Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

pensiune agroturistica
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 21, 22, 23  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Nicos
Junior

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Mar Ian 16, 2007 3:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Am incercat sa parcurg materialele pe site... dar nu am gasit in nici o formulare cuvantul "Constructia" de pensiuni..hoteluri..moteluri...turistice sau agroturistice. A fost evitat acest cuvant pentru a ramane loc de interpretare - tipic romanesc ?- sau nu se vor putea face decat reparatii si/sau reabilitari la infrastructura deja existenta?

Nicos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mar Ian 16, 2007 3:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@Nicos: cauta pe site Programul complement la Programul operational regional, si acolo la axa prioritara IV (se refera la turism) o sa gasesti, la cea de a treia directie majora de interventie, citeste cu atentie, scrie si despre crearea de noi structuri de cazare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Nicos
Junior

MesajTrimis: Mar Ian 16, 2007 3:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,

Da ai dreptate..am vazut ca se spune peste tot despre creeare...dar nicidecum constructia...

Spun despre creearea structurilor...de agrement turistic si mai jos detaliaza ce inseamna asta..: piscine..mini-golf, partii..etc

Iar mai inainte pomenesc de modernizarea structurilor de cazare : renovare, reabilitare, extindere..amenajare interior si fatade..dar tot pt cladiri existente..

Oricum pentru mine cel putin este foarte vag deocamdata.
Cineva spunea mai sus ca ar fi eligibile astfel de proiecte.. - sa aibe acces la alte materiale suplimentare..care se obtin doar de cei care se ocupa cu realizare contra cost de proiecte..mai mult sau mai putin eligibile..?

NIcos
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mar Ian 16, 2007 3:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu putina imaginatie sigur vei gasi o modalitate sa te incadrezi la reabilitare sau modernizare sau extindere...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Nicos
Junior

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 11:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mda...sper sa se poate face asa ceva. Chiar nu stiu cum se poate pune problema.
Vestile bune sunt ca in provincie pentru o intreprindere mica..se pot accepta proiecte cu o participare de doar 30% din partea beneficiarului.
Din cate stiu pana in prezent...in ultimii ani procentele erau 50 cu 50% oriunde in tara..nu?

Nicos
Sus
cristina.becsenescu
Solicitant

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 6:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nicos, sunt de acor cu tine. Nu cred ca in fondurile structurale exisTa posibilitatea sa gasesti fonduri pentru constructia de pensiuni. Eu vreau sa fac acelasi lucru, dar imi dau seama ca daca aplic pentru fondurile structurale, proiectul va cadea din start pentru ca nu este eligibil. Nu sunt destinate fonduri pentru asa ceva. Ai studiat in schimb FDEAR? Poate aici gasim o portita.
Sus
elpida
Junior

Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 10:09 pm    Titlul subiectului: Re: pensiune in mediul rural Răspunde cu citat (quote)

Diana Olteanu a scris:
Buna ziua,
am citit cu mare atentie cele scrise referitoare la subiectul cu pensiunile. o nelamurire a mea ar fi legata de cofinantare. Am inteles ca trebuie facuta dovada cofinantarii si ma intreb daca nu exista posibilitatea de a folosi, de exemplu un teren avut in proprietate ca si participare a mea? sau trebuie neaparat sa fie facuta dovada banilor?
Multumesc

la dovada coinantarii se refera cu siguranta la scrisoarea de comfort oferita de banca sau de extrasul de banca perin care se arata ca aveti banii necesari
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 10:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@elpida: Cofinantarea poate fi in bani sau pot fi acceptate si diferite variante de contributie in natura. Acest detaliu va fi stabilit precis in Manualul de operare. Daca in Programul complement nu se precizeaza nimic, nu vad ce alt argument ai putea avea in momentul de fata sa zici sigur doar in bani cash sau sigur se accepta si contributie in natura.
Sus
elpida
Junior

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 10:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
@elpida: Cofinantarea poate fi in bani sau pot fi acceptate si diferite variante de contributie in natura. Acest detaliu va fi stabilit precis in Manualul de operare. Daca in Programul complement nu se precizeaza nimic, nu vad ce alt argument ai putea avea in momentul de fata sa zici sigur doar in bani cash sau sigur se accepta si contributie in natura.

singurul argument pe care il am este acela ca pana acum la toate dosarele de sapard la care am lucrat nu s-au acceptat decat bani, care proveneau fie din imprumut bancar fie din extras care dovedeau existenta a jumatate din investitie. poate pentru credite mai mici este posibil sa se poata si altfel de aporturi. pt structurale nu ma pot pronunta inca.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 10:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si eu iti pot da exemple de programe la care s-au acceptat contributii in natura. In fond si la urma urmei, daca tu vrei sa faci o investitie si ai suprafata de teren necesara, nu vad de ce sa nu-ti accepte acea suprafata de teren ca si contributie proprie la proiect.

Dar sa asteptam documentele de lucru sa vedem ce scrie negru pe alb.

Intre fondurile de preaderare si cele structurale exista o singura mare asemanare - amandoua doua granturi, in rest deosebirile intre ele sunt majore...
Sus
elpida
Junior

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 10:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pai..faci un proiect finantat de fondurile astea.
costul proiectului este de..300 000 euro sa zicem.
asa cum se stie, acesti bani din pacate nu sunt dati dinainte. ci sunt dati dupa ce tu in prealabil cheltuiesti valoarea asta de 300 mii pe constructie. daca nu ii ai, si nu ai ce cheltui.....ce investesti????
de aia se cere acea dovada....acea scrisoare......siguranta ca tu vei primi de undeva banii respectivi, ca proiectul este agreat si poate fi finalizat
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 10:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Corect.

Dar daca tu primesti pe proiect un grant de 300.000 euro, si, sa zicem ca te incadrezi la situatia 60% grant 40% contributie proprie, atunci valoarea totala a proiectului este de 300.000 + 200.000 euro, adic un total de 500.000 euro. Eu la cei 200.000 euro ma refeream cand am zis contributie in natura.

P.S. Te rog, la urmatoarea replica numai imi cita din Mr. SAPARD. Crying or Very sad
Sus
elpida
Junior

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 10:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

bun. si ei ce crezi ca ar accepta in natura.. la valoarea aia de 200 000? ca tu practic ai nevoie de toata suma.
eu initial calculasem la...
300.000 valoare totala care se va imparti in 60-40 %
dar si asa...cum vezi tu acoperirea partii tale? ca ei practic vor sa vada ca tu ai de unde sa garantezi partea ta? si nu numai sa vada, trebuie sa o si ai ca sa o cheltui....intelegi?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 11:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Terenuri, materiale de constructii, cladiri pe care sa le poti folosi in proiectul pe car vrei sa-l faci, o parte din utilaje, parc auto, licente, brevete, atestate. Practic orice poti folosi la proiect si evident poti dovedi ca este proprietatea ta.

Totusi aceste programe nu se adreseaza exclusiv celor care acum vor sa inceapa de la zero.
Sus
elpida
Junior

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 11:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ai idee cand se preconizeaza ghidul ala? normele s-au aprobat. numai ca....nu iese nimic.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mie Ian 17, 2007 11:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Il astept cu sufletul la gura...
Sus
Diana Olteanu
Nou venit

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 4:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sincer si eu astept acest Ghid, manual sau cum se mai cheama el...
Va fi postat pe acest site?
Multumesc
Sus
dragos
Nou venit

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 6:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In momentul in care ghidurile solicitantului pentru fiecare linie de finantare vor fi elaborate ele vor fi postate pe acest site. Pana una-alta, fct de domeniul de interes in care vreti sa obtineti finantare puteti consulta programele complement asa cum sunt ele in momentul de fata(variantele de lucru).
Sus
Nicos
Junior

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 7:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,

http://www.fonduri-structurale.ro/article_files/PNDR%202007-2013.pdf\

Incepand cu pagina 135.
Din cate am citit se pot face in continuare constructii si sau modernizare prin FEADR in conditiile vechi(SAPARD) cu pensiuni de pana la 10 camere si plafon maxim de 150.000 Euro.

Nicos
Sus
cristina.becsenescu
Solicitant

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 9:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asa este... In sfarsit ceva concret... Very Happy
Am si eu o intrebare legate de aceste proiecte. In cazul in care exista terenul, problema de finantare proprie sa zicem ca se rezolva, care este pasul urmator pentru depunerea proiectului?
Ma puteti ajuta? Va multumesc anticipat.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM) Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 21, 22, 23  Următoare
Pagina 2 din 23

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum