Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

o firma specializata in fonduri

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SERVICII DE CONSULTANTA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
emilia bodnaras
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Lun Iul 30, 2007 3:31 pm    Titlul subiectului: o firma specializata in fonduri Răspunde cu citat (quote)

buna, imi puteti recomanda o firma care se ocupa de toate demersurile, de la implementare dosar..pana la primirea fondurilor.?

va multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Iulia Munteanu
Solicitant

MesajTrimis: Vin Aug 03, 2007 5:45 pm    Titlul subiectului: Re: o firma specializata in fonduri Răspunde cu citat (quote)

emilia bodnaras a scris:
buna, imi puteti recomanda o firma care se ocupa de toate demersurile, de la implementare dosar..pana la primirea fondurilor.?

va multumesc.

mi-a placut chestia cu "pana la primirea fondurilor"

oricum multa bafta cu proiectul Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Vin Aug 03, 2007 9:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Emilia, ca fapt divers, de o firma specializata vei avea mai multa nevoie "dupa primirea fondurilor"...

Semnarea contractului de finantare incearca sa-l vezi ca pe un examen de admitere la facultate. Atunci cand ajungi sa termini scoala constati ca examenul de admitere de fapt a fost cel mai usor examen, si greul abia apoi incepe!

Vei avea nevoie sa angajezi un Project Manger care sa-ti coordoneze implementarea proiectului. Urmeaza raportarile, monitorizarea, decontarea cheltuielilor eligibile...

Si nu in ultimul rand, chestia asta cu "primirea fondurilor" este foarte relativa. Rasfoieste un pic documentatia legata de aceste fonduri. Alocarea lor se va face respectand principiul rambursarii. Adica, investia o vei face tu din banii tai personali (sau credit bancar) iar cheltuielile elgibile iti vor fi decontate, in masura in care faci dovada ca ti-ai rspectat obligatiile asumate la semanrea contractului de finantare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Aug 03, 2007 11:12 pm    Titlul subiectului: Re: o firma specializata in fonduri Răspunde cu citat (quote)

emilia bodnaras a scris:

Nu este nici o problem?? s?? g??seÂ?ti o astfel de firm??, doar c?? aÂ?a cum a precizat adi_c, trebuie s?? dispui de bani. De exemplu, dac?? vrei s?? ob??i o finan??are nerambursabil?? de un milion de euro, realiz?¼nd un proiect pentru care finan??area nerambursabil?? este de 50% Â?i dac?? dispui de dou?? milioane de euro, vei g??si relativ uÂ?or o firm?? serioas?? care s??-??i ?¼ndeplineasc?? dorin??ele, adic?? s?? duc?? proiectul la cap??t Â?i s?? recupereze milionul dorit, probabil contra unui comision de 100 000...150 000 euro. Dac?? nu dispui din start de bani suficien??i, renun???? la ideea acces??ri fondurilor nerambursabile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Aug 05, 2007 6:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
Emilia, ca fapt divers, de o firma specializata vei avea mai multa nevoie "dupa primirea fondurilor"...
In alt?? parte, pe marginea unui comentariu f??cut de c??tre altcineva pe acest forum,
adi_c a scris:
Tare as fi curios sa ne spui totusi care este experienta ta de viata, de afaceri... De fapt cati ani ai, si cu ce te ocupi efectiv?

adi_c, ??i-aÂ? pune de aceast?? dat?? eu aceast?? ?¼ntrebare. Am senza??ia c?? nu ai (prea) scris proiecte SAPARD pentru firme private. Majoritataea celor care caut?? sprijin pe acest forum vor proiecte de genul celor care s-au derulat prin programul SAPARD. Firma noastr?? practic?? tarife duble sau chiar triple pentru asisten???? ?¼n implementarea unui proiect elaborat de c??tre altcineva. Sau mai comercial spus, "acord??m reduceri Very Happy " de 50%...70% pentru asisten??a tehnic?? la implementarea proiectelor eleborate de firma noastr??. geo_t a semnalat frecvent problemele grave ce pot apare la implementarea unor proiecte carea au avut sc??p??ri ?¼n ceea ce priveÂ?te realismul previziunilor Â?i-mi pare c?? a f??cut la un moment dat referire la proiecte realizate de firme cu oarece succese cum ar fi lch2000, (i-am pomenit numele f??r?? inten??ia de a le face reclam??, fiind concuren??i de ai noÂ?tri, ba mai mult am avut Â?i un mic incident cu ei, dar ce-i al lor e al lor). M?? ?¼ntreb atunci ce Â?anse are cineva total lipsit de experien???? ?¼n elaborarea proiectelor Â?i tot eu r??spund din experien????: aproape nici una. Poate la a doua sau poate la a treia ?¼ncercare Â?i crede??i-m??, asta ?¼nseamn?? doi-trei ani pierdu??i.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SERVICII DE CONSULTANTA Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum