Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Autoutilitara - cheltuiala eligibila M312?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
adrian_grecu
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mar Noi 06, 2012 7:25 pm    Titlul subiectului: Autoutilitara - cheltuiala eligibila M312? Răspunde cu citat (quote)

Buna seara,
sunt beneficiarul unei finantari pe masura 312. Infintare de Laborator Testari in mediul rural.
In documentatia depusa spre aprobare, am solicitat achizitia unei autospeciale (Ford Conect) cu incinta climatizata la +20 grd.C si a aparaturii necesara acestui scop. (Asa a si fost aprobat spre finantare)
Va rog sa-mi ajutati la a gasii raspuns la urmatoarele nelamuriri:
1. Achizitiile in valoare de sub 15.000 de euro se fac prin licitatie sau prin achizitie directa?
2. Achizitia AUTOTURISMULUI mentionat mai su este cheltuiala eligibila sau nu?.
Mentionez ca este dotat cu 2 locuri si partea de izotermare are montate fix aparatele pentru testari. Nu poate fi folosit pentru transport personal, transport de persoane sau transport marfa pentru terti . (Restictii prevazute in anexele Contractului de Finantare.

Cu multumiri
Adrian Grecu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 21, 2012 10:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai daca a fost aprobat spre finantare si s-a considerat eligibil atunci de ce nu ar fi si acum?
Atunci cand a fost aprobat la finantare a avut niste caracteristici tehnice in memoriul justificativ/sf la achizitie mijloace de transport.
Acestea+altele care sunt necesare la caietul de sarcini al vehiculului (gabarit, dotari, etc.) se includ in fisa tehnica pentru achizitie pe care o veti trimite la minim trei producatori/comercianti/dealeri .
Acestia vor prezenta o oferta pentru vehicul din care dvs. o alegeti pe cea mai avantajoasa.
Despre caracteristicile tehnice si dotarile vehiculului - trebuie sa reiasa ca acesta a fost dotat strict pentru testare si laborator (sau ce se doreste a fi). Adica in fisa tehnica trebuie precizate pe langa dotarile de baza ale vehiculului, cele de specialitate care ii confera denumirea de laborator si nu de furgon. Deci achizitia va fi de autolaborator nu de Ford Conect. Intre noi fie vorba poate fi Ford sau Peugeot sau Logan break, ele intrunesc conditiile de spatiu de pilda, ca dvs. vreti Ford va face susceptibil de a utiliza masina si in alte scopuri.

Va dau un exemplu: eu am avut de cumparat o vidanja. Dar pentru ca aceasta nu este eligibila iar masina avea si o componenta de spalare i-am zis autocombinata de intrtetinere si spalare care a insemnat cu totul altceva. De asemenea aceasta autoutilitara era montata pe un sasiu care intamplator a fost de Mercedes. Deci eu nu am facut achizitie de camion ci de autocombinata ceea ce este deja o masina specializata montat pe un sasiu de orice tip.
Cred ca ati inteles ideea.
adrian_grecu
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mie Noi 21, 2012 10:28 pm    Titlul subiectului: autolaborator Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns. Imi este de ajutor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum