Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

pensiune agroturistica
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 21, 22, 23  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
androo
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Joi Mai 29, 2008 11:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare...am nevoie de un consultant bun...cine este interesat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
camelia.bandula
Solicitant

Data înscrierii: 29/Mai/2008
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Lun Iun 02, 2008 1:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In ultimele zile am tot "rasfoit" forumul citindu-va parerile pro si contra referitoare la accesarea fondurilor europene. Ca si multi altii, intentionez sa construiesc o pensiune turistica.
Situatia este mai complexa. Societatea a carei asociat unic sunt detine un teren intr-o zona rurala in jud. Bihor de 4.300 mp. Pensiunea va avea 10 camere si 2 apartamente, living, restaurant, etc. Suprafata utila 1.000mp, regim de inaltime P+M (pentru a ne incadra in specificul zonei). Deoarece a fost infiintata in acest scop, pana in prezent societatea nu are inregistrate nici un fel de venituri.

In ultimul timp cochetez cu ideea accesarii acestor fonduri si am tot cautat informatii utile in acest sens. Dar, din cate am vazut prima conditie este ca societatea sa aiba un bilant pozitiv sau sa fie un start-up. Deci, pentru a putea rezolva aceasta problema va trebui ca inaintea oricarei alte proceduri sa infiintez o alta societate care sa aiba sediul social in zona respectiva, societate careia sa-i vand terenul.

1. Cum pot infiinta o societate care sa aiba sediul social in acea zona, daca pana acum nu exista nici o constructie in care, cel putin teoretic, sa-si poata desfasura activitatea?

La aceasta data proiectul de arhitectura este gata si am demarat procedura pentru obtinerea AC. Certificatul de Urbanism l-am cerut de la Primarie pentru locuinta unifamiliala pentru a elimina necesitatea obtinerii unui PUD. Stiu ca daca voi incerca sa obtin ceva fonduri nerambursabile trebuie sa scot un CU pentru pensiune turistica, prin urmare va trebui sa obtin un PUD. In Oradea sunt doar cativa arhitecti carora li se aproba PUD-urile, iar daca cunoasteti unul dintre acestia v-as ramane indatorata.

2. Daca merg cu constructia in forma actuala (pe SRL) si o construiesc "la rosu", urmand ca dupa intabularea constructiei sa o vand unei noi societati (start up), voi putea accesa fonduri inclusiv pentru achizitionarea acestei constructii?

3. Am inteles ca TVA-aul aferent achizitiilor finantate din fonduri UE este 0. Pentru a putea factura bunuri/marfuri cu TVA 0 se obtine un certificat special de la Finante? Stiti cumva care este procedura?

4. Cererea pentru AC se depune inainte sau dupa depunerea dosarului de cofinantare din fonduri UE?

Mai am atatea intrebari... Dar momentan ma opresc aici!

Mi-ar prinde bine un sfat de-al vostru. Credeti ca as avea vreo sansa sa merg mai departe cu proiectul pentru obtinerea unei cofinantari? Sau ar trebui sa ma descurc din fonduri proprii?

O zi minunata tuturor!

Ultima modificare efectuată de către camelia.bandula la Lun Iun 02, 2008 2:25 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 02, 2008 2:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Faci un contract de comodat cu un proprietar din zona rurala respectiva (comuna) sau inchiriezi un spatiu. Investitia pe care vrei sa o faci nu trebuie sa fie in locul in care ai sediu.
2. Nu
3. Este un formular special pe care il obtii ori din ghid ori de la finante in momentul in care ai semnat contractul si ai obtinut finantarea. Cu cererea si contractul semnat mergi la finante.
4. Evident ca dupa in cazul in care nu ai fondurile tale. Demarezi SF+avize si depui cererea de finantare insotita de toate documentele din ghid. Daca ai bani sa continui indiferent daca obtii sau nu finantarea mergi mai departe, concomitent cu depunerea dosarului de finantare, continui proiectarea si obtinerea AC. In cazul in care se aproba finantarea cheltuielile sunt eligibile daca ai urmat procedurile. Daca nu obtii finantarea faci pe banii tai lucararea mai departe.
camelia.bandula
Solicitant

MesajTrimis: Lun Iun 02, 2008 6:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Problema este ca eu am demarat procedurile pentru obtinerea AC pentru locuinta unifamiliala pentru a evita PUD-ul. Iar daca merg mai departe asa si incep constructia nu voi mai putea aspira la fonduri.
Speram ca voi putea vinde constructia "la rosu" unei noi societati, iar ulterior sa fac schimbarea de destinatie.
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Lun Iun 02, 2008 8:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si care ar fi problema daca faci ceea ce ti-ai propus, si, ulterior, soliciti finantare pe continuarea lucrarilor?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
camelia.bandula
Solicitant

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 8:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adica sa ridic constructia "la rosu" din fonduri proprii, sa o intabulez ca locuinta unifamiliala, sa o vand unei societati noi, sa-i schimb destinatia si apoi sa cer cofinantare pentru instalatii, amenajari interioare si exterioare?
Pentru a nu avea nevoie de PUD, destinatia ar trebui schimbata dupa sau inainte de vanzare?
Dupa vanzare, societatea noua ar avea nevoie de o noua AC pentru continuarea constructiei?
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 12:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

exista un formular special de delegare a AC.
camelia.bandula
Solicitant

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 1:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adica...? Ce se transmite prin acest formular? Din cate stiu eu, dupa vanzarea unui imobil, noul proprietar trebuie sa intocmeasca un nou dosar pentru AC.
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 6:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

scuze, nu am vrut sa dezinformez. Este vorba de avize premergatoare obtinerii AC...
Pentru schimbarea destinatiei unui bun transferat pe o SC nu mai este necesara obtinerea unei noi AC cu conditia de a obtine de la ISC teritorial avizul ca spatiul rezultat (respectiv spatii cazare, alimentatie publica, comerciale) respecta exigentele de verificare. Astfel proiectul pe baza caruia a fost obtinuta AC trebuie intocmit in conformitate cu normativele de continut prevazute de legea 10/95 privind calitatea in constructii cu modificarile ulterioare.
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 11:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De regul??, o cas?? unifamilial?? nu prea poate sem??na cu o pensiune clasificabil?? la 3 margarete cu cel pu??in... locuri de cazare.
Un certificat de urbanism pantru o lucuin???? nu poate ??ine loc de certificat de urbanism pentru pensiune. ?Ćœn consecin????, nici autoriza??iile de construc??ie nu sunt valabile una ?Âźn locul alteia.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
camelia.bandula
Solicitant

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 12:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si ce documentatie se depune pentru acest aviz de la ISC?

Proiectul initial este facut pentru o pensiune, doar ca "denumirea" fiecarei camere este schimbata. Am optat pentru aceasta varianta deoarece pentru constructia unei pensiuni imi cerea prin CU, printre altele, si PUD-ul si asa cum am spus in post-urile anterioare este dificil de obtinut in Oradea. Inca nu mi-am creeat relatiile necesare ca sa-l pot obtine pe calea mai scurta. Iar daca merg pe calea cea dreapta ma tem ca nu-l voi obtine prea curand.

Oricum, nu mai inteleg nimic. Nu reusesc sa gasesc varianta optima pentru a putea demara proiectul cat mai curand din surse proprii si sa pot totusi accesa si ceva fonduri pentru continuarea lui.
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 1:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

doamna Bandula
Stiu ca aveti dorinta mare de a realiza acesata lucrare, trebuie sa aveti si putinta... Si eu as fi vrut sa fac multe dar atat am putut.
Revenind la problema dvs. eu cred ca legal este cel mai bine sa mergeti pentru ca inspectia de stat in constructii este riguroasa privind calitatea constructiilor pentru spatii de cazare. Nu va pot explica ce trebuie sa contina proiectul pentru ca nu sunteti de specialitate si n-ati intelege toate notiunile. Un proiectant angajat va rezolva problema si stie ce are de facut.
Daca vreti finantare trebuie sa fiti in zona rurala, nu ne-ati spus daca sunteti in oras, in comuna sau in statiune (Felix). Cand mi-ati spus de Oradea inseamna ca sunteti in oras deci aveti doar solutia sa faceti casa/pensiunea pe banii dvs.
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 1:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ebi
Poate tine in conditiile pe care le-am spus eu. Calea este greoaie dar este posibila cand alternativa pe care o ai este si mai grea.
camelia.bandula
Solicitant

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 4:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca nu m-am facut bine inteleasa. Am ales calea mai scurta DAR 100% LEGALA in detrimentul caii drepte dar mai anevoioase.

Am angajat un arhitect pentru proiectare, doar ca un arhitect nu are cunostiinte in toate domeniile care vizeaza problema mea. De aceea am scris pe acest forum, deoarece am vazut ca membrii sunt din mai multe domenii (proiectanti, consultanti pentru fonduri structurale, etc.) si poate ca unii dintre voi v-ati lovit de aceleasi probleme ca si mine. Pana acum am gasit cateva raspunsuri si cred ca incep sa intrezaresc o portita legala si pentru celelalte probleme.

Terenul pe care il detin este intr-o zona rurala din jud. Bihor. Constructia este compusa din doua corpuri de cladire si va avea un restaurant cu o capacitate de 50 de locuri, 10 camere duble, 2 apartamente si alte spatii comune.
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 4:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In aceasta perioada (de fapt incepand cam de anul trecut) au inceput sa se actualizeze pug-urile in comune incluzand extinderi de intravilan. Bine ar fi sa va interesati si la primaria pe raza careia se afla proprietatea dvs. pentru a va informa referitor la starea PUG-ului.
Este valabil pentru toti cei ce vor sa faca pensiuni turistice sau agro-turistice in intravilanul localitatilor.
De obicei se solicita PUD acolo unde in PUG nu este precizata destinatia explicita a terenurilor. Daca PUG-ul este in lucru si mai sunt doritori de pensiuni, pentru usurarea "soartei" avizarii acestora ar trebui prevazuta specificatia: zone pentru locuinte, functiuni complementare si turistice si atunci nu mai este nevoie de PUD. Atentie, este vorba de intravilan, penru extravilan este alta poveste.
PUD se face pentru a demonstra comisiei de avizare ca se obtine o utilizare optima si maxima a terenului pe care se amplaseaza investitia.

Doamna, v-am raspuns cu placere dar!!!! acel arhitect care v-a invatat sa va faceti casa/pensiune trebuia sa stie toate astea. Tine de meseria lui si nu de a unui consultant sau proiectant desi sunt multi care stiu, ca si mine, aceste informatii.
Cu stima.
Razvan Tudor
Junior

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 4:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cam in aceeasi situatie ca a doamnei bandula ma aflu si eu. eu o sa autorizez pensiunea dupa schimbarea de destinatie...apoi iau fonduri pt extindere de la 10 la 14 camere...si pt dotari...

DAR SA APARA GHIDUL ALA ODATA!!!!!

ceva vesti?? ca e IUNIEEEEEE!!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
oachisagnes
Nou venit

Data înscrierii: 23/Feb/2008

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 5:22 pm    Titlul subiectului: Buna! Răspunde cu citat (quote)

Intrebare: microintreprinderea noastra, cu activitate si profit este inregistrat in orasi.Daca deschidem punct de lucru in mediu rural pt pensiune este in regula? multam
Sus
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 6:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

camelia.bandula a scris:
....Societatea a carei asociat unic sunt detine un teren intr-o zona rurala in jud. Bihor de 4.300 mp. Pensiunea va avea 10 camere si 2 apartamente, living, restaurant, etc. Suprafata utila 1.000mp, regim de inaltime P+M (pentru a ne incadra in specificul zonei). Deoarece a fost infiintata in acest scop, pana in prezent societatea nu are inregistrate nici un fel de venituri.

In ultimul timp cochetez cu ideea accesarii acestor fonduri si am tot cautat informatii utile in acest sens. Dar, din cate am vazut prima conditie este ca societatea sa aiba un bilant pozitiv sau sa fie un start-up. Deci, pentru a putea rezolva aceasta problema va trebui ca inaintea oricarei alte proceduri sa infiintez o alta societate care sa aiba sediul social in zona respectiva, societate careia sa-i vand terenul. ....

Stimata doamna,
Separat de problemele legate de schimbarea destinatiei investitiei, observ ca argumentati trecerea activitatii de pe o societate pe alta pe motiv ca nu este start-up sau ca nu are bilant pozitiv. Conditia este ca firma sa nu se afle in dificultate. Verificati aceasta conditie si doar daca nu este indeplinita atunci schimbati societatile.
Sus
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 6:19 pm    Titlul subiectului: Re: Buna! Răspunde cu citat (quote)

oachisagnes a scris:
Intrebare: microintreprinderea noastra, cu activitate si profit este inregistrat in orasi.Daca deschidem punct de lucru in mediu rural pt pensiune este in regula? multam

Daca microintreprinderea nu e start-up infiintat in mod special pentru desfasurarea activitatii de turism, mie mi se pare normal sa se admita puncte de lucru in spatiul rural pentru microintreprinderile care functioneaza deja in urban.
Sus
camelia.bandula
Solicitant

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 7:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Razvan Tudor a scris:
cam in aceeasi situatie ca a doamnei bandula ma aflu si eu. eu o sa autorizez pensiunea dupa schimbarea de destinatie...apoi iau fonduri pt extindere de la 10 la 14 camere...si pt dotari...

DAR SA APARA GHIDUL ALA ODATA!!!!!

ceva vesti?? ca e IUNIEEEEEE!!!!!

Ati inceput constructia pe "locuinta familiala"? Partea construita e completa (instalatii, amenajari, etc.)? Cu documentatia pentru fonduri ati demarat procedurile?

P.S. Pentru toti prietenii de pe forum, numele meu e Camelia. Am 26 de ani si ma faceti sa ma simt mai putin tanara daca ma luati cu "doamna Bandula"... Embarassed

P.P.S. Multumesc tuturor celor de pe forum care mi-au dat un sfat! Cu permisiunea admin-ului mi-ar placea sa va povestesc si deznodamantul "povestii" mele. Poate ca cineva o va gasi utila pe viitor!
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM) Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 21, 22, 23  Următoare
Pagina 17 din 23

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum