Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

pensiune agroturistica
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4 ... 21, 22, 23  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Nicos
Junior

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Mie Ian 24, 2007 1:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Intrebare pentru cei cu mai multa experienta:

Suma maxima de 150.000 Euro este suma pe care o poti obtine de la FEADR sau este suma totala a proiectului depus?

Multumesc,
Nicos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mie Ian 24, 2007 2:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In linkul pe care l-ai pus cu cateva posturi inainte (PNDR 2007-2013) la pagina 139 zice ca valoare subventiei este intre 5000 si 150.000 euro.

Mai multe detalii cand va aparea ghidul solicitantului...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Nicos
Junior

MesajTrimis: Lun Ian 29, 2007 4:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,

Exista zone in tara in care probabilitatea aprobarii unui astfel de proiect este mai mic, foarte mic..etc?
Daca zona respectiva este destul de dezvoltata ( gen poiana tapului,sinaia,busteni...predeal...etc) se mai accepta astfel de proiecte spre finantare?
Pentru agroturism se pot face pensiuni doar in mediu rural ( terenul sa apartina unei comune si/sau sat?)

Nicos
Sus
butagheorghe
Solicitant

MesajTrimis: Mie Ian 31, 2007 8:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna
si eu as dori sa fac o pensiune turistica . insa de cateva zile am intrat in panica. trebuie sa mentionez de la inceput ca am dorit sa accesez fonduri si prin Sapard insa neavand titlul de proprietate asupra terenului cumparat ( a trebuit sa fac proces de uzucapiune si pana am terminat procesul s-au terminat si banii alocati pentru pensiunilor turistice), insa nu am intrat deloc in panica zicand ca dupa 2007 vin bani garla proiecte numai sa fie . de ce am intrat in panica |? tot cautand pe net cum as putea sa accesesz fonduri pentru constructia unei pensiunii nu am gasit . pana acuma la ce sa publicat ( intradevar numai o schita ) nu am reusit sa gasesc decat modernizari pentru pensiuni si nu constructie. am gasit tostusi ceva in programul FEADR LA AXA 3 dar era mentionat ceva de 10 000 de euro pe proiect . este ff putin . ce sa faci cu 10 000 de euro? este o prostie . insa sper sa ma insel . Pe de alta parte atat pe net cat si pe tv apar tot felul de stiri vagi ex.IN PERIOADA 2007-2013 TURISMUL RURAL VA BENEFICIA DE 500 MILIOANE EURO, TURISMUL RURAL FEBLETEA BRUXELULUI etc . Fara sa fiu subiectiv TURISMUL este o sansa mare pentru Romania , insa cine face programele astea este incompetent. trebuie construite pensiuni moderne (modern nu inseamna termopane sau alte khticiuri ) bine dotate , intradevar trebuie sa existe fonduri si pentru modernizare insa ar trebui a fie exact ca in programul Sapard proiectele sa poata fi cuprinse intre 5000-200000 Euro pentru ca fiecare sa se ragaseasca in ele .Oricum am asteptat cu multa nerabdare aceste fonduri post aderare , pe langa faptul ca suntem in intarziere cu trimiterea la Bruxells a programelor, sunt foarte dezamagit .
toti vorbesc ca trebuie sa modernizam satele , sa le dezvoltam ca sa nu plece tineri , bla bla bla . pai de exemplu prin constructia unei pensiuni eu as avea nevoie de 5 sau 6 persoane sa lucreze in pensiune , plata cofinantarii o pot prezenta
as face reclama regiunii , satului meu ( sunt din Maramures o regiune destul de cunoscuta mai ales in strainatate) dar nu pot pentru ca nu ma incadrez . plus ca multi bani se vor intoarce la UE pentru ca nu vor fi prioecte . oricum sper sa ma insel.
voi ce mai stiti ? va salut
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Joi Feb 01, 2007 11:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Fara suparare, m-a luat cu dureri de cap pana ti-am citit postul. Ba intri in panica ba iesi din panica...

De unde ai dedus ca plafonul maxim este de 10.000 euro? Citeste Programul National pentru Dezvoltare Rurala (http://www.fonduri-structurale.ro/article_files/PNDR%202007-2013.pdf)
la pagina 139 scrie ca plafonul minim este de 5.000 euro iar cel maxim de 150.000 euro.

Cred ca e prea repede sa fii dezamagit, ai toate sansele sa-ti poti pune pe picioare afacerea, mai ales ca zona Maramuresului merita asa ceva cu varf si indesat.

multa bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
butagheorghe
Solicitant

MesajTrimis: Joi Feb 01, 2007 2:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

DA asa este . insa desi il aveam salvat pe calculator nu am citit tot planul de dezvoltare , dupa ce am postat m-am informat corect.
imi pare rau dar era normal sa intru in panica pentru ca am cheltuit deja o gramada de bani si sincer pun tot sufletul in acest proiect , si era pacat .
oricum multumesc celor care au facut siteul asta . totusi mai exista o sansa pentru tara asta , mai ales noii tinerii sa incercam sa schimbam ceva
va salut
si urmaresc cu interes totul
va salut
Sus
danys
Nou venit

MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 8:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zona periurbana e ok pentru pensiuni? daca terenul e la 2 km de un orasel, sau doar spatiul rural, comune?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mar Feb 06, 2007 10:11 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din documentele publicate pana acum nu rezulta clar. Sa asteptam ghidurile aplicantului sa vedem ce precizari suplimentare vor aduce.

De exemplu programul "Poduri si podete" finantat anul trecut de Guvernul RO (Ordonanta 7 / 2006) se adresa exclusiv zonelor rurale. Dar au fost acceptate si zonele periurbane si inclusiv (stiu din proprie experienta) zone apartinatoare localitatilor urbane, delcarate prin Hotarare a Consiului Local ca fiind zone rurale.
Sus
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 07, 2007 12:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

dl buta
Unii dintre noi nu suntem chiar atat de tineri dar tot incercam sa schimbam ceva, dupa puteri si noi...
Succes!
Sus
Radu Teslaru
Junior

MesajTrimis: Dum Feb 18, 2007 2:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

butagheorghe a scris:
DA asa este . insa desi il aveam salvat pe calculator nu am citit tot planul de dezvoltare , dupa ce am postat m-am informat corect.
imi pare rau dar era normal sa intru in panica pentru ca am cheltuit deja o gramada de bani si sincer pun tot sufletul in acest proiect , si era pacat .
oricum multumesc celor care au facut siteul asta . totusi mai exista o sansa pentru tara asta , mai ales noii tinerii sa incercam sa schimbam ceva
va salut
si urmaresc cu interes totul
va salut

Valabil pt toti solicitantii: Fara suparare dar toate planurile de dezvoltare, ghidurile si manualele TREBUIESC CITITE. Este o conditie minimala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Diana Olteanu
Nou venit

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 12:14 pm    Titlul subiectului: re Răspunde cu citat (quote)

Spuneati anterior ca trebuie citite toate materialele (de acord). Dar a aparut cumva Ghidul solicitantului? Merci.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 4:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Inca nu, speram sa apara in martie.
Sus
butagheorghe
Solicitant

MesajTrimis: Vin Feb 23, 2007 5:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c esti foarte optimist cu privire la ghidul solicitantului . oricum mie nu imi vine sa cred cat de incompetenti sunt cei care ne conduc. dupa parerea mea este INADMISIBIL ca pana la ora asta sa nu fie gata PNDR . in conditiile in care 45 la suta din populatia tarii traieste in mediul rural , si trebuie restructurat tot sistemul . in schimb ei au alte probleme : biletele , si alte .... o oportunitate mai mare nu cred sa fi existat. atatia bani sa ne dea uninea europeana si noi sa nu fim in stare sa creem macar conditiile necesare absorbirii acestor fonduri( informarea oamenilor , etc) pacat pacat.
Sus
eddymutu7
Solicitant

MesajTrimis: Vin Feb 23, 2007 5:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

care a fost cel mai mare procent de absorbtie a unei tari membre ue?
Sus
butagheorghe
Solicitant

MesajTrimis: Vin Feb 23, 2007 8:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca Spania care a absorbit 100 si ceva la suta . da asa este sa nu te miri nu stiu cum se poate dar asa am citit. chiar anul trecut Tariceanu a efectuat o vizita ibn Spania sa ia lectii in privinta absortiei de fonduri europene. dupa cum se vede a invatat f bine .
Sus
Razvan Tudor
Junior

MesajTrimis: Dum Mar 04, 2007 7:43 pm    Titlul subiectului: finantare Răspunde cu citat (quote)

Smile dupa cate am citit nu-i inca nimik sigur sau concret in ceea ce priveste acest sector. idee este urmatoarea....am inceput constructia unei pensiuni in moroeni, dambovita. este in stadiul de " rosu" sau ceva mai putin decat atata. este o costructie de d+p+2e+m, cu o suprafata totala cam de 500 mp, si va avea restaurant, bucatarie, 10 camere si minisala de conferinte. in momentul de fata este inatubulata ca locuinta uni-familiala Very Happy si probabil ca va fi necesara o schimbare de destinatie. doresc sa construiesc si un mini teren de sport langa ea, asa ca....este acest proiect eligibil pt o finantare nerambursabila? din toate discutiile precum si din materialele puse la dispozitie nu am inteles mare lucru ( probabil sunt mai refractar la invatare Razz ). va rog, ajutati-ma sa inteleg Smile multumiri si mult succes la toti aplicantii
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Dum Mar 04, 2007 8:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Localitatea Moroeni, judetul Dambovita ce este? Sat, comuna, oras?
Sus
Razvan Tudor
Junior

MesajTrimis: Dum Mar 04, 2007 8:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salut. este o comuna foarte mare, situata in zona montana si submontana
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Dum Mar 04, 2007 9:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deci este vorba de mediul rural. In acest caz, mai citste te rog odata Programul national pentru dezvoltare rurala 2007-2013 (Fonduri pentru agricultura) incepand cu pagina 135.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2007 4:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Razvan Tudor
Zona Moroeni e superba. Am fost de fapt in Pietrosita si am stat cca. o luna in zona, o perioada am lucrat si la Vulcana Pandele...

Scuze ca ma bag in proiectul tau dar la ce-ti trebuie "mini teren de sport" cand sunt atatea de facut... Crezi ca daca eu as veni la tine la pensiune o fac pentru volei sau baschet? Poti sa faci un complex de cazare pentru sportivi dar asta inseamna bani nu gluma... Zona e buna pentru tratamentul si ameliorarea unor boli, mi se pare ca acolo e si un sanatoriu...
Decat terenuri de sport - e loc de drumetie minunant - mai bine piscina acoperita sa poata fi accesibila si iarna, dotata cu toate instalatiile de fitrare... Deja avem un mini-hotel daca ii faci tu si sala de conferinte...Ce inseamna aia "mini sala de conferinte"? Cat are, 15-20 mp? De ce? Mai bine fara, nu este nevoie... Se poate organiza separat... Cred ca cam putin 10 camere...Sa fie rentabil iti trebuie cam 20... Atunci poti face oferte pentru tabere de copii, 2 saptamani pe serie... Poti face oferte pentru ateliere de creatie la licee si scoli de arta...
Nu cunosc proiectul dar incearca sa te dezvolti pe orizontala, da mai bine (bineinteles daca ai teren disponibil), sa te menti la minim 2 niveluri jucate, cu terase, etc.
Cat teren ai la dispozitie, e foarte important? Acum se cazeaza cineva la tine, ai clienti permanenti de fiecare vara?

Scuze ca iti pun toate aceste intrebari dar am vazut in zona Valcea, la fel de frumoasa, pensiuni care sunt organizate anapoda...
Zic si eu, ca sa-ti mai dau cate o idee, sa-ti faci niste calcule...
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM) Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4 ... 21, 22, 23  Următoare
Pagina 3 din 23

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum