Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Hotel de * * * Stele in Costinesti!
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Alexandru.Cta
Solicitant

Data înscrierii: 23/Aug/2007
Locație: Constanta

MesajTrimis: Joi Aug 23, 2007 10:43 am    Titlul subiectului: Hotel de * * * Stele in Costinesti! Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua!

Am si eu un teren de 500 (12.5 deschidere, 40 lungime) metri patrati la Costinesti, la 400 metri de Epava. Am cumparat terenul cu 27 euro / mp in 2004 iar acum a ajuns la 100-150 euro / mp.

Ar merge construit un hotel de 3 stele (p + 2 + mansarda), 8-10 camere / nivel (240-260 mp construibil / nivel) si investitia totala s-ar ridica la vreo 400.000 - 500.000 euro! eu dispun doar de 150.000 euro! cum sa procedez sa obtin si eu niste fonduri de la UE?

Se pricepe cineva sa faca un dosar convingator? daca da, cat ar costa? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

P.S. trimiteti mesaj privat daca nu-i voie sa faceti reclama.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Joi Aug 23, 2007 2:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Ar fi fost bine sa citesti ce sa ma scris pe forum legat de aceasta problema, sigur ai fi gasit raspunsurile care te interesau.

2. E putin probabil sa obtii finantare pentru construirea unui hotel nou. Ori cosntruiesti o pnesiune in zona rurala cu maxim 10 camere si 30 locuri de cazare, ori modernizezi, extinzi, dezvolti vreo structura de cazare care deja functioneaza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Alexandru.Cta
Solicitant

MesajTrimis: Joi Aug 23, 2007 3:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

darn. era prea frumos ca sa fie adevarat. Sad
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Joi Aug 23, 2007 8:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca locatia respectiva se afla in zona rurala (poti afla de la primarie) te poti incadra la fondurile pentru agricultura si in acest caz poti construi pensiune turistica cu maxim 10 camere (30 locuri cazare).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Alexandru.Cta
Solicitant

MesajTrimis: Joi Aug 23, 2007 10:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai e vorba de Costinesti care in timpul anului e un sat. Doar vara zici ca-i Miami.

Hmm, cred c-ar merge. O sa ma interesez! Multumesc mult!
Sus
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm Aug 25, 2007 12:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

alexandru
Inainte de a vorbi de hotel incearca sa discuti cu un arhitect. Suprafata ta e la limita construirii. Hotel implica pe langa spatiile propriuzise de cazare si alte spatii insemnand parcare in mod special sa nu mai punem un minim de amenajare peisagistica. Deci iti mai trebuie ceva teren. Pentru o pensiune ar fi bine: te dezvolti pe 2 niveluri + parter pe maxim 200 mp construiti, 700 desfasurat (cu subsol), la parter pui receptia si un mic restaurant cu terasa si la etaj cate 6 camere pe nivel - 12 camere) din care 2 vor fi pentru administratie.
Iti trebuie subsol pentru spalatorie - e 3* sau 3 margarete - iar ca sa obti asta curatenia e un must have. Restul spatiului il faci sala de gimnastica sau jocuri sau... vezi tu.
Ar fi o idee...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexandru.Cta
Solicitant

MesajTrimis: Sâm Aug 25, 2007 2:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu ma gandeam la ceva de genul un hol, 5 camere pe o parte, 5 pe cealalta parte, in fata loc de parcare pentru 6 masini si scara exterioara. nu-ti tre' spalatoria ta ca poti duce lenjeria de pat si ce mai trebuie la spalatoria 'satului' contra cost, evident. am fost la un arhitect si a cerut 15.000 euro pentru proiect (5 camere / nivel, P + 2 + mansarda).

aa, si mai aveam o intrebare. exista pensiuni pe litoral? sau pensiunile sunt doar la munte, in zona rurala? ce e o pensiune mai exact? mersi anticipat pentru raspunsuri!
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Sâm Aug 25, 2007 5:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vezi aci: http://www.romaniaexplorer.ro/?c=18
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Dum Aug 26, 2007 2:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

alexandru
nu cred ca poti fara spalatorie. mai ai si fetze de masa, totul trebuie sa fie impecabil. Pui centrala taermica, oricum tot la subsol o vei pune iar acolo vei face si spalatorie-calcatorie-uscatorie. La capacitate full, faci calcul ca turistul petrece o noapte deci rezulta teoretic 10 garnituri de pat/zi. Care tzatza Leana sta de tine? Iti trebui doar un om sa-i dai salariu sa spele (masina) si sa calce.
Sa calculam proiectarea de arhitectura. Teoretic se merge pana la 15 euro/mp pentru arhitectura unicat. Practic pensiunea ta nu e mai mult de o casa cu ceva mai multe camere. Sa calculam ce am vorbit: 200 mp construit x 2 niveluri + 100 mp subsol + 100 mansarda = 600 mp
(rotunjesc evident).
600 mp x 400 euro/mp = 240000 euro constructia fara mobilier si amenajari. La 600 mp x 15 euro/mp (pret de Bucuresti) = 9000 euro proiectul la care se mai adauga, eventual, ceva unui designer sa faca ambientul si decorarea la restaurant - cca. 200 mp interior+terasa - 10 euro/mp = 2000 euro
Deci cam 10-12 mii ai scapat. Dupa calculul meu. Spune-i arhitectului sa-ti expliciteze pretul asa ca mine si mai vorbim.
Daca te baga in preturi de la Ordinul arhitectilor ia altu'.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Dum Aug 26, 2007 9:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe langa garniturile de pat, mai pune si vreo 40-50 de prosoape pe zi... Investitia intr-o spalatorie se justifica cu varf si indesat.
Sus
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Dum Aug 26, 2007 9:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Alexandru.Cta a scris:
eu ma gandeam la ceva de genul un hol, 5 camere pe o parte, 5 pe cealalta parte, in fata loc de parcare pentru 6 masini si scara exterioara. nu-ti tre' spalatoria ta ca poti duce lenjeria de pat si ce mai trebuie la spalatoria 'satului' contra cost, evident. am fost la un arhitect si a cerut 15.000 euro pentru proiect (5 camere / nivel, P + 2 + mansarda).

aa, si mai aveam o intrebare. exista pensiuni pe litoral? sau pensiunile sunt doar la munte, in zona rurala? ce e o pensiune mai exact? mersi anticipat pentru raspunsuri!

Alexandru, se pot face pensiuni pe litoral, pensiunile nu sunt specifice zonei montane ci sunt structuri de cazare ce indeplinesc niste criterii de clasificare stabilite de lege. Daca localizarea terenului este in spatiul rural, ai putea obtine finantare pentru construirea unei pensiuni de pana la 15 camere.

Problema care te impiedica insa este suprafata terenului, pentru ca un criteriu strict de eligibilitate cere ca terenul pe care vei amplasa pensiunea sa aiba minim 1000 mp.
Sus
doru.dinu
Junior

Data înscrierii: 27/Aug/2007

MesajTrimis: Lun Aug 27, 2007 12:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Iti dau detalii pe PM. Am lucrat la dosarul unei pensiuni chiar in costinesti (finantare aprobata, aflat acum in faza de decontare)
Alexandru.Cta
Solicitant

MesajTrimis: Lun Aug 27, 2007 4:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca m-am facut eu putin neinteles cand am folosit termenul pensiune, scuze!

initial ma gandeam la un hol, 6 camere pe stanga, 6 pe dreapta dar se pare ca n-ajung banii. asa ca va fi constructia din lemn, ceea ce-i va reduce costul considerabil.

deci vorbim de ceva de genul:

hol, 6 camere / nivel. parter + 2 etaje + mansarda. fara restaurant la parter, fara spalatorie la subsol etc. un hol, 6 camere (la parter una pentru mine). terenul are 12.5 deschidere si 40 lungime deci teoretic ar ajunge. acum sa vedem cat cere arhitectul. design-ul nu trebuie sa fie unul pompos.

doru.dinu, astept mesaj pe privat! ar fi super daca UE m-ar ajuta cu o parte din cheltuieli!
Sus
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Lun Aug 27, 2007 4:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Revin cu o observatie facuta anterior.

PNDR, pagina 190, ultimul paragraf:
"Pentru investi??iile noi ?Âźn structurile de primire turistice, suprafa??a de teren aferent?? structurii de primire turistice (inclusiv ?Âźn structuri de primire agro-turistice) trebuie s?? fie de cel pu??in 1000 mp"

Mai ai teren pe langa cel mentionat?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Lun Aug 27, 2007 6:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Alexandru.Cta a scris:
... ar fi super daca UE m-ar ajuta cu o parte din cheltuieli!

UE nu te "ajuta" cu o parte din bani, ci iti deconteaza o parte (inte 60 si 70%, vezi conditiile) din cheltuieli.

S-a discutat si rasdicutat pe forum, daca ai fi rasfoit nitel topicurile ai fi gasit cu siguranta.

Investitia o asiguri tu din resurse proprii (sau credit bancar) iar ulterior ti se deconteaza cota parte la care esti eligibil.
Sus
Alexandru.Cta
Solicitant

MesajTrimis: Lun Aug 27, 2007 7:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu posed teren alaturat... Sad se pare c-a fost totul in zadar! eh, va dura mai mult atunci. multumesc tuturor pentru timpul acordat!
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Lun Aug 27, 2007 9:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Oare pensiunea turistica este singura afacere pe care o poti face pe cei 500 mp ai tai?
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mar Aug 28, 2007 8:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

poate ar trebui sa te asociezi cu vecinul din stanga sau din dreapta. Ideea nu e de lepadat.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mar Aug 28, 2007 10:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sau un internet-cafe, o pizzerie, o parcare cu plata, o spalatorie auto, o pensiune pentru caini, o curatatorie chimica, un teren de minigolf, un centru de inchirieri biciclete, scutere, atvuri, diferite articole sportive, cate altele...
Sus
Alexandru.Cta
Solicitant

MesajTrimis: Mar Aug 28, 2007 10:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai, casa de vacanta va fi facuta, dar nu asa cum mi-as fi dorit eu. va fi ceva de genul 6 camere / nivel, toata din lemn. probabil P + 1 pana la vara, iar 2 + m la anul.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM) Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum