Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

sesiune depuner 322

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> AUTORITATI PUBLICE LOCALE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
dppavel
Solicitant

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 3:51 pm    Titlul subiectului: sesiune depuner 322 Răspunde cu citat (quote)

A anuntat Boc ca sesiunea e din in 15 iunie si ca in 2009 se vor cheltui toti banii alocati acestei masuri!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinbt
Nou venit

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 5:31 pm    Titlul subiectului: Re: sesiune depuner 322 Răspunde cu citat (quote)

dppavel a scris:
A anuntat Boc ca sesiunea e din in 15 iunie si ca in 2009 se vor cheltui toti banii alocati acestei masuri!

Cand a anuntat Boc asta, nici macar ghidul cu noile modificari nu e aparut?
Sus
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 6:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

... alocati acestei masuri pe 2009! E foarte important!
UE nu ne da banii cum "vrea muschii" lu' Boc ci dupa un grafic bine stabilit. Ar vrea Boc sa intre toti banii astia in foarfeca pd-l-ului...
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 6:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Oricum anuntul lui Boc, daca exista pentru ca nici eu nu am auzit de el, este in stilul caracteristic ...!!!!!!

Niste incompetenti cu ifose!

Oricum cea mai mare tampenie s-a facut pe OG7/2006:
- s-au aprobat lucrari din 2006-2007
- valoarea - aia de atunci
- autorizatie - expirata

Trebuie recalculate, redimensionate, refacute liste cu cantitati...

Ei au aprobat banii la inceputul lunii mai si vor ca la inceputul lunii iunie sa fie atacati banii altfel se iau.

Si nici nu au precizat din ce bani se vor plati...
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 9:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La cate a anuntat Boc cu surle si trambite, si a doua zi a rectificat, corectat, etc, am avea "material" pentru un forum intreg...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

MesajTrimis: Joi Mai 21, 2009 3:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

deja ma doare capu'...
Noroc ca stau bine cu nervii ! Evil or Very Mad Rolling Eyes
msacalus
Nou venit

MesajTrimis: Mie Iun 10, 2009 3:36 pm    Titlul subiectului: :) Răspunde cu citat (quote)

verificare
Sus
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Vin Iun 12, 2009 3:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

s-a lansat sesiunea de depunere pe 322, 15 iunie – 31 iulie 2009.
Succes!
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Dum Iun 14, 2009 3:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In stilul maret romanesc, lanseaza sesiunea la o saptamana dupa noul ghid. Evident ca au facut modificari...
geo_t
Expert

MesajTrimis: Dum Iun 14, 2009 4:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

"Pentru acesta sesiune a Masurii 322 Renovarea si dezvoltarea satelor sunt alocate toate fondurile ramase disponibile. Suma maxima
nerambursabila care poate fi acordata pentru finantarea unui proiect din cadrul Masurii 322 este de 6.000.000 Euro. Fondurile alocate Masurii 322
sunt aferente sesiunii 15 iunie – 31 iulie 2009
" - daca sunteti draguti, ce intelegeti voi de aici?
- ca se vor aloca toate fondurile pana la sfarsitul programului
- ce se vor aloca toate fondurile pe anul asta - deoarece "Fondurile alocate Masurii 322 sunt aferente sesiunii 15 iunie – 31 iulie 2009"

Ca sa stie si oamenii ce fac, mai se pregatesc pentru la anu? Sau se bat acum pe aiureala asta de punctaj...
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 10:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din cate am auzit eu, aceasta va fi ultima sesiune pe 322 pana la sfarsitul perioadei de programare.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 4:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

si eu am auzit multe... Ce scrie e important!
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Iun 17, 2009 6:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E ultima sesiune pĂźnĂŁ-n 2013 Ăźn afarĂŁ de cazul Ăźn care se va obĂŸine un acord al UE pentru o redistribuire a fondurilor de la celelelate mĂŁsuri.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Iun 17, 2009 6:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

unde scrie? Eu am inteles ca UE nu a aprobat inca cerinta. Daca imi arati scris eu cred. Desi am incredere in tine, ai mai afirmat ca nu mai se tine anul asta nici o sesiune ca s-au terminat banii...

Eu nu spun ca e rau sau bine sa se termine anul asta. Eu spun asa:
- firmele de constructii au personal limitat
- cele mai multe lucreaza cu necalificati (vorbesc din experienta, am 5 lucrari in executie pe OG7 si mi-au mancat ficatii)
- firme capabile sunt dar nu multe si au capacitate financiara limitata. Va reamintesc celor ce au lucrat Sapard ca trebuie cca. 30% capacitate financiara, decontarea lucrarilor facandu-se la max. 90 zile si nu merg intrerupte lucrarile sub nici un motiv (decat forta majora)
- vor intra in piata 1,5 mld euro - cca. 6-700 de proiecte fara celelalte masuri
- firmele mari vor intra firesc pe investitii POR deci vor ramane firme mai mici, cu capacitate limitata...
- trebuie cca 1,2 mld RON pentru avans de decontare numai din banci
etc.
- trebuie personal de supervizare numeros - va reamintesc cat a durat evaluarea de teren pentru sesiunea din noiembrie. Dar cand vor veni situatii de plata la cateva sute de proiecte concomitent...! Curtea de Conturi Europeana asteapta greseli. 5 ani a luat la puricat prin sondaj toate investitiile pe Sapard, unele de cate 2 ori, sunt zeci de procese de returnare a banilor...

Mai zic ca era bine sa se dea drumul la cate o transa, maxim 2 treptat, unele firme termina lucrarile incepute, se pot incepe altele, etc. Toate odata nu inseamna nimic bun!

Asta e parerea mea. Desi mie imi merge minunat ca am lucrari puzderie, nu e bine deloc pentru investitii!
As putea sa va convoc la un forum de discutii pe aceasta tema...
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Iun 17, 2009 6:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
"Pentru acesta sesiune a Masurii 322 Renovarea si dezvoltarea satelor sunt alocate toate fondurile ramase disponibile. ... " - daca sunteti draguti, ce intelegeti voi de aici?
- ca se vor aloca toate fondurile pana la sfarsitul programului
.....
Ca sa stie si oamenii ce fac, mai se pregatesc pentru la anu? Sau se bat acum pe aiureala asta de punctaj...

Cei de la APDRP asta mi-au spus sĂŁ ĂźnĂŸeleg Sad .
DacĂŁ analizezi rezultatul ultimei selecĂŸii constaĂŸi cĂŁ s-au alocat deja toĂŸi banii aferenĂŸi anului 2009 dupĂŁ publicarea unei liste "suplimentare".
Cred cĂŁ practic mai au Âșanse doar cei care nu au Ăźntrunit punctajul Âși ĂźnceracĂŁ o redepunere dupĂŁ noua grilĂŁ de punctaj, pe care bine o defineÂști drept "aiurealĂŁ".
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> AUTORITATI PUBLICE LOCALE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum