Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

protectie sociala

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
sorin_popa
Solicitant

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Mar Sep 11, 2007 8:14 am    Titlul subiectului: protectie sociala Răspunde cu citat (quote)

in care axa si masura(link) s-ar incadra pentru construirea si dotarea cladiri pt protectie sociala a persoanelor defavorizate (copii si persoane cu dezabilitati) pentru o fundatie straina existenta, constand in atelier pentru invatarea unei meserii,cazare,masa,etc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andra_bma
Senior

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 11, 2007 11:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ar putea fi ceva sanse prin PNDR, masura 322, dar solicitantul trebuie sa fie un ong romanesc.
Sus
sorin_popa
Solicitant

MesajTrimis: Vin Sep 14, 2007 10:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da...se incadreaza in masura 322-imbunatatirea calitatii vietii in zonele rurale-componenta B - investitii noi in infrastructura sociala..dar in anexe se refera doar la autoritati publice ..i-mi puteti spune cand apare Ghidul pe aceasta masura?
Sus
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Vin Sep 14, 2007 2:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ghidul va fi facut public pe la mijlocul lui octombrie, iar depunerea proiectelor se va face incepand cu sfarsitul lui octombrie, inceputul lui noiembrie, cel putin acestea sunt ultimele semnale de la minister.

Exista insa un minighid la urmatoarea adresa:
http://www.apdrp.ro/uploads/GSsintezaFEADR322sate.pdf
Sus
sorin_popa
Solicitant

MesajTrimis: Joi Sep 27, 2007 2:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mai bine s-ar incadra in Ghid solicitant 3-infrastructurii serviciilor sociale care a si aparut deja
Sus
Irina81
Solicitant

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2007 9:37 am    Titlul subiectului: Re: protectie sociala Răspunde cu citat (quote)

sorin_popa a scris:
in care axa si masura(link) s-ar incadra pentru construirea si dotarea cladiri pt protectie sociala a persoanelor defavorizate (copii si persoane cu dezabilitati) pentru o fundatie straina existenta, constand in atelier pentru invatarea unei meserii,cazare,masa,etc

Se incadreaza in POR - Axa 3 - Imbunatatirea infrastructurii sociale , doeniul major de interventie 2.3.2 daca exista deja cladirea si trebuie doar modernizata/reabilitata/dotata. Nu este cost eligibil construirea unei cladiri. Pe www.inforegio.ro sunt toate detaliile inclusiv o varianta de lucru a ghidului solicitantului pentru acest domeniu de interventie. Insa acest ONG trebuie acreditat sa furnizeze servicii sociale in Romania. Buna ideea! Bafta multa!
Sus
Pif
Nou venit

MesajTrimis: Joi Dec 27, 2007 5:12 pm    Titlul subiectului: POR 3.3.2 Răspunde cu citat (quote)

Nu este foarte clar daca sunt finantate sau nu constructiile noi pentru centrele sociale. Lista cheltuielilor eligibile nu este definitivata inca. In lista actuala sunt o serie de cheltuieli eligibile care sugereaza faptul ca pot fi finantate si constructii noi: de exemplu, Cumpararea de terenuri, etc. Se foloseste termenul de "dezvoltare" care e interpretabil. Ce sa mai dezvolti la un centru cu 200 de persoane institutionalizate????
Personal, mi se pare o abordare gresita, ca sa nu spun o mare prostie, sa finantezi doar reabilitari/modernizari ale unor cladiri in care functioneaza "centre sociale" sau centre rezidential. Asta datorita faptului ca infrastructura este in multe cazuri foarte veche, are o arhitectura improprie dezvoltarii unor servicii de calitate. In plus, in multe cazuri, aceste "centre" sunt situate in zone relativ izolate si cu acces redus la servicii. Reabilitarea sau modernizarea unei astfel de cladiri va costa mai mult decat constructia unei cladiri noi... si nu va atinge standardele de calitate ale unei constructii noi, care a fost proiectata de la inceput ca serviciu social: circuite, accesibilizare, spatii cu destinatii speciale (recuperare, consiliere, etc.).
Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nivelul alocarii financiare este extrem de redus in comparatie cu nevoile din sistem.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Joi Dec 27, 2007 8:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MOdernizare inseamna si extindere. Functionezi in cladirea veche si extinzi contructia cu o cladire noua modernizata. Dupa ce termini muti o parte din asistati si in cladirea veche faci reparatii, recompartimentezi spatiile sau le dai o alta destinatie. Totul este sa fie pe aceeasi locatie.
Sus
Pif
Nou venit

MesajTrimis: Vin Dec 28, 2007 11:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
MOdernizare inseamna si extindere. Functionezi in cladirea veche si extinzi contructia cu o cladire noua modernizata. Dupa ce termini muti o parte din asistati si in cladirea veche faci reparatii, recompartimentezi spatiile sau le dai o alta destinatie. Totul este sa fie pe aceeasi locatie.

Pai tocmai aici e "buba", necorelarea intre nevoi si finantare: nu in toate cazurile cladirile existente se preteaza la modernizari; nu in toate cazurile locatia actuala este potrivita; nu in toate cazurile e fezabil sa extinzi serviciile, ci mai degraba sa le infiintezi in alte locatii.

Mi s-ar fi parut normal sa se fi lasat libertate aplicantului in a-si determina singur nevoile si solutiile care i se par cele mai potrivite pentru el, urmand ca evaluarea sa stabileasca fezabilitatea proiectului.
Sus
ciciuionut
Nou venit

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 11:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cititti cu atentie Ghidul pentru Axa prioritara 3 privind infrastructura sociala, veti avea cateva surprize placute sau neplacute care pot scapa la o prima lectura. Faceti corelatii intre criterii de eligibilitate si buget si alte asemenea legaturi intre cererea de finantare si ghid. Voi reveni cu detalii si cu exemple.
Sus
ciciuionut
Nou venit

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 11:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In primul rand si cel mai important aspect este existenta si functionarea serviciului social, acreditat conform legii. Reabilitarea infrastructurii, daca analizam cu atentie si schema bugetului, poate insemna si ridicarea cladirii de la fundatie (analizati si valoarea totala care poate fi acordata).
In buget se specifica:
cap 1 Cheltuieli pentru obtinerea si amenajarea terenului.
cap 2 Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului.
cap 3 Cheltuieli pentru proiectare (a constructiei sau a amenajarilor zic eu)
cap 4 Cheltuieli pentru investitii.
4.1 Constructii si instalatii.

Daca poti cumpara un teren, trebuie sa si construiesti pe el. Nu desfasori activitati in aer liber.

Cf. Ghidul Solicitantului, POR 2007-2013, Axa prioritara 3 - Imbunatatirea infrastructurii sociale, Domeniul de interventie 3.2. - Reabilitarea/modernizarea si echiparea infrastructurii serviciilor sociale.

Parerea mea este ca posibilitatile de interpretare a prezentului Ghid si a cererii de Finantare sunt nelimitate. Nu stiu daca este un lucru bun sau rau, dar vom ajunge probabil tot la subiectivismul evaluatorului. Ca orice lege romaneasca, exista posibilitatea interpretarii. Concluziile.............
Sus
sorin_popa
Solicitant

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 10:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

daca i-si ridica constructia ,,in rosu" este eligibil dotarea cladirii respective ? mentionez ca tot pe acelasi teren functioneaza un centru de zi pentru copii intr-o alta cladire
Sus
cristidu
Nou venit

MesajTrimis: Lun Sep 01, 2008 6:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt director la un mic centru de plasament din Botosani , si as vrea sa fac o sala de sport pe un teren de langa centru (700 m2) si sa o utilez cu tot ce trebuie pentru a putea fi folosita de copii din fundatie , cat si din alte centre de plasament cu care avem incheiate parteneriate.

E posibil asa ceva? si daca da , ce ghid trebuie sa studiez?

Multumesc

am uitat sa mentionez, dar in timpul cand nu va fi folosita de copii, as vrea sa aduca finantare pentru copii din centrul care il conduc.

nu am un sponsor serios cu care sa lucrez, ci sponsorizari sporadice, care nu imi garanteaza un venit stabil pt cheltuielile care le avem .
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum