Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

pensiune agroturistica
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 21, 22, 23  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 9:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asteptam povestea. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Razvan Tudor
Junior

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Joi Iun 05, 2008 10:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am inceput constructia, este ridicata, acoperita, inchisa in proportie de 90%, instalatile si compartimentarile interioare pt 8 camere terminate. mai sunt de pus usi, ferestre, dotari...restul de nimicuri care te costa ink o data cat constructia.
in afara de astea mai pune si 1000 mp de garduri din beton/boltari, parapeti si platforme betonate Very Happy si cam 1500 mc de pamant excavat si transportat manual
pt Camelia...daca faci constructia in regie proprie, ai grija ,
mare sa ai faze determinante si hartiute de la un diriginte de santier. o sa ai nevoie de ele la schimbarea destinatiei. altfel, trebuie sa cauti un expert in constructii autorizat care sa dea cu batul ca acea constructie este ok pt pensiune, si te poate costa si 3 euro mp expertiza.

APARE GHIDUL?????? Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Razvan Tudor
Junior

MesajTrimis: Mie Iun 11, 2008 11:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ceva noutati? Eu nu mai stiu nimik. Sad
Sus
covrigma
Junior

Data înscrierii: 14/Sep/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 11, 2008 11:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

stiu eu. pana in 2010 sigur apare ghidul. eu deja nu mai imi fac griji.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cartush
Junior

MesajTrimis: Mie Iun 11, 2008 9:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

uitati ce raspuns am primit legat de lansare masurii 313:

Simate domnule Cartianu,

Referitor la solicitarea dumneavoastra va informam ca investitia in construirea unei pensiuni agroturistice, este eligibila in cadrul masurii 313 "Incurajarea activitatilor turistice" din Programul National de Dezvoltare Rurala 2007 - 2013.

Mentionam ca pentru masura 313 se estimeaza ca se vor primi proiecte incepand cu luna iulie a.c.

Ghidul solicitantului pentru aceasta masura este in faza de elaborare si urmeaza a fi postat atat pe site-ul Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale (MADR) www.madr.ro cat si pe site-ul APDRP www.apdrp.ro

Pentru informatii suplimentare va rugam sa accesati site-ul MADR, la domeniul Dezvoltare Rurala, unde puteti consulta PNDR-ul (versiunea februarie) respectiv masura 313 (pag.297).

Toate cele bune,

Bianca DRAGOMIRESCU,
Consilier superior
Serviciul informare, promovare, comunicare
Directia Generala Dezvoltare Rurala
Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale
Tel. +40 21 3078511
bianca.dragomirescu@madr.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cartush
Junior

MesajTrimis: Vin Iun 13, 2008 1:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

alt raspus Cool

Stimate domnule CARTIANU,

Referitor la solicitarea dumneavoastra va comunicam urmatoarele:

Prin Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR) veti putea obtine fonduri pentru construirea unei pensiuni in cadrul Masurii 313- Incurajarea activitatilor turistice.

Data estimativa la care vom demara cu depunerea proiectelor pentru aceasta masura este iulie 2008. Ghidul solicitantului pentru Masura 313 este in lucru.

Mai multe detalii puteti obtine consultand Fisa Masurii 313 din cadrul Programului National de Dezvoltare Rurala 2007-2013 de pe site-ul Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale www.madr.ro.

Cu stima,

Oana VOCHITOIU

Consilier Promovare Comunicare

APDRP
Sus
Razvan Tudor
Junior

MesajTrimis: Sâm Iun 14, 2008 6:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu m-am putut abtine si am recitit aproape tot acest topic cu pensiunea, care vad ca tine capul de afis ca nr de raspunsuri.
ce am constatat? ca de la prima estimare pentru aparitia ghidului care era martie 2007, cam la fiecare atingere de termen, brusc se devansa cu inca trei luni. Zvonistica asta mi-a parut intretinuta in mod intentionat, nu ma refer la cei care au postat in firum, ci la cei care "scapau" informatii.
in afara de faptul ca au trecut 15 luni de la prima "estimare" nu s-a intamplat nimik.
nu prea sufar eu de "teoria conspiratiei", dar sfatui pe toti sa nu mai creada in "previziuni".
Cand apare ghidul, apare. Eu unul nu cred ca se vor putea depunde dosare mai devreme de 2009.
Suntem in an electoral. Nu mai are timp nimeni de .....
Parerea mea.
Sus
camelia.bandula
Solicitant

Data înscrierii: 29/Mai/2008
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mie Iun 25, 2008 5:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

N-a mai aflat nimeni nimic?
andra_bma
Senior

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2008 8:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

?Ćœncep??nd cu luna septembrie a.c. se vor lansa sesiuni de primire a proiectelor de investi??ii pentru cinci noi m??suri de finan??are prin PNDR.

Astfel, se vor acorda fonduri nerambursabile pentru proiecte de investi??ii care se ?Âźncadreaz?? ?Âźn aria de finan??are a M??surii 312 „Sprijin pentru crearea Â?i dezvoltarea de micro-?Âźntreprinderi”, a M??surii 313 „?Ćœncurajarea activit????ilor turistice”, a M??surii 112 „Instalarea tinerilor fermieri”, a M??surii 142 „?Ćœnfiin??area grupurilor de produc??tori”, sau a M??surii 141„Sprijinirea fermelor agricole de semi-subzisten????”.

Sursa:
MAAP
Sus
Cartush
Junior

MesajTrimis: Sâm Iun 28, 2008 7:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sa speram ca nu vor mai schimba data de primire a poiectelor.. Cand credeti ca se va publica gidul aplicantului?
Sus
geid
Solicitant

Data înscrierii: 19/Mar/2008

MesajTrimis: Mar Iul 01, 2008 1:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

probabil ca pe 1 septembrie.
Sus
camelia.bandula
Solicitant

MesajTrimis: Joi Iul 03, 2008 8:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Societatea pe care o administrez a fost infiintata in 2007. Fiind creeata special pentru constructia si deschiderea unei pensiuni, pana in acest moment nu am inregistrate nici un fel de venituri din exploatare, iar cheltuielile facute sunt stict pentru achizitia terenului si obtinerea autorizatiei de construire. Am deja depus un bilant pentru anul 2007, care evident este pe pierdere. Poate fi considerata un start-up, avand in vedere si faptul ca obiectulul unic de activitate este "Alte tipuri de cazare"?
Cartush
Junior

MesajTrimis: Joi Iul 10, 2008 11:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ce se mai intampla cu masura asta afurisita? cand o sa se publice ghidul? are cineva informatii noi? Rolling Eyes
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Lun Iul 14, 2008 7:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Camelia.bandula: Nu ai precizat daca pensiunea turistica vrei s-o faci in mediul urban sau rural?

In mediul urban nu poti fiindca iti trebuie minim un an activitate in domeniu si oricum nu este eligibila construirea de structuri de cazare.

In mediul rural, pare-se ca nu va exista vreo restrictie legata de experienta solicitantului, insa, vei sti sigur doar la aparitie ghidului aplicantului.
Sus
camelia.bandula
Solicitant

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 8:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pensiunea pe care vreau sa o construiesc este in mediul rural.
Nu e vorba de experienta ci de posibilitatea accesarii fondurilor structurale de catre o societate care nu are profit. Ce inseamna un start-up? Ma incadrez la aceasta categorie?
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Vin Iul 18, 2008 7:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

A aparut varianta consultativa a ghidului la masura 313 PNDR. Te incadrezi.
Sus
tudor_bugnar
Nou venit

MesajTrimis: Vin Iul 18, 2008 2:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sunt oarecum intr-o situatie similara.
nu te incadrezi din cel putin doua motive:
1. nu esti start-up deoarece nu esti infiintata in anul depunerii cererii de finantare, adica 2008
2. pentru 2007 trebuia depusa declaratie de inactivitate si nu bilant cu rezultat negativ (asta trebuia visat)

mai mult eu nici nu am inregistrata societatea in rural ca nu puteam s-o inregistrez pe camp, activitatea propusa e insa in rural.

in plus sa asteptam anexele 9 si 10 ca visul sa se spulbere
Sus
richard74
Solicitant

MesajTrimis: Vin Iul 18, 2008 5:32 pm    Titlul subiectului: Salut Răspunde cu citat (quote)

A aparut ghidul solicitantului pentru masura 313, insa nu gasesc anexa 9 respectiv 10 ma poate ajuta cineva.
Sus
camelia.bandula
Solicitant

MesajTrimis: Vin Iul 18, 2008 8:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ati reusit sa descarcati de pe MADR versiunea consultativa pentru masura 313? Eu nu o pot descarca! Imi da ceva eroare la dezarhivare. Daca ati reusit nu o puteti posta pe forum?
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Vin Iul 18, 2008 9:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aici ati incercat? http://www.fonduri-structurale.ro/detaliu.aspx?eID=2770&t=Stiri
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM) Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 21, 22, 23  Următoare
Pagina 18 din 23

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum