Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

pensiune agroturistica
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 21, 22, 23  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
vasilic
Nou venit

Data înscrierii: 22/Ian/2012

MesajTrimis: Dum Ian 22, 2012 9:54 pm    Titlul subiectului: Combinare componenta a si b Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
As dori sa aplic pentru un proiect si anume o pensiune agroturistica (componenta A M313). Cum ar fi mai potrivit pentru a obtine punctaj aditional: sa o combin cu, componenta B : prin constructia unei piscine exterioare sau prin amenajarea unei sali de fitness in cadrul agropensiunii ? Eventual alte idei daca ma puteti ajuta dar fara crestere de cai sau alte animale ... Va multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
notus
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Sâm Ian 28, 2012 5:26 pm    Titlul subiectului: Re: Combinare componenta a si b Răspunde cu citat (quote)

Pag 13 ghidul solicitantului

b) Investiții în activități recreaționale
i. Investiții private în infrastructura turistică de agrement independentă sau dependentă de
structura de primire turistică precum spații de campare, amenajări de ștranduri și piscine,
achiziționare de mijloace de transport tradiționale
pentru plimbări, trasee pentru echitație, inclusiv prima
achiziție de cai în scop turistic (cu excepția celor
pentru curse și competiții) și asigurarea adăposturilor
acestora (ca parte componentă a proiectului), rafting,
etc.

Practic nu conteaza cum atingi componenta B, puctajul este acelasi 10p, imdiferent despre ce activitate recreationala este vorba. Urmeaza sa iti faci un calcul pentru a vedea care este varianta cea mai ok pt tine prin prisma raportului cost/ beneficiu. Daca vrei doar sa bifezi componenta B cumperi doar 3 biciclete :)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sslore.dana
Solicitant

MesajTrimis: Joi Oct 04, 2012 11:22 am    Titlul subiectului: Evaluare pensiune agroturistica 1 margareta Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua!

Am depus un proiect pe masura 313 pentru constructia unei pensiuni agroturistice in sesiunea din anul acest si acum am primit solicitari de clarificari astfel:
[list]centrala termica si intalatiile termice trebuie trecute pe neeligibil deoarece nu se regasesc in ordinul 1051/2011 pentru agropensiunile de 1 margareta
parcarea pe neeligibil din acelasi motiv
grupurile sanitare de la camere pe neeligibil deoarece in ordin scrie ca poate fi grup sanitar comun pentru 10 locuri sau chiar in curte
demisolul pe neeligibil deoarece nu este mentionat in ordin

Mi se pare absurd, cu atat mai mult cu cat primesc raspunsuri diferite la aceasta problema: de la Bucuresti am un raspuns, de la Centru alt raspuns, de la OJ alt raspuns. Va rog daca v-ati confruntat cu ceva asemanator sa imi spuneti cum ati procedat.
Multumesc
Sus
Silvia Butea
Solicitant

Data înscrierii: 08/Noi/2011
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Vin Oct 19, 2012 1:53 pm    Titlul subiectului: Clarificari 3.1.3 - sesiune 2012 Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Noua ni s-a trecut pe neeligibil sala de conferinte pe aceleasi motive, fiecare dotare si mp i plus din fiecare camera pentru ca erau peste minimul din ordin (deci daca in ordin pentru 3 stele apare de ex 15 mp camera si noi avem 17, cei 2 mp trec la neeligibie, desi ca autorizatie de functionare intra la 3 stele). Din pacate, aveti doar 2 optiuni: daca nu vi se justifica modificarile, renuntati la proiect (ca multi altii), sau faceti cum cer ei, trecand altceva pe eligibile (daca va permite proiectul sau valoarea proiectului) (ex: noi am transformat sala de conferinte in 2 alte camere de cazare, modificand devizele si dotarile, cu toate implicatiile in modificarea proiectului).

Bafta!
Sus
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 26, 2012 1:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aici ar fi o neintelegere care pleaca de la arhitectul ce a facut proiectul sau de la cerinta dvs.
Pensiunea agroturistica poate avea un numar de flori (margarete). De pilda daca dvs. doriti sa atingeti cu confortul 3 flori, atunci trebuie sa indepliniti toate conditiile pentru aceasta.
De exemplu doriti parcare (5 si 4 flori) dar aveti sobe cu lemne (1 si 2 flori). Ca tot ati vorbit de parcare, la 3 flori nu e admisa, o faceti pe banii dvs.
Suprafata camerelor o si o problema de investitie. De ce sa fac mai mult decat imi permite gradul de confort pe care vreau sa-l ofer? Daca vreau sa fac investitia pentru o floare (2 locuri = 11 mp) dar eu vreau 15 (un loc la 4 flori) atunci trebuie sa ma incadrez cu cladirea la 4 flori chiar daca nu indeplinesc toate conditiile inca dar cladirea nu o mai pot modifica ulterior.
Studiati in amanunt ordinul si o sa vedeti ca lipsa de informare prealabila va costa acum ceva bani in plus.
Adica sunt niste conditii de indeplinit care se exclud una pe alta, nu ai una, nu o poti avea nici pe cealalata, ai una si nu ai alta atunci te duci o clasa mai jos si platesti diferenta.
Victor Ghelase
Nou venit

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2012 9:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt unul din cei care au participat la realizarea procedurilor pentru Programul SAPARD (inclusiv pentru masura 3.4 de atunci) si la negocierile cu Comisia Europeana, tot pentru SAPARD. Vreau sa va spun ca nu au fost prea multi cei care au facut asta, am fost cativa. Programul SAPARD, de bine de rau, a mers bine. Ulterior au fost preluate procedurile de lucru care au fost modificate pe alocuri. Au aparut insa in plus si fel de fel de experti "isteti" sau "interesati", in special la nivel regional si judetean, care fac fel de fel de fabulatii si analize polisemantice ale acestor proceduri. Concret, toate investitiile pe care le mentionati (centrala termica, instalatie termica, parcare, toaleta etc) sunt eligibile indiferent daca este vorba de o pensiune de 1 stea/margareta/floare sau mai stiu eu ce) sau de o pensiune de 5 stele. Sunt investitii eligibile conform negocierilor cu UE si la fel sunt la fel de eligibile in oricare alta tara care beneficiaza de fonduri structurale. Criteriile din ordinul mentionat sunt criterii minime obligatorii pentru obtinerea clasificarii. Nimeni nu va opreste sa faceti dotari mai bune si nimeni nu va va refuza clasificarea de 2 stele, sa spunem, daca pensiunea dumneavoastra are, la unele criterii de clasificare, dotarii de 3-4 stele. Este vorba de criterii minime. Persoanele abilitate sa va ofere clasificarea va vor acorda clasificarea minima pe care o indepliniti. APDRP, asa cum spuneti, are o abordare mai ingusta (precum calul) dar plina de imaginatie. De ce sa nu faceti toaleta oare in curte si la ce va trebuie centrala termica!!!! Asa o fi si in Finlanda sau Polonia de exemplu?!! Din pacate solutii nu prea aveti. Va vor raspunde cu cine stie ce interpretare a procedurilor de lucru, care pentru ei sunt un fel de cele mai mari scrieri de la Voltaire incoace, chiar mai importante decat biblia. Asa ca ori dati o "atentie" acolo ori faceti o sesizare la Directia de Audit a DG AGRI la Bruxeless. Altfel nu aveti decat sa faceti ca ei.
Sus
catalinglavan2005
Nou venit

MesajTrimis: Lun Noi 19, 2012 2:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

D-le Ghelase, felicitari pentru raspunsul avizat! Intr-adevar, "expertii" de care vorbiti, regasiti in egala masura atat in OJ-uri, cat si in CR-uri, se fac responsabili de numeroase "ciuntiri" nejustificate ale proiectelor, fara baza in ghiduri. Dar la fel de vinovati sunt si "expertii" consultanti, care in 99% din situatii sfatuiesc solicitantii sa se conformeze cerintelor evaluatorilor, nefiind capabili sa formuleze raspunsuri documentate la solicitarile aiuristice ale acestora. Solicitantii, in general, accepta sa li se taie din sumele eligibile, in speranta ca proiectul le va fi aprobat si se vor descurca cumva la implementare (financiar vorbind). Sustin abordarea dv. cu transmiterea de sesizari pana la Bruxelles, in situatiile in care nu se obtine o rezolvare corecta la nivel national.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Noi 21, 2012 9:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu ii dau in proportie de 90% dreptate d-lui Ghelase cu un amendament de 10% deoarece:
- de cele mai multe ori a incerca sa te contrazici cu "expertii" inseamna a-ti bate cuie in talpa
- abordarea lor este total neconstructiva, clientul fiind cel care ar pierde: domnule, noi vrem sa va ajutam sa promovati proiectul dar uite, consultantul nu intelege, asa nu merge, sa ne contrazica pe noi!
- unde l-ati gasit (pe consultant) ca va dadeam noi unul bun nu ca asta
- de obicei la vizita daca ii contrazici se ridica si pleaca cu amenintarea ca oricum proiectul va fi neeligibil.
- cred ca au fost scoliti sa se comporte asa sau au invatat unul de la altul strategia asta astfel incat in fata clietului pici de prost daca intri in polemica.
In concluzie cea ma buna abordare si cea mai putin mancatoare de nervi este sa le dai dreptate si sa te conformezi. Oricum clientul nu te crede pe tine ci pe ei care sunt "organ de decizie". In final va crede ca a facut o greseala ca "s-a incurcat" cu tine (desi ai zeci de proiecte castigatoare, nu conteaza).

Cat priveste clasificarea, eu cred ca e bine sa incepi intr-un anume mod proiectul, adica pentru o clasificare maxima pe care doresti sa o atingi (de ex. 4*) chiar daca nu poti sa faci totul dar in cativa ani poti sa completezi ce lipseste decat sa pleci pentru o clasificare minima de unde nu poti sa mai cresti deoarece "nu te lasa" constructia.

Ce am observat eu, din experienta lucrului in mai multe regiuni, criteriile de abordare difera dintr-o zona in alta, ce a fost eligibil in nord de pilda, pentru aia din sud nu conteaza, sau sunt diferente din centru la est. Nu se interpreteaza unitar o problema. Pentru noi a fost un soc deoarece ne-am lovit de tot felul de decizii care mai de care mai aberante privind probleme care pentru colegi de-ai lor din alta zona sunt ok. Ajungi sa crezi la un moment dat ca esti chiar prost!

Eu aici nu acuz competenta lor, sunt scoliti pentru regulament, eu acuz lipsa de logica a unor decizii, adica acei ochelari de cal de care amintea si dl. Ghelase.
Am avut de pilda un proiect care a fost eligibil intr-o sesiune dar nu a intrunit punctajul de selectie. L-am refacut in sesiunea urmatoare, l-am imbunatatit, si a fost neeligibil desi a fost muncit mai atent decat in sesiunea anterioara.
Sa vedem ce ne mai aduce si 2014 ca pentru acum ne-am lamurit, nu se poate!
marador
Nou venit

Data înscrierii: 01/Apr/2013

MesajTrimis: Lun Apr 01, 2013 7:50 am    Titlul subiectului: AJUTOR Răspunde cu citat (quote)

Va rog sa ma ajutati:am ajuns in sfarsit la finalizarea proiectului, (pensiune agroturistica), pt. care am muncit din greu si am facut tot posibilul sa ma incadrez in termen. Asa cum probabil stiti cu totii est greu cu constructia, muncitorii, proiectul...etc, am obtinut majoritatea autorizatiilor dar m-am impotmolit la certificatul de clasificare de la turism, unde nici nu ma gandeam ca vor fi probleme dar...stupoare se schimba formularul si adresa prin care mi se comunica faptul ca din caza lor nu mi se poate elibera nu este suficient, ca urmare intru in amanare cu penalizare si ceea ce este si mai dureros este faptul ca nimeni nu imi poate spune cand se vor rezolva lucrurile (inca nu s-a organizat nici sesiunea de licitatie).
Intram intr-un lant al slabiciunilor in care eu nu pot plati furnizorii, ei la randul lor furnizorii lor, angajatii s.a.m.d. Toate din cauza unei hartii care din motive politice sau stiu eu care nu se poate elibera.
Daca aveti vreo idee sau solutie va rog sa ma indrumati. Multumesc ca ati avut rabdare si mi-ati citit pasurile.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mar Apr 02, 2013 12:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De regula documentatia nu se depune in ultima clipa. Modificarile s-au facut acum cateva zile si aveti mai jos textul partial si Monitorul unde il gasiti.
Va urez succes, dar, dupa cum vedeti, e un proces de durata iar plata nu se poate face cu autorizatia provizorie. Sa faceti dosarul complet, cele 90 zile inseamna perioada maxima, daca nu sunt cereri pot veni si peste o saptamana.
Textul HG 1267/2010 il gasit pe site-ul mdrt.ro unde gasiti continutul dosarului, dar cred ca asta stiti deja.

"HOTARARE nr. 121 din 27 martie 2013 pentru modificarea si completarea Hotararii Guvernului nr. 1.267/2010 privind eliberarea certificatelor de clasificare, a licentelor si brevetelor de turism

EMITENT: GUVERNUL
PUBLICAT: MONITORUL OFICIAL nr. 175 din 29 martie 2013

În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

ART. I
Hotărârea Guvernului nr. 1.267/2010 privind eliberarea certificatelor de clasificare, a licențelor și brevetelor de turism, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 866 din 23 decembrie 2010, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:

1. Articolul 2 se modifică și va avea următorul cuprins:
"Art. 2. - Instituția publică responsabilă în domeniul turismului eliberează certificate de clasificare pentru structurile de primire turistice, după verificarea, la fața locului, de către personalul de specialitate, a îndeplinirii criteriilor de clasificare pentru categoria și tipul de structură turistică solicitată."

2. Articolul 4 se modifică și va avea următorul cuprins:

"Art. 4. - (1) Pentru obținerea certificatului de clasificare a structurilor de primire turistice, solicitantul depune la sediul instituției publice responsabile în domeniul turismului cererea standardizată însoțită de documentația completă prevăzută în normele metodologice care reglementează condițiile și criteriile de clasificare a structurilor de primire turistice.
(2) Cererea solicitantului este analizată în cel mai scurt termen, dar nu mai mult de 30 de zile calendaristice de la data depunerii cererii însoțite de documentația completă.
(3) În cazul unei documentații incomplete instituția publică responsabilă în domeniul turismului informează solicitantul în termen de 5 zile lucrătoare de la data înregistrării cererii, cu privire la necesitatea transmiterii de documente suplimentare, precum și cu privire la consecințele asupra termenului de analizare a documentației prevăzut la alin. (2).
(4) Instituția publică responsabilă în domeniul turismului verifică documentația depusă, în termenul prevăzut la alin. (2), și eliberează solicitantului o autorizație provizorie de funcționare prin care atestă că documentația depusă este completă și prin care se acordă operatorului economic dreptul de a funcționa până la data verificării la fața locului a criteriilor de clasificare, dar nu mai mult de 90 de zile.
(5) În termen de 90 de zile de la data emiterii autorizației provizorii, instituția publică responsabilă în domeniul turismului, prin personalul de specialitate, are obligația de a verifica structura de primire turistică și de a întocmi o notă de verificare. Nota de verificare va cuprinde tipul și categoria de clasificare la care se încadrează structura de primire turistică.
(6) Un exemplar al notei de verificare se comunică solicitantului.
(7) În cazul în care structura de primire turistică nu poate fi încadrată la niciun tip și categorie de clasificare, nota de verificare va cuprinde motivele pentru care nu poate fi acordat certificatul de clasificare. Începând cu data la care solicitantul a luat cunoștință de comunicarea notei de verificare, autorizația provizorie de funcționare își încetează valabilitatea.
8. Certificatul de clasificare se eliberează în termen de 15 zile de la data întocmirii notei de verificare la fața locului, pentru tipul și categoria de clasificare înscrise în nota de verificare."

Numai bine.
tpm
Solicitant

MesajTrimis: Dum Oct 20, 2013 1:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Lucrez la un proiect pentru infiintarea unei pensiuni agroturistice (masura 313).Am o nelamurire: viitoarea pensiune agroturistica va fi parte dintr-o constructie existenta (2 camere din 6 , de exemplu) camere care se vor amenaja in scop turistic. Nu am gasit niciunde o metoda de delimitare a cheltuielilor eligibile intre cele 2 zone - spatiul cazare turisti - 2 camere si un hol , si spatiul gazda - 4 camere si acelasi hol). O metoda ar putea fi suprafata ocupata ? Am scris la Ojdrp, dar n-am primit inca raspuns.
De exemplu, investitiile in hol sau intr-o centrala termica - pe curent electric ( aceasta va fi eligibila ? - potrivit ghidului, centralele pe lemn/fosili nu sunt eligibile...) ; la fel , instalatia termica aferenta, care va ocupa toata cladirea.; aleea de intrare in cladire , care este comuna gazdei si turistilor,este un alt exemplu. Multumesc.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Dum Oct 20, 2013 11:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce contine spatiul gazdei? Teoretic gazda ocupa doar un dormitor sau doua si o baie (grup sanitar), restul e al pensiunii. De ce? Holurile sunt circulabile, bucataria e si pentru pensiune, o camera de zi cu sala de mese - sufragerie - e si pentru pensiune, grup sanitar oaspeti sau camere cu grup sanitar si dus. Cine face partea tehnica a SF-ului si apoi a proiectului evalueaza separat amenajarea camerelor pentru gazde - constructie, mobilier, finisaje - si separat pentru cazare. Pentru fundatii (daca sunt comune), instalatii si acoperis se stabileste un procent functie de suprafata. Cautati un arhitect sa va faca SF-ul.
tpm
Solicitant

MesajTrimis: Lun Oct 21, 2013 10:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc mult.
Edificator raspunsul. Felicitari d-nei Geo pentru promptitudine precum si pentru acuratetea raspunsului (si in general, pe forum , nu numai in cazul meu)
Sus
ralucalupu.08
Nou venit

Data înscrierii: 27/Mai/2014

MesajTrimis: Mar Mai 27, 2014 2:53 pm    Titlul subiectului: Sfat Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Va rog sa imi dati un sfat. Imi doresc sa deschid o pensiune agroturistica, dar nu am teren sau proprietate intr-o zona turistica. De bani as putea face rost obtinand un credit, dar care sunt primii pasi pentru a face ceva pentru mine, familie etc?
MonicaNistor
Solicitant

Data înscrierii: 03/Mai/2012
Locație: Deva

MesajTrimis: Lun Aug 10, 2015 2:19 pm    Titlul subiectului: clasificare agropensiune - 2 parcele distincte Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca se poate construi o agropensiune prin submasura 6.2 "Sprijin pentru infiintarea de activitati neagricole in zone rurale".....in conditiile in care cladirea este amplasata pe o parcela iar parcarea si spatiile de agrement sunt amplasate pe o parcela distincta?

In aceste conditii, se poate clasifica aceasta investitie ca pensiune agroturistica? A mai fost cineva in aceasta situatie?

Va multumesc pentru raspuns!
Sus
MonicaNistor
Solicitant

Data înscrierii: 03/Mai/2012
Locație: Deva

MesajTrimis: Lun Aug 10, 2015 2:26 pm    Titlul subiectului: agropensiune - 2 parcele Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca se poate realiza o pensiune agroturistica si clasifica la 3 margarete in conditiile in care cladirea (spatiile de cazare) este amplasata pe o parcela iar parcarea si spatiile pt agrement sunt amplasate pe o parcela diferita, vizavi de prima parcela.

Dorim sa depunem un proiect pe submasura 6.2

A mai fost cineva in aceasta situatie?

Va multumesc pt raspunsurile dvs.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mar Aug 11, 2015 4:40 pm    Titlul subiectului: pensiune Răspunde cu citat (quote)

Nu vad impedimentul. Cand depuneti actele de dovedire a proprietatii puneti amandoua CF, mai ales ca sunt despartite de un drum. Sa aveti planurile de situatie facute bine, sa se arate clar limita proprietatii si limitele constructiilor / amenajarii pe plan si nu veti avea probleme. Bine, doar daca parcela de vis-a-vis nu va apartine Wink...
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mar Aug 11, 2015 4:50 pm    Titlul subiectului: pensiune Răspunde cu citat (quote)

Atentie cand faceti proiectul de pensiune sa tineti cont de ordinul 65/2013 privind clasificarea structurilor de primire turistica. Sa nu aveti surpriza ca nu va incadrati. Plus conditia de agroturistica trebuie indeplinita - adica sa asigurati cel putin 40% din produse din gospodaria proprie.
Fiind agroturistica trebuie sa stati acolo sau sa fiti vecini cu casa, adica sa fiti gazda primitoare. Cititi ordinul, atentie la dimensiunile camerelor care trebuie facute pentru categoria respectiva: daca vreti camere care corespund dimensiunii de 4 margarete si dvs. faceti pensiune de 3 margarete s-ar putea sa nu va deconteze diferenta de confort / dimensiuni la camera.
dimitri
Specialist

MesajTrimis: Mie Oct 14, 2015 2:53 pm    Titlul subiectului: Re: pensiune Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
Atentie cand faceti proiectul de pensiune sa tineti cont de ordinul 65/2013 privind clasificarea structurilor de primire turistica. Sa nu aveti surpriza ca nu va incadrati. Plus conditia de agroturistica trebuie indeplinita - adica sa asigurati cel putin 40% din produse din gospodaria proprie.
Fiind agroturistica trebuie sa stati acolo sau sa fiti vecini cu casa, adica sa fiti gazda primitoare. Cititi ordinul, atentie la dimensiunile camerelor care trebuie facute pentru categoria respectiva: daca vreti camere care corespund dimensiunii de 4 margarete si dvs. faceti pensiune de 3 margarete s-ar putea sa nu va deconteze diferenta de confort / dimensiuni la camera.

Unde este impusa aceasta cerinta cu 40%?
In ordinul 65/2013 precum si in fisele de evaluare a submasurilor ce finanteaza pensiunile agroturistice(6.2 si 6.4 ) se precizeaza:" În pensiunile agroturistice, turiștilor li se oferă masa preparată din produse naturale, preponderent din gospodaria proprie sau de la producători autorizați de pe plan local iar gazdele se ocupă direct de primirea turiștilor și de programul acestora pe tot parcursul sejurului pe care îl petrec la pensiune"

PS: 40% calitativ sau valoric?Very Happy
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2015 7:57 am    Titlul subiectului: pensiune agroturistica Răspunde cu citat (quote)

Nu scrie nicaieri. Din experienta altor proiecte rentabilitatea este data de utilizarea surselor proprii de alimente (gospodaria proprie). Dar dvs. puteti cumpara de la producatorii locali tot ce aveti nevoie. In fond eu nu invat pe nimeni cum sa-si gestioneze afacerea.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM) Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... , 21, 22, 23  Următoare
Pagina 22 din 23

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum