Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Proiect IPA - coop transfrontaliera

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> COOPERARE TRANSNATIONALA EUROPEANA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Pitzic
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Mar Iun 30, 2009 5:48 pm    Titlul subiectului: Proiect IPA - coop transfrontaliera Răspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor,

Am in derulare un proiect transfrontalier (programul IPA) care presupune reabilitarea unui tronson de drum de interes local si amenajarea unor trasee de promenada. Astfel am doua intrebari/nelamuriri vis a vis de acest aspect deoarece cei abilitati (adica OI aferent) mai mult m-au incurcat:
1. Conform ghidului, se solicita SF pentru proiectele de investitii dar si respectarea HG 28. Astfel, daca am reabilitare, respectiv interventie asupra unei constructii existente, conf HG 28 trebuie sa fac DALI. Ei bine cei de la BRCT nu ma lasa spunand sa respect Ghidul (deci obligatoriu SF), dar si Hg 28 (deci DALI). Ce sa fac ca iese o strutzo-camila?

2. Referitor la ACB (daca voi face SF), vine facut doar pentru drum, doar pentru investitia majoritara, sau unul care sa includa si partea de drum dar si amenajarea peisagistica? Daca fac o singura ACB pentru toata investitia (drum si amenajare) pentru care am si un deviz general, care va fi abordarea?

Drept urmare as dori sa va exprimati parerile si sa-mi spuneti cum sa "abordez problema" deoarece in ghid nu exista nici model de SF, nici recomandari pt ACB, nici corrigendum cu eventuale nelamuriri.

P.S. Am facut intrebari si la AM care este MDLP si nimic ...

Multumesc anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Iun 30, 2009 7:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deduc din cele scrise cĂŁ este vorba de unproiect Ăźn PREGÃTIRE Âși nu Ăźn derulare. Sigur aĂŸi putea afla pĂŁreri competente Ăźn ce priveÂște cele douĂŁ ĂźntrebĂŁri de pe forum:
1. Nefiind vorba de o investiĂŸie nouĂŁ ci de o reabilitare se face DALI.
2. În DALI nu se face ACB.

Probabil totuÂși ghidul are o subtilitate: dacĂŁ se cere SF Âși ACB s-ar putea ca sĂŁ nu fie acceptate decĂźt proiecte care fac referire la investiĂŸii noi.
Sfatul meu este urmĂŁtorul: În ghidul solicitantului este trecutĂŁ adresa unde se depun proiectele. PregĂŁtiĂŸi o scrisoare Ăźn care cereĂŸi precizĂŁrile necesare. VĂŁ deplasaĂŸi la sediul unde urmeazĂŁ sĂŁ depuneĂŸi proiectul Âși ĂźncercaĂŸi sĂŁ obĂŸineĂŸi o Ăźntrevedere cu unul din experĂŸii de acolo Âși sĂŁ ĂźncercaĂŸi sĂŁ lĂŁmuriĂŸi problema. LĂŁsaĂŸi scrisoarea prin care cereĂŸi informaĂŸii la registraturĂŁ/secretariat Âși insistaĂŸi sĂŁ v-o Ăźnregistreze Âși eventual pe copia scrisorii sĂŁ vĂŁ dea Âși numĂŁrul de Ăźnregistrare. NotaĂŸi numele expertului cu care veĂŸi discuta Âși datele lui de contact.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Pitzic
Nou venit

MesajTrimis: Mie Iul 01, 2009 8:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ebi a scris:
Deduc din cele scrise cĂŁ este vorba de unproiect Ăźn PREGÃTIRE Âși nu Ăźn derulare. Sigur aĂŸi putea afla pĂŁreri competente Ăźn ce priveÂște cele douĂŁ ĂźntrebĂŁri de pe forum:
1. Nefiind vorba de o investiĂŸie nouĂŁ ci de o reabilitare se face DALI.
2. În DALI nu se face ACB.

Corect e in pregatire.
1. Asa cum am mentionat, conf HG 28 corect ar fi sa se faca DALI, dar cei de la BRCT mi-au spus ca nu-l iau in calcul daca nu e SF.
2. Intrebarea era daca raman la optiunea de SF. Stiu ca pentru DALI nu se face ACB.

Solicitarea de clarificare am depus-o atat la OI cat si la AM, dar timpul e foarte scurt si sunt convins ca daca o sa primesc vreun raspuns o sa fie cu doua zile inainte de termenul limita.

multumesc anticipat
Sus
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Iul 01, 2009 6:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deci treaba e lĂŁmuritĂŁ. Avem de-a face cu o investiĂŸie nouĂŁ care se face Ăźn locul drumului vechi Âși pentru care se ĂźntocmeÂște un SF Smile . Norocul Ăźn acest caz este cĂŁ nu se cere "autorizaĂŸie de demolare" pentru vechiul drum. Dar de la ĂŁÂștia te poĂŸi aÂștepta la orice! ÂȘi dacĂŁ o sĂŁ cearĂŁ, o sĂŁ ne mirĂŁm, zĂźmbim sau rĂźdem puĂŸin, o sĂŁ arĂŁĂŸi aceastĂŁ cerere la cei ĂźndreptĂŁĂŸiĂŸi sĂŁ emitĂŁ astfel de document, o sĂŁ se mire Âși ei Âși....vor elibera "autorizaĂŸie de demolare" Shocked !!
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 01, 2009 7:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Atentie si cu DALI ca merge doar la investitiile care isi pastreaza destinatia si functiunile. Daca se schimba destinatia cladirii se face SF.

Pentru drumuri se realizeaza DALI doar daca investitia se face dupa ce asupra drumului s-a facut anterior o interventie pe baza unui proiect. Deci o reabilitare facuta cf.legii nu intretinere curenta care se face de primarie.
Ei nu stiu sa explice.

Daca de pilda un drum a fost pietruit printr-un program (gen PDR sau FRDS, etc) sau o investitie locala si are o autorizatie de construire (de acum 10 ani dar are!) si s-a facut un proiect al drumului, s-a stabilit o structura rutiera, un profil tip, etc. atunci poti face linistit DALI facand referire la proiectul vechi daca acesta acopera intreaga lungime ce se va reabilita.
Pitzic
Nou venit

MesajTrimis: Joi Iul 02, 2009 10:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
Atentie si cu DALI ca merge doar la investitiile care isi pastreaza destinatia si functiunile. Daca se schimba destinatia cladirii se face SF.

Investitia isi va pastra functiunile si destinatia. Tehnic o sa fie o DALI cu expertiza si tot tacamul dar practic o sa facem SF. Nu stiu cum, dar vedem ...

Ma puteti lamuri si la intrebarea 2 cu ACB? Cum ramane cu abordarea? Vine facut doar pentru drum care este inv majoritara? Sau cate unul pentru drum si unul pentru amenajare peisagistica? Sau unul care sa le includa pe ambele?

Multumesc!
Sus
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 02, 2009 4:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca traseele de promenada au acelasi amplasament, respectiv sunt de-a lungul drumului, fie ca sunt pentru belvedere, fie ca sunt de odihna, etc. intra in categoria trotuarelor ca facand parte integranta din drum - parerea mea.
Daca amenajarea face parte dintr-un proiect ce implica spatii de recreere gen parcuri care sunt independente de drum - adica realizarea lor nu implica si interventii asupra drumului - atunci se trateaza si analizeaza separat-tot parerea mea.

Ca o sugestie: drumul ar trebui tratat separat cu treaba lui si amenajarile separat, fiecare cu rostul si analiza lor.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> COOPERARE TRANSNATIONALA EUROPEANA Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum