Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CãutareCãutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

energie solara

Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE
Subiectul anterior :: Subiectul urmãtor  
Autor Mesaj
cactus
Solicitant

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 12:26 pm    Titlul subiectului: energie solara Rãspunde cu citat (quote)

Buna ziua, criza a ajuns si la buzunarele noastre si uite asa ne-am reorientat spre energie ieftina, care nu e chiar ieftina dupa ce termini calculele dar macar e regenerabila..va scriem sa va intrebam daca estita posibilitatea de a obtine finantare pentru un sistem de incalzire a apei care are drept sursa energia solara. Toate cele bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ebi
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locaþie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm Mai 08, 2010 3:09 pm    Titlul subiectului: Re: energie solara Rãspunde cu citat (quote)

cactus a scris:
... va intrebam daca estita posibilitatea de a obtine finantare pentru un sistem de incalzire a apei care are drept sursa energia solara. Toate cele bune.

Am douã veºti pentru tine. Uite care este cea bunã (cît de frumos sunã) :
Cod cerere: POS CCE/AP 4/DMI 2/02
Tip cerere: Cerere deschisã de propuneri de proiecte cu termen limitã.
Încadrarea în programul operaþional:
Programul Operaþional Sectorial „Cresterea Competitivitãþii Economice“
Axa Prioritarã 4 – „Cresterea eficienþei energetice si a securitãþii furnizãrii, în contextul combaterii schimbãrilor climatice”
Domeniul major de intervenþie 2: „Valorificarea resurselor regenerabile de energie pentru producerea energiei verzi”
Operaþiunea: “Sprijinirea investiþiilor în modernizarea si realizarea de noi capacitãþi de producere a energiei electrice si termice, prin valorificarea resurselor energetice regenerabile: a biomasei, a resurselor hidroenergetice (în unitãþi cu putere instalatã mai micã sau egalã cu 10MW), solare, eoliene, a biocombustibilului, a resurselor geotermale si a altor resurse regenerabile de energie”

Solicitanþi eligibili:
Solicitanþii eligibili pentru operþiunea 4.2 sunt:
- Autoritãþile administraþiilor publice locale, Asociaþiile de Dezvoltare intercomunitarã (constituite conform prevederilor Legii nr. 215/2001, cu modificãrile si completãrile ulterioare)- pentru tipurile de proiecte menþionate în Ghidul solicitantului;
- Societãþi comerciale care se încadreazã în categoria întreprinderilor mici, mijlocii si mari - cu excepþia celor care solicitã finanþare pentru proiecte din sectoarele neeligible menÑionate în Ghidul solicitantului;
- Societãþi comerciale care se încadreazã în categoria microîntreprinderilor înregistrate în localitãþile urbane (al cãror sediu social este amplasat în localitãþile urbane) - cu excepþia celor care solicitã finanþare pentru proiecte din sectoarele neeligible menþionate în Ghidul solicitantului.

Modalitatea, locul si termenul de depunere a cererilor de finanþare

Dosarul cererii de finanþare se va depune personal la registratura de la sediul ME din Calea Victoriei, nr. 152, sector 1, Bucuresti sau va fi transmis prin curier (cu confirmare de primire) la adresa:
Ministerul Economiei, Direcþia Generalã Energie, Petrol si Gaze,
Organismul Intermediar pentru Energie, Calea Victoriei, nr. 152, sector 1, Bucuresti.
Termenul de depunere începe la 4 ianuarie 2010, ora 10.00

ºi uite care e vestea cea rea:

si se încheie la 30 aprilie 2010, ora 14.00

Dar nu trebuie sã disperãm. Poate, poate se va mai deschide o nouã sesiune. Aºa cã apucã-te cu multã nãdejde serios de treabã .
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
lungu nicolae
Nou venit

Data înscrierii: 08/Mar/2010

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 2:33 pm    Titlul subiectului: intrebare Rãspunde cu citat (quote)

Buna ziua ,as dori sa ma indrumati cu informatiile de rigoare.Doresc sa achizitionez panouri solare in vederea obtineri de enrgie alternativa pentru proprietatea mea. Am cautat pe internet firme dar poate puteti sa ma ajutati cu o idee in care investitia mea ar fi mai usor de suportat sau daca exista posibilitatea sa ma accesez la retea pt a produce si pt sat.
Multumesc anticipat
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locaþie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 2:51 pm    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)

Citat:
1. Finanþarea acordatã:
* între 40% ºi 70%, pentru beneficarii din sectorul privat
* 98%, pentru proiectele negeneratoare de profit ale autoritãþilor publice locale
* conform necesarului de finanþare calculat, pentru proiectele generatoare de profit ale autoritãþilor publice locale
Notã: toate procentele de mai sus sunt raportate la valoarea eligibilã a proiectului

2. Valori minime ºi maxime:
* valoare minimã a unui proiect: 400.000 lei
* valoarea maximã a unui proiect: 50.000.000 euro
* valoarea maximã a finanþãrii nerambursabile: 80.000.000 lei

3. Activitãþi finanþabile:
* achiziþionarea ºi amenajarea terenului în scopul amplasãrii echipamentelor / instalaþiilor proiectului;
* construcþii ºi instalaþii aferente construcþiilor necesare implementãrii proiectului;
* achiziþia de echipamente, inclusiv a echipamentelor de monitorizare continuã;
* organizarea de ºantier (numai în cazul proiectelor care nu intrã sub incidenþa ajutorului de stat);
* racordarea la reþeaua Sistemului Electroenergetic Naþional în aval de punctul de delimitare.

4. Solicitanþi eligibili:
* societãþi comerciale care se încadreazã în categoria întreprinderilor mici, mijlocii ºi mari;
* societãþi comerciale care se încadreazã în categoria microîntreprinderilor, înregistrate în localitãþile urbane;
* autoritãþile administraþiilor publice locale sau asociaþiile de dezvoltare intercomunitarã.

Sper ca aceste date sa va ajute in a decide daca pentru dvs. (sau pentru altcineva) este potrivita si/sau fezabila aceasta investitie. De regula, se merge pe ideea de business in domeniul energiei regenerabile, nu e rentabil doar ca un ajutor in gospodarie. Se vede aceasta si din valoarea maxima posibila (dar si din cea minima).

Ultima modificare efectuatã de cãtre MihaiPatrascu la Mar Mai 18, 2010 3:29 pm, modificat de 1 datã în total
Sus
lungu nicolae
Nou venit

Data înscrierii: 08/Mar/2010

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 3:01 pm    Titlul subiectului: raspuns Rãspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru promtitudine.Observ ca se refera tot la subiecti juridici eu sint persoana fizica mi-am construit o casa in sat saes jud sibiu.M-am gindit ca aici nu e gaz deci padurea e sacrificata,posibilitatea tarii noastre de acoperire a cerintelor populatiei in vederea energiei electrice sint tot mai limitate,ma gindesc ca daca noi populatia am fi mai activa in acest sens am trai si noi mai usor.
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 3:33 pm    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)

Pentru dvs. exista programul Casa Verde. Nu ma intrebati pe mine cum si daca functioneaza, adresati-va Ministerului Mediului.

Programul despre care a vorbit colegul ebi si pentru care am prezentat eu conditiile este destinat agentii economici, dintr-un motiv foarte simplu: a fost gandit pentru cei care produc energie regenerabila ca un business, nu pentru auto-consum.
Sus
Cristian86
Vizitator

MesajTrimis: Vin Iul 15, 2011 7:33 pm    Titlul subiectului: Cerere de proiecte AP 4 DMI 2 Rãspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Stie cineva daca in 2011 se va mai organiza o cerere de proiecte pentru POS CCE Axa 4 DMI 2?
Mentionez ca adresez aceasta intrebare dupa ce a avut loc alocarea suplimentara de 100 mil € pentru proiectele depuse in 2010. Dupa aceasta realocare, in calendarul orientativ de pe pagina ministerului, pt DMI 2 este afisat ¨buget epuizat¨. Inainte sa se faca aceasta alocare suplimentara, sesiunea era estimata la jumatatea lunii iunie cu intarzierile de rigoare. (in comunicatul lansat de de minister nu precizeaza daca fondurile realocate sunt luate din bugetele pentru sesinea din 2011 sau din alte surse, deci situatia este neclara).

Multumesc.
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Vin Iul 15, 2011 8:36 pm    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)

Sesiunea din 2011 era planificata din cei 100 milioane in discutie.
Sus
Cristian86
Vizitator

MesajTrimis: Vin Iul 15, 2011 9:13 pm    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)

Pentru sesiunea din 2011 erau alocati, intradevar, 100 mil €, cu posibilitatea de suplimentare. Indiferent de sursa finantarii proiectelor din 2010, nedumerirea mea ramane; stie cineva daca va mai avea loc o cerere de proiecte pentru POS CCE AP 4 DMI 2? si daca da, in ce perioada (2011, 2012, 2013) ?
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Sâm Iul 16, 2011 4:05 pm    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)

Pentru apelul din 2010 au fost alocate toate sumele care mai ramasesera pentru acest DMI. Ulterior, pe acest DMI au fost realocati 100 milioane euro de la alte operatiuni, fie cu ideea suplimentarii apelului din 2010, fie cu ideea lansarii unui nou apel in 2011, in functie de rezultatele apelului din 2010. Acum cei 100 de milioane au primit ca destinatie certa apelul din 2010, ca urmare a motivatiei pe care ati vazut-o publicata.

Sunt posibile noi realocari? Desigur. A fost deocamdata luata vreo asemenea hotarare la cea mai recenta sedinta a comitetului de monitorizare al POS-CCE? Nu.

Suficient de clar acum?
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Dum Iul 17, 2011 10:35 am    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)

Esti destul de naiv, @Cristian86, daca ai impresia ca e suficient sa intrebi sub forma unui user anonim, cu doua posturi, ca sa sara imediat alti membri cu informatii eventual confidentiale. Ai primit informatiile pe care le-ai cautat, asa cum sunt ele disponibile din surse oficiale.

Daca vrei mai mult, atunci mai intai ofera mai mult. Ar fi trebuit sa postezi mesaje, sa te implici, sa arati ca ai ceva de oferit comunitatii si abia apoi sa te superi pe comunitate ca nu primesti tu exact raspunsurile pe care le vrei.

Pentru restul comentariilor, care constituie atac la persoana, incalci regulamentul, astfel ca primesti o pauza de meditatie.
Sus
Afiºeazã mesajele pentru a le previzualiza:   
Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteþi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteþi rãspunde în subiectele acestui forum
Nu puteþi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteþi ºterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteþi vota în chestionarele din acest forum