Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Rambursare minimis 2014

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> PROGRAME GUVERNAMENTALE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
remarkc
Nou venit

Data înscrierii: 11/Oct/2014

MesajTrimis: Sâm Oct 11, 2014 10:06 pm    Titlul subiectului: Rambursare minimis 2014 Răspunde cu citat (quote)

știe cineva dacă au început sa se facă rambursările pe schema de minimis 2014? A primit pana acum cineva banii în contul de trezorerie? Noi avem prima cerere de plata depusa de ceva timp și nu avem nici un semn.

Vreau mai ridic spre atenție și aspectul următorul:

Conform contractului ultima cerere de plata trebuie depusa cel târziu la 1 Noiembrie 2014 și prima cerere nu putea fi depusa decât după votarea bugetului în rectificarea de buget din luna august 2014 (cel putin asa avem noi în contract). OG prin care se aproba rectificarea de buget a fost publicata în MOF în data de 06.08.2014.

Noi aveam în proiect sa facem doua cereri de plata anul acesta iar cu banii rambursați din prima cerere sa ne descurcam și sa depunem a doua cerere de plata. Autoritatea este obligata ca cel târziu în 60 zile lucrătoare după ce cererea este în regula sa ramburseze banii.

Sa luam cazul ipotetic în care am fi depus ziua următoare publicării in MOF a HG adică pe data de 07.08/2014 dacă calculez cele 60 zile lucrătoare acestea se termina în data de 29 Oct 2014 (asta în condiția în care nu am nici o problema la cererea de plata și nu mi se solicita date sau documente suplimentare). Pai și atunci de ce au mai permis sa solicitam mai multe transe de plata pe un an? (maxim 3)

Statul roman considera ca în cele doua zile ramase pana la 1 Noiembrie eu pot sa:

1. îmi transfer suma de bani din contul de trezorerie în contul comercial
2. îmi fac plățile către furnizori
3. furnizorii sa îmi livreze produsele pentru a obține procesele verbale de predare primire, punere în funcțiune.
3. întocmesc și ultima cerere de plata și o depun
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 13, 2014 9:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt doua aspecte:
- Cei care au elaborat conditiile habar nu aveau si nu si-au pus problema cand se va adopta rectificarea de buget. Ei au mers pe cazul ideal si au considerat ca banii sunt disponibili de la inceputul anului, prin legea bugetului adoptata in anul anterior. Daca va ganditi, asa e corect si lipsa e a guvernului, care nu a asigurat fondurile.
- Intotdeauna cand se lucreaza cu finantare nerambursabila, sa observati ca se numeste "ajutor, sprijin etc.". Adica, se considera ca aveti oricum toti banii de investitie si autoritatile doar va ajuta, nu va fac investitia.

Trist, dar trebuie sa va descurcati in conditiile date, care sunt cele de fata.
Sus
gianinaflorea
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2015 12:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stiti care este situatia rambursarilor pentru proiecte implementate in anul 2014? Sunt IMM-uri care desi au finalizat implementarea proiectelor, au depus cererea de rambursare, au avut vizita pe teren, au obtinut bunul de plata si totusi, pana la aceasta data nu si-au primit banii.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> PROGRAME GUVERNAMENTALE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum