Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

fonduri structurale - informatii suplimentare
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 20, 2007 12:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c

Nici prin gand nu-mi trece sa mai atac pe cineva, am raspuns doar...

Eu ma bucur ca esti un moderator foarte atent. Totusi, chiar daca e un forum tematic, mai o luam si noi pa "aratura" ca n-o fi foc... O "baliverna" acolo, de prietenie... De ce esti asa rece cu noi Twisted Evil Embarassed ? Mai vorbim si noi una-alta... Ca baietii tineri

Radu Teslaru

Bani sa se demareze cu spor si avant lucrarile nu prea sunt - in afara localitatilor care au venituri mai generoase la buget, asa ca pana apar ghidul si formularele ma indoiesc sa faca cineva ceva.
Pe urma vom vedea... Eu cred ca vor mai si ramane... pe anumite directii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mar Feb 20, 2007 12:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pana apar ghidul si formularele, te asigur ca sunt o gramada de facut. Strategiile de dezvoltare locala, de exemplu. Cei care lucra pe la primarii stiu foarte bine cate bataie de cap ridica intocmirea unei astfel de strategii, cu consultarea comunitatii locale, etc, etc, etc.

In ceea ce priveste primariile, bani pentru demararea lucrarilor vor fi, totusi. Pe de o parte accesul primariilor la credite banare, pe de alta parte acei 40% avans de care vor putea beneficia acestea.

Mai greu o fi pentru IMMuri, care cel putin primele 6, 12 luni trebuie sa suporte din resurse proprii toate cheltuielile...

In cea ce priveste raceala, hmmm ... Poate dupa ce trece nebunia primului val de accesari de fonduri organizam o intalnire a membrilor forumului sa ne cunoatem intre noi...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ccelena
Nou venit

Data înscrierii: 19/Feb/2007

MesajTrimis: Mar Feb 20, 2007 9:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Desigur, nu ai dfreptate. Uneori ar trebui sa dai mai multa atentie celor scrise si sa nu te repezi sa raspunzi. Oricum, intentia mea este sa aflu cat mai multe despre aceste fonduri si modalitatea in care pot fi accesate. Pana una alta, grija ta/voastra a fost sa "penalizati" int-n fel sau altul si nu sa incercati sa canalizati discutia spre tema initiala. Ideea era ca acum chiar nu mai e nimeni in institutie care sa se ocupe de aceste fonduri....
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mar Feb 20, 2007 11:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De acord cu tine, hai sa revenim la oile noastre. Ca sa-ti faci o idee cat mai clara despre fondurile structurale, iti recomand sa parcurgi programele complement la programul operational regional si la programele opreationale sectoriale, sa vezi cam care sunt domeniile la care pot aplica autoritatile publice locale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Ela D
Nou venit

Data înscrierii: 20/Feb/2007

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 9:35 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
De acord cu tine, hai sa revenim la oile noastre. Ca sa-ti faci o idee cat mai clara despre fondurile structurale, iti recomand sa parcurgi programele complement la programul operational regional si la programele opreationale sectoriale, sa vezi cam care sunt domeniile la care pot aplica autoritatile publice locale.

Si eu lucrez in administratia publica locala si am depus 4 fise de proiect pentru aceste fonduri structurale.Astept raspuns acum.
Dar , intrebarea mea, sau mai degraba concluzia, pe care doresc sa mi-o confirmati sau nu este faptul ca pentru constructia de structuri turistice nu mai sunt fonduri.Pentru modernizare, intra doar cele care au cel putin 10 camere.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 10:02 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa fiu rautacios, dar cum si unde ai depus tu 4 fise de poriect pe fonduri structurale cand aceste fonduri vor putea fi accesate doar din iulie, august incolo? Nici macar nu au aparut ghidurile aplicantului. inclin sa cred ca faci o confuzie.

Asa ca nici interbarea a doua daca pentru una sau alta din masuri MAI sunt fonduri nu-si are sens.

Legat de pensiuni turistice, cauta un pic pe forum ca s-a mai discutat de cateva ori porblema. In mediul urban (programul complement POR) poti doar sa modernizezi, extinzi, etc, pensiuni turistice. In mediul rural (FEADR) se vor finanta si consructia de pensiuni turistice.
Sus
Ela D
Nou venit

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 11:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
Nu vreau sa fiu rautacios, dar cum si unde ai depus tu 4 fise de poriect pe fonduri structurale cand aceste fonduri vor putea fi accesate doar din iulie, august incolo? Nici macar nu au aparut ghidurile aplicantului. inclin sa cred ca faci o confuzie.

Asa ca nici interbarea a doua daca pentru una sau alta din masuri MAI sunt fonduri nu-si are sens.

Legat de pensiuni turistice, cauta un pic pe forum ca s-a mai discutat de cateva ori porblema. In mediul urban (programul complement POR) poti doar sa modernizezi, extinzi, etc, pensiuni turistice. In mediul rural (FEADR) se vor finanta si consructia de pensiuni turistice.

Am depus 4 fise de proiect la unitatea unde lucrez.Acolo sunt analizate si trimise mai departe la ADR Nord-Est si apoi pleca la Minister. Razz sper..ca am un proiect pe care tin mult sa-l realizez, sper sa treca mai departe.. Razz

poti sa-mi dai te rog, un link catre topicul unde s-a mai discutat despre pensiuni turistice?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 7:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Despre pensini terusitice s-a mai discutat aici:

http://www.fonduri-structurale.ro/forum/viewtopic.php?t=17
http://www.fonduri-structurale.ro/forum/viewtopic.php?t=76

Cu cele 4 fise de poriect, pe mince sincer m-ai bagat in ceata de tot. Poti sa-mi trimiti si mie un model de astfel de fisa. Nici nu am auzit de el (desi cred ca amandoi lucram in acelasi domeniu de activitate...).

Daca le-ai trimis la ADRul de care apartineti, atunci banuiesc ca e vorba de proiecte care sa mearga pe POR. Dar de ce e nevoie ca cei de la ADR sa le trimita mai departe cate Minister? De care Minister e vorba? ADRul va fi cel care va decide daca un proiect este eilgibil sau nu. Unul din lucrurile bune la fondurile strcuturale fata de cele de preaderare este ca nu o sa mai trebuiasca mers cu fiecare dosar si cu fiecare hartie la Bucuresti sa stai jumate de zi la coada in fata sau in curtea vreunui minister.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 11:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c

cand eu iti spuneam ca "se misca tara" si de la ADR apar tot felul de binevoitori care se ofera sa sprijine... sa ajute... Te-ai "zborshit" la mine!!!

Se face o satistica pe fiecare unitate administrativa in parte cu necesitatile. Apoi se fac niste studii de fezabilitate pe care beneficiarul abia de le vede si plateste pe ele cca. 4-500 mil. Contractul se face pe anul trecut ca sa scape de SEAP.
Pe urma onorabilii ies pe post si declara ca au in asteptare cateva mii de proiecte. In fapt niste SF-uri fara valoare pentru ca sunt "frunza verde" crede-ma ca eu le-am vazut.
Nu poci sa spun unde se petrece asta ca altfel nu mai lucrez in zona. Dar ce spun eu se petrece in cel putin 4 judete.

Intre noi fie vorba cei ce coordoneaza aceste acivitati banoase pe langa ca nu au habar nu au nici rusine. Oricum, daca ma intreaba cineva avizat arat cu degetul si ii dau toate datele.

Si gata, am terminat, nu mai zic nimic!
Sus
TreiSferturi
Junior

Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 11:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adi_c, daca nu ma insel eu, aceste "fise de proiect" se regasesc in comunicatele diferitelor ministere - comunicate de genul "Ministerul X are deja pregatite XXX proiecte prin care poate accesa XXX miloane Euro". Nu ati vazut asa ceva prin presa? - ca deja iti si puneai problema daca mai ajung banii... Ei se pare ca a fost mai mult o politica interna, un fel de "antrenament" pentru cei care vor gestiona ulterior proiectele. (De exemplu pe Resurse Umane, fiecare AJOFM a trimis catre "potentiali beneficiari" astfel de fise, care, pana la urma s-au dovedit a fi un fel de "studiu de nevoi de finantare"). La fel au trimis si cei de la ANIMMC.

Habar nu am ce se va intampla in continuare cu ele....poate stiti voi.

In alta ordine de idei, dar referitor la subiectul de fata: cum vedeti parteneriatele public-private ca beneficiari ai FS?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 1:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

3/4

Ar fi de dorit. De pilda as da ca exemplu serviciul de gospodarire comunala. In principiu ar trebui concesionate serviciile, unele comune s-au organizat cum au putut, coane Fanica - dupa buget!
Avem apa, canal, gunoi (deseuri menajere), drumuri, etc. Concesionarul in parteneriat cu primaria pot depune proiecte pentru extinderea acestor utilitati, modernizare, etc.

Daca vreau sa fac un parc de distractii, un wanderland in mijlocul Baraganului (mi-a trecut prin minte un fel de Las Vegas in Baragan, un oras al viciilor si pierzaniei...; trebuie pusa prima piatra...) care se intinde pe mii de hectare, pot sa fac parteneriat cu terenurile private ale primariilor respective.

Dar la o fabricuta de "ceva", cum pot sa iau primaria ca partener? Tot ca terenuri poate, in rest...
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 1:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@TreiSferturi, ceea ce spui tu e un pic altceva. Da, asa-i cum zici, autoritatilor publice locale li se solicita portofoliul de poriecte (sau ma rog anumite fise...) care se centralizeaza la nivel judetean de unde sunt trimise mai departe catre instituiile centrale. Si, in paralel, inca un rand de astfel de liste au cerut si cei de la ADR. Sper sa nu se gaseasca vreun istet sa le insumeze cele doua...

Dar din cele spuse de colega Ela... ma rog, poate am inteles eu gresit, dar sper sa nu se asteapte sa primeasca finantare doar in baza acelor fise de proiect... Pe de alta parte, ceva tot nu-i in regula nici in cazul asta, la nivelul oricarei localitati, fie ea cat de mica, exista o multitudine de probleme, probleme de mediu, infrastructura rutiera, alimentare cu apa, canalizare, probleme sociale, crearea de conditii care sa atraga investitorii, turism, si ilsta poate fi completata cu inca 1001 de probleme.

Daca o primarie isi propune doar 4 proiecte, e jale mare pentru urbea respectiva...

Referitor la parteneriate, da acestea sunt foarte bine vazute si puternic incurajate. Pe de o parte asocierea de mai multe localitati invecinate si crearea unei micro regiuni, pentru care sa se proiecteze o solutie integrata de finantare va fi de departe solutia cea mai bine agreata. E mai eficient si in acelasi timp mai usor de monitorizat sa finantezi poriecte de anvergura mai mare decat multe proiecte mici.

Pe de alta parte nu toate problemele pot fi remediate prin solutii integrate, raman destule care sunt specifice unei anumite comunitatii si care vor trebui abordate prin proiecte de o mai mica anvergura. In acest caz, este incurajata formarea de parteneriate public-private, care sa implice un numar cat mai reprezentativ din actorii locali. Astfel de parteneriate sunt o garantie in plus ca respectivele proiecte chiar vin in intimpinarea unor nevoie reale ale comunitatii.
Sus
Ela D
Nou venit

MesajTrimis: Joi Feb 22, 2007 9:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:

Dar din cele spuse de colega Ela... ma rog, poate am inteles eu gresit, dar sper sa nu se asteapte sa primeasca finantare doar in baza acelor fise de proiect... Pe de alta parte, ceva tot nu-i in regula nici in cazul asta, la nivelul oricarei localitati, fie ea cat de mica, exista o multitudine de probleme, probleme de mediu, infrastructura rutiera, alimentare cu apa, canalizare, probleme sociale, crearea de conditii care sa atraga investitorii, turism, si ilsta poate fi completata cu inca 1001 de probleme.

Daca o primarie isi propune doar 4 proiecte, e jale mare pentru urbea respectiva...

nu lucrez la Primarie, lucrez la Consiliul Judetean , la un serviciu care se ocupa de Turism. Razz Cele 6 fise de proiect (din care la 4 am lucrat si eu)le-a depus doar serviciul nostru, la nivelul Consiliului Judetean fiind "n" servicii, fiecare dintre ele depund fise de proiect pe directia sa.
Bineanteles ca nu ma astept sa primesc finantare doar pe baza fiselor de proiect.Ele trebuie intai sa treca de comisia de la Consiliu, apoi sunt trimise la ADR .

adi_c a scris:

Referitor la parteneriate, da acestea sunt foarte bine vazute si puternic incurajate. Pe de o parte asocierea de mai multe localitati invecinate si crearea unei micro regiuni, pentru care sa se proiecteze o solutie integrata de finantare va fi de departe solutia cea mai bine agreata. E mai eficient si in acelasi timp mai usor de monitorizat sa finantezi poriecte de anvergura mai mare decat multe proiecte mici.

Pe de alta parte nu toate problemele pot fi remediate prin solutii integrate, raman destule care sunt specifice unei anumite comunitatii si care vor trebui abordate prin proiecte de o mai mica anvergura. In acest caz, este incurajata formarea de parteneriate public-private, care sa implice un numar cat mai reprezentativ din actorii locali. Astfel de parteneriate sunt o garantie in plus ca respectivele proiecte chiar vin in intimpinarea unor nevoie reale ale comunitatii.

Parteneriatele public-privat dau foarte bine pentru privat data fiind credibilitatea pe care o autoritate publica o da proiectului(dar bineanteles, asta e doar parerea mea Cool )

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=POR+fisa+proiect&meta=
Sus
TreiSferturi
Junior

MesajTrimis: Vin Feb 23, 2007 1:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

GEO,
cam aceleasi propuneri le-am intalnit si eu pe teren, referitoare la PPP (evident, nu cea cu Las Vegas-ul din Baragan, desi suna bine Very Happy - de ce nu?), respectiv: primaria da terenul, iar partea privata vine cu restul de investitie (au fost propuneri de tipul, groapa de gunoi ecologica, exploatare lacuri etc.)

Eu am curiozitatea sa vad, totusi, cate astfel de proiecte se vor depune, mai ales ca UE le incurajeaza ca pe o masura de dezvoltare economica locala endogena. Deci, sunt de dorit dar ... aici vin sa o contrazic putin pe Ela: intr-adevar autoritatea publica ofera o oarecare "garantie" prin notorietate, dar investitorul privat isi foloseste banii propri (desigur, alaturi de cei nerambursabili) pentru a finanta investitia, deci eu nu as spune ca partea privata e cea mai castigata. Nu, cel putin, pana nu spune planul de afaceri acest lucru. Si aici ajung la esenta problemei: daca majoritatea PPP se fac pe infrastructura, fie ea chiar si mica - ce va spune studiul de fezabilitate cu privire la amortizarea afacerii? Cel putin, la nivel rudimentar, investitia ar trebui sa-i aduca "privatului" mai mult decat o banca (daca si-ar fi pastrat banii acolo), aici vad eu pproblema tipului de proiect, care sa fie si business, dar sa se preteze si la un PPP.

ADI,
Citat:
pe de o parte asocierea de mai multe localitati invecinate si crearea unei micro regiuni, pentru care sa se proiecteze o solutie integrata de finantare va fi de departe solutia cea mai bine agreata. E mai eficient si in acelasi timp mai usor de monitorizat sa finantezi poriecte de anvergura mai mare decat multe proiecte mici.

e adevarat ce spui, cel putin la nivel teoretic sau de deziderat. Chiar au existat astfel de propuneri, de exemplu, am avut 3 localitati invecinate in judetul Sibiu care au realizat un proiect comun de canalizare cu o singura statie de epurare (fezabilitatea era ok, localitatile erau insiruite pe panta descendenta a unui munte). Iti dai seama, costurile per localitate ar fi fost mult mai mici decat un proiect singular, dar a fost de ajuns ca unul dintre primari sa fie sfatuit prost (ca ar putea face el singur ceea ce se gandise in trei si ar da mai bine la urmatoarele alegeri) pentru ca proiectul sa cada. Pacat! Am putea lua exemplu de la altii, de exemplu, regiunea de Nord-Est a Italiei.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Vin Feb 23, 2007 2:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In cazul unui PPP si in ideea ca primaria este aplicantul, contributia proprie la finantare este de 2%
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Vin Feb 23, 2007 5:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

3/4

Referitor la "sfaturile bune" as face o precizare:
Din practica mea am observat ca toate investitiile ce depasesc granita unei comune ineamna investitii de interes judetean (mai ales daca sunt rentabile) si le "ia" Consiliul Judetean sa le faca el cu proiectantii si constructorii lui. Mai ales daca se dovedeste ca proiectul este o reusita si inseamna venituri mari la bugetul local al comunelor respective. CJ face investitia pe banii lui si cu oamenii lui apoi ia si admnistrarea. CL nu mai casiga practic nimic din exploatare decat ca beneficiaza de imbunatatirea conditiilor de viata.
Daca ma intrebi pe mine, am avut o lucrare similara in care CJ a venit cu ideea unei captari de apa pentru 3 comune. Centralizarea asta mergea bine pana la un punct. Din analizele indicatorilor de eficienta pe care le-am facut in paralel rezulta ca pretul apei propus de CJ era similar, chiar mai mare decat cel obtinut prin exploatarea individuala a resurelor de apa existente (mai ales ca zona este bogata in surse de apa de suprafata de buna calitate). Si am sfatuit una din comune, intamplator pe cea din mijloc, sa nu accepte si sa vina cu o contrapropunere bazata pe studiile noastre. Proiectul a cazut pentru ca regia administrarii la nivel judetean era mai mare decat cheltuielile la nivel local.
Ca un contra-exemplu am in zona de sud un proiect de gestionare a deseurilor care cuprindea 5 comune dintre care una s-a retras. L-am facut cu 4 desi asta era "in drum" ca sa zic asa.
Am acum o lucrare de reabilitare a unui sistem de alimentare cu apa gandit pentru a alimenta 3 comune si un orasel. A functionat cca. 12 ani si acum comuna pe raza careia sunt capacitatile (sursa de 60 l/s, uzina de tratare a apei, rezervoare, etc) a ramas cu ele pe cap pentru ca celelelte si-au construit sistemul lor propriu. Din fericire am reusit sa sfatuiesc autoritatea local sa directioneze apa captata catre o micro-hidrocentrala pe care sa o construim langa barajul de captare, care sa dea energie macar pentru iluminatul public si functionarea pompelor de la sistemul de alimentare cu apa. Idee care s-a dovedit viabila.

Ca o concluzie, nu tot ce e mare e si rentabil. Parteneriatele judetene sunt uneori marcate de hibe organizatorice, de cheltuieli umflate ale unui aparat de intretinere supradimensionat. Daca CL-urile si-ar putea pastra independenta ar fi OK. Dar aici exista problema lipsei de experienta in gestionare.
Important este sa incercam sa-i invatam pe alesii neamului ce sa fac si cum sa faca. Cere timp si rabdare...
Sus
TreiSferturi
Junior

MesajTrimis: Vin Feb 23, 2007 9:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Geo, imi place cum mi-ai scris nick-ul Smile . Se vede ca esti o persoana sintetica. Wink

Succes cu proiectul cu micro-hidrocentrala! Desi nu sunt inginer, mi s-a parut super in situatia descrisa.
Sus
eddymutu7
Solicitant

MesajTrimis: Dum Feb 25, 2007 12:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

si totusi,cat de practica este aceasta colaborare intre cele 2 parti.?

cat de dispuse sunt primariile/consiliile judetene(etc),sa-si riste notorietate pt o persoana necunoscuta,chiar daca ar fi aberant pt acea persoana sa nu profite de 98% din suma...totusi ma gandesc ca pot fi si astfel de intamplari.

Pe mine unul m-ar interesa un asa fel de parteneriat dar nu stiu cum as putea face.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Dum Feb 25, 2007 1:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eddymutu7 a scris:
...cat de dispuse sunt primariile/consiliile judetene(etc),sa-si riste notorietate pt o persoana necunoscuta,chiar daca ar fi aberant pt acea persoana sa nu profite de 98% din suma...

Am senzatia ca nu pui corect problema. Exemplifica te rog.

Acuma sa nu-ti imaginezi ca o societate comerciala face un parteneriat formal cu vreo primarie, si pe chestia asta obtine o finantare de 98% a proiectului, apoi aceea societate comerciala devine proprietara investitiei, si primaria primeste si ea acolo un procent modic din incasari ca sa se jusitifice parteneriatul formal incheiat...
Sus
Ela D
Nou venit

MesajTrimis: Lun Feb 26, 2007 1:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu incerc, pe langa realizarea propriilor proiecte(fisele de proiect de care am amintit)sa ajut si structurile turistice sa-si imbunatateasca conditiile pe care le au.Am citit ca pot fi modernizate doar structurile turistice care au deja 10 camere.Intrebarile mele sunt:
1)Pentru cei care au mai putin de 10 camere , pot fi ajutati sa se extinda prin aceste fonduri structurale?
2)Se pot construi de la zero pensiuni din aceste fonduri?
3)Un birou de promovarea al turismului, dar care nu are un sediu, poate fi ajutat cu aceste fonduri structurale sa-si construiasca un birou?
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 3 din 5

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum