Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Masura 313, aviz Ministerul turismului

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
sslore.dana
Solicitant

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Vin Feb 18, 2011 7:13 pm    Titlul subiectului: Masura 313, aviz Ministerul turismului Răspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor!

Va scriu pentru a va aduce la cunostinta urmatoarea speta:
Doresc sa depun un proiect pe masura 313 pentru o pensiune turistica. Am o suprafata de teren de 1800 mp pe care exista o constructie pe care vreau sa o schimb in pensiune agroturistica.
Demarez proiectul: contractez consultantul caruia ii dau un avans pentru proiect, la fel si proiectantului si celui care imi face expertiza tehnica, umblu pe drumuri dupa avize (ca sa scot un aviz bun trebuie sa merg de 2-3 ori la institutia respectiva, fie pentru ca fac greseli de tehnoredactare, fie mai adauga un cuvant in plus la titlu, etc). In fine. Multa munca ca deja imi vine sa ma las pagubasa......
Dar sunt perseverenta!
Ma duc la banca sa solicit scrisoare de confort si imi spun ca nu se dau astfel de scrisori la persoane fizice si nici nu stiu de modificarile din Ghiodul Solicitantului.
Dau telefon la APDRP la Bucuresti iar raspunsul lor este ca bancile ar trebui sa stie si nu ar trebui sa intampin probleme......
Si acum cireasa de pe tort...........
Ma duc la Bucuresti sa depun documentatia pentru avizul de la Ministerul Turismului. Si mare surpriza.....nu vor sa imi primeasca documentatia deoarece in OMDRT nr. 899/2011, ANEXA nr. 1.5 la Normele Metodologice privind eliberarea certificatelor de clasificare, a licențelor și brevetelor de turism aprobate prin OMDRT nr. 899/2011 scrie negru pe alb:
"6. Amplasarea pensiunilor agroturistice trebuie realizată pe o suprafață de minimum 2000 mp, exclusiv spații verzi și spații de parcare, în locuri ferite de surse de poluare și de orice alte elemente care ar pune în pericol sănătatea sau viața turiștilor."
Rolling Eyes
Dau telefon la Bucuresti iar raspunsul este foarte transant:
"Stim de aceasta prevedere. In ghid scrie de 1000mp si de respectarea Ordinului 1296/2010, in care nu este precizata aceasta suprafata, momentan suntem in tratative cu Ministerul Turismului si nu avem un raspuns clar pentru dumneavoastra"

Conform celor spuse de Bucuresti trebuie sa stau in expectativa. Sa astept poate se intampla o minune, poate profesionistii care au facut Ghidul Solicitantului vor veni cu o solutie, poate vor ajunge la o intelegere, poate.......
Pana atunci, eu ca un potential beneficiar, credul ce sunt, trebuie sa aloc timp si resurse pentru un proiect care in momentul de fata nici nu stiu daca pot sa il depun.
Intrebarile mele sunt: Daca ei au stiut de aceasta prevedere de ce nu au facut mentiunea in Ghidul Solicitantului? Cati bani trebuie sa mai cheltui ca sa stiu daca sunt eligibil sau nu? Cat trebuie sa astept pana ajung ei la aceasta intelegere? Daca totusi nu ajung la o intelegere cine imi deconteaza banii cheltuiti pana acum? De unde sa stiu ca au ajuns la o intelegere, ca la partea de comunicare stau destul de prost? De cat tupeu au nevoie sa isi bata joc de noi astfel?!.....

Cu respect,[/u][/i]

Am sunat acum cateva zile la Ministerul agriculturii sa mai intreb ce se intampla cu problema relatata mai sus ca sa stiu daca mai are rost sa sper sau nu. Mi-au spus ca sunt tot in discutii, dar eu sa nu imi pierd speranta ca se va rezolva. Azi am sunat la APDRP Bucuresti si mi s-a spus ca sunt tot in discutii dar in mod normal Ghidul ar trebui sa se alinieze la legislatia in domeniu. Cu alte cuvinte, degeaba am proiectul gata, am cheltuit niste bani de dragul de a cheltui si ....... asta este. Rolling Eyes

Chiar sunt singura care are problema asta? Vad ca mesajul a fost citit de mai multe ori si nici un raspuns.....

Pentru cei care au aceasta problema si vor sa mai faca sesizatii va dau urmatoarele numere de telefon:
021.307.85.11 - Ministerul Agriculturii
0372.111.403 - Ministerul Turismului

Cu respect,
P.S. Daca mai aveti si alte numere de telefon va rog lasati un post.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ionell
Nou venit

Data înscrierii: 12/Mar/2011

MesajTrimis: Sâm Mar 12, 2011 10:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

buna.
fac si eu un proiect pe masura 313 si as dori sa vorbesc cu tine.te rog contacteaza-ma. multumesc.
rodica
Sus
maria_toculet
Nou venit

MesajTrimis: Vin Mar 25, 2011 4:06 pm    Titlul subiectului: Re: Masura 313, aviz Ministerul turismului Răspunde cu citat (quote)

Buna! Iti doresc multa rabdare! Adevarat, este o situatie complicata, dar va parea un mizilic pe langa ce va urma. Se va gasi o solutie.
Eu, in sfarsit am proiectul selectat, dupa 9 luni de asteptare si parca problemele abia incep. Nici o banca nu am gasit inca dispusa sa cofinanteze proiectul. Ofiterii de credite se uita in SF la pozele atasate, dupa ce s-au terminat paginile cu imagini inchid dosarul si spun ca nu au bani, ca nu am cu ce garanta (de parca nici nu au auzit de FGCR, garantia pe viitoarea investitie nu prea are efect), ca nu am venituri lunare (de parca daca as fi avut, as mai fi avut nevoie sa trec prin veselia asta de proceduri! construiam din surse proprii), ca sunt intreprindere start-up (de parca eu am facut ghidul si am vrut sa scriu asa in el) si multe alte perle. Am crezut si eu ce se tot spune in mass media, ca nu sunt proiecte, ca sunt bani multi si nu are cine sa-i "cheltuiasca", dar acum imi dau seama ca proiecte sunt dar cofinantarea este marea problema. Pana la urma tot bancile hotarasc daca aceste fonduri europene se vor absorbi sau nu.

Multa bafta va doresc!
Maria
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 25, 2011 6:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mesaj moderator: Am rugamintea sa nu mai postati date de contact personale si in special numerele dvs. de telefon in topicuri. Daca doriti sa solicitati consultanta din partea cuiva, atunci va rog sa o faceti la sectiunea dedicata.De asemenea, va atrag atentia asupra regulii nr. 7 a regulamentului forumului nostru.
Sus
maria_toculet
Nou venit

MesajTrimis: Vin Mar 25, 2011 10:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MihaiPatrascu a scris:
Mesaj moderator: Am rugamintea sa nu mai postati date de contact personale si in special numerele dvs. de telefon in topicuri. Daca doriti sa solicitati consultanta din partea cuiva, atunci va rog sa o faceti la sectiunea dedicata.De asemenea, va atrag atentia asupra regulii nr. 7 a regulamentului forumului nostru.

Imi cer scuze. Atatea regulamente auzisem de la banci ca am uitat de regulamentul acestui forum. Eram revoltata pe neputinta de a implementa proiectul la care am muncit atat de mult si pe care il iubesc pentru ca cred cu tarie in el. Acum mi-a trecut, sunt dezamagita si resemnata. Il consider un examen trecut cu brio la sfarsitul caruia simti gustul amar de viata de somer. Imi aduce aminte de un cantec din studentie: "Ca sunt student si n-am un ban in buzunar/ Si de-aceea sunt si vesel si hoinar/...
Citesc de 2 ani acest forum, il apreciez mult, am invatat multe de aici de aceea inca o data imi cer scuze Sad
Toate cele bune!
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Sâm Mar 26, 2011 11:48 am    Titlul subiectului: Re: Masura 313, aviz Ministerul turismului Răspunde cu citat (quote)

sslore.dana a scris:

Ma duc la Bucuresti sa depun documentatia pentru avizul de la Ministerul Turismului. Si mare surpriza.....nu vor sa imi primeasca documentatia deoarece in OMDRT nr. 899/2011, ANEXA nr. 1.5 la Normele Metodologice privind eliberarea certificatelor de clasificare, a licențelor și brevetelor de turism aprobate prin OMDRT nr. 899/2011 scrie negru pe alb:
"6. Amplasarea pensiunilor agroturistice trebuie realizată pe o suprafață de minimum 2000 mp, exclusiv spații verzi și spații de parcare, în locuri ferite de surse de poluare și de orice alte elemente care ar pune în pericol sănătatea sau viața turiștilor."

S-a intamplat la inceputul lunii, dar ca sa nu ramana acest topic "agatat" cu o informatie care ar descuraja pe cei ce doresc sa realizeze o (agro)pensiune:

A fost emis ordinul MDRT 1051/03.03.2011, care, printre altele, abroga prevederile care ne dadeau bataie de cap.
Conditiile pentru (agro)pensiuni sunt acum la fel cu cele din Ghidul Solicitantului aferent M313: lot de teren in suprafata de minim 1000 mp.
Cod:

Anexa 1.5:

1.  Pensiunile turistice  sunt structuri de primire turistice, având o capacitate de cazare de până la  15  camere,  totalizând maximum  60 locuri, funcționând în locuințele cetățenilor sau în clădiri independente, care asigură în spații special amenajate cazarea turiștilor și condiții de pregătire și de servire a mesei.

2.  Amplasarea pensiunilor  turistice  din mediul rural  trebuie realizată pe un teren de cel puțin 1.000 mp.

3.  Pensiunile agroturistice  sunt structuri de primire turistice, având o capacitate de cazare de până la 8  camere, funcționând în locuințele cetățenilor sau în clădiri independente, care asigură în spații special amenajate cazarea turiștilor și condițiile de pregătire și servire a mesei, precum și posibilitatea participării la activități gospodărești sau meșteșugărești.
[...]

6.  Amplasarea pensiunilor agroturistice trebuie realizată pe un teren de cel puțin 1.000 mp, în locuri ferite de surse de poluare și de orice alte elemente care ar pune în pericol sănătatea sau viața turiștilor.

Spor la treaba!
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 3:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dom'le, sa vedeti comedie. Judecati si dvs. Poate e o coincidenta, nu zic.

Mesjul meu e scris sambata.

Adevarul publica asta sambata: http://www.adevarul.ro/locale/focsani/Vrancea-_Conditii_mai_usoare_pentru_construirea_de_pensiuni_0_451154988.html

(preluata si de platforma fonduri-structurale azi): http://www.fonduri-structurale.ro/Detaliu.aspx?t=Stiri&eID=8941

Eu pot sa dau cu subsemnatul oricand ca am scris mesajul dupa ce am consultat informatiile de la sursa si nu am nicio treaba de inspiratie din ce scrie in Adevarul. Mai departe, nu stiu.

Very Happy
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum