Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Gradinita

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
felicia_anisoara
Nou venit

Data înscrierii: 06/Aug/2007

MesajTrimis: Lun Aug 06, 2007 4:54 pm    Titlul subiectului: Gradinita Răspunde cu citat (quote)

Pot obtine fonduri pentru construirea unei gradinite in conditiile in care am terenul? Care sunt normele europene pentru o gradinita? Care ar fi primii pasi pentru realizarea acestei idei?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ebi
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Aug 06, 2007 5:33 pm    Titlul subiectului: Re: Informatie Răspunde cu citat (quote)

felicia_anisoara a scris:
Care sunt normele europene pentru o gradinita?

Revine mereu aceast?? ?Âźntrebare care ?Âźmi este greu s?? nu o numesc "stupid??". ?Ćœn urm?? cu c?Âź??iva ani se vorbea de "armonizare". De la 1 ianuarie 2007 normele europene s?Âźnt Â?i cele rom??neÂ?ti. Orice investi??ie f??cut?? ?Âźn Rom??nia, c?? e vorba de fonduri europene, fonduri publice, fonduri private sau banii bunicii, trebuie s?? respecte aceleaÂ?i norme rom??neÂ?ti legale ?Âźn vigoare (care, cel pu??in teoretic s?Âźnt armonizate cu cele europene). AÂ?a c?? fie c?? e vorba de o gr??dini????, o cresc??torie de ra??e, o cas?? de locuit sau un chioÂ?c de ziare trebuie ?Âźnceput cu CERTIFICATUL DE URBANISM, ob??inut de la prim??rie, unde scrie ce avize Â?i acorduri trebuie ob??inute Â?i de la cine. Apoi ba??i drumurile pe la institu??iile specificate (sanitare, mediu, pompieri, sau mai Â?tiu eu ce societate a cosmonau??ilor pensionari) Â?i ??ia te l??muresc (c?Âźt se pricep Â?i ei) ce condi??ii trebuie s?? ?Âźndeplineasc?? investi??ia respectiv??, din punctul lor de vedere. Oricum, avizele Â?i autoriza??iile emise de acele institu??ii reprezint?? dovada ?Âźndeplinirii "normelor europene".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AdiBuc
Nou venit

MesajTrimis: Mie Aug 29, 2007 11:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna Anisoara, salut Ebi

Avizele de functionare a unei gradinite se pot obtine relativ usor indiferent ca este vorba de o gradinita privata , realizata din foduri proprii sau din fondurile UE , Din propria experienta iti pot spune ca programele de invatamant pentru gradinite au fost ursor modificate si "armonizate" cu cele ale UE .

Motivul pentru care m-am hotarit sa redacatez acest post pe forum este simplu. La fel si eu ca si Anisoara doresc sa stiu daca exista vre-un program de finantare pentru aceste institutii , neoficial din partea catorva consultanti pentru programe de finantare am obtinut un raspuns destul de vag.

NU exista asemnea programe pentru finantarea unei gradinite pentru ONG-uri sau persoane Juridice.

Motivul destul de irelevant din punctule meu de vedere " Nu dorim descentralizarea institutilor de invatamant de stat " ???

Astept pareri partea cunoscatorilor si eventual ceva sugestii

Cu respect
Adrian
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 30, 2007 8:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Construirea de gradinitze este mai mult decat benefica atata timp cat exista obligativitatea frecventarii unei forme de invatamant prescolar pentru admiterea in cls. I.
Cum locurile sunt mai mult decat insuficiente necesar este.
Acum, ca o parere personala:
o gradinita are un numar limitat de locuri, maxim 50 de copii. Peste acest numar este greu de administrat, sub acesta e nerentabila.
Pentru aceasta iti trebuie minim 200 mp de constructie. Daca vrei sa asiguri si somn dupa amiaza suprafata creste. Nu am inclus cantina mai mult decat necesara.
Pentru o asemenea investitie, cu constructie de cca. 200 mp si loc de joaca de inca 200, iti trebuie cam 500 mp teren. In Bucuresti este exclus, la preturile actuale. Cel putin 150 mii costa un teren periferic si 100 mii constructia, 50 mii dotarile. Rezulta cam 300 mii investitie initiala pentru 50 copii. Va fi amortizata in 10 ani cu efectiv complet si 200 lei/luna pe copil. La care se mai adauga inca atat pentru salariile personalului. Rezulta un minim de 400 lei/luna/copil altfel e nerentabila.
Zic si eu... nu dau cu parul...
Sus
dana_t
Solicitant

MesajTrimis: Sâm Sep 01, 2007 9:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In afara de specificatiile tehnice de mai sus, nu e chiar usor sa deschizi o gradinita in ceea ce priveste avizele. Si cel mai greu de obtinut este avizul de la ARACIP, unde sunt oameni care chiar isi fac treaba cu seriozitate.
In Pitesti exista o gradinita (pot spune ca e model la nivel national) pe o suprafata de 1000 mp construiti + curte. Are infirmerie, dormitoare, sala de sport, sala de muzica, sala de informatica, sala de mese, biblioteca, salon pentru parintii care vin mai devreme sa-si ia copiii, psiholog angajat, etc.... In curand va fi monitorizata prin internet, iar parintii isi pot verifica oricand copiii.
Are site, dar nu spun numele, sa nu se creada ca fac reclama.
Intrebare: oare in cati ani se amortizeaza aceasta investitie?

Dana
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Lun Sep 03, 2007 1:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu ne-ai spus care ar fi plata lunara pentru un copil sau ce capacitate are. Cu cat e mai exclusivista o gradinita cu atat mai mult costa intretinerea pentru un copil.
Iar avizele sunt pentru toate investitiile greu de obtinut daca nu se indeplinesc cerintele minime.
succes.
Sus
cristina_alina
Junior

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2008 3:03 pm    Titlul subiectului: intrebare... Răspunde cu citat (quote)

Spuneti-mi, va rog, veriosara mea are o casa la rosu, in zona urbana si ar vrea sa faca o gradinita particulara sau un azil de batrani. Stiu ca s-a discutat si rediscutat aceasta problema .... dar va rog sa-mi faceti o trimitere catre ghid, nu gasesc perogramul pe care s-ar incadra.

Va multumesc!
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2008 4:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Atentie. Si gradinita si azilul de batrani au niste norme de suprafata si de functiuni. De pilda ca sa ma incadrez in normativ o gradinita de 36 locuri, 2 grupe, are cca. 270 mp suprafata.
Pentru fiecare copil trebuie o suprafata, cu trebuie pentru fiecare batran.

Eu nu as initia un proiect pe o casa transformata in gradinita pentru ca daca nu se incadreaza in normativ nu trece.
cristina_alina
Junior

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2008 8:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
Atentie. Si gradinita si azilul de batrani au niste norme de suprafata si de functiuni. De pilda ca sa ma incadrez in normativ o gradinita de 36 locuri, 2 grupe, are cca. 270 mp suprafata.
Pentru fiecare copil trebuie o suprafata, cu trebuie pentru fiecare batran.

Eu nu as initia un proiect pe o casa transformata in gradinita pentru ca daca nu se incadreaza in normativ nu trece.

Multumesc pentru raspuns!
puteti sa=mi spuneti, va rog si pe ce program s-0ar putea realiza acestea?!
Si aceste normative unde se gasesc?
Sus
cristina_alina
Junior

MesajTrimis: Mie Noi 19, 2008 10:15 am    Titlul subiectului: ...... Răspunde cu citat (quote)

Pe ce axa s-ar incadra gradinita si azilul de batrani?
Va rog sa-mi spuneti ....
Sus
cristina_alina
Junior

MesajTrimis: Vin Noi 21, 2008 3:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va rog .... faceti-mi o trimitere spre un program, o axa, o masura ....
Rupeti 1 min din timpul dumneavoastra.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Sâm Noi 22, 2008 7:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deocamdata doar pe PNDR ca investitie a unei APL... Merge si pe un ONG dar, cred eu, fara sanse de finantare
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 2:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
Merge si pe un ONG dar, cred eu, fara sanse de finantare

?Ćœntradev??r, av?Âźnd ?Âźn vedere Criteriile de selec??ie Â?i punctajul lor absolut ciudat ... Â?i f??r?? nici un sens...Pentru mine e clar c?? aceste criterii s?Âźnt menite s?? avantajeze pe "unii" Â?i nici?Âźntr-un caz cele mai bune proiecte.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum