Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Bursa online de proiecte pe fonduri UE, 100% aprobate
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SERVICII DE CONSULTANTA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
pegast
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 7:13 pm    Titlul subiectului: Bursa online de proiecte pe fonduri UE, 100% aprobate Răspunde cu citat (quote)

In contextul integrarii Romaniei la UE si in presiunea din prezent resimtita la nivel global datorita crizei financiare, cel mai intelept pas pentru mentinerea propriei afaceri si pentru contribuirea la economia Romaniei este acela al atragerii de fonduri Europene pentru proiecte viabile si importante. Din pacate, datorita unor blocaje in elaborarea proiectului, trecerea acestuia prin mai multe etape de acceptare pana la semnarea finala, lipsa de informatii si imposibilitatea de documentare in timp util, toate aceste etape au fost anevoioase, fiecare dintre dvs. pierzand mult timp, multi bani si multe sperante.
Astfel, firma noastra va propune postarea proiectului dvs. care a trecut deja de etapele esentiale si a fost deja semnat, pentru cei interesati, pe o platforma model magazin virtual pe care v-o punem la dispozitie.
Avantajul major al ofertei noastre este acela ca va veti recupera o parte din banii pe care i-ati investit in realizarea proiectului, cu posibilitatea de a acoperi si de a trece de suma pe care ati investit-o in functie de numarul de cumparatori interesati. De exemplu, daca costurile de proiectare ale dvs. au ajuns la 3000 de Euro, noi vom posta proiectul dvs. in forma electronica pentru suma de 500 de Euro. Daca exista persoane interesate care vor dori sa faca un proiect similar il vor cumpara de pe site-ul nostru pentru aceasta suma. Astfel, pentru 5 clienti interesati dvs. veti primi 500 Euro x 5 clienti = 2500 Euro minus comisionul nostru pe fiecare cumparare, care va fi stabilit de comun acord cu dvs. si nu va depasi 10%.
Valoarile postate mai sus sunt doar doar un exemplu. In momentul in care postati proiectul pe site dvs. aveti posibilitatea de a lansa o valoare pentru acel proiect. Daca un posibil client doreste sa ofere un alt pret, dvs. veti decide daca sunteti de acord. Astfel, tranzactia va fi incheiata doar dupa ce ambele parti sunt de acord cu pretul final.
De asemenea, aveti posibilitatea de a urmari online proiectul dvs. si numarul de vizitatori ai acelui proiect. Banii vor fi virati in contul pe care ni-l transmiteti impreuna cu datele dvs. de contact.
Garantam confidentialitatea datelor dvs. de contact si ale proiectului.
Astfel, va invitam sa accesati site-ul unde veti gasi toate informatiile necesare despre pasii pe care trebuie sa ii urmati pentru a posta proiectul dvs.
Ajutati-i pe ceilalti aspiranti la fondurile nerambursabile sa scape de primii pasi anevoiosi si veti castiga!!!

Pegast SRL
RO 20744374
J17/101/2007
Galati
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 9:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu cred ca este o idee buna. In fond fiecare proeict este personalizat pentru o situatie concreta. Ar incuraja practica "proiectelor sablon" care au sanse mari de tot sa fie respinse din start.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
pegast
Nou venit

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 4:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu sunt de aceeasi parere,intradevar proiectele sunt personalizate pe o situati concreta dar cu mici modificari se poate iar personaliza pe noul propietar si proiect.De ex. achizitia unui unit dentar, este o achizitie valabila ptr. toti dentistii, sau construirea uneil spalatorii auto...service auto...etc.
Nu cred ca tebuie sa reinventam roata,daca un proiect a fost admis inseamna ca a fost bine facut trebuie modificate numai datele financiare.

Pe al doilea plan eu nu am intilnit firma de consultanta care imi va garanta accesarea de fonduri ( nu am primit nici macar o statistica din cite proiecte au facut cite au fost finalizate cu succes) deci platesc tot proiectul o suma mult mai mare care in cazul refuzarii proiectului o pierd.

Consider aceasta bursa de proiecte mai mult ca sursa de informatie reala ptr. unii, si o sursa de ajutor concret ptr. altii care au proiecte asemanatoare.

De multe ori un exemplu concret ajuta mai mult decat mii de vorbe goale!

Cu stima,
StuhlmĂŒller Gabriel
Sus
magis
Solicitant

Data înscrierii: 01/Apr/2009
Locație: cluj napoca

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 6:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poate parea interesant pentru potentialii solicitanti de finantare : vor primi ieftin un proiect bun, cu sanse de castig.
Dar intreb : unde este echitatea fata de consultant? Un proiect contine know how dobandit prin efort, studiu, intelegerea afacerii solicitantului. Este vorba de creativitate si munca, este vorba de training si documentare pana la nivel de directive UE. Personal, reprezint o firma de consultanta care are succes in aprobarea si implementarea proiectelor (implementarea = mult mai grea decat obtinerea finantarii)! Am clauze de confidentialitate drastice in contracte si cu certitudine m-as indrepta impotriva clientului care mi-ar face public proiectul.
Este vorba in final de a fi remunerat corect pentru cunostinte si seriozitate. Nu subscriu la "copy/paste" cvasi gratuit.
Cine doreste sa se instruiasca are la indemana cursuri, site-uri, carti si timp pentu a practica.
Sus
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Mai 24, 2009 4:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pegast a scris:
Nu sunt de aceeasi parere,intradevar proiectele sunt personalizate pe o situati concreta dar cu mici modificari se poate iar personaliza pe noul propietar si proiect.De ex. achizitia unui unit dentar, este o achizitie valabila ptr. toti dentistii, sau construirea uneil spalatorii auto...service auto...etc....Cu stima,
StuhlmĂŒller Gabriel

Nu este deloc aÂșa! Din pĂŁcate aÂșa ĂźÂși Ăźnchipuie mulĂŸi, inclusiv clienĂŸi, inclusiv autoritĂŁĂŸi, de fapt mai toĂŸi care nu au "dus" de la cap la coadĂŁ mĂŁcar douĂŁ-trei proiecte.
Ia Ăźn considerare Âși faptul cĂŁ noi sĂźntem "specializaĂŸi" Âși pe proiecte "Âșablon" (vezi mai jos tema "[ Chestionar ] Consultanta Proiecte Tip") Âși pot sĂŁ spun cĂŁ, Ăźn cel mai bun caz, nu este "reciclabil" mai mult de 20...30% dintr-un proiect Âși Ăźn plus, culmea, departajarea dintre eligibil Âși neeligibil este datĂŁ Ăźntodeauna de acea diferenĂŸĂŁ de cel puĂŸin 70..80%. Vezi Âși discuĂŸiile pe marginea acelui subiect.
În plus sĂŁ o spun pe aia dreaptĂŁ: cine crezi cĂŁ e fraier sĂŁ-Âși facĂŁ public proiectul reuÂșit Âși pe deasupra sĂŁ mai Âși plĂŁteascĂŁ 500 euro Shocked ??!!
ÎncearcĂŁ invers: OFERÃ 500 euro pentru dreptul de a publica un proiect reuÂșit Âși poate o sĂŁ ai mai mult succes.
BaftĂŁ!
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
pegast
Nou venit

MesajTrimis: Dum Mai 24, 2009 8:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

"ebi"
1.ai inteles gresit publicarea e Gratuia , de platit va plati cumparatorul suma la care s-a inteles cu vanzatorul si atat.
2. s-ar putea sa aveti o surpriza avan in vedere ca nu au nimic de pierdut ci numai de cistigat.Cei care au un proiect realizat il pot tine in arhiva sau posta pe aceasta platforma cu posibilitatea de a mai cistiga ceva bani.Dvs. nu ati face la fel cu un lucru care nu va mai trebuie ( altfel nu ar mai exista "ebay" ,"OKazii.ro" etc. si toti ar trebui sa ne cumparam numai lucruri noi)

"magis"
la ce m-am gindit eu este de genul:
1.cumparatorul unui astfel de proiect va putea apela si la o firma de consultanta ptr. viitorii pasi sau chiar ptr. modificarea proiectului
2.cu aceasta platforma nu ma asteptam sa fiu indragit de firmele de consultanta
3.cred ca clientii care PLATESC integral un proiect la o firma de consultanta trebuie sa decida singuri si ce vor face cu acel proiect ( deci daca vor sa-l vanda este dreptul lor, dvs. ati fost platiti ptr. munca depusa nu ati facut-o gratis ca sa puteti impune conditii)
4.pe viitor dupa ce va functiona aceasta bursa de proiecte chiar si firmele de consultanta pot posta proiecte ( cu acordul propietarului )si astfel pot castiga clienti, cred ca concurenta va face bine tuturor
5.o cooperare intre noi toti va ajuta clientul final la accesarea de fonduri si cred ca si dvs. si noi cu aceasta platforma si acest forum ar trebui sa avem ca prim punct de interes clientul final si mai putin interesele personale
6.noi nu am interzis pe platforma noastra postarea de orice informatii de ex. ce firma de consultanta a facut proiectul respectiv etc. deci vom face si o reclama gratuita acelor firme care au proiecte reusite.

In incheiere, considerati aceasta platforma ca un proiect -daca as veni la dvs .(firma de consultanta) si as dori sa fac un proiect pe fonduri UE cu aceasta tema ce m-ati sfatui?
Sus
magis
Solicitant

Data înscrierii: 01/Apr/2009
Locație: cluj napoca

MesajTrimis: Lun Mai 25, 2009 4:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In calitate de consultant m-as asigura intai ca ai avea piata. Cand ma refer la piata ma gandesc cu precadere la consultantii dispusi sa puna la dispozitie proiectele lucrate. Pentru ca 'desfacere' ai avea, sunt convinsa.

as pune multe intrebari despre cum vezi businessul si impachetarea lui si ti-as recomanda probabil POS CCE zona de e-business.

E un test?
Sus
ebi
Senior

MesajTrimis: Mar Mai 26, 2009 12:13 am    Titlul subiectului: Re: Bursa online de proiecte pe fonduri UE, 100% aprobate Răspunde cu citat (quote)

1.
pegast a scris:
... De exemplu, daca costurile de proiectare ale dvs. au ajuns la 3000 de Euro, noi vom posta proiectul dvs. in forma electronica pentru suma de 500 de Euro. ....

2. Încã odatã, multã baftã!
ebi
Senior

MesajTrimis: Mar Mai 26, 2009 12:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pegast a scris:

2.cu aceasta platforma nu ma asteptam sa fiu indragit de firmele de consultanta
ÂȘi eu care credeam cĂŁ te adresezi firmelor de consultanĂŸĂŁ Shocked
pegast a scris:
3.cred ca clientii care PLATESC integral un proiect la o firma de consultanta trebuie sa decida singuri si ce vor face cu acel proiect ( deci daca vor sa-l vanda este dreptul lor, dvs. ati fost platiti ptr. munca depusa nu ati facut-o gratis ca sa puteti impune conditii)

Crezi greÂșit. Mai studiazĂŁ legislaĂŸia Ăźn domeniul drepturilor de autor. Nu de alta dar e foarte periculos sĂŁ faci o greÂșealĂŁ Ăźn acest domeniu.
pegast a scris:
4.pe viitor dupa ce va functiona aceasta bursa de proiecte chiar si firmele de consultanta pot posta proiecte ( cu acordul propietarului )si astfel pot castiga clienti, cred ca concurenta va face bine tuturor

UrmezĂŁ-mi sfatul de la punctul anterior ca sĂŁ te lĂŁmureÂști cine este proprietarul.
pegast a scris:
5.o cooperare intre noi toti va ajuta clientul final la accesarea de fonduri si cred ca si dvs. si noi cu aceasta platforma si acest forum ar trebui sa avem ca prim punct de interes clientul final si mai putin interesele personale

Fiecare cu interesele lui, afacerile-s afaceri! Clientul cu ale clientului, furnizorul cu ale furnizorului!
pegast a scris:
6.noi nu am interzis pe platforma noastra postarea de orice informatii de ex. ce firma de consultanta a facut proiectul respectiv etc. deci vom face si o reclama gratuita acelor firme care au proiecte reusite.

Asta mai lipsea! Nici mĂŁcar sĂŁ nu menĂŸionezi numele autorului!
pegast a scris:
In incheiere, considerati aceasta platforma ca un proiect -daca as veni la dvs .(firma de consultanta) si as dori sa fac un proiect pe fonduri UE cu aceasta tema ce m-ati sfatui

Mare atenĂŸie la legislaĂŸia Ăźn domeniu.
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 26, 2009 3:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din pacate ebi sistemul copy-paste functioneaza si pleaca direct din randurile celor care verifica proiectele. Un proiect bun va fi multiplicat sigur si oferit prietenilor sau cunostintelor la un pret bun.
Am gasit copiata pana si forma cartusului meu... Modul de prezentare a lucrarii, sublinierile, medul de intocmire a devizelor, modul de realizare a evaluarilor si aceleasi preturi pe UM...

Sa plang, sa ma supar, sa ma duca la aia sa-i strang de galci ca noi ne batem capul cu lucrarile si altii iau de-a gata si se dau pe urma competenti?

Si sa-mi mai fac si concurenta singura oferind spre vanzare tot pachetul... Culmea!!!

Si tupeul cel mai mare a fost cand o "madama" pe care o stiam si care-mi copiase toate SF-urile de la APL-uri dadea lectii de competenta explicand ea de zor cum e cu "tehnica"... Noroc cu sotul meu ca altfel o faceam praf de "competenta"...

Si sa nu ma supar pe "scriitori" si "editori" si... culegatori de "folclor"!!!
ebi
Senior

MesajTrimis: Mie Mai 27, 2009 10:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
............
Sa plang, sa ma supar, sa ma duca la aia sa-i strang de galci ca noi ne batem capul cu lucrarile si altii iau de-a gata si se dau pe urma competenti? .................

ÂȘi alte multele pe care le-am discutat Ăźn ĂźntĂźnirile pe care le-am avut cu alĂŸi consultanĂŸi. Dar se pare cĂŁ e Ăźn firea consultanĂŸilor sĂŁ fie mai individualiÂști Âși nu pot sĂŁ Ăźnchege o structurĂŁ organizaĂŸionalĂŁ funcĂŸionalĂŁ (formalĂŁ sau informalĂŁ) a lor. Din aceastĂŁ cauzĂŁ Ăźn momentul de faĂŸĂŁ piaĂŸa de consultanĂŸĂŁ pentru fonduri nerambursabile este net dominatĂŁ de piraĂŸi - cred cĂŁ Ăźn proporĂŸie de cel puĂŸin 80%! - ĂźncĂźt majoritatea nici nu mai sesizeazĂŁ caracterul ilicit al activitĂŁĂŸilor lor, altfel nu ar avea atĂźt tupeu Âși aroganĂŸĂŁ Twisted Evil .
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Mai 27, 2009 6:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

as mai face o precizare care, din pacate, cred ca intregeste imaginea acestei pseudo-piete a consultantei: majoritatea "copistilor" au sustinere fie din "interior" fie politica (scuze, nu fac politica si nu intentionez sa initiez discutii pe aceasta tema).
Mai departe ... no coment. E o piata libera, se decurca fiecare cum poate, prin mijloace mai mult sau mai putin licite.
Eu cum ii prind ii ard!!!! Am cativa "clienti" deja pe care ii "vanez"... Si vor pica singuri ca n-au incotro...
ebi
Senior

MesajTrimis: Dum Iun 21, 2009 10:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu vreau sĂŁ fiu rĂŁutĂŁcios. Ideea iniĂŸiatorului este interesantĂŁ Âși Ăźn mod firesc ar fi trebuit dupĂŁ o lunĂŁ sĂŁ aibĂŁ mĂŁcar "oareÂșice" succes.
Sfat de la consultant: Cine a avut succes cu un proiect Âși a obĂŸinut finanĂŸarea nu riscĂŁ pentru cĂźĂŸiva euro sĂŁ se expunĂŁ Ăźn zona infracĂŸionalitĂŁĂŸi cĂźnd poate sĂŁ cĂźÂștige mult mai mult vĂźnzĂźnd "pe sub mĂźnĂŁ".
pegast
Nou venit

MesajTrimis: Mar Iun 23, 2009 3:32 pm    Titlul subiectului: Raspuns Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
as mai face o precizare care, din pacate, cred ca intregeste imaginea acestei pseudo-piete a consultantei: majoritatea "copistilor" au sustinere fie din "interior" fie politica (scuze, nu fac politica si nu intentionez sa initiez discutii pe aceasta tema).
Mai departe ... no coment. E o piata libera, se decurca fiecare cum poate, prin mijloace mai mult sau mai putin licite.
Eu cum ii prind ii ard!!!! Am cativa "clienti" deja pe care ii "vanez"... Si vor pica singuri ca n-au incotro...

Sicer ma bucur ca este totusi un subiect de discutie cu pareri diferite.

"geo_t" si "ebi"te rog sa-mi raspunzi ce il sfatuiesti pe clientul tau care ti-a platit un proiect care a fost si aprobat deci l-ai facut bine dar in actuala situatie de criza nu-l mai poate face ( din vari motive,nu mai are partea de finantare proprie,evaluarea terenului nu mai coincide datorita caderii pietei etc), si doreste sa-l vinda ptr. asi recupera o parte din banii investiti?( cunosc pesonal 2 astfel de firme si daca vrei pot sa-ti dau si numele , una e in domeniul productiei de mobilier alta e in Timisoara "clinica medicala")

"magis"- daca cautati pe internet veti gasi de exemplu in industria software situl "ScriptLance.com" e cea mai mare platform din lume ca bursa de software (acelasi system ca si platforma pe care o propun eu,sunt de meserie informatician)
Pe acest sit sunt si impostori ca si in viata de zi cu zi,dar majoritatea sun oameni de buna credinta si firme care ori au cumparat un soft si il revand ori fac un soft la cerere prin transformarea altor softuri etc.

ptr. toti

drepturile de autor

-daca copii un proiect cap coada poate as leza drepturile de autor ( cu toate cu sunt sceptic in ceea ce priveste aceste drepturi in momentul cind lucrezi platit pe un proiect la cererea unui client)

- preluarea formei unui proiect care a fost insa modificat si completat ,acel proiect nu mai este al dvs.

In incheiere:

Eu am pus aceasta platforma la dispozitie,oricine este liber sa cumpere si sa vinda un produs care ii apartine si pe care l-a platit.( sunt de parere ca dreptul la propietate nu e scris degeaba in constitutie, cred ca am dreptul sa vind o carte pe care am cumparat-o dupa ce o citesc, fara sa incalc dreptul autorului)

Cu stima,
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mar Iun 23, 2009 5:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un proiect este valabil o singura data. Restul se plateste. Bineinteles ca nu de "nou" ci doar o cota. Si tarifele de proiectare iau in evidenta adaptarea la teren. De obicei cota e de 30% din valoarea noua daca proiectantul sau arhitectul este de acord. Eu pentru proiect repetat platesc 50% si mi se pare firesc. Nu stiu cum fac altii...

Faptul ca unii vor sa-si vanda proiectele pe care nu le mai pot realiza e treaba lor. Depinde ce se cere acolo. Daca sunt constructii fara adaptarea la teren nu faceti nimic.

Eu pe cei ce au aplicat si nu mai realizeaza proiectul i-as penaliza de numa'! Adica au concurat, au luat un proiect, au ocupat un loc si au disponibilizat niste bani si pe urma au renuntat... Ca la banca: comision de rambursare anticipata. Au ocupat locul altora...

Si daca dumnealor vand "proiectul" la 20? Hai sa facem o afacere din vanzarea de proiecte eligibile la cheie!

In fond faceti ce vreti, pe mine nu ma afecteaza, dar nu e fair!
pegast
Nou venit

MesajTrimis: Mar Iun 23, 2009 6:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

"geo_t"

Eu nu ii condam pe cei care ACUM nu mai pot realiza proiectul din motive obiective ( cred ca este o criza economica si financiara fara precedent in istorie, si ei au facut proiectul anul trecut cind economia "Duduia" Wink ).

Sunteti primul consultant pe care il contactez si imi spune ca daca vreau sa fac un proiect si este similar cu altul deja realizat ma costa 30-50 % din pret.Nici una din firmele cu care am vorbit eu anul trecut si anul acesta nu mi-au oferit aceasta posibilitate.De aceea sincer daca lucrati astfel "Respect" cu mai multi ca dvs. am putea face ceva in aceasta tara.

Cit priveste daca e fair ...... hai sa fim seriosi ( se numeste economie de piata) ca romani platim toti in fiecare an UE o groaza de bani si luam inapoi 4% din ce am platit.Nu ar fi mai bine sa luam 80-90 % sau mai mult inapoi prin urmare va fi nevoie de 20 ori mai multe proiecte intr-un termen mai scurt deci pina la urma chiar si cu castig mai mic dar cu mai multe proiecte tot inregistrati un profit bunisor? ( dilema economiei cum e mai bine sa vinzi mai putin si mai scump sau mai mult si cu adaos mai mic?)

cu stima
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Iun 24, 2009 1:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fara a intra in polemici pe teme de economie - a vinde mult si ieftin sau putin si scump - am oarece pareri personale argumentate dar nu e locul dezbaterii aici - revin-multe proiecte sunt eligibile dar nerealiste si deci nerealizabile.
In alta discutie dadeam exemplul unei pensiuni de 15 camere: una e sa faci analiza cu ea plina full time si alta pentru turism de week-end (cum sunt majoritatea, mai putin in lunile de vara si de sarbatori). Am fost asta iarna la o pensiune in zona Paraul Rece. M-am simtit minunat, conditii super, eleganta, curatenie, mancare buna, internet, sauna, fitnes... pret bun (140 ron/zi)... Am stat 4 zile la odihna si am fost siguri. 4 zile cu centrala termica full, 3 salariati, toate functionand pentru full. Crezi ca si-a acoperit cheltuiala? Cand a facut pensiunea crezi ca si-a pus problema asta?
Am prieteni ce si-au vandut casa sa faca afaceri la tara. Proiect la cheie pe Sapard. Acum sunt muritori de foame.

Refuz sa lucrez daca solicitantul nu stie nimic depre afacere. Voia unul o fabrica de conserve de legume. Habar nu avea de procesul tehnologic, voia sa faca conserve. L-am dus la o fabrica ce facea doar mazare si fasole. I s-a luat de conserve... Daca plecam mai departe si ii luam banii ce rezolvam? Crezi ca te imbogatesti de la un aiurit?

Dar "bisnis is bisnis" (mai pe romaneste)...
Nu se poate ca toata lumea sa se priceapa la afaceri. Dar nu e fair sa pacalesti pe cineva profitand ca nu stie.
ebi
Senior

MesajTrimis: Mie Iun 24, 2009 12:30 pm    Titlul subiectului: Re: Raspuns Răspunde cu citat (quote)

pegast a scris:

ptr. toti

drepturile de autor

-daca copii un proiect cap coada poate as leza drepturile de autor ( cu toate cu sunt sceptic in ceea ce priveste aceste drepturi in momentul cind lucrezi platit pe un proiect la cererea unui client)

- preluarea formei unui proiect care a fost insa modificat si completat ,acel proiect nu mai este al dvs.
........................
Cu stima,

Þi-am mai fĂŁcut recomandarea: studiazĂŁ cu atenĂŸie reglementĂŁrile privind drepturile de autor.
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Iun 24, 2009 9:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat din lege:
"Obiectul dreptului de autor

Art. 7. � Constituie obiect al dreptului de autor operele originale de creatie intelectuala in domeniul literar, artistic sau stiintific, oricare ar fi modalitatea de creatie, modul sau forma de exprimare si independent de valoarea si destinatia lor, cum sunt:
a) scrierile literare si publicistice, conferintele, predicile, pledoariile, prelegerile si orice alte opere scrise sau orale, precum si programele pentru calculator;
b) operele stiintifice, scrise sau orale, cum ar fi: comunicarile, studiile, cursurile universitare, manualele scolare, proiectele si documentatiile stiintifice;
c) compozitiile muzicale cu sau fara text;
d) operele dramatice, dramatico-muzicale, operele coregrafice si pantomimele;
e) operele cinematografice, precum si orice alte opere audiovizuale;
f) operele fotografice, precum si orice alte opere exprimate printr-un procedeu analog fotografiei;
g) operele de arta grafica sau plastica, cum ar fi: operele de sculptura, pictura, gravura, litografie, arta monumentala, scenografie, tapiserie, ceramica, plastica sticlei si a metalului, desene, design, precum si alte opere de arta aplicata produselor destinate unei utilizari practice;
h) operele de arhitectura, inclusiv plansele, machetele si lucrarile grafice ce formeaza proiectele de arhitectura;
i) lucrarile plastice, hartile si desenele din domeniul topografiei, geografiei si stiintei in general.
j) abrogat
Art. 8. � Fara a prejudicia drepturile autorilor operei originale, constituie, de asemenea, obiect al dreptului de autor operele derivate care au fost create plecand de la una sau mai multe opere preexistente, si anume:
a) traducerile, adaptarile, adnotarile, lucrarile documentare, aranjamentele muzicale si orice alte transformari ale unei opere literare, artistice sau stiintifice care reprezinta o munca intelectuala de creatie;
b) culegerile de opere literare, artistice sau stiintifice, cum ar fi: enciclopediile si antologiile, colectiile sau compilatiile de materiale sau date, protejate ori nu, inclusiv bazele de date, care, prin alegerea sau dispunerea materialului, constituie creatii intelectuale.
Art. 9. � Nu pot beneficia de protectia legala a dreptului de autor urmatoarele:
a) ideile, teoriile, conceptele, descoperirile stiintifice, procedeele, metodele de functionare sau conceptele matematice ca atare si inventiile, continute intr-o opera, oricare ar fi modul de preluare, de scriere, de explicare sau de exprimare;
b) textele oficiale de natura politica, legislativa, administrativa, judiciara si traducerile oficiale ale acestora;
c) simbolurile oficiale ale statului, ale autoritatilor publice si ale organizatiilor, cum ar fi: stema, sigiliul, drapelul, emblema, blazonul, insigna, ecusonul si medalia;
d) mijloacele de plata;
e) stirile si informatiile de presa;
f) simplele fapte si date.

CAPITOLUL IV
Continutul dreptului de autor

Art. 10. � Autorul unei opere are urmatoarele drepturi morale:
a) dreptul de a decide daca, in ce mod si cand va fi adusa opera la cunostinta publica;
b) dreptul de a pretinde recunoasterea calitatii de autor al operei;
c) dreptul de a decide sub ce nume va fi adusa opera la cunostinta publica;
d) dreptul de a pretinde respectarea integritatii operei si de a se opune oricarei modificari, precum si oricarei - atingeri aduse operei, daca prejudiciaza onoarea sau reputatia sa;
e) dreptul de a retracta opera, despagubind, daca este cazul, pe titularii drepturilor de utilizare, prejudiciati prin exercitarea retractarii.
...
Art. 12. � Autorul unei opere are dreptul patrimonial exclusiv de a decide daca, in ce mod si cand va fi utilizata opera sa, inclusiv de a consimti la utilizarea operei de catre altii.
Art. 13. � Utilizarea unei opere da nastere la drepturi patrimoniale, distincte si exclusive, ale autorului de a autoriza sau de a interzice:
a) reproducerea operei;
b) distribuirea operei;
c) importul in vederea comercializarii pe piata interna a copiilor realizate, cu consimtamantul autorului, dupa opera;
d) inchirierea operei;
e) imprumutul operei;
f) comunicarea publica, direct sau indirect a operei, prin orice mijloace, inclusiv prin punerea operei la dispozitia publicului, astfel incat sa poata fi accesata in orice loc si in orice moment ales, in mod individual, de catre public;
g) radiodifuzarea operei;
h) retransmiterea prin cablu a operei;
i) realizarea de opere derivate.
Art. 14. � Prin reproducere, in sensul prezentei legi, se intelege realizarea integrala sau partiala a uneia ori a mai multor copii ale unei opere, direct sau indirect, temporar ori permanent, prin orice mijloc si sub orice forma, inclusiv realizarea oricarei inregistrari sonore sau audiovizuale a unei opere, precum si stocarea permanenta ori temporara a acesteia cu mijloace electronice.
Art. 14^1
(1) Prin distribuire, in sensul prezentei legi, se intelege vanzarea sau orice alt mod de transmitere, cu titlu oneros ori gratuit, a originalului sau a copiilor unei opere, precum si oferirea publica a acestora.
(2) Dreptul de distribuire se epuizeaza o data cu prima vanzare sau cu primul transfer de drept de proprietate asupra originalului ori a copiilor unei opere, pe piata interna, de catre titularul de drepturi sau cu consimtamantul acestuia.
...
Art. 14^4
(1) Prin imprumut, in sensul prezentei legi, se intelege punerea la dispozitie spre utilizare, pentru un timp limitat si fara un avantaj economic sau comercial direct ori indirect, a unei opere prin intermediul unei institutii care permite accesul publicului in acest scop.
(2) Imprumutul efectuat prin biblioteci nu necesita autorizarea autorului si da dreptul acestuia la o remuneratie echitabila. Acest drept nu poate face obiectul unei renuntari.
(3) Remuneratia echitabila prevazuta la alin. (2) nu se datoreaza, in cazul in care imprumutul este realizat prin bibliotecile institutiilor de invatamant cu acces gratuit.
(4) Imprumutul unor opere fixate in inregistrari sonore sau audiovizuale nu poate avea loc decat dupa 6 luni de la prima distribuire a operei.
(5) Dreptul de imprumut nu se epuizeaza odata cu prima vanzare sau cu primul transfer de drept de proprietate asupra originalului ori copiilor unei opere pe piata, efectuat de titularul de drepturi sau cu consimtamantul acestuia

Art. 14^5
Dispozitiile prezentei legi privind inchirierea si imprumutul nu se aplica:
a) constructiilor rezultate din proiecte arhitecturale;
b) originalelor sau copiilor operelor de design ori de arta aplicata produselor destinate unei utilizari practice;
c) originalelor sau copiilor operelor, in scopul comunicarii publice ori pentru a caror utilizare exista un contract;
d) lucrarilor de referinta pentru consultare imediata sau pentru imprumut intre institutii;
e) operelor create de autor in cadrul contractului individual de munca, daca acestea sunt utilizate de catre cel care a angajat autorul, in cadrul activitatii obisnuite."

Spre stiinta...
Sus
pegast
Nou venit

MesajTrimis: Vin Iun 26, 2009 2:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt multe Articole, in general legea se refera la opere de arta (romane,sculpturi,arhitectura,inregistrari audio-vizuale,programe pc etc) si e interpretabila,

tot ptr. cunostinta Wink

Art. 9. � Nu pot beneficia de protectia legala a dreptului de autor urmatoarele:
a) ideile, teoriile, conceptele, descoperirile stiintifice, procedeele, metodele de functionare sau conceptele matematice ca atare si inventiile, continute intr-o opera, oricare ar fi modul de preluare, de scriere, de explicare sau de exprimare;
b) textele oficiale de natura politica, legislativa, administrativa, judiciara si traducerile oficiale ale acestora;
c) simbolurile oficiale ale statului, ale autoritatilor publice si ale organizatiilor, cum ar fi: stema, sigiliul, drapelul, emblema, blazonul, insigna, ecusonul si medalia;
d) mijloacele de plata;
e) stirile si informatiile de presa;
f) simplele fapte si date.

Art. 74. � In lipsa unei clauze contrare, drepturile patrimoniale de autor asupra programelor pentru calculator, create de unul sau de mai multi angajati in exercitarea atributiilor de serviciu ori dupa instructiunile celui care angajeaza, apartin acestuia din urma.

Art. 122^2 .................Prima vanzare pe piata interna a unei copii a bazei de date de catre titularul dreptului sui-generis sau cu consimtamantul acestuia epuizeaza dreptul de a controla revanzarea acestei copii.

cu stima,
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SERVICII DE CONSULTANTA Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum