Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

m 142

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ionel virgil
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 2:14 pm    Titlul subiectului: m 142 Răspunde cu citat (quote)

se pot recunoaste obstile satesti in grupuri de producatori acestea au paduri in proprietate sunt recunoscute juridic
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm Ian 15, 2011 3:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Grupurile de producători sunt organizații economice ce se constituie și funcționează la inițiativa liberă a cultivatorilor pentru valorificarea următoarelor categorii de produse:

a) fructe;
b) legume;
c) produse ce urmează a fi prelucrate;
d) ciuperci;
e) struguri de masă;
f) cartofi timpurii și de vară.

Daca va incadrati in una din aceste categorii e bine. De asemenea trebuie sa mai completati niste hartii si sa va inscrieti, sa aveti un statut mai elaborat, etc. nu e mare greutate.
Ca producator un detinator de suprafata forestiera poate valorifica ciupercile si fructele de padure desi nu sunt sigura deoarece acesta nu se cultiva dar cred ca ar fi posibil mai ales in cazul unei suprafete mari (stiu obsti cu 2-3000 de ha de padure).
Trebuie sa va incadrati in niste normative, respectiv sa fiti minim 5 (obstea e OK), sa exploatati minim 50 t/an si sa aveti o cifra de afaceri din exploatarea produsului pentru care solicitati certificare de minim 50 mii euro/an.
Bine ar fi sa alegeti dintre dvs. pe cineva care sa va reprezinte interesele, sa cunoasca piata, etc. deoarece se poate profita de necunoasterea "amanuntelor" si va treziti cu recolta arvunita pe 5 ani la un pret derizoriu.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum