Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Dezvoltare intreprindere cu activitate constructii

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Simax
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mie Sep 14, 2011 5:48 pm    Titlul subiectului: Dezvoltare intreprindere cu activitate constructii Răspunde cu citat (quote)

Reprezint o societate cu un numar de 9 angajati, avand ca activitate de baza (cod CAEN): 4120, iar ca activitati secundare relevante pentru obiectivul de investitie: Import / Distributie / Amenajari cu feronerie. Nedumerirea mea e legata de eligibilitatea acestei companii in orice domeniu de finantare. Este eligibila pt ceva, si daca da, pentru ce? Din cate am inteles, fondurile au fost sistate pentru microintreprinderi si nu stiu daca este incadrata ca intreprindere mica. Multumesc in avans!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 15, 2011 10:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va sunt accesibile finantari in domeniul IT&C, implementare ISO, certificare si dotare laborator de analize si determinari, participare la targuri internationale cu stand propriu.
Achizitie de utilaje de constructie sau utilaje pentru productie puteti sa accesati pentru o activitate (probabil noua) din mediul rural.

Sunteti intreprindere mica daca ati avut in 2009 si 2010 minim 10 angajati sau daca faceti parte dinr-un grup de firme. In caz contrar, sunteti microintreprindere.
Sus
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Joi Sep 15, 2011 3:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

As mai face o complatare privind incadrarea in categoria microintreprinderilor:
- are de la 1 până la 9 salariați, inclusiv;
- a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei al 100.000 euro;
- capitalul social al acesteia este deținut de persoane, altele decât statul și autoritățile locale
- nu au capitalul social deținut de un acționar sau asociat persoană juridică cu peste 250 de salariați.
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009

MesajTrimis: Joi Sep 15, 2011 4:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
As mai face o complatare privind incadrarea in categoria microintreprinderilor:
- are de la 1 până la 9 salariați, inclusiv;
- a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei al 100.000 euro;

Aceasta este definitia pentru "microintreprindere" in sensul Legii 571/2003 "Codul Fiscal". Aceste praguri dau dreptul aplicarii variantei de impozitare pe venituri cu 3% in loc de impozit pe profit 16%.

In accesarea de finantare nerambursabila lucram cu "microintreprinderi" in sensul Legii 346/2004:
- nr. de salariati intre 0 si 9 si
- cifra de afaceri maxim 2.000.000 euro sau active totale maxim 2.000.000 euro.
- in urma calculului privind intreprinderile partenere si legate nu depaseste pragurile mentionate anterior.
Sus
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Dum Sep 18, 2011 11:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai dreptate, multam de corectare.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum