Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

AXA 4 Domeniul de interventie 4.3

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
agrosymbol
Nou venit

Data înscrierii: 25/Oct/2007
Locație: TG-JIU

MesajTrimis: Joi Oct 25, 2007 11:41 pm    Titlul subiectului: AXA 4 Domeniul de interventie 4.3 Răspunde cu citat (quote)

As dori sa achizitionez o autoutilitara pentru aprovizionare pe acest domeniu 4.3 (programul regional) iar codul caen al societatiieste 5248-comertul cu amanuntul as putea face acest lucru ar fii eligibil,valoarea masinii ar fi de 22 000 euro.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Vin Oct 26, 2007 8:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu prea.

Activitatile elgibilie pe Domeniul major de interventie 4.3 (POR) sunt: achizitionarea de echipamente si tehnologii moderne pentru productie, servicii, constructii (nu prea intra aici mijloacele de transport marfa pentru comert).

Iar beneficiarii eligibili sunt microintrepirnderile care activeaza in domeniul productie si/sau serviciilor si/sau constructiilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
agrosymbol
Nou venit

MesajTrimis: Vin Oct 26, 2007 10:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am contactat un consultant si mi-a zis ca sunt eligibil ca eu prestez serviciul de comert de aceea m-am gandit sa va intreb,inca nu am semnat nici un contract cu consultantul.Iar referitor la autoutilitara in ghid zice ca "cheltuielile de mai sus sunt orientative,orice alta cheltuiala trebuie justificat necesitatea ei Ce MA SFATUITI?
Daca semnez cu el contractul de consultanta si ii platesc prima parte din bani si proiectul nu este aprobat din cauza ca nu sunt eligibil ce se intampla cu banii pe cre i-am dat.
Acest consultant a zis ca a sunt pe la Minister si ca sunt eligibil.Astept parerile dvs.
Va multumesc
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Vin Oct 26, 2007 10:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Inainte de toate, rupe-ti vreo 2, 3 ore si ia la "bani marunti" urmatoarele doua documente:
- Ghidul solicitantului la masura 4.3 POR http://www.fonduri-structurale.ro/article_files/Ghid%20axa%204%20DMI%204.3.pdf
- Documentul cadru de implementare regional (august 2007) http://www.inforegio.ro/user/file/DCI%20_23%20August_07_%20RO.doc

Pe de alta parte, daca ti-a spus ca "A sunat la Minister" nu merita sa mai pierzi vremea cu el... Pentru informatii suplimentare legate de POR eventual poate lua legatura cu cei de Agentia de Dezvoltare Regionala Oltenia, http://www.adroltenia.ro (am vazut ca esti din Targu Jiu). Nu vad care minister i-ar putea furniza informatii legate de POR. Banuiesc ca omul o fi vrut sa te impresioneze cu relatiile sale...

Legat de a doua problema, banii platiti in avans in eventualitatea respingerii proiectului, chestiunea este mai delicata, si depinde de modul cum te intelegi cu consultantul, si evident, de clauzele din contractul pe care-l semnezi cu el.

In cazul respingerii unui proiect pe motiv de lipsa de eligibilitate, vina revine exclusiv consultantului, dar daca nu ai o clauza in contract care sa reglementeze acest aspect, atunci ramai cu banii dati...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
agrosymbol
Nou venit

MesajTrimis: Vin Oct 26, 2007 8:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am studiat deja aceste documente,dar la criteriile de eligibilitaea unde sunt trecute codurile caen (II.1.1. Eligibilitatea Solicitantului),activitatea mea " G - 5248" nu este trecuta in lisat aceea ca fiind exclusa.Referitor la servicii,productie sau constructie,eu prestez serivii de comert.
Pana acum sunt multumit de acest consultnt pentru ca mi s-a parut o persoana deschisa la comunicare,in plus nici nu a cerut un comision prea mare,maxim 8 % din valoarea nerambursabila.
Ma gandesc pe de alta parte ca nu ar face afirmatii nefondate privind eligibilitatea societatii mele la acest proiect doar de dragul de a se afla in treaba.
Din punctul dvs sunt eligibil pe proiect pentru achizitionarea unui autofurgon pt marfa sau nu ?
Sus
agrosymbol
Nou venit

MesajTrimis: Sâm Oct 27, 2007 6:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In contract este prevazut aceea clauza privind banii pe care ii dau in avans,daca este vina consultantului imi restituie avnsul pe care l-am platit.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Sâm Oct 27, 2007 11:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hmm, as zice ca totusi esti eligibil, daca nu ai ca activitate principala transportul de marfuri. Si, in acelasi timp firma ta intra la cpaitolul microintreprinderi.

Bafta!
Sus
agrosymbol
Nou venit

MesajTrimis: Dum Oct 28, 2007 4:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Activitatea mea principala este comertul iar eu nu cumpar masina de marfa pentru a o inchiria sau pentru a obtine profit ci pentru aprovizionare,acel cristeriu in care nu poti sa achitionezi masini de marfa este pentru cei care au domeniul de activitate transporturi.
Eu ma gandesc ca nu ar zice ca sunt eligibil degeaba mai ales ca in contract este prevazuta aceea clauza privind avansul.
O sa incerc oricum prea mult nu am de pierdut daca e cumva sa pierd,dar totusi am incredere pt ca mi s-a parut un consultant foarte deschis la comunicare fata de altii cu care am discutat si mi-a explicat obsolut orice am intrebat referitor la aceste fonduri.
Sus
abnvz
Nou venit

Data înscrierii: 27/Mai/2008

MesajTrimis: Mar Mai 27, 2008 2:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Pentru agrosymbol: poti sa ne dai numele/adresa consultantului?(eventual ca mesaj privat)
2. Am si eu nelamuriri cu privire la cheltuielile eligibile:
a)in ceea ce priveste consultanta, se deconteaza maxim 5% din valoarea totala eligibila a proiecului. Exista firme care se multumesc doar cu aceasta suma?
b)pentru crearea/modernizarea utilitatilor generale e nevoie de certificat de urbanism? (de exp. daca vrei sa amenajezi vestiare/dusuri pentru angajati)
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mie Mai 28, 2008 7:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Sper ca n-o sa-ti dea detaliile cerute in aceasta sectiune, ca m-ar obliga sa-i sterg postul pe motiv de off topic...

2.a Evident ca raspunsul il poti afla doar din discutiile private cu consultantii cu care decizi sa ai discutii preliminare.

2.b Pentru orice implica efecturarea de lucrari de constructii ai nevoie de autorizatie de constructie de la primarie.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum