Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Academia de fotbal virtual (EA SPORTS FIFA 2010)

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> E-ECONOMIE, DEZVOLTARE, CERCETARE, INOVARE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mirceapavel
Nou venit

Data înscrierii: 11/Noi/2009

MesajTrimis: Mie Noi 11, 2009 1:54 pm    Titlul subiectului: Academia de fotbal virtual (EA SPORTS FIFA 2010) Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua ,

In speranta ca am postat unde trebuie as ruga un cunoscator sa imi spuna daca pot obtine finantare 70% pentru acest proiect unic in Romania . Este vorba de o scoala de FIFA (adica un joc de mare succes in randul tinerilor si nunumai) cat se poate de profesionista si prietenoasa cu cei care vor sa invete un sport electronic si sa-l joace la nivel pro pentru a castiga bani , faima , admiratie etc. Exista campionate mondiale de FIFA anuale cu premii de apx. 15 000 USD , iar in 2008 castigatorul acestui campionat care a avut loc la Koln a fost un roman pe care eu l-am descoperit si l-am format . Subsemnatul nu este orice jucator de FIFA care se crede "cel mai bun" , ci este capitanul celei mai puternice echipe din Romania : The Elder Gods (TeG) - activa in Liga Profesionista de Gaming inca din 1999 - si cu un palmares destul de consistent atat pe plan intern cat si pe plan international.

Proiectul meu se adreseaza in special elevilor din clasele V-XII si sunt convins ca va fi o reala reusita ! In prezent dispun de : FIRMA , LOCATIE IDEALA (O MANSARDA IMENSA IN CADRUL UNEI VILE) , ATESTATE DE COMPETENTE PROFESIONALE , INTERNET DE MARE VITEZA . Pentru a demara am nevoie de 6 pc-uri HIGH-END si de un banner pe care sa-l pun pe vila care este amplasata stradal . Dupa calculele mele mi-ar trebui 2000-3000 de euro , dar as fi impacat si cu un procent considerabil din aceste sume estimate . Singura problema e ca m-am mutat de curand si trec printr-o tranzitie nefavorabila din p de vedere material si de aceea m-am gandit sa accesez fondurile structurale , evident , daca este posibil.

Astept un mesaj privat sau un reply aici.

Va multumesc ca mi-ati citit ideea pana la capat si sper sa fiu tratat cu seriozitate . Astept sfaturi .

Mircea Pavel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 11, 2009 2:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

2000 - 3000 euro nu este o suma care sa justifice efortul de accesare a fondurilor europene (sau alte tipuri de ajutoare aplicabile domeniului).

Lasand la o parte faptul ca valoarea e prea mica, sub limita minima impusa. Daca ai merge pe microintreprinderi (POR 4.3) si ai vrea sa-ti faci o sala de jocuri, proiectul ar trebui sa fie de cel putin 100.000 lei.

Cauta mai bine o sponsorizare de la un distribuitor IT&C.
Sus
mirceapavel
Nou venit

MesajTrimis: Mie Noi 11, 2009 3:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Iti multumesc , Mihai Patrascu.

Atunci vreau 100 000 de lei Smile

Oricum mai astept si alte pareri , oricum multumesc inc-odata pentru ajutor.
Sus
mirceapavel
Nou venit

MesajTrimis: Mie Noi 11, 2009 3:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mihai Patrascu ,

Am stat mai bine si m-am gandit si vreau sa te intreb in felul urmator : ok , merg pe microintreprindere si pe o valoare de 23 000 de euro (apx 100 000 lei) , iar aportul meu este de 7000 de euro reprezentand chiria pe 12 luni intr-un spatiu de 85 de mp (chirie pentru care se plateste impozit la stat) , s-ar putea gasi o portita ? Mai exact , ar insemna chiria declarata la stat o cheltuiala eligibila in acest sens ?

Astept raspuns .

Multumesc aniticipat !
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Mie Noi 11, 2009 4:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cheltuieli eligibile sunt:
Citat:
* AchiziĂŸionarea de echipamente Âși tehnologii noi, moderne pentru activitatea de producĂŸie, prestare servicii, construcĂŸii a microĂźntreprinderii
* AchiziĂŸionarea de sisteme IT (hardware Âși / sau software)
* Construirea / extinderea / modernizarea spaĂŸiilor de producĂŸie / prestare servicii ale microĂźntreprinderii (modernizare: numai lucrĂŁri care necesitĂŁ autorizaĂŸie de construire – nu se finanĂŸeazĂŁ reparaĂŸiile curente)

Orice altceva este cheltuiala neeligibila si se suporta 100% de beneficiar. Ca regula generala, portitele sunt excluse pentru simplul fapt ca se lucreaza in regim de decontare (mai intai cheltuiesti din banii tai, apoi primesti partea nerambursabila.
Sus
xcons
Junior

Data înscrierii: 21/Noi/2008

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 4:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu vad cum ati putea finanta asa ceva din fonduri structurale.

Poate de la vreun ONG sau sponsor. O sa formulez o solicitare pe newsletter-ul nostru, poate aveti succes.
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 5:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se poate si din fonduri structurale si din alte fonduri, numai ca nu-i va spune scoala ci sala de jocuri. Problema este suma foarte foarte mica.

Ultima modificare efectuată de către MihaiPatrascu la Lun Noi 16, 2009 6:29 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
xcons
Junior

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 6:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si cum vedeti Dvs dezvoltat un astfel de proiect?
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 6:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

xcons a scris:
Si cum vedeti Dvs dezvoltat un astfel de proiect?

Raspunsul este irelevant pentru dvs., in contextul in care afirmati ca oferiti consultanta in acest domeniu.

Rog un moderator sa pondereze activitatea userului xcons de a raspunde orice, oricum, oricat de redundant sau irelevant, pe orice topic, numai de dragul de a face un post si a pune un link.
Sus
xcons
Junior

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 8:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu vad relevanta raspunsului Dvs privind solicitarea initiala, dar ma rog, probabil ca ea exista. Pe viitor promit sa incerc sa nu va mai "fur" din audienta.

O zi buna sa aveti.
Succes!

Ultima modificare efectuată de către xcons la Lun Noi 23, 2009 11:23 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
sol
Nou venit

Data înscrierii: 17/Noi/2009
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Noi 17, 2009 7:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna,

Daca vrei sa accesezi pe 4.3 ar trebui sa stii cateva conditii minime:
- firma trebuie sa abia minim un an fiscal incheiat
- ...trebuie sa fi inregistrat profit din exploatare in 2008 (dc depui anul acesta)
- ...trebuie sa fie in mediu urban

Mult succes!!!
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> E-ECONOMIE, DEZVOLTARE, CERCETARE, INOVARE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum