Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Metode finantare hoteluri existente

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
attila.szocz
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Vin Apr 12, 2013 6:26 pm    Titlul subiectului: Metode finantare hoteluri existente Răspunde cu citat (quote)

Buna tuturor,

Sper ca mesajul meu sa nu fie inteles gresit, insa sunt in cautare de ajutor, la fel ca multi altii de aici. Sunt sigur ca raspunsurile pe care le voi primi le vor fi de folos si altor persoane de pe forum.
Fiind student la o facultate de management hotelier, in prezent imi scriu lucrarea de licenta legata de managementul hotelurilor cu facilitati eco din judetul Brasov. Am reusit sa identific situatia actuala in hotelurile deja existente, insa acum ma vad nevoit sa creez un plan de afaceri pentru asa-zisul "hotel perfect". In realizarea planului m-am gandit sa includ in special fondurile care se acorda pentru activitati si facilitati care protejeaza mediul, cum ar fi panouri solare, sisteme de reciclare a apei etc.
In cazul in care cineva este la curent cu astfel de fonduri sau reglementari, fie ele dedicate special (sau nu) pentru astfel de situatii, as fi recunoscator pentru ajutor.
Ideea de baza este ca incerc sa identific surse de unde managerii ar putea atrage fonduri folosite pentru a imbunatati amprenta proprietatilor asupra mediului (desi mi-ar fi de folos si alt fel de fonduri aplicabile pentru hoteluri), fara ca ei sa fie nevoiti sa investeasca prea mult din propriii bani. Totodata doresc sa mentionez ca este vorba strict de hoteluri si nu de pensiuni, fara a avea un anumit numar de stele, ele putand fi localizate atat in orase cat si in zone rurale.
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 16, 2013 1:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din pacate din fonduri interne (vezi fondul de mediu) nu se acorda finantari pentru structuri de primire turistica.
Investitiile in turism (POR, axa 5, DMI 5.2 si 5.3) promoveaza astfel de masuri, respectiv dotarea hotelurilor cu utilaje eficiente si economice, care valorifica energia solara (fie termica fie fotovoltaica), energia eoliana, capteaza apa de ploaie in bazine folosite la udarea spatiilor verzi, folosesc apele de la statia de epurare a apelor uzate tot pentru udarea spatiilor verzi, etc.
Din pacate hotelierii nu pun mare pret pe chestia asta. Apa menajera o deverseaza intr-o fosa care de regula are fundul din pietris pentru a se infiltra in sol, preaplinul se deverseaza in cel mai cristalin paraias care trece prin zona (daca e la munte) sau direct in lacuri, mare, etc.
Toate investitiile pentru economia de energie inseamna bani. Arhitectura constructiei sa impiedice pierderea de energie, vitrajul sa fie eficient, ventilatia cat mai naturala, fara aer condtitionat, epurarea apelor sa se faca cat mai natural (vezi campurile de stuf), folosirea energiei fotovoltaice si stocarea ei pentru a avea electricitate si noaptea... Ca pret aceste imbunatatiri inseamna poate mai mult de 30% din valoarea constructiei (depinde de construtie si zona), nu este o regula de pret tocmai din cauza atator variante de amplasament.
Sursa banilor sunt tot fondurile europene sau ajutoarele de stat (inexistente la noi pe directia aceasta).
Problema care se pune in realizarea unui hotel eficient energetic este ca investitorul sa stie ce poate sa faca, sa i se prezinte alternativele si costurile, lucru destul de greu pentru arhitect deoarece o varianta a investitiei implica o modificare majora a proiectului pe care beneficiarul de regula nu este dispus sa o plateasca. Mai multe variante inseamna 50% un nou proiect pentru fiecare. Prin urmare de ce sa te legi la cap daca nu te doare?
Avem retea de curent? E OK. Avem retea de canalizare? Avem. Avem apa? Avem. Gata!
Succes.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM) Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum