Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Certificate constatatoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACHIZITII PUBLICE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
CLANIROS
Junior

Data înscrierii: 25/Iul/2009

MesajTrimis: Lun Iul 02, 2012 6:20 pm    Titlul subiectului: Certificate constatatoare Răspunde cu citat (quote)

Am 2 spete...
Am in doc. de atribuire cerinta ca certificatul ONRC sa fie emis cu maxim 30 zile inante de data depunerii ofertelor. Termenul de depunere e 27,06,2012, ofertantul aduce certificat ONRC din 28.05.2012, adica 31 zile (luand in calcul si data emiterii si data depunerii)...ce parere aveti? are rost sa-mi fac probleme??

Speta 2...am in doc de atribuire cerinta ca Certificatul de atestare fiscală privind plata taxelor și impozitelor la bugetul general consolidat sa ateste ca nu are obligatii exigibile la data de 25 a lunii, anterior datei de depunere a ofertelor, ...iar data depunerii ofertelor este 02,07,2012.
Ofertantul prezinta certificat din 12,06,2012, care atesta ca la 31,05,2012 nu are obligatii restante...ce parere aveti? Legal, el nu poate obtine alt certificat inainte de data expirarii prezentului, adica 12,07,2012 (am vb la finante). Sa il iau drept conform sau nu??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 03, 2012 4:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

speta 1 - e valabil.
speta 2 - sa facem un calcul.
luna financiara se inchide dupa data de 20 a lunii urmatoare. in cazul nostru el a inchis luna mai dar, de fapt, cand i s-a emis certificatul el platise obligatiile scadente la aprilie. Deci in data de 02.07. el trebuia sa fi inchis obligatiile scadente pe luna mai. Deci certificatul este bun si corect: la data de 31.05. nu are datorii deoarece luna 06 nu s-a inchis financiar.
Parerea mea.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACHIZITII PUBLICE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum