Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Vitralii

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
validol
Solicitant

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Joi Aug 13, 2009 10:20 pm    Titlul subiectului: Vitralii Răspunde cu citat (quote)

Pot sa dau pe forum idei de afaceri ?
-1- VITRALII
Poate sunt firme care executa vitralii pe suport de hartie { ca autocolantele}.
Dar daca nu sunt, n-ar vrea cineva sa-si faca o afacere din asta ?.
Eu mi-as dori un vitraliu, care sa-l lipesc pe geam si sa reprezinte un model religios, un colt de padure, un camp de maci, o plaja etc. Toata lumea are perdele sau jaluzele orizontale { si pe jaluzele s-ar putea "picta" peisaje, sau marile magazine, reclama la ceea ce vand in interior}.
Iarna mi-as pune un peisaj marin iar vara un peisaj cu reni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 13, 2009 11:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Exista in Romania firme care produc vitralii. Nu mai imi aduc aminte denumirea, dar cu ceva timp in urma ne-a contactat o astfel de firma pentru un proiect, dar, din pacate, nu era eligibil.
Sus
validol
Solicitant

MesajTrimis: Vin Aug 14, 2009 11:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da-mi si mie o adresa daca vrei!.
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Vin Aug 14, 2009 1:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
Nu mai imi aduc aminte denumirea
Si ma indoiesc ca am stiut vreodata adresa. Acestea sunt chestiuni vechi, de pe la finalul lui 2006.

Dar: http://www.google.ro/#hl=ro&q=firma+vitralii&btnG=C%C4%83utare+Google&meta=&aq=f&fp=e73e72cb6ff131ac

In primele trei rezultate gasesti linkuri relevante.
Sus
validol
Solicitant

MesajTrimis: Sâm Aug 15, 2009 10:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De aceea era o idee de afacere. Vitraliile de pe piata sunt "permanente". Odata facut, ramane . Ideea era ca cineva sa " inventeze" vitraliul pe suport de hartie, autocolant. Lipesti dezlipesti, dupa bunul plac si simt estetic.
Poate sunt , dar ????????
Sus
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Dum Aug 16, 2009 12:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sunt chicioase... dar de! gusturile nu coincid totdeauna... Vitralul e vitraliu! Nu pe hartie, plastic sau orice alt material in afara de sticla. Eu nu as incuraja o astfel de productie, ar insemna sa promovez gustul indoielnic de arta sub genul "Cerb cu caprioara band apa de izvor" sau "pepene cu strugure"... Sau "rapirea din serai"...
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Dum Aug 16, 2009 1:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

VITRÁLIU, vitralii, s.n. FereastrĂŁ alcĂŁtuitĂŁ din bucĂŁți de sticlĂŁ colorate sau pictate, montate Ăźntr-o rețea de rame metalice. (Sursa: http://dexonline.ro/search.php?cuv=vitraliu ).

La celalalte chestii le poti zice fotocopii, reproduceri, autocolante, si, probabil in multe alte feluri, dar, totusi, nu vitralii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
validol
Solicitant

MesajTrimis: Dum Aug 16, 2009 8:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo-t, m-ai facut sa zambesc.. Sa stii ca se poate gasi cineva sa "inventeze" astfel de minuni . Mai bine lipsa. Traiasca perdeaua.
Sus
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Lun Aug 17, 2009 5:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt o gramada de minuni ce ar putea fi redescoperite... Minunile de arta populara, prelucrarea lemnului, a metalului, a sticlei si portelanului, a argilei, etc.
Pana si banala perdea de care amintesti poate exista in nenumarate forme si culori... Decat o "minune" de colant mai bine o broderie manuala pe care sa o admiri si sa te minunezi de maiestria manuitoarei acului, de migala si rabdarea cu care a fost creata... Sau as prefera un tablou 3D de care putina lume a auzit... Si in ruptul capului nu mi-as pune acasa, de pilda, jaluzele verticale in loc de perdele, desi acestea au creat o adevara industrie de materiale si culori...
Sunt pareri personale si nu trebuie sa le luati in serios daca nu va convin.
validol
Solicitant

MesajTrimis: Lun Aug 17, 2009 12:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am cusut cu multa rabdare, curat si corect multe goblene care le tin " in sertar", sperand ca din ele sa-mi rotunjesc venitul. Nu au cautare. Mai bine am iesit facand zacusca prietenilor si astfel am iesit din prima criza. Azi iar e criza, dar eu nu mai sunt asa tanara si nu mai am putere nici sa fac zacusca, nici sa cos goblen. Umblu pe internet si ingrijesc o batrana.
Sus
ArtAugusta
Nou venit

Data înscrierii: 21/Mai/2010

MesajTrimis: Vin Mai 21, 2010 10:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vitralii pictate manual http://artaugusta.blogspot.com/ . Enjoy ! Smile
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Vin Mai 21, 2010 10:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Putem sa va ajutam cu o dezvoltare a afacerii? Cool
Sus
validol
Solicitant

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 9:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La 60 de ani ai mei si o pensie, deocamdata, de700, nu. Dar am foarte multe idei de afaceri, ca aceasta pe care v-am prezentat-o.
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 10:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intrebasem pe ArtAugusta Smile
Sus
cristinacazacu
Nou venit

MesajTrimis: Lun Sep 26, 2011 2:13 pm    Titlul subiectului: Re: Vitralii Răspunde cu citat (quote)

validol a scris:
Pot sa dau pe forum idei de afaceri ?
-1- VITRALII
Poate sunt firme care executa vitralii pe suport de hartie { ca autocolantele}.
Dar daca nu sunt, n-ar vrea cineva sa-si faca o afacere din asta ?.
Eu mi-as dori un vitraliu, care sa-l lipesc pe geam si sa reprezinte un model religios, un colt de padure, un camp de maci, o plaja etc. Toata lumea are perdele sau jaluzele orizontale { si pe jaluzele s-ar putea "picta" peisaje, sau marile magazine, reclama la ceea ce vand in interior}.
Iarna mi-as pune un peisaj marin iar vara un peisaj cu reni.

Buna! desi au trecut cativa ani de cand ai scris aici.. iti raspund...
Eu pictez vitralii (nu din cele lipite, ci vitralii adevarate) orice tema religios, peisaj, etc.
Daca intereseaza pe cineva: XXXX XXX XXX
Inclusiv pictura pe: pereti, decor obiecte din sticla, ceramica, pictura pe haine, tablouri.

Mesaj moderator: care e legatura mesajului cu fondurile nerambursabile?
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum