Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Energie regenerativa-afacere de viitor - fonduri structurale
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
viogri
Junior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locaţie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 29, 2007 4:34 pm    Titlul subiectului: Proiect privind gestionarea deĂ‚?eurilor lemnoase Ă‚?i rumeg Răspunde cu citat (quote)

STIMATI PARTENERI,

Aveti schema de finan??are din Fondul pentru mediu pentru agen??ii economici care isi desfasoara activitatea in INDUSTRIA LEMNULUI..

VIZITATI:

http://www.afm.ro/proiecte10_scheme_finantare.php

MULT SUCCES!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ceapi
Nou venit

Data înscrierii: 16/Dec/2007

MesajTrimis: Dum Dec 16, 2007 1:59 pm    Titlul subiectului: exista preuscare de rumegus? Răspunde cu citat (quote)

stie cineva vreo metoda de preuscare a rumegusului pana sa fie introdus in uscator?rumegusul meu are umiditate de 135% si pierd mult timp cu el in uscator!
Sus
horea_crazy
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mar Feb 12, 2008 9:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Viogri! mai accesezi acest topic????

as avea ceva intrebari!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
viogri
Junior

MesajTrimis: Mie Mar 05, 2008 11:33 am    Titlul subiectului: DESPRE UTILIZARE ENERGIE REGENERABILA. NOUTATI. Răspunde cu citat (quote)

PROIECTE APROBATE:

A. Ă‚?EDIN?ĹľA C.A. DIN 06.11.2007- Sesiunea 01 mai 2007 - 31 mai 2007
Proiecte cat. E - Gestionarea deÂ?eurilor, inclusiv a deÂ?eurilor periculoase:

1. ,,Linie tehnologic?? pentru producerea pelle??ilor ?®n Loc. Asuaju de Sus, Jud. MaramureÂ?";
2. Achizi??ionare de utilaje pentru valorificarea deÂ?eurilor lemnoase comunale", Loc. SFANTU GHEORGHE, Jud. COVASNA";

B. Ă‚?EDIN?ĹľA C.A. DIN 10.12.2007
Proiecte cat. K -CreÂ?terea produc??iei de energie din surse regenerabile
1. Valorificarea poten??ialului hidroenergetic pe conducta Dn 1000m de alimentare cu ap?? a municipiului Hunedoara;
2. Producerea Ă‚?i distribu??ia apei calde menajere cu panouri solare municipiul DROBETA TURNU SEVERIN;

SURSA:
http://www.afm.ro/main/proiecte_stuf/proiecte_aprobate_de_ca_in_cadrul_sedintelor_afm.pdf

PROIECTE IN CURS DE FINANTARE:
Proiecte cat. E - Gestionarea deÂ?eurilor, inclusiv a deÂ?eurilor periculoase:

1. Sec??ie de fabrica??i pele??i a S.C. .............S.A. de capacitate 1,2t/or??;
2. Linie de peletizare a deÂ?eurilor lemnoase Â?i a rumeguÂ?ului verde";
3. ,,Investi??ie ?®n gestionarea deÂ?eurilor lemnoase prin achizi??ie linie tehnologic?? de pele??i";
4. Linie de peletizare a deÂ?eurilor lemnoase Â?i a rumeguÂ?ului verde;

Categoria K - CreÂ?terea produc??iei de energie din surse regenerabile:
1. ,,Construc??ia unei microhidrocentrale pe barajul de la Zetea din jude??ul Harghita";
2. Reabilitare ferm?? de porci, modernizare sta??ie de epurare cu producere de biogaz Ă‚?i energie electric??, construirea unui F.N.C. cu o capacitate de 3,5t/h'';
3. ,,Central?? pentru producerea energiei electrice cu combustibil biomas??, cu putere de 6,5 MWe";

obs. nu am dat numele firmei pentru a nu intra in conflict cu cei care......, insa lucrurile se misca stimati domni......
nu am mai intervenit pe acest forum deoarece interesele sunt multe si cei care cred sunt putini insa viitorul este aici fie ca ne place sau nu..am mult mai multe informatii insa prefer sa le ofer celor care doresc sa actioneze...nu sa mediteze....
Sus
roberth
Solicitant

Data înscrierii: 08/Dec/2007

MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 10:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua.
@viogri
daca mai accesati acest forum, va pot spune ca, sunt unul din aceia care cred ca viitorul este al acestor energii, precum si faptul ca sunt in cautarea unei afaceri in mediul rural, afacere in care sunt dispus sa investesc o suma poate modesta, atat cat imi permite salariul actual + ipotecarea locuintei + daca voi reusi sa accesez ceva fonduri structurale.

Sunt cateva idei pe care inca le mai studiez, dar putine dintre ele, cum este si aceasta, sunt "eligibile" pentru mine in ideea ca mi-ar fi si mai apropiate de suflet.

Am renuntat initial la ideea unei fabrici de peleti, deoarece din ceea ce am citit, suma depaseste cu mult posibilitatile mele financiare. In zona in care ma gandeam sa deschid exista un gater de unde as putea sa obtin aproape gratuit materie prima, ca si alte multe alte resturi vegetale care nu stiu daca pot fi folosite. (paduri de salcam in special)

Daca credeti ca exista o sansa cat de mica de a incepe aceasta afacere cu bani imprumutati de la banca+FS, va rog sa imi dati un semn.
Multumesc frumos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan.moldovan
Junior

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 11:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Atat timp cat nu exista un ghid final nu are rost sa va bateti capul cu x, y afaceri , cand se pune legislatia la punct si cand domnii stiu exact ce sa ceara ramane de vazut cat de profitabila este afacerea si pentru cine merita, mai e si problema de dubla subventionare la care nimeni nu stie sa raspunda, plus ca inclusiv autoritatile care raspund de acest domeniu sunt in plop pe romaneste vorbind. Rolling Eyes
Sus
roberth
Solicitant

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 5:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesant punctul dumneavoastra de vedere. Vorbiti din experienta? Pentru mine este foarte important pentru ca doresc sa ma implic in afacerea y si voi risca foarte mult facand acest lucru. Am experienta afacerilor intre anii 1991-1998 si, sincer, pentru cei mai mici, ca sa zic asa, era absolut ingrozitor... experienta cu bancile, cu furnizorii, cu legislatia care se schimba de la o zi la alta, cu valuta, inflatia....ehhhh... se poate scrie un roman in trei volume cel putin... .
Deci, aveti o experienta personala negativa recenta referitor la aceasta legislatie vis-a-vis de fondurile structurale?

Multumesc frumos.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 5:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Desi nu-mi este adresata intrebarea voi incerca un raspuns. O experienta privind FS nu poate fi inca in Romania deoarece abia se implementeaza. Poate din experienta SAPARD.
Toate programele de finantare sunt relativ greoaie din punct de vedere al hartiilor: se cer multe si, uneori, nu le vezi rostul. Insa fiecare program este verificat de curtea de conturi europeana si nu este usor sa stai in controale cateva luni.
Sunt bani publici europeni, tratati cu mai mult respect decat banii publici romanesti care se duc pe te-miri-ce... Orice cheltuiala trebuie justificata si insotita de acte, n-ai acte - nu se deconteaza, fireste! Asta a inebunit pe multi insa daca vrei finantare (uneori nu putini bani, ne referim la finantari de ordinul milioanelor de euro in unele cazuri) trebuie sa te supui regulilor finantatorului care la randul lui respecta legislatia europeana.
Poate dvs. va suparati ca vi se cer "n"-shpe acte pentru ferma dvs. insa aceasta trebuie sa se supuna legilslatiei europene si romanesti si sa fie in deplin respect fata de mediu si legislatia privind protectia acestuia.
Puteti da zeci de exemple negative de ferme care nu respecta legislatia, ele nu vor fi inchise de nici o autoritate europeana ci de cele roamanesti, aceleasi care au permis cu mare larghete amplasarea lor in zone fara apa curenta, canalizare, fara sisteme de epurare, fara un sistem de gestionare a deseurilor rezultate din activitate, etc. Si acesta este doar un exemplu care imi este acum la indemana.

Parerea mea este ca ideea dvs. de afacere trebuie materializata intr-un proiect care poate obtine finantare iar atunci cand vrei sa faci afaceri nimic nu poate sa-ti stea in cale.
O spund din proprie experienta deoarece am afacerile mele din 1991 si am vazut de toate.
Succes!
Sus
roberth
Solicitant

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 6:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspuns.

Pana una alta, ce am constatat este ca:

Firmele de consultanta precum si producatorii de fabrici, ciupercarii, etc nu raspund la formularele de pe site. Daca in schimb suni, ai parte de discutii sterile si lungi ( pana acum am factura la mobil de peste 100 euro-5 zile) din care nu afli decat ca, daca vrei sa accesezi FS trebuie sa ai in cosnita cateva sute de mii de euro. Evil or Very Mad trebuie sa faci investitia de unul singur, iar, dupa aceea, daca da dumnezeu si maica domnului, la sfarsit ( nu se stie cand) si daca ai noroc o sa primesti jumatate din suma.

Practic, asa mi se pare mie, dar poate gresesc, aceste fonduri sunt folosite de diverse firme pentru a-si atrage clienti. E ca la banca. Reclama este atragatoare, dobanzi foarte mici, avansuri zero, etc., asta pana ajungi in banca. Acolo incepi sa vezi stelutele din "subsoluri".
Mi se pare un subiect interesant pentru o ancheta media in acest sens.

Daca aveam cateva sute de mii de euro, sa fiti siguri ca imi faceam afacerea singur fara FS.

Nu m-ar mira ca, o parte din aceste fonduri sa apuce pe alte cai, si de fapt sa fie un circuit inchis intre cei care vor si stiu cum sa le imparta intre ei. Punem o teava acolo, mai facem o statie de epurare dincolo, chemam presa si le aratam ca ne facem treaba si ca economia duduie. Mai aruncam niste frimituri pe ici pe colo ca sa abatem atentia, sustinem sus si tare ca suntem controlati la sange de curtea de conturi europeana...

Ehhh, toate acestea sunt supozitii, poate rautacioase, ma rog, sigur rautacioase, dar cred ca, in primul rand, pe fiecare topic ar trebui sa existe si costurile si de cati bani are nevoie investitorul pentru a accesa aceste fonduri. asa nu ne-am mai pierde timpul si banii unii altora.
Si aceasta este si situatia acestor energii alternative, care, atat in lume, dar mai ales in Romania sunt foarte scumpe.

Hartiile si alergatura au inceput sa mi se para in acest moment doar o dulce competitie in Olimpiada Sporturilor Structurale. Dar se pare ca nu te poti califica pentru ca nu exista cu adevarat o preselectie. Atata vreme cat nu ai saci de bani, nimeni nu te baga in seama. Ce Dezvoltare Rurala? Cine-l baga in seama pe vecinul meu care a stat 7 ani in clasa intai si acum este cel mai bun carutas din comuna?

Si, ca sa fim ontopic pentru toti cei care citesc aici: dragii mei, pentru o fabrica, mica, cea mai mica, chiar daca aveti spatiu si materie prima, trebuie sa aveti minim minimorum 300 000 (trei sute de mii) de euro disponibili.

Numai bine.

PS: Toata stima totusi pentru Ministerul Mediului deoarece se pare ca, totusi, este singurul care mai da si banii si care are intradevar mare respect pentru banii publici.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 11:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

roberth, esti foarte dezamagit si te rog sa ma crezi ca iti inteleg of-ul. Fondurile strcturale nu sunt pentru oameni fara bani, nu a zis nimeni ca sunt pomana curata!
Vreau sa crezi ca pentru a primi cca. 100 mii de euro trebuie sa dai aproape 200 mii.
Parerea mea, pe care o sustin aici, este sa se orienteze fiecare in functie de cat este de adanc buzunarul sau.
Faci firma microintreprindere, accesezi fonduri pentru utilaje, dezvoltare etc. Daca ai sanse de dezvoltare vei gasi finantare la banca pentru fondul de rulment.
Si eu as vrea sa fac un parc de distractii asemanator Disney Land-ului, l-am pus pe hartie insa nu am bani - nu-l fac!
Este adevarat ca din 3 beneficiari de fonduri unul este "nashpa" insa acesta probabil plateste pana la 20% din valoarea proiectului ca sa i se puna lucrarea in ordine. Sunt cazuri rare, pentru sume mari peste 1 mil, dar sunt! Pentru 2-300 de mii accesate nu-si pune nimeni pielea in saramura, crede-ma. Curtea de conturi verifica prin sondaj si pe nea Gica fruntasul satului si pe magnatul cu cateva mii de ha... 5 ani tot verifica, ai scapat anul asta poti pica la anul...

Sa nu ma mai lungesc, orienteaza-te dupa cati bani ai si incearca.
Pe forum gasesti mai multe informatii despre cati bani ar trebui sa ai, chiar eu am facut odata o analiza a preturilor...
Sus
roberth
Solicitant

MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 5:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc din nou, geo_t.

Da intradevar sunt dezamagit, dar nu neaparat, pentru sumele de care trebuie sa dispuna cei care au initiativa. Exista diverse modalitati de a strange totusi si sume mai mari.

Altceva ma intristeaza si ma pune pe ganduri. Imi este teama, printre altele, si va rog sa nu o considerati o ipocrizie, ca, in tara asta, in continuare vor "pune' mana pe acesti bani tot acei care au facut "afaceri" si pana acum.
Sa nu ma intelegeti gresit, in aceasta tara inca mai exista si oameni de afaceri de geniu si bine intentionati, si, pe ici pe colo se si vede acest lucru.
Dar, exista o sansa foarte mare, daca "banul la ban trage" sa vedem in continuare ca se fac aceleasi sosele de mantuiala, aceleasi constructii strambe... ma rog, intelegeti dumneavoastra ce vreau sa spun. Romanul este foarte inventiv si gaseste modalitati nenumarate de a ocoli legea si in a face lucruri de mantuiala, si... cate si mai cate. Chiar daca ne mai uitam prin Europa, si pe la ei se intampla, numai BRD si Siemens imi vin asa, repede in minte. Problema este ca, noi, stam mult mai bine la capitolul resurse umane in aceasta directie. Confused

Multumesc pe aceasta cale si domnilor Viorel Grigore si Sebastian Radu, pentru raspunsurile rapide si profesioniste, pentru sfaturile pertinente si informatiile la obiect.

Nu voi renunta, energiile alternative sunt solutia clara si logica pentru viitor, si, mai ales, doresc sa dau un exemplu, ca, daca iti doresti, daca perseverezi orice este posibil!

Un week-end placut uturor!
Sus
Gabonee555
Solicitant

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Joi Apr 03, 2008 11:25 am    Titlul subiectului: Cu alte cuvinte este o afacere de viitor!? Răspunde cu citat (quote)

Se acorda finantare pt asa ceva? Exista vre-un proiect finalizat si dus pana la capaT?
ebi
Senior

Locaţie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Apr 03, 2008 12:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu numai unul, mai multe.
Sus
viogri
Junior

MesajTrimis: Vin Apr 04, 2008 8:21 am    Titlul subiectului: SPRIJIN FINANCIAR PRIN POS-CCE-AXA PRIORITARA 1. Răspunde cu citat (quote)

Programul Operational Sectorial Cresterea Competitivitatii Economice

Axa Prioritara 1 - Un sistem inovativ si ecoeficient de productie

Sprijin financiar cu valoare cuprinsa ?®ntre 920.001 si 5.560.000 Lei acordat pentru investitii pentru ?®ntreprinderile mici si mijlocii

Activitati eligibile:
1. Crearea unei noi unitati de productie (fabrica/sectie/instalatie)
2. Extinderea unei unitati existente pentru cresterea capacitatii de productie;
3. Diversificarea productiei unei unitati existente, prin lansarea de noi produse sau servicii;
4. Modernizarea intreprinderii, inclusiv schimbari in procesul de productie al unei unitati existente (ex: modernizare instalatii, echipamente si instalatii inalt tehnologizate, automatizarea sau mecanizarea procesului de fabricatie, introducerea de noi tehnologii de productie). Echipamentele pentru protectia mediului, reciclarea deseurilor, tratarea apelor reziduale, se finanteaza numai in legatura cu investitiile mentionate anterior.
5. Achizitionarea de bunuri intangibile, cum ar fi software, brevete, licente, know-how sau solutii tehnice nebrevetate
6. Consultanta specifica si instruire specializata strict legata de activitatile de investitii
specificate mai sus.

Solicitantii pot fi:
Persoanele juridice care sunt intreprinderi mici sau mijlocii.

Data limita pentru depunerea cererii de finantare:
Pentru proiectele de investitii care solicita finantare nerambursabila cuprinsa ?®ntre 920.001 - 5.560.000 lei, se aplica procedura apelului de proiecte cu termen limita.

Dupa ?®nchiderea termenului limita de depunere a cerererilor de finantare, nu mai pot fi depuse cereri de finantare/proiecte dec??t dupa formularea unui nou apel de proiecte de catre Organismul Intermediar.

Apelul de proiecte se lanseaza la data de 31.03.2008.

Cererile de finantare se pot depune* incepand cu 05.05.2008, ora 9,00.

Termenul limita p??na la care se pot depune cererile de finantare* este 01.08.2008, ora 15,00.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locaţie: Petrosani

MesajTrimis: Vin Apr 04, 2008 9:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

As sugera ca spatiul alocat forumului sa-l pastram pentru discutii, dezbateri, clarificari si mai putin pentru prezentarea de sinteze din ghiduri. Cine e interesat isi poate descarca singur ghidurile, pe de alta parte, exista riscul cu vreun potential beneficiar de finantare UE mai putin familiarizat cu procedura FS, sa se bazeze exclusiv pe sinteza prezentata, si sa-i scape detalii importante care pot decide daca proiectul devine eligibil sau nu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
viogri
Junior

MesajTrimis: Lun Iun 16, 2008 4:56 pm    Titlul subiectului: Directiva privind promovarea energiei din surse regenerabile Răspunde cu citat (quote)

Directiva privind promovarea energiei din surse regenerabile – Rezumat pentru cetateni

In ce consta problema?
• Uniunea Europeana trebuie sa reduca emisiile de gaze cu efect de sera, insa acest lucru nu se desfasoara suficient de repede.
• Dependensa de importurile de petrol si gaze este In crestere. UE trebuie sa gaseasca noi alternative energetice si sa produca mai multa energie pe plan intern.

In ce consta propunerea?

• In stabilirea ca obiectiv european pentru 2020 a unei ponderi a energiei regenerabile de 20%( fata de 8,5%, in prezent).
• In impartirea echitabila a eforturilor necesare intre statele membre.
• In indepartarea obstacolelor inutile din calea dezvoltarii de energii regenerabile (de exemplu, prin simplificarea procedurilor de autorizare pentru dezvoltarea de noi energii regenerabile).
• In incurajarea unor tipuri mai bune de energie regenerabila (de exemplu, prin stabilirea unor standarde de durabilitate pentru biocombustibili).

Care sunt avantajele?
Pana in 2020, avantajele vor fi:
• Scaderea emisiilor cu 600 - 900 de milioane de tone de emisii de CO2 pe an –incetinirea ratei schimbarilor climatice si transmiterea unui semnal catre alte tari incurajandu-le sa procedeze la fel.
• Reduceri ale consumului de combustibil fosil de 200-300 de milioane de tone pe an, majoritatea din import, marind astfel siguranta aprovizionarilor cu energie pentru cetatenii europeni.
• Toate acestea vor costa Intre 13 si 18 miliarde EUR pe an. Aceste investitii vor contribui la reducerea pretului tehnologiilor din domeniul energiei regenerabile care vor avea o pondere din ce in ce mai mare in aprovizionarea cu energie.

Cine vor fi beneficiarii?

• Tosi cetasenii vor beneficia de reducerea emisiilor de gaze cu efect de sera si de cresterea sigurantei energetice.
• O dezvoltare substantiala a industriilor de inalta tehnologie, noi oportunitati economice si locuri de munca, in special in zonele rurale.

Care vor fi costurile pentru mine?

• In prezent, energiile regenerabile costa mai mult decat energia din surse conventionale, insa este posibil ca aceasta situatie sa se schimbe datorita cresterii preturilor petrolului.
Deja, numeroase state membre sprijina consumatorii in ceea ce priveste costurile
suplimentare ale energiilor regenerabile.
• Cu toate acestea, costul majoritatii surselor de energie regenerabila este in scadere, in unele cazuri, chiar semnificativa. Se preconizeaza ca pretul tehnologiei solare pentru generarea de electricitate se va reduce cu 50% pana in anul 2020. Continuarea promovarii energiei regenerabile ar trebui sa conduca la mensinerea diminuarii preturilor.

Cum ma poate ajuta propunerea sa imi schimb comportamentul?

• Consumatorii vor avea la dispozitie mai multe informatii privind diferitele tehnologii pentru a putea alege tehnologiile de incalzire, furnizorii de electricitate sau biocombustibilii intr-o mai mare cunostinsa de cauza. Biocombustibilii vor fi disponibili in aproape toate statiile de benzina, cu exceptia celor foarte mici.
• Instalatorii de echipamente solare, pompe de caldura si cuptoare cu biomasa vor putea obtine o certificare ce le ofera consumatorilor garantia calitatii serviciilor de instalare.

Cand va intra in vigoare propunerea?
Se preconizeaza ca directiva va intra in vigoare in 2010.
Sus
viogri
Junior

MesajTrimis: Lun Iul 14, 2008 12:57 pm    Titlul subiectului: PROPUNERE LEGISLATIVA PRIVIND RESURSELE REGENERABILE. Răspunde cu citat (quote)

10.06.2008-HOT??R?‚RE pentru aprobarea schemei de ajutor de stat regional privind valorificarea resurselor regenerabile de energie.
Propunerile, sugestiile si opiniile privind proiectul de act normativ se primesc pan?? la data de 20.06.2008 la Ministerul Economiei Â?i Finan??elor, Direc??ia de Comunicare, Rela??ii Publice ,Mass-Media Â?i Transparen???? - Calea Victoriei nr. 152, sector 1 - BucureÂ?ti Â?i la adresa de e-mail: dezbateri_publice@minind.ro

HOTARARE:

http://www.minind.ro/PROPUNERI_LEGISLATIVE/2008/iunie/HG_RES_oie_10iun2008.pdf

ANEXA:

http://www.minind.ro/PROPUNERI_LEGISLATIVE/2008/iunie/HG_RES_oie_10iun2008_anx.pdf

NOTA DE FUNDAMENTARE:

http://www.minind.ro/PROPUNERI_LEGISLATIVE/2008/iunie/HG_RES_oie_10iun2008_nf.pdf
Sus
viogri
Junior

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2008 10:08 am    Titlul subiectului: RENEXPO® South-East Europe. Răspunde cu citat (quote)

Stimat?? Doamn?? sau Stimate Domn,

Num??r??toarea invers?? a ?®nceput! ?Ĺ˝n 4 ½ s??pt??m??ni, RENEXPO® South-East Europe s??rb??toreĂ‚?te premierea din 19 – 21 Noiembrie la SALA PALATULUI CENTRU CULTURAL din BucureĂ‚?ti, cu aproximativ 40 de expozan??i at??t din ??ar?? c??t Ă‚?i de peste hotare.

Aproximativ 40 de expozan??i din 9 ????ri v?? vor prezenta produsele lor referitoare la ?®nc??lzire, producerea energiei Â?i construc??ii eficiente din punct de vedere energetic.

O list?? complet?? a tuturor expozan??ilor, precum Ă‚?i programul conferin??ei Ă‚?i al vizitatorilor este disponibil?? online.

At??t t??rgul c??t Â?i conferin??ele v?? vor oferi o imagine de ansamblu asupra puternicei dezvolt??ri a pie??ei rom??neÂ?ti, precum Â?i a pie??ei interna??ionale. Principalele subiecte ale t??rgului sunt Servicii energetice, Biomasa, Cogenerarea, Energia solar??, Energie hidraulic??, Energie eolian?? Â?i Eficien???? ?®n construc??ii Â?i renov??ri.

?Žn cadrul t??rgului vor avea loc conferin??e interna??ionale Â?i ?®nt??lniri de afaceri de mare ?®nsemn??tate. Informa??i-v?? asupra condi??iilor generale, evolu??iilor, tendin??elor Â?i inova??iilor:

§ Prima Conferin???? Interna??ional?? - Energia eolian?? ?®n Rom??nia

§ Prima Conferin???? interna??ional?? – Bioenergie ?®n Rom??nia

§ Primul Workshop „Transformarea deĂ‚?eurilor ?®n energie“ din Rom??nia

§ Prima Conferin???? Interna??ional?? – Microhidrocentrale ?®n Rom??nia

§ Primul eveniment interna??ional de brokeraj tehnologic pentru Energii Regenerabile Â?i Eficien???? Energetic?? ?®n Construc??ii Â?i Renov??ri

?Žn cazul ?®n care sunte??i interesat s?? participa??i la una dintre conferin??e, ?®nregistra??i-v??, dac?? este posibil chiar acum, deoarece num??rul participan??ilor este limitat. ?Žnregistr??rile se pot face online.

Evenimentele noastre au un suport puternic at??t din partea re??elelor na??ionale c??t Ă‚?i celor interna??ionale. De exemplu Aocia??ia European?? de Biomas??, RO 4 Enterprise Europe Network, Orase Energie Rom??nia , German Federal Bioenergy Association (BBE) sus??in f??r?? finan??are acest eveniment.

Sunte??i un produc??tor de produse inovatoare, Ă‚?i a??i dori s?? lua??i parte anul viitor ?®n calitate de expozant la RENEXPO® South-East Europe?

Pute??i g??si mai multe informa??ii, schi??e de direc??ionare precum Ă‚?i lista cu expozan??i la www.renexpo.ro

Mai ave??i ?®ntreb??ri? V?? st??m la dispozi??ie cu mare pl??cere.

AÂ?tept??m cu drag s?? v?? ?®nt??mpin??m la acest eveniment.
Sus
ebi
Senior

Locaţie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm Noi 01, 2008 2:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Chiar s?®nt interesat. Te rog trimite-mi o invita??ie prin email.
Haide??i s?? profit??m de ocazie Â?i s?? avem prima ?®nt?®lnire Smile .
viogri
Junior

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2008 2:08 pm    Titlul subiectului: PROGRAM CASA VERDE-ORDINUL PENTRU SISTEME REGENERABILE. Răspunde cu citat (quote)

STIMATE PARTENER,
Informa??ii privind Ordinul pentru aprobarea Ghidului de finantare a Programului de inlocuire sau completare a sistemelor clasice de incalzire cu sisteme care utilizeaza energie solara, energie geotermala si energie eoliana sau alte sisteme care conduc la imbunatatirea calitatii aerului, apei si solului.

VIZITATI:
http://www.afm.ro

ORDINUL POATE FI DESCARCAT SI DE LA ADRESA DE WEB:
http://www.afm.ro/main/info_stuf/casa_verde/ordin_aprobare_ghid_finantare_s-g-e.pdf

Asocia??iile de locatari Â?i cei care locuiesc la cas?? ar putea accesa, chiar din 2008, o finan??are nerambursabil?? de 90% din suma necesar?? instal??rii de panouri solare pentru ?®nc??lzire
dup?? aprobarea reglement??rilor necesare, a spus Ă‚?eful Administra??iei Fondului de Mediu (AFM), Mihai Toti, intr-un comunicat de presa emis pe 16 octombrie 2008.
Astfel, cet????enii vor putea s??-Â?i completeze sau s??-Â?i ?®nlocuiasc?? sistemele clasice de ?®nc??lzire cu panouri solare, dac?? vor face dovada c?? au posibilitatea s?? contribuie cu 10% din suma total?? pentru realizarea investi??iei Â?i dac?? vor face o cerere ?®n acest sens.

"Programul va fi asem??n??tor celui de ?®nlocuire a parcului auto, ?®n sesul c?? vor fi mai multe firme care vor putea depune oferte, noi le vom valida pe cele care ?®ndeplinesc criteriile legale Â?i le vom face cunoscute. Ulterior, cet????eanul sau asocia??ia de locatari va trebui s??-Â?i exprime dorin??a de a-Â?i monta panouri solare sau pompe de c??ldur?? Â?i va trebui s?? arate c?? dispune de cei 10% necesari", a mai spus Toti.

Banii pentru realizarea de proiecte de ?®nc??lzire din resurse alternative (panouri solare, instala??ii eoliene, surse geotermale) ar putea fi aloca??i ?®n noiembrie sau decembrie, dup?? finalizarea Ghidului de finan??are Â?i parcurgerea ultimelor aprob??ri.

"Noi avem deja bani de la bugetul de mediu, care pot fi aloca??i pentru proiecte ?®nc?? din 2008. Dup?? ?®ndeplinirea tuturor procedurilor birocratice, va fi cunoscut?? suma disponibil?? Â?i, implicit, num??rul proiectelor care pot demara din acest an. Pot s?? v?? spun c?? sumele acordate nu vor fi mici", a ad??ugat Â?eful AFM.

Banii pentru panouri solare o finan??are nerambursabil?? de 90% din suma necesar?? instal??rii de panouri solare pentru ?®nc??lzire vor proveni Â?i din taxa de poluare auto.

Dac?? pentru cei care locuiesc la cas?? nu este nevoie dec??t de acordul Ă‚?i dorin??a proprietarului de a-Ă‚?i instala astfel de resurse alternative de energie, pentru persoanele care locuiesc la bloc este nevoie de acordul tuturor proprietarilor sau locatarilor.

Pentru stabilirea tipului de panou indicat pentru ?®nc??lzirea locuin??ei sau blocului trebuie luate ?®n calcul mai multe criterii, printre care num??rul de locuitori care vor beneficia de acest tip de energie Â?i consumul mediu pentru fiecare.

?Žn plus, deoarece este vorba de bani publici, dup?? cum a precizat preÂ?edintele AFM, panourile se vor da la cheie Â?i vor fi efectuate inspec??ii periodice, astfel ?®nc??t s?? nu existe fraude ?®n acest domeniu.

?Žn prezent, din Fondul de mediu sunt ?®n curs de finan??are zece proiecte pentru creÂ?terea produc??iei de energie din resurse regenerabile, ?®n valoare de 49,9 milioane lei, din care dou?? vizeaz?? producerea Â?i distribu??ia apei calde menajere cu ajutorul panourilor solare. Finan??area nerambursabil?? pentru acestea dep??Â?eÂ?te 356.800 lei.

Conform reglement??rilor Uniunii Europene (UE) Rom??nia va trebui s?? produc?? 20% din energie prin resurse regenerabile p??n?? ?®n 2020.
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 3 din 4

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum