Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Am un teren. Ce fonduri pot sa accesez ?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
edikoro
Nou venit

Data înscrierii: 05/Apr/2011
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 11:37 am    Titlul subiectului: Am un teren. Ce fonduri pot sa accesez ? Răspunde cu citat (quote)

Am un teren in Tg Jiu pe Calea Eroilor (axa lui Brancusi ) de 996 mp.
Pot accesa vreun tip de fonduri pentru constructie pensiune sau pt orice alta idee?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 27, 2011 3:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din pacate, proiectele cu fonduri europene rareori incep cu succes de la premisa "am un teren si ce as putea sa fac cu el". Ca sa incepi cu succes de la aceasta premisa, atunci ar trebui sa ai ca meserie investitiile. Adica sa fii un fond de investitii sau ceva similar.

Un start mai bun este: "am o idee de afaceri, credeti ca e fezabila?". Raspunsul pentru pensiune la oras este negativ in acest moment.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 06, 2011 8:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si in 996 m nu incape nici o pensiune...
Probabil va ganditi la alimentatie publica insa este finantabila doar activitatea de catering.
Eu as face o cladire din lemn si zidarie, as dota-o pentru catering (electrocasnice, aparatura, etc) pe banii POR axa 4 dmi 4.3. Dupa finalizare pot face produse pe care sa le vand in magazinul propriu sau pentru evenimente, sandwich-uri pe care sa le vand in Petrom sau Rompetrol sau MOL (in peco), etc. Vara pot face o terasa unde sa-mi vand produsele alaturi de racoritoare si bere.
Dezvolt pe parcurs dar incep o dotare cu bani putini. Daca merge va dezvoltati.
Dotarile minime va costa cca. 25-30 mii de euro pana la 50 mii - vorbim de chestii profesionale. Cladirea va costa cca. 40 mii pana la 60 mii de euro.
Restul va mai sfatuiesc consultantii.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum