Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

ONG pentru reintegrarea de??inu??ilor ?®n societate. Finan?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Papillon
Solicitant

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locaţie: DE

MesajTrimis: Sâm Iun 02, 2007 6:12 pm    Titlul subiectului: ONG pentru reintegrarea de??inu??ilor ?®n societate. Finan? Răspunde cu citat (quote)

Salut,

De??in o funda??ie ?®n Rom??nia cu specificul de activitate const??nd ?®n resocializarea Â?i integrarea ?®n societate a de??inu??ilor proasp??t elibera??i din ?®nchisoare. Momentan m?? aflu ?®n Germania ?®n tratative cu dou?? funda??ii de acelaÂ?i profil care m?? vor sus??ine at??t financiar c??t Â?i logistic pentru realizarea unui campus de resocializare ?®n Romania, dup?? modelul german. Ceea ce as dori s?? stiu este dac?? pentru acest proiect as putea obtine si o finantare din cadrul acestor fonduri structurale, pe l??ng?? ajutorul pe care-l voi primi din partea german?? Â?i pe l??ng?? terenul pe care-l de??ine funda??ia deja ?®n Romania unde va fi amplasat campusul respectiv. Pentru amploarea proiectului care-l am ?®n vedere ar fi binevenit Â?i un ajutor b??nesc din partea UE, dar nu Â?tiu dac?? obiectul meu de activitate corespunde regulilor de creditare. Am c??utat pe site domeniile de creditare Â?i am g??sit c?? s-ar putea s?? m?? ?®ncadrez la categoria "?Žmbun??t????irea accesului Â?i particip??rii grupurilor vulnerabile la sistemul de educa??ie Â?i pe pia??a muncii", dar nu sunt sigur. Ar putea cineva sa-mi spun?? cu siguran???? dac?? ?®n condi??iile date mai sus as putea obtine o finantare pentru prioectul meu ?

Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locaţie: Petrosani

MesajTrimis: Sâm Iun 02, 2007 6:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Proiectul tau ar putea fi eligibil pe Programul Complement (Cadru) Dezvoltarea Resurselor Umane, Axa prioritara 6 - Promovarea incluziunii socilale.

Poate ar fi util sa institutionalizezi relatia cu cele doua fundatii germane prin semnarea unui parteneriat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Papillon
Solicitant

MesajTrimis: Sâm Iun 02, 2007 7:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Parteneriatul va fi f??cut ?®ntr-un viitor nu prea ?®ndep??rtat... tratativele sunt pe cale s?? se ?®ncheie. Problema e doar c?? acest parteneriat, practic forma final?? a acestuia depinde Â?i de sursele mele proprii sau cele atrase (vezi UE). De aceea ?®nclin s?? cred c?? poate exist?? o posibilitate de finan??are sau cofinan??are pe l??ng?? ajutorul material Â?i b??nesc pe care-l voi primi din Germania. M?? g??ndeam c?? dac?? aceast?? posibilitate exist??, atunci voi include ?®n proiect Â?i cele dou?? funda??ii cofinan??atoare ca s?? zic aÂ?a, astfel av??nd poate Â?anse reale mai mari de a ob??ine niÂ?te bani deloc de neglijat din cadrul acestor fonduri structurale.

Spuneai de Axa prioritar?? 6... unde as putea-o gasi si studia? Ai cumva vre-un link? La domeniul pe care-l men??ionam anterior nu s-ar ?®ncadra oare Â?i proiectul meu (cel referitor la grupurile vulnerabile)?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Sâm Iun 02, 2007 9:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intra pe http://www.fonduri-structurale.ro/article.php?article_id=20 si descarca Programul cadru de implementare dezvoltarea resurselor umane.

Cauta in document Axa prioritara 6 (pagina 124).

Cred ca cel mai bine te-ai putea incadra pe Domeniul major de interventie 6.4 Initiativele transnationale pe piata inclusiva a muncii (pagina 140).

Valaorea elgibila a proiectului tebuie sa fie de minim 15000 EURO.

Textul este cam derutant in acesta varianta de Program. Odata zice ca, ca si ONG poti beneficia de grant de 100% iar in aliniatul urmator precizeaza ca trebuie sa ai o contributie minima de 2%... Sa speram ca in varianta finala se vor elimina aceste ambiguitati.

Oricum de retinut ideea ca acesti bani nu-i vei primi in avans... Ca si ONG o sa poti beneficia de un avans de pana la 40%, restul trebuie sa asiguri din resurse proprii si ti se vor deconta ulterior cheltuielile eligibile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Papillon
Solicitant

MesajTrimis: Sâm Iun 02, 2007 10:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

?Ž??i mul??umesc mult pentru ajutor. Ceea ce ?®nc?? mi-e neclar este termenul de "grant". Ce vrea sa ?®nsemne ?®n cazul nostru? O finan??are de 100% sau altceva?

merci
Sus
geo_t
Expert

Locaţie: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm Iun 02, 2007 10:15 pm    Titlul subiectului: papillon Răspunde cu citat (quote)

grant inseamna suma nerambursabila de bani pe care o primesti ca sprijin/ajutor/finatare pentru proiectul depus. El are acelasi inteles si "in cazul nostru" si in alte cazuri.
Cred ca 100% nu vei lua insa ai putea sa beneficiezi in cazul in care ONG-ul intra in parteneriat cu o autoritate publica locala (primarie) de numai 2% cofinantare. Ceea ce e ceva.
Sus
Papillon
Solicitant

MesajTrimis: Sâm Iun 02, 2007 11:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK, p??n?? aici e clar. ?Žntreb??rile care le-as mai avea ar fi urm??toarele:

- referitor la cei 2% cofinan??are ?®n cazul asocierii cu vre-o institu??ie local??... asta ?®nseamn?? 2% aport propriu Â?i 98% finan??are nerambursabil?? (adic?? grant)?

- dup?? c??te am citit la punctul 6, investi??ia trebuie s?? fie doar ?®n mediul urban... iar eu de??in terenul ?®ntr-o zona turistic?? rural??. Deci va trebui s??-l v??nd Â?i s?? cump??r unul ?®n zona urbana... sau exist?? alte variante de finan??are ?®n zona ruralului?

- la ce se refer?? Contribu??ia public?? (13%) Ă‚?i Contribu??ia comunitar?? (85%) la spijinul acordat?

merci
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Dum Iun 03, 2007 12:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un proiect depus de un ONG sau Administratie publica locala (ambele categorii sunt finantate dupa acelasi algoritm) se va finanta din fondurile UE dupa urmatoarea schema:

25% asigura Beneficiarul (ONGul sau APLul) si 75% din fondurile UE.

In urma negocierilor dintre autoritatile romane si oficialii UE inainte de aderarea RO, acestia din umra au fost convinsi ca aceasta cota de 25% de finantare pentru o primarie sau pt un ONG este imposibil de asigurat, si atunci s-a facut o derogare (care se aplica doar in RO) si anume cotele de 25% - 75% s-au modificat in 15% - 85%.

La o analiza ulterioara s-a constatat ca si cei 15% sunt peste puterile financiare ale unei primarii sau ONG si atunci, negociatorii romani (care chiar merita felicitari pentru acest lucru) au convins oficialii UE sa accepte ca din cota de 15%, 2% sa reprezinte cota proprie de finantare a Beneficiarului iar restul de 13% sa se asigure din fonduri guvernamentale.

Asa ca, s-a plecat de la regula generala in toata UE de 25% + 75% si s-a ajuns ca pentru RO formula finala sa fie de 2% + 13% + 85%.

Cu mentiunea ca aceasta formula se aplica doar fondurilor structurale.

Fondurile pentru agricultura NU sunt fonduri structurale. Sunt fonduri complementare fondurilor structurale. In cazul fondurilor pentru agricultura si ONGurile si APLurile vor beneficia de grant 100%.

Sper ca am reusit sa-ti raspund la intrebari si nu sa te incurc mai tare...

Pentru fondurile din agricultura citeste (descarca) Programul national pentru dezvoltare rurala 2007-2013 de aici: http://www.fonduri-structurale.ro/article.php?article_id=15, desi eu, nu am gasit niico masura de care sa te poti "lipi"...

In orice caz, poate ar fi bine ca inainte de a intreprinde vreo masura (de genul sa-ti vinzi pensiunea turstica si sa cumperi teren in mediul urban) sa astepti aparitia ghidului aplicantului. In acele ghiduri se vor specifica toate detaliile tehnice pentru fiecare masura de interventie in parte, si nu ar fi exclus sa mai apara mici modificari fata de actualele precizari.

P.S. Referitor la parteneriat. Politica UE este de incurajare a parteneriatelor. Cu cat reusesti sa implici mai multi actori in proiectul tau (Primaria, alte ONGuri (asociatii, fundatii, etc) care isi desfasoara activitatea in domeniu, societati comerciale) cu atat va fi mai convingatorare relevanta proiectului tau si iti vor creste sansele de a obtine finantarea. Din acest punct de verdere am si spus mai sus, ca ar fi bine sa legi un parteneriat cu cele doua fundatii din Germania care te ajuta.
Sus
Papillon
Solicitant

MesajTrimis: Dum Iun 03, 2007 10:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Esti o mina de aur, domnule! Wink ?Ž??i mul??umesc nespus pentru informa??ii. Ai f??cut c??t de c??t lumin?? ?®n cazul meu Â?i acum sunt ?®n m??sur?? s?? ?®n??eleg MULT mai bine cum e cu finan??area Â?i pot s?? m?? descurc mai bine ?®n mrejele ?®ncurcate ale acesteia. Singura problem?? ar mai fi cea cu realizarea proiectului, dup?? cum am vazut p??rerile sunt ?®mp??r??ite referitor la elaborarea proprie a proiectului sau apelarea la o firm?? de consulting. Deocamdat?? nu m?? pronun?? pro sau contra, r??m??ne s?? m?? sf??tuiesc Â?i cu partenerul german ?®n privin??a asta Â?i abia dup?? aceea voi lua o decizie ?®n acest sens (poate vin ei cu o propunere de consultan???? din partea lor, cine Â?tie).
Â?i apropo de asta: ?®naintarea proiectului trebuie f??cut?? neaparat prin intermediul autorit????ilor rom??ne sau exist?? vre-o posibilitate de contactare direct?? a forurilor europene (f??r?? a mai avea de-a face cu birocra??ia rom??n??)? Nu de alta, dar tr??ind deja de o bun?? perioad?? de timp aici ?®n Germania, m-am obiÂ?nuit cu un alt stil al func??ionarilor publici (mult diferit de cel de la noi, din p??cate) Â?i cu alte norme Â?i conduite dec??t cele de acas?? . Confused

Deci, dac?? am ?®n??eles eu bine, solu??ia optim?? ar fi compus?? din urm??toarele:
- un parteneriat cu cele dou?? funda??ii germane
- cooptarea ?®n proiect a autorit????ii locale rom??ne (de ex. prim??ria)
- 2% (?®n final) aportul propriu al funda??iei mele
- 13% aportul prim??riei
- 85% finan??are UE

BUN.

Acum intervine problema derul??rii proiectului Â?i punerea lui practic?? ?®n aplicare. S?? zicem c?? am facut un proiect fiabil care trece cu brio procesul de aprobare. Din c??te am citit, exist?? Â?ansa ca pentru ONG s?? ob??inem un avans de p??n?? la 40% din valoarea proiectului. Aici vine imediat ?®ntrebarea: trebuie s?? depun o anumit?? garan??ie (material??, imobiliar?? sau bancar??) pentru ob??inerea celor 40% sau nu?
O alt?? problem?? ar fi (din c??te am v??zut prin forum) c?? practic cei 60%(s?? zicem) r??maÂ?i va trebui s??-i "finan??ez" ?®n prima faz?? din surse proprii Â?i abia la sf??rÂ?it ?®mi vor fi deconta??i de UE. E adev??rat sau nu? Dac?? da... atunci ar putea fi o mic??-mare problem?? aici... deoarece nu dispun de suma respectiv??. La ce m-am g??ndit ar fi urm??toarea schem?? sau strategie: ?®n tratativele mele cu partenerul german s??-i propun acestuia s?? finan??eze cei 60% , urm??nd ca ulterior s??-i fie decontat?? suma total?? ?®mprumutat??. Ideal ar fi, cred, ca nem??ii s?? vin?? ?®n Romania "dota??i" cu de toate (for???? de munc??, materiale, echipamente, aparatur??) Â?i s?? reliz??m efectiv proiectul propus iar apoi s?? fie deconta??i (par??ial sau total, depinde de op??iunea lor... poate vor dori Â?i ei s?? contribuie cu o anumit?? parte). Oricum dot??rile interioare ale campusului (mobilier, aparaturi electrocasnice Â?i buc??t??rie) le voi ob??ine sigur din partea lor. Â?i apropo: se poate finan??a construc??ia unor cl??diri din zid??rie sau nu? Dar a unor bar??ci func??ionale din lemn sau prefabricate? Dac?? nu... care ar fi modalitatea de a "fenta" cumva acest lucru (sper c?? a??i ?®n??eles sensul ?®ntreb??rii mele Laughing )?

Multe ?®ntreb??ri... da... sper s?? nu deranjez cu ele Â?i s?? m?? transform ?®ntr-un pis??log, dar am v??zut c?? exist?? aici ?®n forum oameni competen??i Â?i gata s?? te ajute. Ceea ce e mare lucru, pe bune...

Oricum, un sincer "Felicit??ri" ini??iatorului acestui forum. Genial?? idee Ă‚?i foarte binevenit??!
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Dum Iun 03, 2007 1:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumim pentru felicitari.

In legatura cu cine face proiectul: practic "proiectul" pe care va trebui sa-l depui pentru a obtine finantarea inseamna completarea unei cereri de finantare (formular tipizat care va aparea in ghidul aplicantului) la care vei atasa restul actelor care se vor cere prin acelasi ghid. Este optiunea ta daca te vei ocupa singur de intocmirea dosarului sau vei apela la o firma de consultanta. In orice caz sigur vei avea nevoie de un studiu de fezabilitate, si in ideea ca nu esti arhitect sau inginer constructor de meserie cu experienta in proiectare, cel putin pentru studiul de fezabilitate vei avea nevoie sa apelezi la o firma care ofera astfel de asistenta tehnica.

De retinut ca cca. 12% din totalul cheltuielilor deductibile pot fi alocate pentru servicii de consultanta si asistenta tehnica. Aceaste cheltuieli insa trebuie sa le gospodaresti in asa fel incat sa-ti asigure necesarul de astfel de servicii atat in prima faza de intocmire a documentatiei si solicitare de fonduri cat si in a doua faza, si anume aceea de implementare a proiectului, cand vei fi obligat sa-ti angajezi un Project Manager care sa coordoneze implementarea.

Fondurile la care facem referire in aceasta discutie (atat cele structurale cat si cele pentru agricultura) sunt destinate RO, si ele pot fi accesate doar prin intermediul autoritatilor romane imputernicite cu gestionarea lor. De exemplu, fondurile alocate Programului operational regional vor fi gestionate prin sucursalele regionale ale Agentiei pentru Dezvoltare Regionala din RO (ADR) iar fondurile pentru agricultura vor fi gestionate de catre Oficiile Judetene pentru Consultanta Agricola. Nu vei putea aplica pentru aceste fonduri prin intermediul altor organisme (de exemplu cele UE...). In ceea ce priveste stilul si mentalitatea functionarilor publici din RO... asta e, te readaptezi stilului mioritic... Wink

In legatura cu cota de 13% din grant - acest procent va fi acoperit de Guvernul Romaniei prin fonduri guvernamentale si nu de catre Primarii.

In ceea ce priveste ultimul calup de intrebari. Detaliile urmeaza sa apara in Ghidul aplicantului, dar probabil ti se va cere ca intr-un fel sau altul sa dovedesti ca ai puterea financiara sa implementezi interventia din resurse proprii (sau credit bancar).

Ideea de baza este ca asiguri implementarea proiectului din resurse proprii si cheltuielile eligibile ti se vor deconta in baza unui grafic stabilit de comun acord la semnarea contractului de finantare. Decontarile se vor face semestrial, anual sau la sfarsitul implementarii interventiei. Va trebui sa acorzi o mare atentie la esalonarea implementarii interventiei.

Daca optezi pentru decontarea la sfarsit de etapa, si cu implementarea nu esti in grafic, risti sa pierzi decontarea banilor. Pana si pentru o zi intarziere la fianlizarea unei lucrari de constructii...

Daca fundatiile germane te vor sprijini si financiar cu atat mai bine, o sa le poti rula banii, nu o sa fie nevoie sa dai detalii de unde provin banii.

Cu cei 40% avans, iti poti face planul de bataie, finantezi o etapa de lucrari, dupa ce decontezi urmeaza urmatoarea etapa, totul e sa ai mare grija la intocmirea graficului de implementare.

Legat de solutia tehnica de realizare a cosntructiilor, vei putea finanta orice fel de constructie cu conditia sa fie conforma cu solutia propusa in Studiul de fezabilitate, dar cum studiul de fezabilitate tu il comanzi si il platesti, normal ca proiectantul o va face dupa cum doresti tu...
Sus
Papillon
Solicitant

MesajTrimis: Dum Iun 03, 2007 8:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Merci ?®nc?? o dat?? pentru toate informa??iile valoroase pe care mi le-ai furnizat.
Idea Cred c?? site-ul Â?i forumul ??sta ar trebui s?? fie pus ?®ntr-o form?? publicitar?? ?®n toate cutiile poÂ?tale ale rom??nilor, at??t de valoros Â?i necesar este ?®n prezent Exclamation Sau ar trebui "obliga??i" to??i rom??nii s?? devin?? membri ai acestui forum Laughing ?®n felul ??sta s-ar cheltui cu siguran???? Â?i p??n?? la ultimul b??nu?? destinat Rom??niei... Â?i nu cum cred c?? se va ?®nt??mpla practic, adic?? c?? se vor folosi mult mult prea pu??ini euro ob??ini??i din proiecte de succes. S?? dea Domnu' s?? m??-nÂ?el.... bine ar fi!
Refreritor la Ghidul aplicantului: ai cumva o idee cam c??nd ar trebui s?? apar?? Ă‚?i dac?? da, unde?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Dum Iun 03, 2007 8:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cand va aparea Ghidul aplicantului? Greu de spus...

Asta iarna, dupa integrare se estima ca vor aparea in martie - aprilie 2007...
Sus
gabim
Nou venit

Data înscrierii: 04/Iun/2007

MesajTrimis: Lun Iun 04, 2007 6:43 pm    Titlul subiectului: masuri de incluziun sociala phare 2005, 2006 Răspunde cu citat (quote)

pentru aceasta problematica, in momentul de fata, ati putea obtine finantare din fondurile de preaderare, pe schemele de incluziune sociala din cadrul phare 2005 si 2006, care tocmai au fost lansate de mmssf.

pentru ghidurile solicitantului: www.mmssf.ro, autoritatea de management pentru pos dru - agentia de implementare phare.

alte detalii (lansare regionala, sesiuni de informare etc.): www.oiposdrubi.ro
Sus
Papillon
Solicitant

MesajTrimis: Vin Sep 14, 2007 2:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare si bine v-am gasit din nou.

In primul rand felicit cordonatorii acestui site pt. informatiile actuale ce le primesc aproape zilnic pe mail refeitoare la fondurile structurale si urez viata lunga acestui forum... ca e tare binevenit in conjunctura actuala. Tineti-o tot asa! (si vre-un premiu -nobel- sau vreo gratificare nu vor intarzia sa apara) Wink

Dupa cum scriam mai demult, am reusit in sfarsit sa inchei parteneriatul cu fundatia germana, dupa multe negocieri si intelegeri de o parte si de alta... pt. ca trebuia facut conform dreptului international si consultand avocatii ambelor parti. Nu credeam la inceput ca ne vor sta atatea piedici si chichite legislative in cale, dar lucrul important acum este ca l-am incheiat si suntem multumiti, atat eu cat si ei, de parteneriatul in final rezultat.

Acum mai ramane doar o problema majora, ca sa zic asa: initierea proiectului ( la care m-am gandit deja in mare cum va fi facut si realizat) si inaintarea lui la final spre aprobare. Legat de pasul urmator ce am sa-l fac, am mai multe nedumeriri si neclaritati si am sa incerc sa le schitez mai jos in speranta ca voi primi cateva raspunsuri clare... multumind inca de pe acum in avans celor ce vor bienevoi a ma ajuta:

- o prima intrebare ar fi legata de contractele de achizitii publice si noul cadru legislativ privind acestea si practic: la ce se refera aceste achizitii si unde se intalnesc in cadrul proiectului de finantare.

- a alta problema ar fi cu gasirea unui manager de proiect (cu experienta) care sa-mi intocmeasca procedura de finantare de la A la Z. Pot sa apelez la voi, cei de la Structural Consulting Group ?

- ar fi interesant de stiut cand va aparea totusi ghidul solicitatntului pentru Axa Prioritara 6... ca-l astept deja de cam multisor Crying or Very sad

- se vor mai organiza pe viitor seminarii regionale de instruire in vederea unei mai bune puneri in practica a proiectelor de finantare, si daca da: atunci unde si cand?

- cam cand se vor putea depune proiecte pentru Axa 6? Cand va fi practic lansarea oficiala ? Anul asta.. doar la anul?

Deocamdata astea ar fi micila mele nelamuriri (dupa ce am parcurs multa maculatura referitoare la fonduri) si sunt sigur ca voi primi cel putin la cateva din ele raspunsurile pe care le astept.

Danke! Smile
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum