Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Azil de batrani
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
irinuca20
Nou venit

Data înscrierii: 26/Feb/2007

MesajTrimis: Lun Feb 26, 2007 8:59 pm    Titlul subiectului: Azil de batrani Răspunde cu citat (quote)

Recunosc ca nu stiu multe de aceste fonduri.
a intereseaza in ce masura este finantata infiintarea de la 0 a unui azil de batrani si unde gasesc aceste fonduri/unde le pot accesa si care e procedura sau cui ma adresez pt mai multe detalii.
Ma intereseaza intrucat doresc infiintarea unui astfel de azil in Craiova. In principiu eu vorbesc de o societate comerciala care doreste infiintarea unui astfel de camin si care pune la dispozitie terenul pentru construirea unui astfel de asezamant.

Va multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ex_zordium
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Joi Mar 01, 2007 11:12 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si eu sunt interesata de cum se pot obtine fonduri pentru un azil de batrani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Joi Mar 01, 2007 2:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru azile de batrani tot ceea ce am gasit eu, este in Programul complement POR, Axa 2, Masura 2.2 Reabilitarea / modernizarea / echiparea / infrstructurii serviciilor sociale. Beneficiari elgibili doar autortitati publice sau ONGuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 02, 2007 12:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mare grija la investitii!

Este "la moda" ideea de a infiinta azile de batrani pentru parintii oamenilor cu bani pe care nu pot sa-i mai ingrijeasca si ar plati sume considerabile numai sa-i stie bine ingrijiti. Desi nu este nimic rau in asta, chiar laudabil, aud din ce in ce mai des aceasta "idee" ca generatoare de venituri, vazuta pe post de afacere profitabila... Spun asta deoarece pana acum am intalnit cel putin 6 persoane din 2 judete vecine care au "identificat afacerea banoasa" cu ingrijitul batranilor...

Este totusi vorba de o actiune umanitara chiar daca grupul tinta sunt batranii cu venituri mari sau cei care au copii bine situati. Din aceasta activitate nu se castiga...

Dar...ma rog...chestie de opinie!
Sus
angela_ghrsm
Nou venit

MesajTrimis: Mar Mai 29, 2007 4:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu as vrea sa construiesc un azil de noapte pentru a nu mai avea copii si oameni care dorm in strada sau in canalizare. In ce axa ma incadrez ?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cum vezi sustenabilitatea unui astfel de proiect?
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mar Mai 29, 2007 11:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

angela
cred ca proiectul tau putea fi finantat si din alte programe care s-au derulat sau se vor derula. Pe langa problema pusa de adi_c cred ca trebuie sa ai deja constructia careia sa-i schimbi destinatia si ar trebui sa ai ca partener o autoritate locala.
Nu mai stiu cum se numea, acum cca. 1 an a fost in derulare un program de asistenta a persoanelor cu diferite probleme pecuniare. Am aplicat la o astfel de tema dar lucrarea era pe langa o manastire si se sustinea din donatii. Constructia era existenta, un fost camin cultural dezafectat, am extins-o cu inca 2 incaperi unde am facut si un cabinet de asistenta medicala pentru batrani si unul de planning, educatie sexuala si igiena pentru familiile de romi. Tot aici aveam si un psiholog care facea aducatie civica. Locatia fiind favorabila sustenabilitatea nu a fost o problema.
Sus
zamo
Nou venit

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 5:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In primul rand imi cer scuze ca deschis un topic pe o tema care fusese deja discutata, dar nu sunt prea familiarizat nici cu discutii pe forum si nici cu aceste fonduri structurale
In al doilea rand, sa inteleg ca intr-un final, o societate comerciala nu poate infiinta un azil de batrani, ci doar un ONG sau / si o autoritate locala ?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 9:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intra pe site (www.fonduri-structurale.ro) si mergi pe sectiunea "Ghid de finantare" dupa ce te-ai logat in prealabil ca si utlizator. Apoi urmeaza pasii de acolo, si ai sa gasesti rapsunsurile care te intereseaza. Daca ai gasit vreo solutie sa fii elgibil pentru ideea ta de proiect, te asteptam in continuare cu intrebari noi.

P.S. Sper ca la urmatoarea intrebare sa gasesti din prima sectiunea care te intereseaza... Sa nu trebuiasca sa mai dau cu maturica dupa tine... Very Happy
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mie Oct 03, 2007 11:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@zamo: citeste http://www.mmssf.ro/website/ro/autoritate/070907ghidphare2006.pdf

Ar putea fi o solutie pentru ideea ta.
Sus
bogdan.moldovan
Junior

MesajTrimis: Vin Noi 23, 2007 1:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se pot obtine fonduri pentru azil de batrani cu condiatia sa fie in mediu rural. Benefiriacii pot fi SC Smile.
Sus
Gabonee555
Solicitant

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 11:58 pm    Titlul subiectului: salut Răspunde cu citat (quote)

deci pana la urma se poate sau nu se poate....? Trebue infiintat neaparat un ONG?
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 9:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe ONG cofinantarea este de 98% in mediul urban si 100% in mediul rural (inclusiv TVAul), in timp ce pe societati comerciale cofinantarea UE este de max. 70% (in functie de programul pentru care se aplica).
Sus
gcalin
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Sâm Mai 10, 2008 4:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua! Ma intereseaza daca se pot obtine fonduri structurale pentru finalizarea constructiei unui centru de ingrijire a persoanelor cu dezabilitati in mediul rural ca si societate comerciala. Sunt in parteneriat cu o companie engleza , proiectul exista dar fondurile sunt insuficiente .
Va multumesc!
Sus
sorin_popa
Solicitant

MesajTrimis: Mie Mai 21, 2008 10:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

in axa 3.2 nu se finanteaza contructie noua pentru azil si trebuie sa aiba activitate ca serviciu social minim 1 an ?? dar daca ridici din resurse proprii constructia si soliciti fonduri pentru dotari si anexe ?
Sus
gcalin
Nou venit

MesajTrimis: Mie Mai 21, 2008 10:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfat. Am sa incerc si alte variante de finantare sau credite
Sus
nadia.talaba
Nou venit

MesajTrimis: Mar Iul 21, 2009 9:30 am    Titlul subiectului: Buna ziua Răspunde cu citat (quote)

Stiti cumva daca pe POS DRU exista vreo axa pentru un azil de batrani? Azilul functioneaza, exista si spatiu si personal medical si este in functiune din 1991. Am dori sa facem ceva pentru personalul din azil si totodata pentru batrani, atat cat se poate cu aia 10% din FEDR ca si achizitii. Ma gandeam la axa 6.2 dar sincer, nu imi dau seama daca este posibil? ma gandeam poate stie cineva o axa, ca sa ma duc la sigur!!! multumesc.
Sus
Farcut Maria
Nou venit

Data înscrierii: 23/Oct/2009
Locație: BEIUS

MesajTrimis: Vin Oct 23, 2009 6:19 pm    Titlul subiectului: camin de batrani Răspunde cu citat (quote)

Am omis sa spun, ca lucram pe ong (fundatie) si avem acreditare de la MMDPFOS , ca si furnizori servicii sociale. Imi cer scuze pt. greselile de scris, timpul meu uneori este f. scurt. pt. a sta pe forum.
canoess
Nou venit

MesajTrimis: Joi Noi 19, 2009 4:20 pm    Titlul subiectului: Programul complement POR, Axa 2, Masura 2.2 Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
Pentru azile de batrani tot ceea ce am gasit eu, este in Programul complement POR, Axa 2, Masura 2.2 Reabilitarea / modernizarea / echiparea / infrstructurii serviciilor sociale. Beneficiari elgibili doar autortitati publice sau ONGuri.

Deci persoane fizice, nu pot accesa fonduripentru une paroiect tip: casa, azil, camin de batrĂźni? Este adevarat?
Sus
sol
Nou venit

Data înscrierii: 17/Noi/2009
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Noi 23, 2009 12:02 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

angela_ghrsm a scris:
Eu as vrea sa construiesc un azil de noapte pentru a nu mai avea copii si oameni care dorm in strada sau in canalizare. In ce axa ma incadrez ?

Buna,

Daca esti un furnizor privat (asociatie, fundatie, cultel religioas) te-ai incadra in axa 3.2 Reabilitarea / modernizarea / dezvoltarea Âși echiparea infrastructurii serviciilor sociale unde se precizeaza ca fiind activitate eligibila "Modernizarea/ extinderea clĂŁdirilor pentru ĂźnfiinĂŸarea de noi centre sociale
Conditie esentiala : acreditarea
Intrebarea ramane cum asiguri sustenabilitatea investitiei
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum