Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Proiecte 2014 - agricultura

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> PERIOADA 2014-2020
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
tigrualb2002
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Vin Dec 13, 2013 12:48 am    Titlul subiectului: Proiecte 2014 - agricultura Răspunde cu citat (quote)

De cand se pot depune proiecte pe masura 112 incepand cu anul viitor(2014)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 18, 2013 1:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pentru ca acordul de parteneriat nu s-a semnat inca, probabil prin februarie - martie se va sti clar ce se finanteaza - masuri, submasuri, bugete clare.
De aici pana la aparitia ghidurilor solicitantului as estima inca vreo 3 luni deci poate prin iunie in cel mai fericit caz. Apelul de proiecte ar putea incepe in august - septembrie. Cam asa as vedea eu lucrurile intr-un mod optimist, fireste!
gheorghe.alexandroiu
Nou venit

MesajTrimis: Mie Ian 08, 2014 3:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am si eu o intrebare. In ce masura s-ar incadra, un proiect in care as vrea sa dezvolt o sera hidroponica??
Sus
Iulianamunteanu
Nou venit

Data înscrierii: 23/Ian/2014

MesajTrimis: Joi Ian 23, 2014 12:39 am    Titlul subiectului: poti accesa 2 masuri? Răspunde cu citat (quote)

Buna,

Daca ai accesat masura cu cei 1500 euro, poti accesa si un alt program incepand din acest an? ma refer la cei 15.000 euro sau 60.000 euro? Multumesc

geo_t a scris:
pentru ca acordul de parteneriat nu s-a semnat inca, probabil prin februarie - martie se va sti clar ce se finanteaza - masuri, submasuri, bugete clare.
De aici pana la aparitia ghidurilor solicitantului as estima inca vreo 3 luni deci poate prin iunie in cel mai fericit caz. Apelul de proiecte ar putea incepe in august - septembrie. Cam asa as vedea eu lucrurile intr-un mod optimist, fireste!
Sus
ai825
Nou venit

Data înscrierii: 21/Feb/2014

MesajTrimis: Lun Mar 24, 2014 4:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va salut,

am vazut in noile drafturi ale perioadei 2014-2020 ca apare termenul de Valoare productie standard(VPS). Sa inteleg ca pentru a identifica valoarea unei exploatatii de acum inainte se va folosi acest indicator in locul UDE-urilor?

Daca da, cum se calculeaza el? Ma intereseaza pentru dimensionarea unei stupine de exemplu.

Am citit ca VPS-ul poate fi intre 15.000 si 50.000 eur. Cum imi dau seama unde se incadreaza stupina mea?
Sus
VZoltan
Nou venit

MesajTrimis: Mar Sep 30, 2014 11:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,

La aceasta adresa am gasit ceva, care ar putea sa te ajute, insa nu stiu, cat este de oficial, ce se va schimba. Oricum, a aparut pe site-ul Ministerului Agriculturii, dar este bine ascuns, ca de obicei ....

http://www.maap.ro/docs/dezvoltare-rurala/programare-2014-2020/Coeficienti-Productie-Standard-SO2010.pdf

O familie de albine de ex. se va calcula la 52.26 euro, insemnand ca pt. a atinge pragul minim de 15.000 euro va trebui sa ai in jur de 270-300 de familii, depinzand de marimea si tipul terenului agricol pe care este amplasata stupina.

Deasemenea, tot pe site-ul MADR poti gasi si ultimele documente de lucru privind perioada 2014-2020: http://www.madr.ro/docs/dezvoltare-rurala/programare-2014-2020/arhiva-fise-masuri-pndr-2014-2020.html. Citeste fisa masurii 6.1, din Dezvoltarea exploatațiilor și a întreprinderilor. Acesta va fi se pare, continuarea la Masura 112. Dupa ce am citit eu, daca ai fost beneficiar la Masura 141 sau 112, nu vei putea aplica la continuarea acestor masuri, numai la o submasura din Investitii in active fizice (continuarea la 121 sau 123), programe cu cofinantare.

Toate cele bune
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> PERIOADA 2014-2020 Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum