Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

proiect canalizare 322
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> AUTORITATI PUBLICE LOCALE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
trandafir88
Solicitant

Data înscrierii: 13/Mai/2009

MesajTrimis: Mar Iul 14, 2009 1:46 pm    Titlul subiectului: proiect canalizare 322 Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum ati tratat proiectele ce cuprind canalizare ce urmeaza a fi depuse in cadrul masurii 322 privind urmatorul aspect:
-cf. ghid "Proeictele trebuie sa prevada, prin solutia tehnica data de proiectant, posibilitatea de racordare/ bransare a consumatorilor. Cheltuielile privind bransarea nu sunt eligibile".
In cadrul proiectarii ati cuprins si racordarea consumatorilor? Daca da, atunci ati inclus-o si in cadrul devizului si ati bagat-o la cheltuieli neeligibile?
Daca nu, cum se vor racorda ulterior consumatorii?- se va sparge drumul de cate ori mai doreste cineva racordare?

Multumesc frumos de ajutor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 15, 2009 1:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se monteaza pe colector dispozitivele de bransare (teuri sau sei) in dreptul fiecarui consumator, se monteaza dupa caz 3-5 m tubulatura cu diametrul racordului (de regula 160) care se duce pana in dreptul gardului si se pune dop. Cand se doreste racordarea se desface trotuarul la pichetul marcat pentru racord si gata.

Multi au procedat total netehnic considerand ca se fac racordurile in camine sau ca se va construi un colector de serviciu. Gresit pentru ca nu s-a adaptat conditiilor obiective din teren!
trandafir88
Solicitant

MesajTrimis: Mie Iul 15, 2009 9:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc frumos pentru raspuns.
Sus
trandafir88
Solicitant

MesajTrimis: Mie Iul 15, 2009 10:12 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ati avut un proiect aprobat astfel?Ati considerat aceste costuri ca fiind eligibile si nu au fost comentarii?
Multumesc.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Iul 15, 2009 4:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da. pana la poarta, tot ce e pe domeniul public.
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Iul 16, 2009 4:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

AÂșa mi se pare Âși mie corect, normal Âși firesc... Doar cĂŁ noi ne-am ĂźntĂźlnit cu niÂște isteĂŸi care s-au pus de-a curmeziÂșul Âși cu chin cu vai (doar sub presiunea ameninĂŸĂŁrilor) au acceptat chiar Âși montarea T-urilor. Au trebuit refĂŁcute Ăźn ultimele ore desene, cantitĂŁĂŸi de materiale Âși devize.... Âși binenĂźnĂŸeles cereri de finanĂŸare...A fost evident pentru noi o Âșicanare.... dacĂŁ nu chiar o Ăźncercare de sabotare a proiectelor.
Apropo... insistĂŁ Ăźn continuare la "drumuri" cu "fĂŁrĂŁ accesul la proprietĂŁĂŸi"... adicĂŁ rigole descoperite fĂŁrĂŁ poduri Ăźn faĂŸa porĂŸilor!
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
geo_t
Expert

MesajTrimis: Vin Iul 17, 2009 2:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt dusi cu capul:
Sa le denumiti "podete pentru asigurarea continuitatii scurgerii apei in sens longitudinal" dupa cum pe cele transversale le denumiti tot "podete de asigurarea a continuitatii scurgerii apelor trasversal pe drum". Nu podete de acces la proprietati. Sunt "chestii" tehnice perfect valabile!
[/i]
ebi
Senior

MesajTrimis: Vin Iul 17, 2009 2:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu mai facem nimic. Le lĂŁsĂŁm aÂșa! SĂŁptĂŁmĂźna viitoare depunem proiectele Âși apoi se vor descurca ĂŸĂŁranii noÂștrii cĂŁ de-aia sĂźnt romĂąni (Âși mulĂŸi unguri). SĂŁ vadĂŁ ei numai cele douĂŁmilioaneÂșijumĂŁtate de euro aprobate cĂŁ Âși aÂșa nu ajung pentru cĂźte-s de fĂŁcut Ăźntr-o comunĂŁ din romĂąnica.
proiectanta
Solicitant

Data înscrierii: 17/Sep/2009

MesajTrimis: Vin Sep 18, 2009 12:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cind faci un proiect de canalizare pe orice program eÂști interesat sĂŁ ai o lungime cit mai mare de colectoare de canalizare pentru cĂŁ aÂșa o sĂŁ ai mai mulĂŸi beneficiari la reĂŸea. SĂŁ nu iutĂŁm cĂŁ trebuie sĂŁ te Ăźncadrezi Ăźntr-o anumitĂŁ sumĂŁ de bani. În acest caz laÂși racordurile pe alt proiect ,program sau ce o fi ...
De altfel cred ca ÂștiĂŸi ce greu se pune Ăźn funcĂŸiune o reĂŸea de canalizare pentru cĂŁ dupĂŁ terminarea Âși recepĂŸionarea lucrĂŁrilor dacĂŁ nu ai operator de reĂŸea nu o poĂŸi pune Ăźn funcĂŸiune.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Dum Sep 20, 2009 2:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

doamna proiectanta,
daca avem o retea lunga la care nu e racordat nimeni pentru ca a fost varata in fundul pamantului n-am facut nici o treaba!
Racordarile se fac tocmai pentru a facilita accesul la serviciu pentru populatia riverana retelei.
Operator de retea? Poate fi APL! Cunosc multe APL care au modernizat reteaua, au rentabilizat-o si o expoateaza bine-merci, si-au luat licente, etc. Dupa cum cunosc multe care au preferat sa le dea in administrare altora. Parerea mea modesta este ca apa nu se da niciodata din "ograda" pentru ca e rentabila iar canalul nu ti-l ia nimeni (acei operatori au facut contract pe apa dar nu si pe canal...) asa ca trebuie sa-l rentabilizezi prin racordari imediate.
Insa...
Onorabilii de proiectanti (printre care ma numar si eu insa cred ca sunt mai cu capul pe umar) au diemnsioant statiile de epurare pentru anul 2040 si le-au supradimensionat. Stiti cat consuma o statie de epurare pentru 800 locuitori? 50 kw/ora. Dar pentru 2000 de locuitori? 90-120 kw/ora. Daca in 10 ani se racordeaza probabil 60% din populatie la 3000 de locuitori trebuie o statie de maxim 1500-1800 LE. Dumnealor, proiectantii au pus de 3500-4000...
cool...
proiectanta
Solicitant

MesajTrimis: Dum Sep 20, 2009 6:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

As fi curioasa cite proiecte de canalizare ati facut?
Uita-ti de ce va intreb:
Pina in anul 1989 intr-adevar statiile de epurare se dimensionau pentru o perioada de 20 ani ,pentru ca se construiau statii de epurare clasice.
Acum pentru ca statiile de epurare ecologice sunt modulate se dimensioneaza la situatia actuala si peste ani cind apar beneficiari cu debite mari se face extinderea statiei cu un alt modul. Asta in primul rind .
In al doilea rind ar fi bine sa-i intrebati pe primarii care si-au construit in ultimul timp retea de canalizare in localitate si o sa vedeti ca nu o poate pune in functiune pina nu are un operator pentru ca el -ca autoritate locala nu poate fi.
In al treilea rind orice primar care are de derulat un program pe canalizare stabileste traseul pe care o sa aiba consumatori racordati la retea si intr-adevar este interesat sa aiba o lungime mare de retea ,pentru ca intr-o localitate cel mai greu este sa ai reteaua de canalizare ca dupa asta prin bugetul local poti asigura racordarile celor interesati.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Lun Sep 21, 2009 11:58 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

N-am chef de polemici. Ca sa va satisfac curiozitatea in cei 15 ani de proiectare si cel putin 8 ani de experienta cu fonduri nerambursabile, incepand cu FRDS, PDR, PHARE, SAPARD si acum FEADR fara sa mai pomenesc Ordonanta 7/2006 unde am realizat proiecte finalizate deja (inclusiv constructiile in diferite stadii fizice) in peste 10 localitati din Valcea, Calarasi, Giurgiu si Ialomita, am realizat mai mult de 50 de proiecte de sisteme de alimentare cu apa si canalizare menajera. Am doua licente, din care una in hidrotehnica si sunt in prezent manager de proiect pentru 2 investitii prin FEADR si asigur consultanta in implementare pentru alte 3. Am acumulat destula experienta, cunosc toate tipurile importante de statii de epurare ce se comercializeaza in RO, le stiu caracteristicile si performantele precum si furnizorii.
Eu zic ca am cu ce sa ma laud, imi place sa ma laud, iar modestia este pntru altii! Asa ca... ma lasi?
Si cu asta basta!

Scuze utilizatorilor pentru atitudinea "tzatzista" dar accept lectii doar de la cei despre care am sigur convingerea ca sunt mai grozavi ca mine.
Mii de scuze!

Ultima modificare efectuată de către geo_t la Lun Sep 21, 2009 12:34 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Lun Sep 21, 2009 12:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Referitor la operator, atata timp cat APL isi infiinteaza Serviciul de Gospodarie Comunala poate sa-si administreze reteaua, poate sa-si ia licenta, poate sa faca orice!
Problema lor e ca nu au serviciul infiintat si din cauze financiare nu au cum (nu au voie) sa angajeze personal de specialitate sa mai infiinteze acum acest serviciu.
O asociere de mai multe comune ce exploateaza retele ce "deservesc" peste 10 mii de utilizatori se poate transforma in operator regional. Aceste isi pot angaja personalul propriu pe care sa-l plateasca. (am realizat o astfel de asociere a peste 10 comune afiliate uneia mai mari care detinea infrastructura, deci vorbesc din experienta!)
Greu e la noi sa aduni APL, sa-i instruiesti, sa le explici...
De situatia asta au profitat fostele Regii locale care, cu sprijinul CJ au impus APL sa se asocieze cu "operatorul". Scopul acestor asocieri a fost urmatorul: pentru a putea accesa fonduri ale POS Mediu "operatorii" trebuie sa se adreseze unei populatii >100 mii de locuitori. Asa ca au luat ce au putut si au lansat "gogoritza" asta ca nu pot lua licente.
Miza finala sunt fondurile!
geo_t
Expert

MesajTrimis: Lun Sep 21, 2009 12:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si pentru ca tot mi s-a dat apa la moara, ce e aia statie de epurare ecologica? Ce face ea de i se spune ecologica, huh? Confundati termenul cu "biologica" poate? Ca si haznalei i se zice "fosa septica"...

Statiile de epurare ar trebui sa fie AGREMENTATE TEHNIC pentru NTPA 001 , respectand parametrii ceruti pentru deversare in emisar (lac, rau, parau), pe sol sau in sol. Sunt anumite statii ce respecta doar NTPA 011, gresit recomandate de proiectanti.

Singurele statii de epurare ecologice sunt cele pe baza de plante. Si astea nu sunt modulare (!!!!). Ce e ecologic in a introduce in pamant sau a monta la suprafata un rezervor/bazin in care se petrec diferite descompuneri sub actiunea unor polielectroliti? Nimic. Sa nu mai spun ca unii mai "destepti" cloreaza apa dupa ce este epurata, ca sa omoare bacteriile si sa protejeze mediul! Clorul omoara mediul! Deci apa epurata nu se cloreaza!!! Eventual se supune unui atac cu UV ...

Si cu asta gata ca am polemizat destul.
proiectanta
Solicitant

MesajTrimis: Lun Sep 21, 2009 12:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca sĂŁ mĂŁ laud Âși eu va spun urmĂŁtoarele : Sunt inginer hidrotehnician -secĂŸia construcĂŸii hidrotehnice Âși am 31 de ani de proiectare din care 22 ani Ăźntr-o unitate de proiectare .
DumneavoastrĂŁ sunteĂŸi consultant Âși nu proiectant . Sigur cĂŁ ÂștiĂŸi destule despre proiectare ceea ce este firesc pentru cĂŁ trebuie sĂŁ colaboraĂŸi cu proiectantul .
CĂąt despre operatorii de reĂŸea ĂŁsta este un lucru care ĂŸine de legislaĂŸie Âși orice comentarii am face nu putem schimba nimic.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Lun Sep 21, 2009 8:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Incet, incet, discutia se transforma in flame, si nu-i in folosul nimanui. As propune sa revenim la o abordare mai putin pasionala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

MesajTrimis: Lun Sep 21, 2009 10:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deja ma doare capu'!
spuza_gh
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Sâm Oct 03, 2009 9:10 pm    Titlul subiectului: si eu am terminat constructii hidro Răspunde cu citat (quote)

da.., eu am 3 ani experienta in proiectare, din care 1 an in consultanta fonduri europene si realizare SF,(un proiect integrat pe 322, apa,canal,gradinita,camin si drum) ce sa fac si eu Very Happy ma laud Very Happy
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Sâm Oct 03, 2009 11:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Very Happy
Adevarul este ca toti oamenii capabili ar trebui sa se laude. CV-ul de fapt asta e, o lauda a ceea ce stim sa facem bine si o punere in evidenta a calitatilor noastre.
Faptul ca polemizam... e firesc... eu zic ca nu ne certam si din asta fiecare invata cate ceva.

Iar pe dvs. va sfatuiesc sa nu va opriti aici. Succese maxime tuturor!
ebi
Senior

MesajTrimis: Lun Oct 05, 2009 3:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
Very Happy
Succese maxime tuturor!

Se zice: Maximum de succesuri Laughing !!
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> AUTORITATI PUBLICE LOCALE Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum