plafonul maxim de 200.000 EURO.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
hedonyman23
Junior

MesajTrimis: Mar Dec 11, 2007 10:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca valoarea unui proiect este, sa zicem, de 1 milion de euro cu o cofinantare de 50%, atunci beneficiarul nu va putea lua decat 200 de mii de euro de la UE?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mar Dec 11, 2007 11:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cam asa, cu mentiunea ca, asta daca nu ai beneficiat de ajutoare de stat in ultimii ani. Daca ai beneficiat de ajutoare de stat in valoare de x euro, atunci poti primi 200.000 - x euro.

In schimb vezi si reversul medaliei. Daca valoarea totala a cheltuielilor eligibile din proiect este de pana la 200.000 euro, atunci acestea iti vor fi decontate integral. Vezi axa 4.3 din POR dedicata microintreprinderilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Dec 11, 2007 10:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

TotuÂ?i, regula de minimis nu limiteaz?? la numai 200 000 euro valoarea finan????rii nerambursabile pa care o poate primii o firm?? privat?? ?¼n cadrul unui proiect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mie Dec 12, 2007 1:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In cazul particular mentionat mai sus da, limiteaza la 200.000 EURO echivalent in lei (POR axa 4.3, beneficiari elegibili: microintreprinderile).

Hedonyman23 a cerut niste detalii legate de ajutorulde minimis, si am incercat sa-i prezint si un exemplu...

S-a mai discutat problema, dar revin cu rugamintea sa renuntam la sintagma "finantare nerambursabila". Aceasta sugereaza ca beneficiarul primeste niste bani pe care nu trebuie sa-i restituie. In cadrul programelor de preaderare acesta a fost unul din principiile de acordare a fondurilor, si cei care au experienta in domeniu au ramas cu acest reflex de exprimare.

In cazul fondurilor structurale, principiul acordarii fondurilor in avans a fost inlocuit cu principiul rambursarii cheltuielilor elgibile. In momentul in care beneficiarului i se deconteaza o cheltuiala deja efectuata, expresia "finantare nerambursabila" genereaza confuzii grave in legatura cu modul in care pot fi accesate fondurile structurale.
Sus
hedonyman23
Junior

MesajTrimis: Mie Dec 12, 2007 11:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc mult pentru sprijin.
Pentru ca sincer sa fiu am observat ca "minimis-ul " asta se cam baga prin toate ghidurile si incepusem sa ma gandesc ca de fapt mai in toate axele si domeniile nu se va deconta decat cel mult 200.000 euro din cheltuielile eligibile ceea ce ar fi fost ingrozitor.
Pentru Programul Opera??ional Sectorial CreÂ?terea Competitivit????ii Economice, Axa 1, in ghidurile solicitantului, la ajutorul de stat, se face trimitere la vreo 3 regulamente ale Comisiei Europene. De unde multa confuzie, evident..
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 10:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mai multe detalii despre ajutorul de minimis: http://www.fonduri-ue.ro/upload/HG%201164_2007%20de%20minimis.pdf
Sus
TOLBES IULIANA
Nou venit

MesajTrimis: Sâm Dec 15, 2007 9:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ma incadrez in POSCCE,AXA1pct b-implementare standarde.La eligibilitate este specificata ca si conditie M712, ori noi cu obiectul de activitate "Activitati de testari si analize chimice"avem cod CAEN7430.Suntem sau nu eligibili?In rest indeplinim toate conditiile.
Sus
moni_r
Junior

Data înscrierii: 19/Apr/2007

MesajTrimis: Mar Dec 18, 2007 12:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

din cate inteleg eu , clasificarea M712 se refera la noul cod CAEN pe 2008, aici intrand fosta clasificare 7430 Activitati de testari si analize tehnice, deci ma gandesc ca firma ar trebui sa fie eligibila (sper sa nu gresesc) Smile
Sus
agalofteanu
Solicitant

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 3:10 am    Titlul subiectului: ajutorul minimis Răspunde cu citat (quote)

D-le Adi_c

Am reusit sa intru in "ceata totala" cu HG 2011.
Pana acum am citit ca nu se finanteaza achizitia de active second hand, aici scrie ca se poate(cap.IV, pct 5).
Intelesesem ca beneficiaza doar microintreprinderile, aici vad ca se vorbeste de toate IMM-urile.

Ce nu am inteles?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 8:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

HG 2011 din care an? Nu-mi dau seama la ce act normativ faci referire, dar, in schimb stiu ca din fondurile structurale nu se finanteaza achizitia de second-handuri.
Sus
agalofteanu
Solicitant

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 8:47 pm    Titlul subiectului: ajutorul minimis Răspunde cu citat (quote)

Am gresit numarul. Este vorba de HG 1164/26.09.2007 despre care ati postat pe 13 dec. 2007
Sus
agalofteanu
Solicitant

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 6:33 am    Titlul subiectului: HG 1164 Răspunde cu citat (quote)

Iata cum functioneaza progamele de finantare sub INALTUL PATRONAJ AL GUVERNULUI ROMANIEI:

- pe 26 oct se publica HG-ul in care se precizeaza ca "cererile de fnantare se vor depune dupa ce apare(UNDE?) ordinul ministrului".
- ordinul ministrului nu a aparut nicaieri iar pe site-ul MEF apare urmatorul anunt"?Ćœn conformitate cu prevederile punctului 2.11 din Anexa nr.2 la H.G. nr. 1164/2007 privind acordarea de ajutoare de minimis pentru dezvoltarea sau modernizarea ?Âźntreprinderilor, Ministerul Economiei Â?i Finan??elor anun???? c?? ?Âźn urma atingerii plafonului alocat ?Âźn bugetul pe anul 2008, ?Âźncep??nd cu data de 3 decembrie 2007 nu se mai ?Âźnregistreaz?? la Registratura general??, „Cereri de acord de principiu pentru finan??are".
- astazi, la telefon de la MEF (d-na TOMA) imi spune ca este posibil ca fondurile alocate sa fie consumate in totalitate...deci pentru un program care trebuie sa se desfasoare pe 5 ani fodurile s-au epuizat in cateva zile.

Ce parere aveti?
Sau poate are cineva mai multe informatii?
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 11:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si nu ai intrebat unde a aparut scris ordinul ministrului? Chestia asta cu informatii trunchiate si incomplete este generala.
Asa am patit si cu Ordonanta 7, sub patronajul primului ministru, care a avut un termen limita de care se scria pe site (sait) si de fapt s-au mai depus cereri inca aproape o luna...
Intrerese...chestii...socoteli...
-------------------------------
Nu spera si nu ai teama[...]
Tu ramai la toate rece.
Sus
agalofteanu
Solicitant

MesajTrimis: Mie Ian 16, 2008 5:27 pm    Titlul subiectului: ajutorul minimis Răspunde cu citat (quote)

Mie mi s-a spus ceva de genul ca ordinul ministrului si HG ul au aparut simultan(adica a fost o incurcatura, dupa parerea mea VOITA) iar pe un alt forum am vazut ca unei doamne iar fi spus ca acest ordin este un document intern si ca nu trebuia dat publicitatii. De altfel, parcugand HG-ul se pare ca au avut grija sa nu fie prea la acest capitol...

Acuma, pe bune, eu sunt de felul meu un optimist si un credul dar daca cineva chiar a primit un ajutor de la stat fara spagi sau alt gen de "atentii" as vrea sa ne spuna si noua.

Si mai am o nedumerire. Am solicitat inca de anul trecut din decembrie pe cateva site-ri o cerere de intocmire a unei documentatii de finantare.
Cu tate ca senzatia mea era ca deabia asteptau sa le soliciti asa ceva nici pana azi nu am primit niciun raspuns. Care ofi cauza?
Sus
agalofteanu
Solicitant

MesajTrimis: Joi Ian 17, 2008 1:12 am    Titlul subiectului: ajutorul minimis Răspunde cu citat (quote)

Am uitat sa va mai spun ceva. A aparut postat acum cateva zile(chiar in newsletter-ul primit de pe acest site) programul finantarilor pentru ianuare 2008, emis de ADR. La loc de frunte era FINANTAREA PRIN AUTOR DE MINIMIS in conf. cu HG 1164/2007.

Intreband la MEF am primit acelasi raspus evaziv(stiti bancul cu raspunsul evaziv?): Daca vor mai fi fonduri pentru 2009 atunci cereri de finantare se pot primi in februarie sau martie...

Ce mai ziceti si de asta?
Sus
ioana_b
Nou venit

Data înscrierii: 18/Ian/2008

MesajTrimis: Vin Ian 18, 2008 1:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Referitor la regula de minimis. Daca o firma a participat in 2006-2007 la mai multe proiecte dar care se intind pana in 2010, cum se calculeaza valoarea maxima de 200.000? Ajutoarele obtinute si incasate sau totale prevazute in buget pana in 2010. Va rog mult daca stiti cumva sa imi raspundeti, ma intereseaza pt PHARE 2006 CES sa stiu daca mai pot participa.

Multumesc anticipat,
Ioana
Sus
Jane_Doe
Nou venit

Data înscrierii: 22/Mai/2008

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 9:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Doua lucruri se cam bat cap in cap aici.... in ghidul solicitantului pt axa 4.3 se spune ca "?Ćœn cazul ?Âźn care micro?Âźntreprinderea a mai beneficiat de ajutor ?Âźn regim de minimis, din surse publice (inclusiv fonduri comunitare), ?Âźn ultimii 2 ani fiscali ?Âźnainte de data depunerii cererii de finan??are Â?i/sau ?Âźn anul curent depunerii cererii de finan??are, valoarea maxim?? a finan????rii nerambursabile ce poate fi solicitat?? (200.000 euro) va fi redus?? corespunz??tor, cu valoarea total?? a ajutorului/ajutoarelor primite deja"..... Bun....pana aici e totul clar....
Mai departe daca citesti ordinul 413/8 aprilie 2008 care spune in art. 9, lit. c la ce conditii trebuie sa indeplineasca proiectele pentru a fi eligibile vezi urmatorul lucru: "activitatile propuse spe finantare sa nu fi fost finantate din fonduri publice in ultimii 5 ani si sa nu beneficieze de fonduri publice din alte surse de finantare."
Deci.... pana la urma astea se bat cap in cap pentru ca acest ajutor de minimis este pana la urma suportat din bugetul de stat si fondurile publice sunt sume de bani alocate de la bugetul de stat. Pana la urma, cand depui un proiect va fi la latitudinea celui care verifica proiectul sa aplice legea dupa cum crede el de cuviinta?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 11:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu toate fondurile publice inseamna ajutor de minimis.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum