Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Calendar POSCCE

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI STRUCTURALE SI DE COEZIUNE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
tatarudragos
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Dum Oct 20, 2013 10:11 pm    Titlul subiectului: Calendar POSCCE Răspunde cu citat (quote)

Poate cineva sa ma lamureasca, e primul an in care am luat contact cu depunerile de proiecte din fonduri structurale (poscce mai exact). Chiar nu exista un calendar al evaluarii-contractarii? M.am intrebat si cand a trebuit sa fac graficul de activitati, habar nu aveam cand sa consider ca incepe......vreo parere?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 20, 2013 11:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mai intai sa va asigurati ca masura pentru care vreti sa aplicati mai este activa, daca mai sunt fonduri pentru zoina dvs., etc. Nu puneti anul ci esalonati anul I, anul II, anul III.
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009

MesajTrimis: Lun Oct 21, 2013 9:12 am    Titlul subiectului: Re: Calendar POSCCE Răspunde cu citat (quote)

tatarudragos a scris:
vreo parere?

In mod conventional, orice proiect incepe in Anul 1, Luna 1, Ziua 1.
Sus
tatarudragos
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Lun Oct 21, 2013 9:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspuns, nu am explicat eu prea clar. Proiectul depus e pe O 2.2.1. Linia a fost deschisa in august 2013. In ghid se zice clar ca proiectul trebuie sa se finalizeze pana la 15 iulie 2013, dar cand incepe....si avand in vedere ca trebuie construita o cladire, e de-a dreptul ciudat. Daca raspunsul vine mult prea tarziu (deja sntem in octombrie), orice grafic de activitati as fi propus (pe luni numarate de la incepere), nu mai e fezabil. Ciudat si neclar ca mai tot ce e legat de fonduri structurale Smile
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009

MesajTrimis: Lun Oct 21, 2013 5:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aveti in Ghidul Solicitantului o perioada maxima in care puteti implementa proiectul. Aceea o luati acum in calcul. Dvs. faceti calendarul la nivel teoretic acum (An 1, Luna 1) si daca la momentul contractarii nu va incadrati in perioada de implementare, o sa va solicite sa actualizati calendarul.

Nu mai stiu daca nu s-a aprobat deja regula n+3 si in loc de maxim 2015 va fi maxim 2016. Dar nu va afecteaza la depunere. Daca scrie in ghid ca puteti implementa in maxim 2 ani, asta luati in calcul.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI STRUCTURALE SI DE COEZIUNE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum