Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

reabilitare drumuri

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TRANSPORTURI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mama
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Joi Iul 19, 2007 8:53 am    Titlul subiectului: reabilitare drumuri Răspunde cu citat (quote)

Exista proiecte aprobate pentru reabilitare de drumuri?Care este termenul limita pentru depunerea proiectelor?Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
genesis
Solicitant

MesajTrimis: Joi Iul 19, 2007 12:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Termenul limita de depunere al proiectelor pentru reabilitare drumuri este anul 2013. Se pot primi proiectele dupa elaborarea ghidurilor probabil in luna septembrie 2007. Pina atuci elaborati Studiul de fezabilitate. Cu respect!
Sus
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 20, 2007 1:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sa detaliem putin dezinformarea...
De la Consiliile judetene se cer studii (SF-uri) ca " pe urma nu se mai primesc"! Am eu clientii mei !!!!
Ca si la Sapard unde dezinformarea a mers in unele judete pana la ratarea finantarii din cauza "onorabililor", si acum se vine cu tot felul de pareri si scenarii...
Corect, genesis, termenul este finalul programului...
Unii au spus ca trebuie sa depui printre primii ca altfel nu mai prinzi bani... Incorect! Nu cred ca se vor cheltui asa de repede fondurile existente.

Dar... Exista o logica in derularea investitiilor. De pilda eu n-as promova reabilitarea drumurilor pana nu as avea apa si canalizarea trasa in toata comuna. Abia dupa aceea pot vorbi de drumuri.
Am acum cateva comune cu drumuri pietruite prin alte programe (PDR)... Dupa ce vom introduce canalizarea se duce naiba drumul...
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Vin Iul 20, 2007 10:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adica, cu alte cuvinte, daca tot vorbim de APLuri (autoritati publice locale), trebuie realizata si apoi pusa in practica strategia de dezvoltare locala.

Care strategie, cel putin teoretic, ar trebui sa identifice nevoile comunitatii, sa propuna solutii si mai ales sa prioritizeze urgentele.

Acuma, sigur se vor gasi si situatii in care prima data se va repara drumul si apoi se vor demara lucrarile de modernizare a retelelor de utilitati...

Exemple de interventii inutile finantate din fondurile de preaderare sunt o gramada, si principalele cauze au fost fie neidentificarea corecta a nevoilor comunitatii fie neglijarea sustenabilitatii interventiei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 20, 2007 11:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c
Teoria e una... In practica participarea comuntatii este nula. Degeaba am explicat noi ca aceasta strategie de dezvoltare pentru urmatorii 5-6 ani este una la care trebuie identificate nevoile reale ale oamenilor...
De cele mai multe ori strategia de dezvoltare locala suna de genul: vom face, vom dezvolta, vom repara, vom aduce, etc. De unde surse de finantare, cine va administra, ioc.
Am vazut comune mai cu motz, ele si-au facut strategia pana in 2020 sa fie sigure. Fara sa tina cont ca dupa infuzia de capital si fonduri proritatile se schimba...
Marea majoritate a comunelor nu au Planurile Urbanistice finalizate. Lucreaza pe niste planse din 1900 toamna fara cap si coada. se trezesc acum ca au vandut si concesionat tot domeniul public si privat si n-au terenuri pentru gospodarii de apa, putzuri de captare, statii de epurare, statii de transfer penru deseuri... N-au unde sa puna o casa de cultura ca terenul l-au dat la un "privat" sa faca service... Te doare capul!
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TRANSPORTURI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum