Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Centru auto in mediu rural

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
lucian_podar
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Vin Aug 14, 2009 12:43 pm    Titlul subiectului: Centru auto in mediu rural Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua, sunt pentru prima data pe acest forum si doresc anticipat sa multumesc celor care ma pot ajuta cu niste raspunsuri la intrebarile care le voi pune.

Intentionez sa deschid un centru auto in mediul rural, prin PNDR, masura 312.

Deocamdata nu am NIMIC decat terenul de 3500 mp cu niste constructii pe el (2 case vechi care pot fi demolate). Acest teren este proprietatea mamei mele.

Planul este ca acest centru auto sa fie format din : spalatorie, doua spatii de service, unul de vulcanizare, un magazin de piese de schimb si o parcare mare (transformabila in parc auto).

Avand in vedere ca este numai la stadiul de plan (in eter Smile ) si inainte sa intamez orice am urmatoarele intrebari :

1. Cum e mai bine sa infiintez firma ? Persoana fizica (eu), SRL (eventual cu parintii mei asociati) sau Asociatie familiala ? Mai bine in sensul de eventuale facilitati ulterioare pe tot parcursul proiectului si pana la implementare. Exista ?

2. Avand in vedere ca mama mea este proprietara terenului si in cazul in care fac proiectul pe persoana fizica (eu), exista posibilitatea sa "cumpar" terenul de la mama mea si ulterior sa il bag in costul proiectului ? Ce se intampla in acest sens (cu cumpararea terenului) daca si mama mea este asociata cu mine intr-un SRL sau asociatie familiala ?

3. Stiu de cei 70% fonduri nerambursabile si 30% aport propriu care poate fi finantat prin institutii financiare. La un asemenea proiect si din experientele voastre, cam la cat s-ar ridica cheltuielile initiale pentru studii de fezabilitate si diversele studii, proiecte ... scurt, cam cati bani trebuie sa am EU in buzunar pentru a demara acest proiect ? Nu imi trebuie suma exacta, ci una aproximativa cu orice marja de eroare.

Va multumesc mult.

Lucian Podar
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 14, 2009 2:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

SRL nou infiintat, asociat unic tu, daca ai sub 40 de ani sau asociat unic femeie indiferent de varsta.

De obicei astfel de oferte sunt confidentiale intre client si prestator si un consultant care tine la etica sa emite o oferta dupa ce primeste mai multe detalii precum: amplasare, valoare proiect, servicii comandate (si proiectare? care e tema? numai dosar de finantare?, etc.)

E o eroare a solicitantilor de astfel de finantari sa isi faca mai intai griji in privinta costurilor intocmirii dosarului, in loc sa isi faca probleme privind contributia proprie. Pentru simplul fapt ca intotdeauna contributia proprie depaseste cu destule ordine de marime onorariul unui consultant. Daca oricum vrei sa construiesti, costurile de proiectare nu sunt generate de dosarul de finantare, ci sunt o cheltuiala obligatorie a proiectului si ar trebui sa le iei in calcul ca atare.

Avand in vedere ca si plata onorariului de consultanta se face esalonat si nu tot la inceput, la demararea proiectului trebuie sa ai in buzunar cel putin contributia proprie integrala minus fluxurile viitoare de numerar pe care le generezi din alte activitati ale tale (sau din credite) si le poti aloca proiectului.

Oricum, din cum descrii proiectul, nu totul este eligibil (magazinul clar nu si in privinta parcarii trebuie analizat).
Sus
lucian_podar
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Vin Aug 14, 2009 2:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns.

Precizare : am 41 de ani nu am niciun ban in afara terenului (acuma sa nu exagerez ... nu ca as fi lefter, insa ma refer la cateva zeci de mii de euro ... NU le am).

As dori sa stiu de ce conteaza varsta ca administrator unic al unui SRL in acest caz, si de ce este mai interesant un SRL decat persoana fizica sau asociatie familiala.

Intentionez ca cei 30% sa ii finantez prin BRD cu perioada de gratie de 3 ani.

OK, am inteles cu magazinul, probabil il voi face dupa, pe parcurs, ca reinvestire a profitului.

Iar cu parcul auto era o idee. Oricum spatiu exista, va fi asfaltat si va putea fi folosit. Asa ma gandesc eu ...

Ce credeti despre cumpararea terenului de la mama mea ?

Multumesc.
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 14, 2009 4:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Calul de dar nu se cauta la dinti Very Happy. Asa cum am scris eu punctajul e imbunatatit. SRL inseamna si raspundere limitata (cel putin pana nu se dovedeste in instanta) la capitalul social si nu la tot patrimoniul personal al antreprenorului, etc.

Dupa cum spuneam, cofinantarea sa fie pe primul plan. Bancile spun multe, dar cand vine vorba de acordat finantari se ridica problema garantiei. Care nu poate fi terenul aferent proiectului.

In privinta vanzarii, e nerelevant, terenul nu e eligibil pe 312.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Sâm Aug 15, 2009 6:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe 312 poti aplica si ca persoana fizica. In acest caz iti asumi obligatia ca pana la implementarea proiectului sa te autorizezi ca si persoana fizica autorizata, intreprindere individuala sau intreprindere familiala. Valoarea maxima a ajutorului nerambursabil poate fi de 50.000 euro, si, obligaotriu trebuie sa ai domiciliul in localitatea rurala respectiva.

Daca intentionezi sa infiintezi un SRL (sunt eligibile si firmele nou infiintate) ai grija, ca atat sediul social cat si punctul de lucru al societatii comerciale sa fie inregistrate in satul respectiv. In acest caz valoarea maxima a ajutorului nerambursabil urca la 100.000 euro pentru activitati de transport si 200.000 euro pentru restul activitatilor.

Lista codurilor CAEN elgibile pe PNDR 312 o gasesti in Anexa 9 a documentatiei.

Achizitionarea de teren nu este cheltuiala elgibila. Vei avea nevoie de un contract semnat cu proprietarul terenului (mama ta) valabil cel putin 10 ani. Este probabil un detaliu, data fiind relatia de rudenie, dar, este un act necesar la dosar.

Daca ai fi avut varsta sub 40 de ani (sau administratorul societatii ar fi fost o femeie) ai fi beneficiat de un punctaj suplimentar la evaluarea proiectului.

Atentie la finantare / cofinantare. Chiar daca ti se va acorda o prefinantare, tu trebuie sa asiguri resursele financiare implementarii intregului proiect. Si, abia, ulterior, ti se vor deconta cei 70% din cheltuielile eligibile. Adica, intre momentul in care tu faci cheltuiala si pana ti se deconteaza cota aferenta din cheltuiala respectiva trece o perioada de cel putin 3 luni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum