Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Pensiune, restaurant, sala de conferinte-unde se incadreaza?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mirikeus
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mar Aug 30, 2011 3:21 pm    Titlul subiectului: Pensiune, restaurant, sala de conferinte-unde se incadreaza? Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Detin 1500 mp in comuna Simian (cu posibilitate extindere); terenul fiind chiar pe malul Dunarii, ma gandesc sa deschid o pensiune + restaurant + sala conferinte.
Deoarece Simianul are doar 3 puncte ca si potential turistic, am luat in calcul alte activitati pe care sa le desfasor mai ales pentru posibilitatea gazduirii sesiunilor de traininguri, serate culturale/dansante tematice, in viitor un teren de sport, scutere/barcutze pt plimbare pe Dunare, excursie la Cazane etc. Targetul principal ar fi firmele/angajatii si de asemenea fiind la doar 7 km de Severin as putea organiza in cadrul restaurantului evenimente ca nunti, botezuri.

Tinand cont ca banii de care as dispune ar fi 30000 euro, ma puteti ajuta cu un sfat referitor la care masura m-as incadra mai bine cu activitatile descrise mai sus?

Multumesc frumos!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack
Junior

Data înscrierii: 17/Feb/2009

MesajTrimis: Joi Sep 01, 2011 2:16 pm    Titlul subiectului: Re: Pensiune, restaurant, sala de conferinte-unde se incadre Răspunde cu citat (quote)

Masura 313, ghidul solicitantului, www.apdrp.ro, pe acest site ai toate datele care te intereseaza
Sus
mirikeus
Nou venit

MesajTrimis: Joi Sep 01, 2011 5:08 pm    Titlul subiectului: Re: Pensiune, restaurant, sala de conferinte-unde se incadre Răspunde cu citat (quote)

Jack a scris:
Masura 313, ghidul solicitantului, www.apdrp.ro, pe acest site ai toate datele care te intereseaza

Multumesc Jack pt raspuns,

Si eu am avut in vizor tot masura 313 insa vroiam sa aflu si parerea voastra pt ca pe langa partea efectiva de turism vreau sa ma axez si pe celelalte doua.

Masura 313 va putea finanta doar pensiunea in timp ce sala de conferinte si restaurantul (mai mare fata de necesitatile unei pensiuni) nu vor fi considerate eligibile pe aceeasi masura?

Astept cu interes parerile voastre,

O zi buna!
Sus
Jack
Junior

Data înscrierii: 17/Feb/2009

MesajTrimis: Vin Sep 02, 2011 8:59 am    Titlul subiectului: Re: Pensiune, restaurant, sala de conferinte-unde se incadre Răspunde cu citat (quote)

Si restaurantul, si activitatile recreative le poti face pe 313.
Spargi terenul in 3, pe 1000 mp faci pensiune, pe jumate din cat a ramas faci restaurant pe alta firma tot pe 313 si pe restul activitati recreative tot pe 313 pe alta firma, daca ma intelegi. Citeste cum ti-am spus cu mare atentie ghidul solicitantului. Numai sa poti duce financiar proiectul.
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 02, 2011 6:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Omul a spus ca are 30.000 euro. Eu cred ca aceasta suma abia ajunge pentru unul dintre proiectele mentionate, la un nivel foarte modest.
Sus
mirikeus
Nou venit

MesajTrimis: Lun Sep 05, 2011 10:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MihaiPatrascu a scris:
Omul a spus ca are 30.000 euro. Eu cred ca aceasta suma abia ajunge pentru unul dintre proiectele mentionate, la un nivel foarte modest.

Buna ziua,

intr-adevar suma de care dispun nu este mare asa ca voi ramane doar la pensiune agroturistica (8 camere) plus o camera mai mare, in care se vor tine training-uri.
Din experienta dumneavoastra, pe la ce suma s-ar ajunge cu constructia + o finisare modesta?

Cei de la ADRP, mi-au raspuns pe email ca sala de training-uri/conferinte nu este eligibila prin masura 313, insa cred ca as putea sa o numesc altfel, gen salon/sufragerie si sa fie in cadrul pensiunii...Ce credeti? Rezolv ceva daca ii schimb "titulatura" sau orice camera construita in pensiune, indiferent daca este destinata cazarii sau nu, va trebui sa fie parte din cele maxim 8?

Multumesc pentru raspunsuri,

Un inceput de saptamana fain!
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Lun Sep 05, 2011 5:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mirikeus a scris:
intr-adevar suma de care dispun nu este mare asa ca voi ramane doar la pensiune agroturistica (8 camere) plus o camera mai mare, in care se vor tine training-uri.

Pensiune agroturistica veti face numai daca sunteti producator agricol cu patalama. Sunteti?
Sus
mirikeus
Nou venit

MesajTrimis: Lun Sep 05, 2011 8:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MihaiPatrascu a scris:
mirikeus a scris:

Pensiune agroturistica veti face numai daca sunteti producator agricol cu patalama. Sunteti?

In afara de extrasul de la Registrul Agricol, va mai fi nevoie si de alte documente pentru a demonstra: "În cazul investițiilor în agroturism, beneficiarul/ membrul gospodăriei agricole trebuie să desfășoare o activitate agricolă în momentul aplicării".Citind OG 28/2008 privind registrul agricol, o gospodarie se poate inscrie in Registrul Agricol printr-o simpla declaratie pe proprie raspundere a capului gospodariei si mentionand ce detine: pomi fructiferi, animale, etc.

Inca nu ne-am inscris, insa pare un pas clar si simplu...imi scapa ceva?

Multumesc,
O seara faina!
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Mar Sep 06, 2011 12:07 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce anume inseamna agroturism este precizat in Ghidul Solicitantului, dar informatia este raspandita la mai multe sectiuni, asa ca cititi cu atentie tot Ghidul. Documentele solicitate pentru a demonstra calitatea care va incadreaza la aceata categorie sunt si ele mentionate tot acolo, la capitolul privind documentele necesare depunerii Cererii de finantare.

Cum anume obtineti dvs. aceste documente si ce anume demonstrati prin ele depaseste cadrul acestui forum si va rog nu indreptati discutia dincolo de situatiile normale de obtinere a acestor inscrisuri.
Sus
mirikeus
Nou venit

MesajTrimis: Mar Sep 06, 2011 11:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MihaiPatrascu a scris:
Ce anume inseamna agroturism este precizat in Ghidul Solicitantului, dar informatia este raspandita la mai multe sectiuni, asa ca cititi cu atentie tot Ghidul. Documentele solicitate pentru a demonstra calitatea care va incadreaza la aceata categorie sunt si ele mentionate tot acolo, la capitolul privind documentele necesare depunerii Cererii de finantare.

Cum anume obtineti dvs. aceste documente si ce anume demonstrati prin ele depaseste cadrul acestui forum si va rog nu indreptati discutia dincolo de situatiile normale de obtinere a acestor inscrisuri.

Multumesc pentru raspuns Dl Patrascu,

Referirea la activitatea de agroturism in ghid se face de 18 ori iar singura data cand este mentionat vreun document necesar este exact la partea mentionata de dumneavoastra si anume “Extras din Registrul Agricol emis de Primăriile locale, pentru exploatații mai mici de 1 hectar”.

Intrebarea mea a fost simpla si anume daca mai sunt si alte documente necesare (in afara de extras) ca sa demonstrez ca sunt producator cu “patalama” cum spuneati dumneavoastra; probabil ca mie-mi scapa deoarece eu altceva nu am gasit.

Daca raspunsurile la intrebarile mele de mai sus s-ar incadra in scopul acestui forum atunci multumesc in avans pentru ajutor;

O zi cat mai buna,
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM) Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum