Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Masura 312 (Sesiunea 14 Iunie- 15 Iulie 2010)
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Braunvieh
Junior

Data înscrierii: 21/Sep/2010

MesajTrimis: Sâm Ian 29, 2011 5:31 pm    Titlul subiectului: Masura 312 (Sesiunea 14 Iunie- 15 Iulie 2010) Răspunde cu citat (quote)

Pe site-ul http://www.apdrp.ro s-au afisat:
Citat:

Rapoartele de selecție pentru proiectele depuse în Sesiunea de cereri de proiecte derulată în perioada 14 Iunie- 15 Iulie 2010 pentru Măsura 312 - "Sprijin pentru crearea și dezvoltarea de micro-întreprinderi" sunt următoarele:

Asa cum ma asteptam, pt. mecanizare am obtzinut doar 50 puncte, sunt intre primii pe lista celor eligibili dar nefinantzabili.

1. Are cineva idee daca si pt. aceasta sesiune va fi o suplimentare de fonduri la fel ca in 2009? Ma refer la:
Citat:
FEADR a publicat un raport de selecțe suplimentar pentru proiectele depuse în 2009 în cadrul măsurii 312. Fondurile suplimentare alocate au fost de 341.779.051,48 lei, din care s-au finanțat 473 de proiecte cu câte 80 de puncte, care nu au fost cuprinse în primele rapoarte de selecție.

2. Are cineva idee daca analog masurii 123 si in cazul 312 va avea loc o shiftare a fondurilor neutilizate din motiv de lipsa a puterii de cofinantzare? Ma refer la:
Citat:
INFORMARE DE PRESĂ

În urma aprobării Raportului de selecție pentru măsura 123 „Creșterea valorii adăugate a produselor agricole și forestiere”, aferent sesiunii de depunere iunie 2010, 115 proiecte în valoare de 126.839.828 Euro au fost declarate eligibile, dar fără finanțare, fiind selectat un număr de 144 de proiecte în valoare de 170.111.162 Euro.

În cazul proiectelor selectate, este posibil ca o parte din aplicanți să nu poată face dovada cofinanțării private în termenul prevăzut în Ghidul Solicitantului, astfel încât vor rămâne sume disponibile din alocarea măsurii 123, pentru anul 2010.

Astfel, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale aduce la cunoștința tuturor celor interesați că valoarea disponibilă rămasă va putea fi utilizată pentru finanțarea suplimentară a proiectelor eligibile nefinanțate, aferente sesiunii iunie 2010, după finalizarea etapei de soluționare a contestațiilor.
Data publicarii: 06-01-2011

Un weekend placut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
smarius
Nou venit

Data înscrierii: 05/Feb/2011

MesajTrimis: Sâm Feb 05, 2011 12:07 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca nu ti-ai facut proiect pentru amenajari peisagistice ......

Sa nu ma intelegi gresit, e o ironie amara , si eu sunt in exact aceeasi situatie cu tine.
Cu punctajul ala nu vom obtine niciodata finantare la nici o sesiune de proiecte.

Si desi toti cei cu care am vorbit si care sunt in situatia de mai sus sunt oarecum optimisti sperand la o suplimentare de fonduri , eu nu cred lucrul acesta.
Oricum, sa auzim numai de bine!
Sus
Braunvieh
Junior

MesajTrimis: Mar Feb 08, 2011 3:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, chestia asta cu amenajari peisagiste ma deranjeaza si pe mine.
Daca as avea timp de cheltuit pe asa ceva, as sta de gatul lor sa purice toate dosarele astea unde mecanizarea e ascunsa de peisaj.

Ce ma mai deranjeaza: sunt milioane alocate pentru lantzuri de proiecte pe care eu le vad ca fiind dubioase, desi cuvantul potrivit ar fi probabil excrocherie. Cate un lantz de 10 proiecte cu acelasi titlu', in aceiasi comuna, pt. acelasi gen de utilaje, fiecare in valoare de pana pe la 200k euro.
Eu presupun acolo urmatorul scenariu:
1. O reprezentantza a unui constructor de utilaje, sa zicem X SRL, depune pe numele angajatzilor, a diversi membri de familie, etc., dosare separate.Pt. fiecare astfel de dosar se infiintzeaza srl-uri paravan, x1, x2, x3, ...x10.
2. Sa zicem ca utilajul U costa in tzara unde e produs 120k euro. X SRL il ia de la firma mama cu 120k si stabileste un adaos comercial consistent si-l pune in oferta catre x1,...x10 la pretzul de 180k.
3. x1, x2,...x10 depun dosare pt. masura 312, cerand finantare de 70% din 180k, adica 126k. Dosarele sunt "optimizate" sa prinda punctaj maxim.
4. x1, x2, ...x10 primesc cei 126k, mai misca fictiv si diferentza de 54k in contul X Srl
5. X Srl achita utilajele mai departe firmei mama, la pretzul de 120k

Deci un smecher ia utilajul din EU cu 120, primeste 126 ca finantare prin masura 312 de la EU, de restu de 6k plateste consultantzi. Face treaba asta de 10 ori si ramane cu 10 SRL-uri, fiecare din ele avand in posesie un utilaj in valoare reala de 120k. Probabil ca jongleaza in asa fel cat sa nu-l incurce nici TVA-ul, o parte se recupereaza, ce nu - intra in marja.
Sus
Braunvieh
Junior

MesajTrimis: Mar Feb 08, 2011 7:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am aprofundat un pic subiectul pt. ca e interesant.
Desigur, ce am spus eu mai sus sunt exceptzii, poate ma aberez eu.
Sunt si foarte multe firme de buna credintza care au respectat regulile jocului.
De exemplu:
O lista de 19 firme(SRL-uri) dintr-o comuna(probabil fruntasa) din Moldova!
Apar toate grupate in lista:
http://www.apdrp.ro/uploads/Docu%20FEADR/Iunie-Iulie%202010/M312_Eligibile_Finantate.pdf
A obtzinut fiecare cate aproximativ 200.000 Euro pentru activitati auxiliare productiei vegetale.
In total aproximativ 4 milioane euro.
Am cautat pe net, toate inregistrate in primavara-vara lu' 2010.
Cine vrea sa invetze de la ei cum se face un proiect cu fonduri europene nu trebuie sa bata la multe portzi, cu doar doua-trei nr. de telefon reusesti sa le contactezi pe toate, cam aceiasi administratori.
Foarte istetzi, diferentza in favoarea lor a facut-o criteriul de selectzie cu energia regenerabila, au prevazut probabil vreo 1k din cei 200k pt. vreun panou solar.
Inca o data: respect, asa da, o comuna de oameni gospodari! Au reusit sa ia aproape 5% din suma alocata in anul 2010 de EU pt. micro-intreprinderi in spatziul rural in Ro.
Sus
smarius
Nou venit

MesajTrimis: Mar Feb 22, 2011 9:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ceva vesti? Se mai suplimenteaza?
Sus
Braunvieh
Junior

MesajTrimis: Sâm Mar 19, 2011 1:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru Masura 123 sesiune iunie 2010 s-au mai alocat suplimentar 43 milioane.

Rapoartele de selecție suplimentare pentru proiectele depuse în Sesiunea de cereri de proiecte derulată în perioada 01 - 30 Iunie 2010 pentru Măsura 123 - "Creșterea valorii adăugate a produselor agricole și forestiere"

Ma gandesc, in curand o sa apara o suplimentare si pt. 312.
Sus
Braunvieh
Junior

MesajTrimis: Mar Mar 22, 2011 12:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Astazi s-a publicat
PNDR: Situatia proiectelor din cadrul PNDR pe sesiuni la data de 18.03.2011!
Asa cum ma asteptam, foarte putzine proiecte din Sesiunea 14 iunie -15 iulie pe Masura 312 au semnat contracte de finantzare.

Deci sa recapitulam:
* pe 28.01.2011 se publica rezultatele: sunt selectate 814 proiecte pt. 96.079.793 Euro

* pe 18.03.2011 PNDR ne anuntza ca s-au semnat concret 26 de contracte in valoare de 2.780.644 Euro

* In Ghidul pe 312 (Versiune 4 iunie 2010) sta scris alb/negru:
Citat:
Solicitantul va prezenta în termen de maxim 60 de zile calendaristice de la data confirmării de primire a notificării, sursa cofinanțării în vederea încheierii contractului de finanțare
...
ATENTIE! În cazul în care nu sunt prezentate documentele care dovedesc capacitatea și sursa de cofinanțare contractul de finanțare nu va fi încheiat.

Eu ma intreb: or sa semneze in urmatoarele zile atatea contracte cat sa se fac saltul de la 3 milioane la 97, sau toata chestia e o mascarada si cei care au pe bune proiecte eligibile neselectate si cofinantzare asigurata tre'sa faca tusa
si sa participe ca spectatori la spectacolu' asta jalnic!
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 22, 2011 1:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Exista posibilitatea sa prezinte scrisoarea de confort, dar sa nu se semneze inca contractele din alte motive.

Oricum, desi inteleg ca e dezamagitor pentru dvs, trebuie sa va spun ca noi deja suntem in contact cu banci mai mici dar foarte dornice de clienti care se lauda ca acorda foarte usor scrisoare de confort, asa ca s-ar putea sa existe si in acest an destule contracte semnate dar neimplementate din lipsa de bani.

Daca nu ma insel, termenul in care trebuie depusa prima cerere de rambursare este 6 luni de la semnare si abia apoi se poate discuta de reziliere.
Sus
Braunvieh
Junior

MesajTrimis: Mar Mar 22, 2011 2:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

6 luni pana la reziliere? ok, dar ca sa ai ce rezilia tre' mai intai sa ai un contract. Aici ramane intrebarea mea in picioare: or sa se incheie in urmatoarele 2 saptamani atatea contracte incat suma contractata sa urce de la 3 la 97 milioane? Sunt sceptic.

Si la modul general: modul in care functzioneaza sistemul pus pe picioare de PNDR e pervers pt. ca incurajeaza proiectele fanteziste si proiectele celor cu energie criminala.
Vina e in primul rand a functzionarilor pusi sa evalueze. Nu e posibil sa acceptzi pe acelasi studiu de fezabilitate, in acelasi sat, 20 de proiecte pe mecanizare, fiecare de cate 200k, pe SRL-uri clonate fara sa-ti pui intrebari. Cum sa ia de exemplu toate punctaj maxim la criteriul locuri de munca? Nu e aberant sa acceptzi ca un tractor si un plug pot creea 8 locuri de munca dintr-un foc?

In al doilea rand, consultantzii de fonduri europene fac un joc la fel de pervers cand cosmetizeaza proiecte fara fundament economic si fara surse solide de cofinantzare. Pt. un comision de prelucrat dosar, cei care sunt in sistem pot face din tzantzar armasar. Si o fac. Poate daca ar lasa la o parte astfel de fantezii si ar elibera calea pt. proiectele din lumea reala cu sanse reale de implementare, ar castiga mai mult din comisionul de succes.

Asta e sistemu', cu asta defilam.
Sus
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Dum Mar 27, 2011 1:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Inca de la inceputul forumului am atras atentia asupra pregatirii unor proiecte realiste. Le-am explicat beneficiarilor potentiali ca ei sunt cei ce vor administra ulterior investitia si scopul este de a sti de la inceput daca e bine sa se bage sau nu.
Am cunoscut oameni (din pacate nu putini) care au ramas pe drumuri din cauza unor proiecte fanteziste. In astfel de cazuri nu te mai salveaza nimeni. Este bine sa crezi intr-o idee, nu descurajez pe nimeni, insa totul trebuie sa fie facut temeinic deoarece intr-o investitie cheltuirea banilor este cel mai usor lucru.
"Coafarea" financiara a proiectului e o practica paguboasa mai ales pentru beneficiar: umflarea proiectului (preturi nerealiste) pentru a creste valoarea procentuala a serviciilor, flux de numerar aiuristic, etc.
De cele mai multe ori in spatele unor proiecte de succes stau oameni de afaceri cu ceva forta financiara.
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009

MesajTrimis: Dum Mar 27, 2011 11:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
De cele mai multe ori in spatele unor proiecte de succes stau oameni de afaceri cu ceva forta financiara.

Si eu consider ca asta este cheia succesului in proiecte cu fonduri europene si imi pare rau ca nu se subliniaza mai mult aceasta. Inca ne confruntam cu atitudini de tipul "daca aveam eu bani, mai aveam nevoie de fonduri?!". Pacat ca nu se intelege.
Sus
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 6:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De fapt nu se subliniaza un lucru extrem de important: Fondurile nerambursabile nu sunt pentru oameni saraci. Ele trebuie sa produca venituri impozabile.
Nu am nimic impotriva lui nenea Gheorghe care vrea un tractor. Problema e ca acest tractor sa ii asigure si banii de rambursare a creditelor (daca a luat) si intretinerea sa si a utilajului.
Cum in satul X au fost cereri de 10 de tractoare (de ex) are nea' Gheorghe de lucru in campanie cat pentru tot anul?
Explic simplu pentru ca multi dintre cei care solicita fonduri sunt oameni simpli, fara studii, multi n-au avut nici "butic" la poarta macar.
Am avut o solicitare de pensiune intr-o zona buna. Am rugat potentialul beneficiar sa-mi dea niste date de la pensiunile vecine, sa se informeze ce servicii ofera, ce dotari au, ce facilitati, astfel incat noi sa avem ceva in plus fata de ei. "Aaaaa, pai eu nu am bani sa fac la fel ca X!" Pai atunci cum atragi turistii? Pai fa mata cum sti sa iasa bine.
Etica profesionala nu ma lasa sa iau acestor oameni bani cand am 80% convingerea ca nu au cum sa dea inapoi creditele.
I-am obtinut banii celui cu pensiunea si acum ma intreaba ce sa faca.
In concluzie fondurile astfeapta insa oamenii nu sunt pregatiti sa le foloseasca cu cap. Fac afaceri din auzite iar asta nu e benefic. Nu se duc la cursuri de pregatire deoarece sunt scumpe. N-au nici macar un calculator, sa nu mai zic de utilizarea lui.
Pacat!
S-auzim de bine.
stancu ionut
Nou venit

Data înscrierii: 05/Apr/2011

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 3:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

smarius a scris:
Ceva vesti? Se mai suplimenteaza?

sall se aude ceva ca s ar mai suplimenta ca eu nu am auzit nimic
Sus
Braunvieh
Junior

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 4:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am intrebat eu pe oamenii cu parghiile, m-au lamurit bustean:
Citat:
Stimata doamna/Stimate domn,
Pana in acest moment nu detinem informații cu privire la aceste aspecte.
Directia Relatii Publice
Strada Gradina cu Cai, nr. 3A, sect. 5, Bucuresti
Telefon: 021 / 310 16 35
e-mail: promovare@apdrp.ro

Intrebarea am pus-o la sectziunea "Opinia Ta" pe site-ul APDRP:
http://www.apdrp.ro/content.aspx?lang=RO&item=1654

Cert e ca alea 2 luni in care cei declaratzi eligibili si finantzabili trebuiau sa prezinte dovada finantzarii au trecut deja, sa vedem pt. ce suma s-au semnat contracte. Dupa cum banuiesc, suma e mai mica decat alocarea de 97 milioane, probabil de aia nu se grabesc sa anuntze asa ceva, ei anuntza numa' chestii bombastice, din care reiese ca s-au depus sute de proiecte. Cate ajung pana la final, nu mai conteaza.
Sus
Braunvieh
Junior

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 2:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am gasit si "Situatia proiectelor - 1.04.2011":
http://www.madr.ro/pages/page.php?self=03&sub=0302&tz=030208

Cele doua luni de asteptare (cel putzin teoretic) au trecut, s-au semnat doar 81 contracte din 814, s-au angajat pana acum doar 9 din cele 96 milioane.
Pt. 90% din bani, la 01.04 inca nu s-au semnat contracte, eu nu intzeleg de ce nu dau drumu' la lista mai departe, cine vine primul la semnat cu dovada de cofinantzare sa ia banii!

Nu m-as agita, da' indata incepe sesiunea 312 pe anu' asta, habar n-am daca sa ma apuc sa refac dosaru' si sa-l depun iara sau sa astept pana misca astia cu o eventuala suplimentare.
Sus
smarius
Nou venit

MesajTrimis: Vin Mai 06, 2011 9:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

s-a deschis o noua sesiune. Sa inteleg ca pentru sesiunea veche nu va mai exista o suplimentare? Din doua surse, n-as putea spune cat de avizate, am aflat informatii contradictorii, si ca da , si ca nu.
Sus
Braunvieh
Junior

MesajTrimis: Lun Mai 30, 2011 5:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesant:
http://www.epochtimes-romania.com/articles/2011/05/article_112981.html
30.05.2011

Citat:

Ministrul Agriculturii, Valeriu Tabara, a informat conducerea PDL referitor la intentia Guvernului de a redirectiona o parte a fondurilor europene pentru agricultura pe programele in care gradul de absorbtie si numarul de proiecte este mai mare.

Prim-vicepresedintele PDL Gheorghe Flutur a relatat ca Tabara a obtinut acceptul Comisiei Europene pentru ca fondurile alocate unor masuri din Planul National de Dezvoltare Rurala care nu au fost foarte accesate sa fie directionate pe acele masuri unde solicitarile au fost mai numeroase. "Se suplimenteaza fonduri, cu 600 de milioane de euro, pentru unele masuri care au mers foarte bine: infiintarea de ferme, de unitati de procesare, serviciile neagricole din mediul rural si turismul rural. Estimam ca pe cele 5.200 de proiecte sa fie create circa 30.000 de locuri de munca", a declarat Flutur.

De asemenea, ministerul de resort intentioneaza sa initieze alte doua masuri. Prima se deschide in iulie si va avea ca beneficiari satele afectate de inundatii in 2010. Astfel se aloca peste 150 de milioane de euro pentru refacerea drumurilor distruse, iar o comunitate locala poate sa acceseze fonduri de pana la 1,5 milioane de euro. In septembrie, va fi initiat programul prin care se vor putea folosi 62 milioane de euro pentru colectarea torentilor in zonele cu terenuri accidentate.

Pe Planul National de Dezvoltare Rurala sunt in jur de 60.000 de proiecte depuse, dintre care selectate 31.000, iar procentajul platilor efectuate deja este de 21%. Cuantumul total al Planului este de 1,6 miliarde de euro. Flutur a aratat ca una dintre cele mai accesate sectiuni este masura de modernizare a satului romanesc, cu proiecte de 3.600 kilometri de drumuri modernizate, 2.700 kilometri de apa, 4.000 kilometri de canalizare, 234 camine culturale, 187 gradinite.
Dupa un articol NewsIn
Sus
snexey_gsm
Nou venit

Data înscrierii: 30/Mai/2011

MesajTrimis: Lun Mai 30, 2011 9:37 pm    Titlul subiectului: comunicat oficial al directorului general APDRP Răspunde cu citat (quote)

Comunicat oficial al directorului general APDRP la emisiunea Viata Satului la TVR 1 în data de 29 mai 2011.
S-a anuntat oficial suplimentari de fonduri pentru măsura 312 din iunie - iulie 2010 în emisiunea Viata Satului din data de 29 mai 2011.
A mai urmărit cineva emisiunea?

Ultima modificare efectuată de către snexey_gsm la Mie Iun 01, 2011 8:41 am, modificat de 1 dată în total
Sus
smarius
Nou venit

MesajTrimis: Lun Mai 30, 2011 9:58 pm    Titlul subiectului: Re: comunicat oficial al directorului APDRP Răspunde cu citat (quote)

snexey_gsm a scris:
S-a anuntat oficial suplimentari pt masura 312 din iulie 2010 in emisiunea viata satului din 29 mai 2011.

La apdrp pe site nu e nimic. Sau asteapta sa se incheie sesiunea de depuneri din mai?
Ca idee, pot depune un proiect pentru sesiunea din mai 2011 si in acelasi timp sa nu il retrag pe cel din iunie 2010?
Sus
Braunvieh
Junior

MesajTrimis: Mar Iun 07, 2011 10:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Habemus Suplimentare:
http://www.apdrp.ro/uploads/Docu%20FEADR/Iunie-Iulie%202010/M312_SUPLIMENTAR/M312_SUPLIMENTAR_eligibile_finantate.pdf

Citat:

SESIUNEA: M312-1 / iunie - iulie 2010
Suma alocata suplimentar: 10.239.672 euro
Numarul proiectelor selectate suplimentar pentru finantare: 152

Eu intru in suplimentarea asta, probabil or sa mai fie fonduri de suplimentare iara prin toamna.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum