Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

finantari nerambursabile. fonuri pentru mediu

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ion paula
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Vin Sep 07, 2007 10:24 am    Titlul subiectului: finantari nerambursabile. fonuri pentru mediu Răspunde cu citat (quote)

buna!
am si eu o rugaminte. daca se poate sa imi spuna cine stie pe ce site-uri sa intru pentru a afla cat mai multe despre finantari nerambursabile. fonduri pentru mediu sau unde as putea sa vad un poiect deja facut.
multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Vin Sep 07, 2007 6:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

"Proiecte deja facute" pe fondurile structurale nu prea ai cum sa vezi, fiindca acestea vor deveni accesabila abia de acum incolo. Si, sincer ma indoiesc ca daca cineva are proiectul schitat, o sa ti-l puna la dispozitie inainte de a avea contractul de finantare semnat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ion paula
Nou venit

MesajTrimis: Lun Sep 10, 2007 12:18 pm    Titlul subiectului: multumesc frumos Răspunde cu citat (quote)

sunt incepatoare total in chestia asta cu fondurile structurale, asa ca e buna orice informatie.
Sus
doru.dinu
Junior

Data înscrierii: 27/Aug/2007

MesajTrimis: Lun Sep 10, 2007 4:47 pm    Titlul subiectului: Re: multumesc frumos Răspunde cu citat (quote)

ion paula a scris:
sunt incepatoare total in chestia asta cu fondurile structurale, asa ca e buna orice informatie.

Buna.

Din pacate nu te va ajuta nimeni cu informatii. Asta pentru ca informatia inseamna "bani"

Cel mai bun lucru pe care il poti face este sa povestesti aici ce intentii ai si apoi sa fugi la o firma de consultanta.

Succes!
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 13, 2007 9:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

frumos ar fi fost sa ne spui pentru ce-ti treba!
Daca vrei sa aplici pentru tine sau pentru altii. Daca esti incepatoare nu te-as sfatui sa faci de una singura ci sa te "lipesti" undeva pana inveti.
Sus
ion paula
Nou venit

MesajTrimis: Joi Sep 13, 2007 12:24 pm    Titlul subiectului: multumesc de raspuns Răspunde cu citat (quote)

eu lucrez deja la o institutie publica si acum 3 saptamani seful meu m-a trimis la un curs "Finantari nerambursabile. Fonduri pentru Mediu" si a spus ca trebuie sa invat sa fac proiecte pentru finantari pe mediu. Atat. De atunci eu tot caut si listez tot ce gasesc, ghiduri etc., dar nu am inceput sa lucrez concret la ceva. Astept sa mi se spuna la ce trebuie sa lucrez si abia apoi stiu exact ce imi trebuie din tot ce am citit. Multumesc oricum, o sa mai revin cu noutati Smile
Sus
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 13, 2007 4:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

una dintre marile calitati ale unui consultant este aceea ca impreuna cu autoritatea locala identifica necesitatile si prioritatea acestora.
Pe mediu unele dintre prioritati ar fi: canalizarea si epurarea apelor uzate (infiintarea de sisteme sau microsisteme de canalizare), gestionarea deseurilor, amenajari pentru scurgerea apelor din precipitatii, amenajari pentru stoparea proceselor erozionale ale apelor de suprafata (depinde de zona unde te afli), ameliorarea terenurilor degradate de depozitari necontrolate de deseuri sau reziduuri, halde, etc.

Primul pas este intocmirea studiului de prefezabilitate al obiectivului care stabileste liniile bugetare principale. Se poate realiza local sau se poate comanda daca lucrarea este mai mare. Apoi urmeaza studiile de teren si studiul de fezabilitate. In acest timp trebuie sa ai in vedere terenurile pe care se vor amplasa obiectivele: daca sunt prinse in PUG, daca sunt de domeniu public sau privat al primariei, daca sunt in inventarul bunurilor, daca au destinatia pentru care vor fi folosite altfel trebuie facute demersuri de scoatere din circuitul agricole si schimarea destinatiei, de modificat PUG-ul sau de actualizat - acolo unde acesta este facut in 1998 sau mai grav in 1994-95 cu reambularea suprafetelor.
La unele lucrari se cere ca terenul aferent constructiilor sa aiba intabulare deci parcelele aferente anumitor amplasamente - statie de epurare, gospodarie de apa, rampa de gunoi, statie de transfer, etc. sa fie bine stabilite. Poate nu aveti terenuri disponibile si atunci trebuie initiate demersurile de achizitie de teren cu tot ce decurge din aceasta. Exista pericolul ca atunci cand se afla pentru ce va fi terenul brusc sa-i creasca valoarea deci este de dorit preintampinarea acestei situatii. Orice program nu finanateaza achizitia de terenuri.
Apoi ca sa vezi cam ce ar contine ghidul intri pe site-ul MAPPM si gasesti acolo Fondul de Mediu care finateaza lucrari si-ti poti face o idee.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Joi Sep 13, 2007 7:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@ion paula: cu strategia de dezvoltare locala cum stati? Ai putea incepe documentarea de acolo...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ion paula
Nou venit

MesajTrimis: Vin Sep 14, 2007 8:55 am    Titlul subiectului: multumesc geo_t Răspunde cu citat (quote)

mai am mult de invatat, mai ales ca unui inginer electromecanic ii e greu sa se obisnuiasca cu mediul Very Happy, dar le iau usor si trebuie sa le deslusesc.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Vin Sep 14, 2007 9:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Surprised Meseria mea de baza este tot de inginer electromecanic...
Sus
ion paula
Nou venit

MesajTrimis: Vin Sep 14, 2007 1:17 pm    Titlul subiectului: pentru andi_c Răspunde cu citat (quote)

cum ai reusit sa te acomodezi cu mediul? de cat timp lucrezi pe proiecte pentru mediu si cat de greu este? nu de alta, dar sa stiu la ce sa ma astept Wink
Sus
arhitectul
Nou venit

MesajTrimis: Sâm Dec 08, 2007 3:27 pm    Titlul subiectului: pentru ion paula Răspunde cu citat (quote)

@ion paula: adi si geo au facut comentarii pertinente; si eu m-am inscris la un curs pentru fonduri structurale si domeniul protectiei mediului ma intereseaza in mod deosebit (de multi ani); am cateva materiale documentare pentru fondurile structurale, dar nimic ce nu ar putea fi obtinut oricum altfel; daca totusi te intereseaza, iti pot trimite cate ceva si, oricum, putem discuta; sunt interesat in special de alte forme de energie regenerabila, dar am lucrat si ceva (sumar, preliminar) in domeniul energiei eoliene.
Sus
bufteam
Nou venit

Locație: Arad

MesajTrimis: Mar Dec 11, 2007 11:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

asa cum spunea si adi_c, si eu cred ca, daca exista la voi o strategie locala de dezvoltare, cu obiective de mediu definite, plan de masuri, servicii sau depertamente responsabile, bugete, termene, ar putea sa iti fie de ajutor, Question

altfel ai putea incerca sa faci o vizita la Agentia de Dezvoltare Regionala Vest (peste drum de magazinul Bega in Timisoara) si sa vezi daca mai puteti accesa fonduri de pe PHARE 2006.

succes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mar Dec 11, 2007 4:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

As zice chiar, ca o Autoritate Publica Locala nu va putea accesa fonduri structurale pentru un proiect, daca nu are o strategie de dezvoltare a localitatii respective, iar ideea proiectului sa se regaseasca in Planul de actiuni din strategie.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum