Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

FEP

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACVACULTURA SI PESCUIT
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
botex
Nou venit

Data înscrierii: 06/Iun/2007

MesajTrimis: Mie Iun 06, 2007 4:07 pm    Titlul subiectului: FEP Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua.

Am o nelamurire care tinde sa devina agasanta. Nu gasesc nici o informatie despre programul (planul), respectiv sistemul institutional prin care se gestioneaza, si se ofera finantari din Fondul European pt. Pescuit. Am citit Planul National de Dezvoltare Rurala, in cadrul careia nu am gasit nici o referire asupra activitatilor de piscicultura/acvacultura, chiar se mentioneaza in cadrul unei axe faptul ca nu se ofera finantare pt activitati de genul. Este oarecum normal acest lucru dat fiind faptul ca exista un fond special, exclusiv destinat pisciculturii. Insa nu gasesc nicaieri programul prin care se implementeaza aceste proiecte. Ma gandesc ca ar trebui sa existe un astfel de plan, exact ca in cazul programelor operationale sau PNDR, in care sa fie specificate masuri, cheltuieli eligibile, plafonuri, etc. Sper sa ma lamuriti asupra acestui aspect.

cele bune
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andra_bma
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 06, 2007 1:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

AGENTIA NATIONALA PENTRU PESCUIT SI ACVACULTURA
http://www.anpa.ro/

Aici gasiti propunerea pentru FEP
Sus
moni_r
Junior

Data înscrierii: 19/Apr/2007

MesajTrimis: Lun Iul 09, 2007 12:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

BUNA!
informatii suplimentare legate de programul operational pentru pescuit am gasit la urmatoarea adresa:
http://www.maap.ro/pages/page.php?self=01&sub=0105&lang=2
sper sa va fie de folos!
Sus
sterlet
Junior

Locație: Timisoara

MesajTrimis: Sâm Noi 24, 2007 12:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Absolut nimic concret!!! Confused
Mi se par niste palavrageli aiurea, fara nici o informatie concreta.
De aceea intreb si eu, simplu, pe cei care se pricep sa descurce aceste pagini si cuvinte intortocheate de prin fisierele la care s-a facut trimitere mai sus:
Cand poate un fermier (sau viitor fermier) sa depuna o documentatie pt accesarea de fonduri structurale in vederea infiintarii unei ferme de acvacultura sau pentru modernizarea uneia existente.

Spre rusinea mea, desi sunt consultant (tehnic de specialitate), nu reusesc sa raspund clar clientilor mei cum sa acceseze aceste fonduri.
Eu dupa cum am mai spus-o si in alte topicuri pe acest forum stiu sa imi fac foarte bine meseria mea, cea de inginer piscicol, insa ma infund foarte mult in birocratii.
Idea Acesta poate fi si un semnal catre un consultant de pe acest forum care daca doreste poate sa devina partener cu mine in elborarea de documentatii pentru acvacultura. Eu imi fac felia, el/ea la fel . Ce ziceti?? Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
xp6k
Nou venit

MesajTrimis: Sâm Noi 24, 2007 10:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@sterlet VEZI MESAJELE MELE AI SA INTELEGI !

P.S. MULTUMESC FONDURILOR STRUCTURARE PENTRU TRATAMENTUL SPECIFIC APLICAT! VA DORESC TOT BINELE DE PE PAMANT SI NUMAI BINE ! NU MAI AM CE CAUTA PE ACEST SITE ! ADIO !
sterlet
Junior

MesajTrimis: Sâm Noi 24, 2007 11:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing
Asta a fost chiar buna.
Aproape imi vine si mie sa gandesc ca tine, dar totusi, sa pastram o decenta. Avem totusi pretentia ca suntem intelectuali, nu? (ma rog, unii in devenire). E bine sa gandesti cu gura inchisa (sau degetele incrucishate).
Iti inteleg frustrarea, dar asa nu rezolvi nimic.
Deci, ceva raspuns la problema mea imi poate da cineva? Va multumesc .
Sus
hedonyman23
Junior

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 10:02 am    Titlul subiectului: FEP Răspunde cu citat (quote)

Cu privire la fundurile structurale, la programul FEP, nu exista un ghid al solicitantului nicaieri privind acvacultura. Cei de la ANPA nu au publicat nimic pe site. Unde putem gasi mai multe informatii privind acvacultura . Nu se stiu nici macar care sunt cheltuielile eligibile.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 10:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Probabil ai vazut la sectiunea stiri, de azi, ca abia a fost aprobat Programul Operational pentru Pescuit. Ghidul aplicantului urmeaza sa apara de aici incolo... Cand oare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
sterlet
Junior

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 10:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

la TV la stiri, am auzit ceva ca prin februarie????
sa speram ca asa este.
Sus
luci19692000
Solicitant

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Sâm Feb 25, 2012 12:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cititi si o sa intelegeti:
Evaluarea Intermediară a Programului Operațional pentru Pescuit în perioada 2007 - 2010.
http://www.madr.ro/pages/page.php?self=20&sub=2014

"Atât PNS cât și POP sunt elaborate pe baza unor date depășite, generale și incomplete, fixează obiective la fel de generale, construite preponderent prin reproducerea ușor adaptată a unor obiective și măsuri din documentele Uniunii.
Lipsesc referințe complete pentru prețuri și despre cererea de pește și produse din pește, date despre piața de muncă și despre sectorul de afaceri implicat și interesat în pescuit/acvacultură și procesare, între altele.
Sistemul de monitorizare a Programului se bazează pe indicatori statistici ce sunt determinați cu o intarziere de peste un an sau pe raportări incomplete și neverificabile.
Evaluarea dosarelor de finanțare se realizează cu sprijinul unui contractor extern, dar documentația solicitată abundă în documente redundante sau inutile, criteriile de evaluare sunt rigide iar aplicarea –excesivă și imprecisă. Aceasta situație descurajează potențialii aplicanți și lipsește de eficiență promovarea programului.
Lipsa informațiilor despre caracteristicile grupurilor țintă și factorii de descurajare reprezentat de întârizierile de la începutul implementării și de evaluarea rigida, precum și lipsa de transparență a procesului de evaluare și inexistența unor surse de informații de referință tehnice, economice și de piață verificabile scad puternic eficiența comunicării și promovării."
Mai mult un raport al Curtii de conturi a Romaniei a relevat deficiente semnificative in functionarea sistemului de management si control iar DG MARE a luat in luna ianuarie 2012 decizia de a suspenda platile.
xp6k a avut dreptate.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACVACULTURA SI PESCUIT Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum