Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Proiecte fanteziste

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Braunvieh
Junior

Data înscrierii: 21/Sep/2010

MesajTrimis: Dum Mar 27, 2011 7:48 pm    Titlul subiectului: Proiecte fanteziste Răspunde cu citat (quote)

Urmaresc cu atentzie lista proiectelor declarate eligible si finantzabile pe diverse masuri. Mi se pare ca cei responsabili de selectzie pe masurile PNDR dau dovada de un neprofesionalism cras, punctand proiecte nebancabile, fara suport financiar, bazate pe studii de fezabilitate aranjate din condei.
Proiecte care nu fac decat sa blocheze fonduri, pt. ca atunci cand se ajunge la o analiza profesionista a dosarului niciun institut financiar serios nu finantzeaza fantezia in cauza.
Intentzionez sa postez pe thread-ul asta astfel de fantezii, fara a da nume si date personale.
Cine cauta pe Google dupa "vand proiect FEADR" gaseste usor astfel de aberatzii puse la vanzare. Astazi ceva de pe okazii.ro:
Citat:
proiect ferma vaci APROBAT FEADR

Proiectul a fost depus in luna Mai si a fost selectat pentru finantare masura 121 "ferrma crestere bovine" .Proiect realizat in comuna **** Jud Constanta :- trern concesionat 49 ani cu posibilitatea de a fi cumparat 3,6 ha- valoarea proiectului 1.500.000 euro - valoarea eligibila fara TVA 1.200.000 euro %Ferma vaci lapte :- hala 1200 mp in care sunt incluse toate echipamentele - utilaJe agricole (tractor , presa baloti , masina furajat etc)- doua turbine eoliene de 60 kw Pentru a demara proiectul este necesara suma de 200.000 euro pentru a contracta un credit de la banca Tot ce am enumerat mai sus sunt prinse in proict , mult mai detaliat cu sume exacte inclusiv creditul bancar !

dosarul cuprinde
- proiectul feadr eligibil
- societatea comerciala prin care se deruleaza proiectul
- contracte cu firma de elaborare a proiectului si contractul cu arhitectul
- terenul NU este inclus in oferta

Pret: 20000.00 EUR

Stiu ce vorbesc, am o ferma de vaci lapte facuta prin Sapard, asta e o aberatzie:
- 3,5 ha la o ferma de 1,5 milioane? si alea concesionate?
- judetzul Constantza?
- 300 k euro cheltuieli neeligibile?
- suport financiar probabil 0?
- eoliene?

Pai in zilele noastre(pretz cereale in crestere) astfel de ferme in sistem intensiv nu pot fi gestionate nici de companii internatzionale, vezi cazul fermei TNUVA(800+ vaci pe 20 ha) si un incepator(asa mi se pare mie din context) primeste aprobat proiect de 1,5 milioane euro pt. asa ceva?
Eu nici nu m-am mai chinuit sa depun proiect pe masura 121 ca sa-mi modernizez ferma pt. ca ar fi trebuit sa ma aberez ca sa am un dosar cu sanse. Sa fac iara un startup(ferma e facuta pe SAPARD si pierde pe chestia asta puncte), pe IF-ul meu nu ma incadrez la criteriul "- 40 ani" chiar daca sunt sub varsta asta, sa prevad o eoliana acolo(nici nu vreau sa aud de asa ceva in zona cu potentzial turistic), sa prevad si unitate de procesat laptele(o aberatzie!), etc...
Si am posibilitatea sa cofinantzez, am si knowhow-ul necesar; stau insa si ma uit la aberantzii care au parghiile in mana si le folosesc pt. a scoate in fatza fantezii de 1,5 milioane, pardon: de 2 lei 50.
La 313 am depus pe SRL proiect pt. tractor, oamenii cu parghiile au decis ca peisagistica e mai importanta pt. spatziul rural romanesc decat mecanizarea. O sa avem parloage nelucrate in sate, dar la intrarea in comuna cate-un strat de flori si 3 tuia decorativi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 1:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am inteles ca sunteti nemultumit ca proiectul dvs. nu a obtinut finantare, sunt de acord ca topicul acesta poate fi util in ghidarea spre proiecte realiste a celor care-l citesc, dar va rog nu mai fiti asa de suparat pe cei care au obtinut finantare, ca doar nu-i cunoasteti personal pe toti si stiti apriori ca toata lumea are proiecte "fanteziste" si care nu au sanse de implementare, nu? Smile

Ce vreau sa va transmit este sa incercati a fi cat mai obiectiv in acest thread. Multumesc!
Sus
Braunvieh
Junior

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 2:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Credetzi ca proiectul de mai sus are sanse de realizare?
Credetzi ca e corect ca cineva sa depuna proiect, sa fie declarat finantzabil si apoi sa incerce sa vanda proiectul?
Mie nu mi se pare corect.

Eu nu sunt suparat pe nefericititzii astia de cheltuie bani pe consultantza ca sa se vada pe lista celor eligibili si finantzabili pt. ca apoi sa abandoneze proiectul! Sa fim seriosi, cine se arunca la asemenea fantezii, n-o sa intre veci in randul antreprenorilor seriosi si de succes.
Eu sunt suparat pe functzionarii care nu sunt in stare sa puna pe picioare un mecanism transparent si corect de alocare a fondurilor europene.
Si am dreptate sa fiu suparat. Pt. ca eu sunt platitor de taxe. Si nu platesc putzin! Salariile functzionarilor in cauza ca si partea de 20% din cofinantzare ce sunt suportatzi de la buget inseamna bani care vin din impozitele pe care eu le platesc. Pot prin urmare sa ma intreb fie si retoric pe un forum de ce banii astia se cheltuie prost.
Sus
Braunvieh
Junior

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 2:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Alta fantezie:
Citat:
Proiectul obținut de *** are o valoare de 2,13 milioane de lei (21,3 miliarde de lei vechi), din care 60% sunt fonduri europene nerambursabile. Investiția ar urma să se realizeze în comuna ***, însă pentru a o putea demara are nevoie, pentru început, de aproximativ 100.000 de lei (un miliard de lei vechi).
„Creditele sunt greu de obținut, motiv pentru care încerc și prin mica publicitate să caut un partener pentru a acoperi o parte din sumele pe care trebuie să le asigurăm pe lângă finanțarea europeană nerambursabilă”, spune ***, care a adăugat că până în prezent a primit deja zece oferte din partea unor persoane care vor să investească în ciupercărie.

„Este o afacere sigură, cu piață de desfacere asigurată”
De profesie economist, *** a spus că până la a se hotărî să depună proiectul pentru a obține fonduri europene a analizat circa cinci ani care sunt șansele ca o astfel de afacere să supraviețuiască și să aducă profit. *** a declarat că întreaga investiție poate fi amortizată în maxim doi-trei ani. Potrivit proiectului, viitoarea ciupercărie va avea o capacitate de producție de 237.000 de kilograme pe an. El a arătat că ciupercăria sa va fi singura din județul *** care va avea și o unitate de procesare a ciupercilor. *** a explicat că ciupercile pe care le va cultiva vor putea fi comercializate fie proaspete, la un preț actual de aproximativ 6 lei/kilogram, precum și uscate, caz în care prețul pe kilogram crește la 500 de lei.
„Desfacerea ciupercilor este asigurată. Avem deja precontracte încheiate, iar desfacerea ciupercilor nu va fi o problemă. Trebuie spus că în România doar 30% din necesarul de ciuperci de pe piață este asigurat din producție internă. Mai mult, ciupercile sunt extrem de căutate pe piețele din Anglia, Franța, Germania, Spania și Italia”, spune ***.

Deci omul depune proiect de 21 miliarde si nu are macar un miliard ca sa starteze. Deci nici macar 5%! Stie insa sigur ca o sa vanda ciuperci uscate (de ciupercarie!) cu 500 lei kg.
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 2:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu cred ca parerea mea ar fi aici pe forum mai avizata decat parerea dvs., caci nu suntem intr-un cadru oficial. Smile

Nu stiu cat de finantabil e proiectul prezentat si nu stiu ce aveau in cap cei ce l-au promovat si nici nu stiu de ce-l vand, asa ca nu vad de ce as spune ca sunt intr-un fel sau altul. Dar e doar parerea mea personala.

Sigur ca puteti sa va intrebati orice si sa va sustineti punctul dvs. de vedere.

Eu doar un singur lucru v-am rugat, sa fiti obiectiv in relatarile dvs. Ati subliniat in mai multe randuri exemplul cu amenajarile peisagistice, pe care-l numiti negativ, dar dati-le si lor si celorlalti macar o sansa, nu-i judecati pe toti numai prin prisma faptului ca v-au luat-o inainte. Smile

In economia concurentiala in care traim (sau dorim sau declaram ca ne-am dori sa traim), ar putea si cel cu amenajarile sa afirme ca el a intuit mai bine decat dvs. oportunitatile si de aceea a castigat. Eu cred ca numai piata poate sa valideze sau nu eficienta unor proiecte, atunci cand vedem daca se implementeaza sau nu, daca se inchid sau nu. Dar dati-le si lor o sansa.

Sunt de acord cu topicul dvs., mi se pare si mie ca e bine sa aratam si exemple de "asa nu", doar sa nu punem (prea multa) patima.

Legat de proiectul cu ciupercile sunt de acord ca avem de-a face cu multe fantezii. Nu stiu nici eu cum s-a gandit sa asigure contributia proprie, care pot doar sa presupun ca e de 50% (poate mai putin, cine stie ce productie ecologica a planificat). Dar totusi, cu nimic nu se poate face treaba...
Sus
Braunvieh
Junior

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 3:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si ca sa fim intzelesi: nu am nimic impotriva ca tineri intreprinzatori cu idei viabile sa starteze fara capital propriu.
Dar nu direct proiecte de milioane.
Incepi cu o afacere de maxim 100k euro, obtzii 25k prin Masura 112 sau 10k pt. startup, mai faci un credit si dai drumu' la treaba.
Dar vreau sa stiu ca acolo in comisia de evaluare a proiectelor sunt oameni care pot face diferentza intre:
1. un plan de afaceri pt. infiintzarea unei croitorii
2. povestea fratzilor Grimm despre cum un croitoras impusca dintr-un foc 7 miliarde.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum